Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai Alytaus rajone kritusių šernų kraujyje klasikinio ir afrikinio kiaulių maro užkrato neaptiko. Tačiau jie vis dar negali atsakyti į klausimą, kas guldo knyslius.
Tarnyba praėjusią savaitę pranešė, kad pastebėtas padidėjęs šernų gaišimas Alytaus rajone, Kalesninkų, Gedimino ir Varčios miškuose. Vien pastarajame medžiotojai rado 17 nugaišusių gyvūnų.
VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas, valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis 15min.lt sakė, kad ištyrus mėginius maro pėdsakų neaptikta.
„Mes nei afrikinio, nei klasikinio neradome, dėl maro esame tikri, nes tyrėme ne tik kritusius, bet ir sumedžiotus šernus. Padarėme papildomą šerniuko tyrimą, buvo išaugintos dvi bakterijos, bet teigti, kad tai tikrai lėmė šernų kritimą, mes tikrai negalime. Nes tai yra vieno šerno vienas mėginys. Tikrosios kritimo priežasties nežinome, renkame mėginius, organus, kraują, bandysime aiškintis toliau“, – sakė jis.
Rusai mėgino gąsdinti, kad kiaulių maras – jau Lietuvoje
Praėjusį penktadienį Rusijos veterinarijos tarnyba „Rosselchoznadzor“ paskelbė neatmetanti, kad maro užkratas iš Baltarusijos jau pasiekė Lietuvą.
Išplatintame tarnybos pranešime teigiama, kad jos vadovas Sergejus Dankvertas pasiūlė lietuviams Rusijos mokslinių veterinarijos centrų pagalbą, be to, pageidavo, kad į procesą įsitrauktų patirties kovoje su afrikiniu kiaulių maru turinčios Ispanija ir Italija. Be kita ko, rusai paskelbė, kad VMVT apribojo kiaulienos tiekimą iš Alytaus rajono.
VMVT rusų informaciją paneigė.
Nurodymas medžiotojams: iššaudyti kuo daugiau šernų
Praėjusiųjų metų birželį buvo pranešta, kad Baltarusijoje nustatytas afrikinio kiaulių maro atvejis. Praėjusiais metais buvo patikrinti 2,7 tūkst. šernių i 7,7 tūkst. kiaulių mėginiai, maro užkrato nei viename mėginyje nebuvo.
Nepaisant to, VMVT specialistai teigia, kad kiaulių maro grėsmė išlieka.
Praėjusią savaitę aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pasirašė įsakymą, kuriuo šernų medžioklės sezonas atidaromas visiems metams.
Anksčiau šernų medžioklės sezonas prasidėdavo gegužės 1 d. ir baigdavosi kovo 1 d. Ministro įsakymas pradėti šernų medžioklę įsigaliojo pirmadienį. Lietuvoje yra apie 100 tūkst. šernų. Pasak specialistų, reikėtų, kad jų liktų tik 10 tūkst.
Kol Lietuvoje nėra užfiksuotas nei vienas afrikinio ar klasikinio kiaulių maro atvejis, sumedžiotus gyvūnus galima valgyti, žinoma, prieš tai patikrinus.
Kaip būtų elgiamasi Lietuvoje nustačius kiaulių marą?
Jeigu Lietuvoje būtų užfiksuotas bent vienas kiaulių maro atvejis, pagal Europos Sąjungoje nustatytą tvarką, šernų medžioklė iškart būtų uždrausta.
Medžioti šiuos gyvūnus būtų galima tik dėl mėginių paėmimo, stengiantis sumedžioti jaunus, iki metų amžiaus, šernus ir vyresnes nei antrametės pateles.
Vartoti šernų mėsą būtų griežtai draudžiama, nušauti gyvūnai turėtų būti užkasami arba sudeginami tam nustatytose vietose.
Šie apribojimai galiotų mažiausiai dvejus metus nuo paskutinio patvirtinto maro atvejo.
Taip pat Lietuva turėtų Europos Komisijai pateikti ligos likvidavimo planą.