Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vilkai avis puolė praktiškai gyvenvietėje

Turinys:

Marija Petrulienė, antradienio rytą atvykusi į Kalniškių kaime (Plungės sav.) esančią savo sodybą, buvo šokiruota ten išvysto vaizdo. Tvenkinyje, kuriame kas rytą maudosi, moteris pamatė negyvą vieną iš septynių savo avių.

Netrukus paaiškėjo, kad paskerstos dar trys, o viena kažkur dingusi. Ar tai vilkų darbas? Specialistai sako, kad taip.

„Šioje sodyboje negyvenu, bet kasdien atvykstu. Atvažiavau ir antradienio rytą. Tada ir išvydau tvenkinio pakrašty, šalia liepto, gulinčią avį. Pamaniau, kad nuskendo, bet priėjusi arčiau pamačiau, kad ji apdraskyta. Aptvare, kurį saugo elektrinis piemuo, beradau dvi gyvas avis. Viena negyva, kaip minėjau, buvo tvenkinyje, kita – mažesnėje kūdroje arčiau namų, trečia – pievelėje, ketvirta – aptvare, iki pusės nuėsta. O penktosios net neradome“, – pasakojo moteris.

Pasak M. Petrulienės, pernai ji laikiusi penkiolika avių, šiemet bandą sumažinusi perpus. „Tikrai labai baisu savo gyvulius taip išskerstus rasti. Pasikvietėm štai pažįstamus medžiotojus, jie ieško pėdsakų, svarsto, ar tai vilkų, ar kieno kito darbas“, – kalbėjo moteris.

Anot jos, senovėje čia vilkų būdavę, bet dabar – mažai tikėtina. Juk visai šalia – miestas, judrus kelias, pokylių salė, daug žmonių. „Negi vilkai tokie išdrąsėję, kad gyvena jau ne miško glūdumoje, o visai arti žmonių?“ – stebėjosi avių savininkė.

Pas M. Petrulienę atvykę „Tauro“ būrelio medžiotojai minėjo, kad vilkų taip arti miesto lyg ir neturėtų būti. Bet tikėtina, kad tai būtent jų darbas. Ir pagal rastus pėdsakus, ir pagal plaukus.

„Aš 26 metus medžioju, bet vilką tik du kartus esu matęs. Ne čia, o kituose miškuose. Šiuose net pėdsakų nesame užtikę. Čia daug judesio, tad vilkams tokia vieta neturėtų patikti. Bet ir valkataujančių šunų, kuriuos šiuo atveju galėtume įtarti, čia taip pat nėra. Gal vis dėlto vilkas… Gal jauniklius mokino medžioti…“ – svarstė medžiotojas.

Tuo, kad vilkai gyventų taip arti miesto, kad eitų prie pat namų, patikėti negalėjo ir avių savininkės dukra Jūratė Motužienė: „Juk tie miškai čia nedideli. Be to, mes dažnai susirenkame, vakarojame. Ir ilgąjį savaitgalį čia buvome daugybė žmonių. Vakare tik devintą išsiskirstėme, o naktį vilkai atėjo. Skerdynės rojuje. Kitaip ir nepavadinsi.“

Moteris dar prisiminė, kad vieną vėlyvą vakarą sėdėdama prie tvenkinio ji girdėjo, jog miške kažkas traška. Dar pasvarstė, kas čia galėtų būti, bet apie vilkus net nepagalvojo.

Antradienį įvykio vietoje lankėsi ir Medžiojamų gyvūnų padarytos žalos nustatymo komisija. Jos narys, Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiasis specialistas Tadas Andruška „Žemaičiui“ sakė: „Apžiūrėjom įvykio vietą, kritusius gyvulius ir padarėm išvadą, kad tai vis dėlto – vilkų darbas. Sprendžiam pagal pėdsakus, kandimo žymes, išdraskytus vieno ėriuko vidurius. Ko gero, suaugusieji mokino vilkiukus.“

Ar gali būti, kad vilkai eitų taip arti miesto? „Iš vienos pusės miestas, bet iš kitos – dideli miškų masyvai. Milašaičių miškas jungiasi su Juodeikių, Purvaičių miškais. Tad visai gali būti, kad vilkai ten migruoja. Be to, sodyba – miškų apsuptyje, todėl nereikėtų labai stebėtis, kad užklysta žvėrys“, – kalbėjo T. Andruška.

Apie tai, kad vilkai užpuola naminius gyvulius ir pridaro žalos, girdime vis dažniau ir dažniau. Ar tai reiškia, kad jų populiacija per daug išplitusi, kad per mažai jų sumedžiojama?

Pasak aplinkosaugininko, vilkų padaryta žala tikrai didėja. Pagal tai galima spręsti, kad ir šių žvėrių skaičius auga. „Vilkas – saugomas gyvūnas. Aplinkos ministerija nusprendžia, kiek Lietuvos mastu per metus jų galima sumedžioti. Plungės rajonas atskiros kvotos neturi. Ji suteikiama tik toms savivaldybėms, kuriose pridaroma išskirtinai daug žalos. Mano žiniomis, pernai Plungės rajone sumedžiotas vienas vilkas“, – paaiškino vyr. specialistas.

Buvęs ilgametis Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Zenonas Vaištaras „Žemaičiui“ sakė, kad vilkų mūsų kraštuose nėra tiek daug, kad jų reikėtų sumedžioti daugiau. Jų esama arčiau Rietavo, Kantaučių, Reiskiuose, o prie miesto tikrai negyvena. „Jie čia – tik užklystantys svečiai. Matyt, keliaudama iš vieno miško į kitą vilkė sumanė vilkiukus pamokinti. Žala, žinoma, padaryta, bet ją žmonėms atlygins Savivaldybė“, – sakė Z. Vaištaras.

Beje, tuomet, kai straipsnis jau buvo parengtas spaudai, paaiškėjo, kad iš aptvaro dingo ir dvi likusiosios avys. Pasak J. Motužienės, gali būti, kad išsigandę gyvuliukai pabėgo.

Delfi.lt
Li­na LIŪ­NIE­NĖ

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą