Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaip gintis nuo uodų, kai nebeveikia cheminės priemonės?

Turinys:

Specialistai sako, kad prie tradicinių priemonių – cheminių preparatų ir eterinių aliejų – uodai taip priprato, kad bėgant laikui jos kraujasiurbius veikia vis mažiau. Vis dėlto, yra alternatyva – keptuvėje kaitinamas actas arba apelsinų žievė. Uodų pasisaugoti vertėtų net tuomet, jei jų įkandimai jūsų neerzina, nes jie gali užkrėsti egzotišku virusu.

Uodus atbaido šviesi drabužių spalva

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotoja – medicinos entomologė Milda Žygutienė GRYNAS.lt teigė, kad šiemet uodų yra žymiai mažiau nei ankstesniais metais. Viskas dėl to, kad sausas šiųmetis pavasaris išdžiovino uodų perėjimo vietas. Tačiau visai neseniai gerokai palijus išdžiūvę nedideli vandens telkiniai vėl prisipildė vandens ir tai, anot jos, lėmė, kad uodų visgi yra.

Specialistė sakė, kad iš pradžių nereikėtų griebtis cheminių apsaugos priemonių. Ji patarė nenusigręžti ir nuo liaudies medicinos, kuri taip pat veiksminga. Tačiau visų pirma pašnekovė patarė užkirsti kelią uodų patekimui į patalpas. Tam geriausia tinka specialūs tinkleliai, montuojami prie langų ir durų.

O išsiruošus į gamtą ji patarė rengtis šviesiai, nes tamsi drabužių spalva uodams primena laukinį gyvūną, kurių atakoms jie teikia prioritetą. Taip pat M. Žygutienė išvykstant už miesto patarė naudoti repelentus arba eterinius aliejus, kurie padeda atbaidyti uodus. Taip pat gali padėti ir specialios žvakės su eteriniais aliejais. Vis tik ultragarso prietaisų nauda specialistė linkusi abejoti.

Kokie eteriniai aliejai veikia geriausiai?

Chemines priemones nuo uodų epidemiologė ragino naudoti ypač atsargiai, jautresnės odos žmonėms apskritai jų vengti. Be to, pašnekovė įspėjo, kad cheminių medžiagų negalima purkšti į naujagimių vežimėlių vidų, nes dėl to mažieji gali apsinuodyti.

eterinis-aliejus-padeda-apsisaugoti-nuo-uodu-64899583

„Eteriniai aliejai išgaunami natūraliu būdu. Geriausiai tinka gvazdikėlių kvapas, nes jis yra aštresnio kvapo. Be kita ko, vertėtų prisiminti ir senąją „žvaigždutę“, kurioje yra miros ir balteglių eterinio aliejaus. Balteglės eterinis aliejus tinka ir po įkandimo. Jis mažina odos suerzinimą“, – sakė pašnekovė, pridūrusi, kad uodo įkąstos vietos jokiu būdu negalima kasyti, nes tokiu būdu gali patekti antrinė infekcija.

Specialistai sako, kad geriausiai nuo uodų apsaugo kedrų, eukaliptų, bazilikų, levandos, čiobrelių, citrinos, kvapiųjų citrinžolių, pipirmėtės, rozmarino eteriniai aliejai. Šiais aliejais galima suvilgyti drabužius arba šiek tiek praskiedus tepti odą.

Visgi aliejai yra labai lakūs, todėl jų poveikis būna trumpalaikis, dažniausiai neviršijantis 15 – 20 min. Tačiau laikomasi nuomonės, kad šiek tiek efektyviau veikia mišiniai. Vieno populiaresnių aliejų mišinių receptas:

-20 ml migdolų aliejaus,

-po 6 lašus pipirmėčių ir arbatmedžio aliejaus,

-9 lašai spindulinių eukaliptų eterinio aliejaus.

Blogiausia, kas gali nutikti, – kirminai po oda

Kai kas tiki, kad nuo uodų apsisaugoti padeda ir sodybos teritorijoje augantys aitraus kvapo augalai, tačiau M. Žygutienė aiškino, kad tai mažai tikėtina, nes nesant vėjo jų kvapas nesklinda, be to, dideliuose krūmuose uodai gali slėptis nuo saulės.

Be to, specialistė patarė iš namų vejant uodus pirmiausia nesigriebti chemijos, o išmėginti kai ką netradicinio: „Namų sąlygomis galima specialiame inde ant viryklės pakaitinti actą ar apelsino žieveles. Šviežios odelės skleidžia eterį, kuris uodams nepatinka. Tačiau namuose specialių žvakių geriau nedeginti.“

Pasidomėjus, ar Lietuvoje sutinkami uodai gali platinti pavojingas ligas, pašnekovė atsakė teigiamai. Galiausiai ji paminėjo du virusus, kurie gali apkartinti užsikrėtusiojo gyvenimą.

„Lietuvoje yra uodų rūšių, kurie platina ligas, bet ar jie iš tikrųjų jas platina, nėra aišku, nes nėra atlikti tyrimai. Iš principo jie gali platinti vakarų Nilo karštligės ir mikrofiliarijos virusus. Pagrindiniai platintojai – Culex genties uodai. Lietuvoje tokių uodų yra, bet juos atskirti gali tik specialistai. Tačiau tokie susirgimai labai reti. Mikrofiliarijos atveju poodiniame sluoksnyje vystosi gyvas kirminukas. Po oda jis gali judėti, o žmogus tą judėjimą mato. Vakarų Nilo viruso simptomai panašūs į gripo. Tai tarsi vasaros gripas. Tačiau šis virusas labiau paveikia vyresnius žmones“, – pasakojo M. Žygutienė.

Nuo uodų jau niekas neapsaugo?

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė linkusi manyti, kad visgi nuo uodų efektyviau apsaugo purškiami cheminiai preparatai. O pasidomėjus, kokie augalai gali atbaidyti kraujasiurbius, ji paminėjo šeivamedį.

Nenorintiems cheminių priemonių ji patarė rinktis eterinius aliejus. Visgi moteris svarstė, kad uodus kasmet vis mažiau veikia tiek tradicinės, tiek ir liaudiškos priemonės: „Uodai jau beveik nereaguoja į chemines priemones ir į eterinius aliejus. Per laiką uodai prie visko įprato. Tačiau naudojantiems įvairias priemones norėčiau priminti, kad būtumėt atsargūs ir neišsipurkštumėte priemonėmis, skirtomis privilioti uodus. Žmonės kai kada taip padaro.“

Be to, I. Bulsienė teigė, kad po uodo įkandimo gerai tinka gysločio ar petražolės lapas. Galiausiai ji sutiko su M. Žygutienės nuomone, kad uodų šiemet mažiau nei pernai, bet pridėjo, kad uodų draugiją teks kęsti dar visą birželį.

Žolininkas Juozas Vasiliauskas taip pat ragino pirmiausia išmėginti eterinius aliejus, kurie, jo teigimu, gali tapti rimta atsvara cheminėms priemonėms. „Mano manymu, nuo uodų labai gerai apsaugo mėtų eterinis aliejus. Levandų ir gvazdikėlių eterinis aliejus taip pat gerai veikia. Kuo aliejus stipresnis, tuo geriau jis veikia“, – teigė vyras.

mus-viliojantis-metu-kvapas-uodams-visai-nepatinka-64899865

Pasidomėjus, ar būtų toks pat poveikis, jei, pavyzdžiui, mėtos lapais įtrintume uodų atakuojamą vietą, pašnekovas sakė, kad tinka ir tai, bet eterinio aliejaus apsauga vis tiek didesnė.

Kaimo turizmo verslui kenkia ne uodai, bet sinoptikai

Kai kuriose Europos šalyse kaimo turizmo sodybų savininkai svečiams pritaikytų pastatų sienas ištepa specialia medžiaga, kuri apsaugo nuo uodų. Tačiau, kaip atskleidė šio verslo atstovai, Lietuvoje ši priemonė nėra populiari. Molėtuose kaimo turizmo verslą plėtojantis Vytis Štelbys sakė domėjęsis tokia galimybe, bet galiausiai nusprendė, kad šie chemikalai yra labai brangūs. Kaip tik todėl jis nusprendė vietoj to prie langų pritvirtinti specialius tinklelius ir svečiams pasiūlyti uodus atbaidančias žvakes.

„Domėjausi tokia galimybe. Manau, kad tai yra momentinis poveikis. Nelabai tikiu, kad tai efektyviai veiktų. Kaimo turizmo verslas yra sezoninis. Jis nėra pelningas, todėl sodybų savininkai negali investuoti į tokius dalykus. O jei skirsim pinigų tokiam purškimui, tai jau bus ne verslas, o labdaringa veikla. Apskritai nežinau tokios sodybos, kuri naudotų tokią priemonę. Šiaip gamintojai sako, kad toks išpurškimas veikia du – tris mėnesius. Mano sodyba yra ant kalno, todėl vėjas uodus išsklaido“, – GRYNAS.lt kalbėjo vyras.

Kaip kaimo turizmą veikia uodų sezonas? Verslininkas sakė, kad šių kraujasiurbių kai kas tikrai bijo, bet šiai verslo šakai, anot jo, žymiai labiau kenkia neigiamos sinoptikų prognozės.

„Iš principo uodai šiek tiek įtakos turi. Galbūt daugiau tai jaučia tos sodybos, kurios yra prie vandens. Bet mūsų klientai mėgsta gamtą ir žino, kad vasarą uodų yra. Dėl to jie labai nesijaudina. Apskritai uodai iš visų veiksnių mažiausiai veikia klientų srautą. Labiausiai mums kenkia prastos sinoptikų prognozės. Žmonės išsigąsta, kai trečiadienį ar ketvirtadienį per televiziją pasako, kad savaitgalį bus lietus ar atšalimas. Sinoptikai viską nudažo katastrofiškomis spalvomis. Dėl to labai sumažėja klientų srautai.“

Grynas

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą