Aplinkos ministerija pranešė, kad spalio 15 dieną pagal Medžioklės Lietuvos Respublikoje taisykles turėjęs prasidėti vilkų medžioklės sezonas laikinai nukeliamas, kol vyksta teisminiai ginčai. Vilniaus apygardos administracinis teismas rugsėjo 27 dienos nutartimi patenkino gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ prašymą laikinai sustabdyti aplinkos ministro birželio 5 dieną patvirtintą vilkų sumedžiojimo per 2012-2013 metų medžioklės sezoną limito galiojimą. Vadovaudamasis Vilko populiacijos gausos reguliavimo plano nuostatomis, aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas patvirtino 50 vilkų sumedžiojimo per ateinantį medžioklės sezoną limitą.
Dabar šio įsakymo galiojimas laikinai sustabdytas, kol bus priimtas galutinis sprendimas administracinėje byloje.
Priminsime, kad metų pradžioje Generalinė miškų urėdija organizavo valstybiniuose miškuose ir valstybiniuose rezervatuose gyvenančių vilkų ir lūšių apskaitą. Ir jos rezultatai pasirodė esantys prastesni už pernykščius: pagal aplinkos ministro patvirtintą metodiką miškų urėdijų darbuotojai, kai kur – ir gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ atstovai pagal pėdsakus suskaičiavo 250 vilkų ir 60 lūšių. Valstybiniuose miškuose ir rezervatuose, kurie sudaro pusę visų šalies miškų ploto, šįmet suskaičiuota net 50 vilkų mažiau, nei prieš metus. Daugiausia vilkų – 29 – žiemos pabaigoje gyveno Jurbarko urėdijos administruojamuose valstybiniuose miškuose. Švenčionėlių urėdijos miškuose suskaičiuoti 24, Šilutės – 23, Vilniaus – 15 vilkų.
Tada Aplinkos ministerijos vyresnysis specialistas Andrius Masiokas „Širvintų kraštui“ teigė, kad iš visų VĮ Ukmergės miškų urėdija administruojamų Širvintų rajono miškų plotų vilkų pėdsakų buvo aptikta tik Šešuolėlių girininkijos miškuose. Išanalizavus vasario 23 ir 28 d. užfiksuotus bei pateiktus duomenis nustatyta, kad Šešuolėlių girininkijos miškų plotuose aptikti keturių vilkų pėdsakai. O štai Krikštėnų, Šešuolių, Giedraičių, Čiobiškio, Kernavės, Žaliosios, Gelvonių girininkijų miškuose, kurių plotai yra Širvintų rajone, vilkų pėdsakų nebuvo aptikta.
Per praėjusį vilkų medžioklės sezoną šalyje iš viso buvo sumedžiota 11 vilkų, o 2 jų – mūsų rajone. Kaip yra rašęs „Širvintų kraštas“, vieną vilką medžioklėje su varovais nušovė Bagaslaviškio medžiotojų klubo narys Rimantas Adomavičius, kitas buvo paklotas tykant šernų iš bokštelio – tai padarė Kielių medžiotojų klubo narys Česlovas Bakasėnas. Abiejų vilkų kaukoles pasiūlyta pateikti Medžioklės trofėjų parodai, kuri spalio 4-6 dienomis vyko Kaune.
Į Kauną važiavo ir Rimanto Kanapienio 2009 metais Mantinionių miške sumedžioto vilko kaukolė. Medžioklės trofėjų parodos vyksta kas trejus metus, o Čiobiškio medžiotojų būrelio medžiotojas Rimantas Kanapienis savo trofėjų pelnė jau po 2009-ųjų Bistrampolio parodos, todėl ir buvo pateiktas šiųmetei.
Širvintų medžiotojų draugijos medžioklės žinovas Vaclovas Četrauskas „Širvintų kraštui“ patvirtino, kad tarp 17 parodos pretendentų visos trys rajone sumedžiotų vilkų kaukolės buvo įvertintos parodos medaliais. Aukso medaliu apdovanota Rimanto Kanapienio sumedžioto vilko kaukolė. Rimanto Adomavičiaus trofėjus apdovanotas sidabro, o Česlovo Bakasėno – bronzos medaliu.
Ilgametis Širvintų policijos darbuotojas sako, kad šio trofėjaus istorija gana įdomi. Vilkas medžioklėje su varovais buvo sumedžiotas prieš pat Naujuosius metus, 2009-ųjų gruodžio 30-ąją.
– Aš jį pamačiau iš tolo, bet iš pradžių pamaniau, kad tai lapė ir tik paskui susigaudžiau, kad lapė turėtų būti mažesnė. Iš pradžių į vilką šovė arčiau jo stovintis Kazys Sėjūnas, bet nepataikė. Antras šūvį paleido buvęs kolega Julius Šakinis. Tačiau ir jis vilko nepatiesė. Kai žvėris šlubuodamas perbėgo per keliuką, Julius šovė dar kartą, šūvį paleidau ir aš. Tada vilkas krito, – prisimena Rimantas.
Pasak medžiotojo, iš pradžių jie manė, kad pilkį paguldė Juliaus Šakinio paleista kulka. Šis medžiotojas tikino, kad jis vienu šūviu pataikė į koją, o kitu – paguldė. Tačiau geriau apžiūrėjus paaiškėjo, kad vilkas raišavo jau nuo anksčiau (matyt, dėl senos traumos neužaugo stambesnis), o Juliaus paleista kulka tik kliudė plėšrūno kaklo odą ir išlėkė. Pilkiui mirtinas buvo Rimanto Kanapienio šūvis.
Patiesęs pirmąjį vilką savo karjeroje, medžiotojas džiaugiasi, kad šis trofėjus ne tik buvo gera dovana Naujųjų metų proga, bet ir tapo pirmuoju, apdovanotu Medžioklės trofėjų parodose.
Ilgametis ugniagesys Rimantas Adomavičius parodose apdovanotų medžioklės trofėjų jau turėjo iki tol – taiklius šūvius priminė „auksinės“ ir „sidabrinės“ šerno iltys, „sidabriniai“ elnio ragai. Vis dėlto širdis virptelėjo, kai praėjusį rudenį, lapkričio 6-ąją medžiojant Pociūniškio raiste, prieš akis iššoko vilkas.
– Kažkaip nesitikėjau, – prisipažino medžiotojas. – Kol kilstelėjau šautuvą, jis pabėgo. Mintyse save išgėdinau, kad taip apsikvailinau, nes proga sumedžioti vilką neretai pasitaiko tik kartą gyvenime.
Tačiau akibrokštas medžiotoją sutelkė, o ir likimas buvo dėkingas – gal po penkių minučių prieš Rimantą iššoko … kitas vilkas.
– Negaliu pasakyti, kad jo laukiau, bet neatmečiau galimybės, kad taip gali nutikti. Iššoviau, ir patinas nukrito.
Paskiau paaiškėjo, kad šiuos vilkus prieš tai matė ir apšaudė kitas būrelio medžiotojas, tačiau nepataikė…
Buvęs Širvintų policijos pareigūnas, ilgametis Specialiųjų tyrimų tarnybos tardytojas, dabar advokatas Česlovas Bakasėnas sako, kad savąjį vilką paguldė savo senelio žemėje, tykodamas šernų.
– Kelerius metus aplinkinėse vietovėse šeimininkavo vilkai, kurie buvo įsisukę į netoli gyvenančio ūkininko aveles. Gali būti, kad vieną iš jų ir pamačiau tykodamas šernų. Jau temo, žvėris buvo toli, tad iš pradžių pamaniau, kad tai – stirnaitė. Net nesiruošiau šauti. Kai į kitą vietą perstačiau automobilį, vėl jį pamačiau. Atpažinęs, kad tai – vilkas, šoviau, bet nepataikiau. Bet nuo miško atsimušęs aidas suklaidino žvėrį, ir jis metėsi tiesiai į mane. Tokios progos nepraleidau – antrasis šūvis buvo taiklus, – prisiminė Česlovas.
Medžiotojas pajuokavo, kad šį trofėjų jam primena ne tik bronzos medaliu apdovanota kaukolė, bet ir namuose gulintis vyriškų galių tariamai suteikiantis vilko penio kauliukas. Tiesa, tokį amuletą vyrams patariama nešioti ant kaklo.
Autorius: Gintaras Bielskis
Šaltinis: www.sirvinta.net