„Vakar vakare mano jaukykloje lankėsi, nežinau, šimtas šernų! Visi sustojo į ilgą eilę. Pagrindinės šernės – prieky, šerniukai šalia, už jų – visi kiti. Kitoje eilėje sustojo stirninai pūkuotais ragiukais. Kažkur netoliese savo eilės laukė elniai. Apstulbęs pamiršau, kurioje kišenėje šoviniai! Tikras rojus, ar ne?“ – tokia būtų kiekvieno medžiotojo svajonių istorija apie bokštelyje prie jaukyklos praleistą naktį. Bet tai utopija!
Kas nenorėtų atrasti universalaus miško žvėrių jaukinimo būdo? Kokio nors tepalo ar granulių, garantuotai atvedančių gyvūną, tūnantį kažkur miške už dešimties kilometrų, ir išlaikančių jį netoli jaukyklos. Medžiotojai visuomet ieško geresnio jauko, mineralinių medžiagų, druskos. Užduotis yra ne tik išlaikyti gyvūną vienoje vietoje, kad būtų patogiau medžioti.
Pagrindinė šėrimo prasmė, ypač žiemą ir anksti pavasarį, yra padėti kanopiniams išgyventi, išnešioti palikuonis ir auginti trofėjus, bet afrikinis kiaulių maras įvedė savo korekcijų. Dar viena galimybė, o tai yra jaukinimo uždavinys, – įpratinti gyvūnus ateiti į konkrečią vietą ir net daryti tai tuo pačiu metu, kad medžiotojai galėtų geriau apžiūrėti, įvertinti ir atrinkti medžiotinus individus. Girdėta istorijų apie šernus, gerai žinančius savo medžiotojo darbo grafiką ir ateinančius į jaukyklą ne sutemus, o, pavyzdžiui, pusę šešių – po darbo. Parduotuvėse galima rasti įvairių jaukinimo produktų: tepamosios druskos, ekstraktų, dervos. Bet kaip jie veikia? Nusprendžiau šį tą išbandyti. Vienas įdomiausių produktų yra tepamoji druska – elastinga ir patogi naudoti. Galima įsigyti Vokietijoje gaminamos Salz Paste – anyžių, obuolių, dūmų ir triufelių kvapo, taip pat bekvapės.
TEPAMOJI DRUSKA SU ANYŽIAIS IR PRIESKONIAIS.
Su minėta tepamąja druska specialistai pataria naudoti purškiamuosius ekstraktus. Tiesa, man pakliuvo tik anyžių kvapo tepamoji druska. Internete minima, kad tai puikus gardėsis elniams ir stirnoms, bet realybėje jis suveikia kaip universalus jaukas.
Balandžio 21 d. Išbandome vieną kibirėlį anyžių kvapo tepamosios druskos. Pavasarį stirninai, elniai ir briedžiai augina ragus, jiems reikia mineralinių medžiagų. Jeigu druską užtiks ir šernai, bus labai gerai. Laižykla, kur išbandžiau tepamąją druską, yra mano medžioklės apylinkėje. Kadangi neturėjau skysto jauko, kurį vokiečių gamintojai rekomenduoja prie tepamosios druskos arba kaip atskirą produktą, nusprendžiau apsieiti su tuo, ką turėjau.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: KATARYNA ŠTERNA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!