Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Medžiotojai miško žvėris peni ūkininkų pasėliuose?

Turinys:

Atrodytų, medžiotojų ir ūkininkų keliai retai susikerta. Na, nebent kuris ūkininkas namuose dar laikytų ir dvivamzdį… Tačiau ketvirtadienį turėjęs įvykti, bet neįvykęs ir į kovo mėnesį perkeltas teismo procesas liudija, jog kartais šalims susikalbėti be Temidės įsikišimo nepavyksta.

Ūkininkai bruzda
Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Evaldas Danilovas „Šiaulių naujienoms“ teigė, jog medžiotojai nuo seno medžioja savo reikmėms svetimose žemėse, bet nepaiso jų šeimininkų – ūkininkų. „Pagal veikiančius įstatymus, vasarą, kai medžioklės sezonas būna pasibaigęs, jie turėtų baidyti žvėris iš pasėlių, padėti ūkininkams. Tačiau medžiotojai žvėrių nebaido, leidžia jiems maitintis ūkininkų pasėliais, o po to, medžioklės sezono metu, medžioja įmitusius žvėris ir juos pasiima“, – sako jis.
Pasak jo, Šiaulių rajono savivaldybės administracija (kaip ir kitos šalies savivaldybės) stoja medžiotojų pusėn, įstatymai yra taip pat gina pastaruosius. „Ne paslaptis, kad tarp medžiotojų yra daug įtakingų asmenų. Jeigu neklystu, net kai kurie Šiaulių miesto valdžios atstovai priklauso medžiotojų „klanui“, – skundėsi jis.
Jo teigimu, ūkininkai buriasi ginti savo žemių, sukurti vidaus taisykles, kurioms medžiotojai paklustų arba, priešingu atveju, negalėtų savavališkai medžioti jų plotuose. E. Danilovo žiniomis, Joniškyje panašus teismo procesas jau įvyko. Ko gero, jų pavyzdžiu paseks ir kiti Šiaulių krašto ūkininkai.
„Atėjo metas, kai žemės savininkai ėmė suprasti, kad jiems priklausančioje nuosavybėje jie nėra šeimininkai… Todėl rajonų ūkininkai mano, jog turėdami daug žemės, gali susivienyti, apjungiant kaimynystėje esančius plotus, gretimybes, įkurti atskirų medžioklės plotų ir juose medžioti. Jei bus pareikštas noras medžioti iš dabartinių medžioklės būrelių pusės, niekas jiems to nedraus. Žemių savininkai nori draugiškai sugyventi su medžiotojais, tačiau nori išlikti ir teisėtais savų žemių savininkais“, – tvirtino E. Danilovas.
Pasak jo, sutarti tarpusavyje trukdo įstatymų spragos: „Medžioklės įstatymas ir patys medžiotojai. Žemės savininkas negali savo žemėje steigti medžioklės ploto vieneto. Dar tebesant apskritims buvo sudaryti medžioklės plotai be į jų teritoriją įeinančių žemių savininkų sutikimo: susėdo, nubraižė ir tiek. Privačios žemės tada niekam nebuvo įdomios. Dabar, kai atsirado daug privačios nuosavybės, šitokie įstatymai tapo rimta kliūtimi.“
Anot jo, su žemių savininkais niekas tokių klausimų nederino – medžiotojai šaudo žvėris jų žemėse. Egzistuoja sava tvarka, gyva senoji medžioklės sistema: medžioju kaip noriu, su kuo noriu ir kur noriu.
Ūkininkams nuostoliai ne visada atlyginami
„Ūkininkas turi skaičiuoti viską, o ne vien prarastą derlių dėl žvėrių suniokoto hektaro. Reikia skaičiuoti visas sąnaudas nuo pat darbų pradžios: tos vietos žemės įdirbimą, sėją ir sėklas, trąšas, kovą su kenkėjais ir pan. Susidaro įspūdingos sumos. Tačiau medžioklės būreliai, kurie yra atsakingi už žvėrių padarytus nuostolius, tokiais pinigais nedisponuoja.“
Pasak pašnekovo, nuostoliai neretai dirbtinai sumenkinami žalos nustatytojų – seniūnų: „Lietuva – „švogerių“ kraštas. Išeina taip, kad žalą patyręs ūkininkas neretai gauna tik dalinę kompensaciją.“
Pasak pašnekovo, žemių savininkai ketina savo tiesą įrodyti teismo keliu.

Reikia „remontuoti“ įstatymą
„O kas begali išspręsti šią problemą, jei ne patys ūkininkai? – retoriškai klausia ūkininkas Petras Barista. – Iš esmės nieko naujo: bus seni kontaktai, liks šeimininko (savininko) laukai. Jau dabar darome privažiavimus, aikšteles ir kt. Tiek tų investicijų. Norime draugauti, tačiau medžiotojai mūsų bijo it kokio maro. Atvažiuoja, iššaudo ir išsiveža žvėris, o mums palieka tik nuniokotus laukus, už kuriuos niekas nesumoka: nei valstybė, nei draudimo kompanijos“, – piktinasi ūkininkas.
Paprašytas įvertinti per metus žvėrių padarytą žalą, P. Barista teigia, jog pernai apie 1 300 hektarų plote patyrė per 50 tūkst. litų nuostolių.
P. Barista teigia, jog būtina įstatymų pataisa: „Reikia medžioklės įstatymo pataisų, kitaip galėsime dar ilgai pyktis ir mojuoti kumščiais. Kitose šalyse tokie įstatymai seniai veikia. Štai Danijoje, ūkininko žemėse sumedžiojęs žvėrį, medžiotojas privalo pusę jo atiduoti žemių savininkui.“

Su kaltinimais nesutinka
„Medžiotojai su savininkais visada siekia rasti abiems pusėms tinkamą sprendimą. Savo būrelyje su žemės savininkais raštiškai deriname bokštelių statybas, miške įrengėme šėryklų, šeriame ir žiemą, ir vasarą, kad gyvūnai mažiau eitų į pasėlius. Aktyviai medžiojame šitaip reguliuodami populiaciją. Su žemių savininkais konfliktų neturime, o susitarus, žemės savininkai-medžiotojai su mumis medžioja drauge“, – teigia Ginkūnų medžiotojų būrelio pirmininkas Sigitas Bajorinas bei savivaldybėje veikiančios medžioklės plotų komisijos narys.
Pasak S. Bajorino, problemų kyla, kai medžiotojų būreliai ir žemių savininkai nemoka arba nenori susitarti. „Mano nuomone, įstatyme turėtų būti pataisa. Žiūrėkite, kaip išeina: savo plotuose tvarkomės penkiasdešimt metų, vyksta nepaliaujamas darbas, kuriamos biotechninės priemonės, šeriami gyvūnai, atliekama jų selekcija. Tada pasirodo žemės savininkas, papila ant savo lauko krūvą runkelių, ir laukia žvėrių. Toks gi nesilaikys gyvūnų išsaugojimo politikos – „šluos“ viską iš eilės“, – sako jis.
Savininkui, dėl žalos atlyginimo nesutinkančiam su komisijos sprendimu, S. Bajorinas siūlo kreiptis į teismą. Be to, jo teigimu, galima nepasirašyti ant komisijos paruošto akto, lygiai kaip ir medžiotojų būrelio atstovas, jeigu, jo nuomone, akte nurodyta žala yra per didelė ir neatitinkanti tikrovės, gali su raštu nesutikti.
Savininkui, dėl žalos atlyginimo nesutinkančiam su komisijos sprendimu, S. Bajorinas siūlo kreiptis į teismą.
Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas E. Danilovas teigia, jog žemių savininkai dažnai nebesijaučia šeimininkais savo valdose, o medžiotojų būrelių nariai nevykdo savo įsipareigojimų.

Šaltinis: www.snaujienos.lt

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą