Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Pataikyti į taikinį

Apie karabinus, taikiklius, jų tvirtinimus, prišaudymą, šovinius, kulkas ir šaudymą išspausdinta daugybė įvairiausių straipsnių, taip pat ir šiame žurnale. Jų teiginiai dažnai būna prieštaringi, o kartais – visai neteisingi. Ir visa ši informacija kartu su patyrusių draugų patarimais užgriūva vargšą žmogų, nusprendusį pirkti graižtvinį šautuvą ir, žinoma, besitikintį iš šio pirkinio kartais net fantastiško rezultato. Todėl nusprendžiau paprastai ir glaustai, viename straipsnyje, parašyti apie visa, kas reikalinga. Manau, kad kuris nors mano patarimas jums pravers, nes su graižtviniu šautuvu medžioju jau ketvirtį amžiaus, o SVD (snaiperinį Dragunovo šautuvą) įvaldžiau net 10 metų anksčiau negu karabiną.

KOKIO REZULTATO GALIMA TIKĖTIS?

Laikikliai1Jeigu visa sistema (vamzdis, tvirtinimas, taikiklis, šoviniai, kulkos) veikia normaliai, šautuvas jau prišaudytas, tada geru šaulio rezultatu galima laikyti stabilų, t. y. šimtaprocentinį pataikymą į taikinio vidurį (10 cm skersmens apskritimą) iš 100 m (140 žingsnių) atstumo bet kokiomis šaudymo sąlygomis, t. y., kai šaudoma: – su rudeniniais, žieminiais drabužiais ir storais drabužiais, skirtais tykomajai medžioklei žiemą; – stovint, priklaupus ant vieno kelio, pasirėmus alkūne ir pan.; – esant geram apšvietimui, prieblandoje, šviečiant mėnuliui, sniego fone; – į nejudantį, judantį ar greitai bėgantį žvėrį, atviroje erdvėje ar medžių protarpiuose (su naktinio matymo prietaisu šaudymas tiktai atsirėmus į nejudantį arba lėtai einantį žvėrį). Taigi naujokui tikrai yra ko mokytis ir ką tobulinti, net be svaičiojimų apie 400, 500 m atstumus. Atsiminkite, kad bet kurie karabinai su dėtuvėmis, tuo labiau automatiniai, nėra labai tikslūs šautuvai, tai lemia jų konstrukcija (apie priežastis – kiek vėliau). Išmokti gerai šaudyti iš karabino iki 100 m atstumu kur kas sunkiau negu iš lygiavamzdžio šautuvo 35 m atstumu. Todėl nesistenkite „pasiekti“, nušaukite, o ne pašaukite, išmokite gerai šaudyti iš 100 m atstumo, o tam reikia ne tik tobulinti savo įgūdžius, bet ir išspręsti daug techninių problemų. Gali atrodyti, kad pats sau prieštarauju, tačiau taip nėra.

Tvirtinimui „kregždės uodega“ reikia naudoti ne du atskirus žiedus, o vientisą kronšteiną iš plieno – dėl daugelio priežasčių, kurių čia neįmanoma išvardyti, tačiau pagrindinis dalykas yra tai, kad tvirtinimo su dviem žiedais atveju taikiklio korpusas naudojamas kaip savojo kietumo elementas esant atsitiktiniams šoniniams „nusukantiems“ smūgiams, o tam jis visai neskirtas.

ŠAUTUVAS

Jūsų šautuvas turi užtikrinti šimtaprocentinį pataikymą į 10 cm skersmens taikinį iš 200 m atstumo esant idealioms šaudymo sąlygoms, stovint arba remiantis alkūne. Kitaip – meskite jį lauk, nes tai ne karabinas, o žaislinis šautuvas. Nauji Rusijoje paskutiniais metais pagaminti šautuvai turi vieną labai nemalonią ypatybę – dauguma mano pažįstamų šaulių sako, kad jie pradeda „barstyti“ kulkas jau per dešimtą ar dvidešimtą šūvį, t. y. tampa visiškai netinkami, nors pardavėjai galvą guldo dėl jų kokybės. Kai kurie žinovai teigia, kad nekariniams karabinams dabar jau nebetaikomas kriogeninis sutvirtinimas ir elektrocheminis chromuotos dangos poliravimas. Kiti apskritai teigia, kad chromo visai neliko, tiktai oksidavimas „dėl vaizdo“. Treti, remdamiesi pasauline praktika, pareiškia, kad 13 gramų kulkai labiau tinka 10 colių sriegių žingsnis, o ne 13, kaip vėliau pagamintų variantų. Apskritai, aišku, kad reikalas neaiškus, tačiau tokių ginklų savininkų skundų niekur nepaslėpsi. Matyt, kaltas Rusijos karinio-pramoninio komplekso požiūris į civilinės paskirties produkciją, perimtas iš Sovietų Sąjungos. Kol kas išeitis viena – pirkti naudotą, „iš rankų“, kruopščiai patikrinus jį šaudykloje – mūsų šalyje, Ukrainoje ar Rusijoje. Kad ir už labai didelę kainą. Taigi normalus vamzdis turi atlaikyti mažiausiai 2000 šūvių, o ankstesnis ginklo šeimininkas turi būti iššovęs ne daugiau kaip 500 šūvių. Esant tokiai situacijai kainos aiškiai išpūstos. Už vienetinį seniau pagamintą „Tigrą“, kainavusį 1000 dolerių, šiandien mokama 5000 dolerių. Tačiau tikiuosi, kad padėtis greitai pasikeis.

TAIKIKLIS IR JO TVIRTINIMAS

Laikikliai2Niekas taip nesuartina žmonių kaip optinis taikiklis. Neklauskite pardavėjų ir „patyrusių“ specialistų – įmantrus daug kartų priartinantis taikiklis visai nereikalingas, reikia patikimo, priartinančio 4 kartus! Taikikliai, priartinantys 6 ir daugiau kartų, turi mažą matymo kampą, o svarbiausia, kad su jais neįmanoma taikytis nepasirėmus, nes šaulys patiria „automatinius svyravimus“ dėl pernelyg didelio priartinimo. Taikiklių su kintamu artinimu net neaptarinėsiu, nes jie turi visus trūkumus, būdingus ir priartinantiems, ir nepriartinantiems taikikliams. Turėjau tokį, 2–12х, būdamas jaunas ir kvailas nusipirkau kažkada Vokietijoje už 2300 markių. Labai žinomos firmos (neminėsiu). Ir ką gi? Sunkus, šviesos galia nedidelė, matymo kampas visai mažas. Tarsi man būtų reikėję nustatyti, ar žvėris turi blusų, nustačius 12х režimą. Neilgai jį turėjau, nes po pusės šimto šūvių dėl atatrankos atšoko taikymosi kryžius, išmečiau ir tiek, negi turėjau gabenti atgal į Kelną…

Labai pageidautina, kad 4 kartus priartinantis taikiklis turėtų kuo didesnę šviesos galią, patį didžiausią matymo kampą, taikymosi kryžiaus apšvietimą, o svarbiausia – kad būtų patikimas. Taikikliu reikia visiškai pasikliauti. Aš pats, išbandęs daugybę taikiklių, įsigytų už įvairiausias kainas, naudojuosi sovietiniu taikikliu su plieniniu korpusu, kuris buvo sukurtas snaiperiams 1942 m. (6 nuotrauka). Jis negalėjo būti nepatikimas, nes niekalas projektuojant ar gaminant tada buvo laikomas kenkėjiška veikla, už kurią grėsė sušaudymas be ilgų kalbų. Pagrindinis šio taikiklio trūkumas – maža šviesos galia. Dar – pernelyg jautrūs ir atviri reguliavimo būgneliai. Na nieko, prišaudžiau ne vienu, o dviem šūviais, uždengiau būgnelius bitumine izoliacijos juosta, kuri greitai sukietėjo. Kasmet tikrinu jį iššaudamas vieną kontrolinį šūvį – jau 11 metų jokių pastabų. Mažas, patikimas ir „kietas“. Taikikliai su didele šviesos galia yra tikrai geri! Turėjau tokį, firminį, su 80 mm lęšiu. Puikiai „švietė“ per prieblandą ir mėnulio šviesą, gerai „laikė prišaudymą“, tačiau tokie taikikliai negali būti lengvi dėl didelio skersmens objektyvo. Pardaviau. Gal ir be reikalo…

Taikiklio tvirtinimas – nemenkas rūpestis kiekvienam medžioklinio karabino savininkui. Mano nuomone, jis turi būti nenuimamas, nes kokybiškas nuimamas tvirtinimas kainuoja tiek, kad paprasčiau nusipirkti antrą karabiną naudoti su naktinio matymo prietaisu, negu kvaršinti galvą sau dėl nuolatinių prišaudymų, bandymų, klaidų ir krimstis dėl nesėkmių. Be to, ginklo gabenimui reikia ne užmovo, o kieto dėklo. Tvirtinimui „kregždės uodega“ reikia naudoti ne du atskirus žiedus (1 nuotrauka), o vientisą kronšteiną iš plieno (2, 3 nuotraukos) – dėl daugelio priežasčių, kurių čia neįmanoma išvardyti, tačiau pagrindinis dalykas yra tai, kad tvirtinimo su dviem žiedais atveju taikiklio korpusas naudojamas kaip savojo kietumo elementas esant atsitiktiniams šoniniams „nusukantiems“ smūgiams, o tam jis visai neskirtas.

Maloni išimtis yra šoninis tvirtinimas, perimtas iš SVD pritaikant rusiškiems „Military“ stiliaus karabinams. Jis įtaisytas iš principo kitaip, todėl yra patikimas, nuimamas, nedengia mechaninio taikiklio, o svarbiausia – neperduoda visos atatrankos jėgos optikai. Nebrangus. Tad galima be rūpesčių naudoti vieną karabiną medžiojant dieną ir su naktinio matymo prietaisu (4 nuotrauka). Pašmaikštavimas vos pradedantiems: nepamirškite, kad atstumas nuo okuliaro iki jūsų vyzdžio turi būti 70 mm, kitaip šausite beveik kaip profesionalus Sibiro medžiotojas – tiesiai į akį. „Beveik“ todėl, kad jis pataiko į voverės akį, o jūs pataikysite į savo (5 nuotrauka).
Prišaudymas labai paprastas. 200 m atstumu įtaisomas taikinys – didelis kartono lakštas su juodu 5 cm skersmeniu. Karabiną reikia tvirtai suspausti masyviais spaustuvais arba įstatyti į specialias stakles. Paskui visą šią sistemą nutaikyti į patį taikinio centrą su mechaniniu taikikliu, judinant spaustuvus ir karabiną. Nepažeidžiant šio nutaikymo nustatyti ir galutinai suspausti optiką, užtaisyti šautuvą, priglausti petį prie buožės, su reguliavimo būgneliais taikymosi kryžių nustatyti tiesiai į taikinio centrą ir šauti. Nueiti prie taikinio ir pažymėti pataikymą gerai matomu žymikliu. Nutaikyti kryžių tiksliai į taikymosi tašką judinant spaustuvus ir karabiną, o ne būgnelius, paskui nejudinant karabino su būgneliais nutaikyti kryžių tiksliai į tą tašką, kur pataikė kulka. Viskas, prišaudymas baigtas – optinė linija „žiūri“ tiksliai ten, kur pataikė kulka. Galima iššauti ne vieną, o 3 kartus, nejudinant būgnelių, ir nuėjus prie taikinio pažymėti geometrinį pataikymų centrą. Kartu patikrinsite ir šaudymo glaustumą.
Būna, kad karabinas neturi mechaninio taikiklio, tada reikalingas tarpinis prišaudymas pagal pirmiau aprašytą procedūrą iš 25 m atstumo, iš pradžių taikantis per vamzdį. Svarbu, kad iššovus kulka pataikytų į kartoninį skydą.

Optika-su-laikikliais

Toliau galima šaudyti iš spaustuvuose įtaisyto karabino norint patikrinti jo ir šovinių kokybę. O „prišaudymas pagal šaulį“, kuriam paprastai išeikvojama daugybė šovinių, mano požiūriu yra beprasmis ir klaidinantis. Jūs ir pats kaskart būnate vis kitoks – su skirtingais drabužiais, esant skirtingoms šaudymo sąlygoms, pakeitęs kūno padėtį. Tad „tikslus prišaudymas pagal šaulį“ turi prasmės tik laukų graužikų šaudymo (angl. „warmint“) mėgėjams, kurie šaudo su tikrai labai didelio tikslumo šautuvais būdami vienoje padėtyje, naudodamiesi stovu ar atrama. Turbūt skaitytojui kyla klausimas: kodėl aš rekomenduoju šaudyti iki 100 m atstumais, o prišaudyti – 200 m atstumu?
Atsakau taip: gali būti taip, kad sąlygos šauti idealios: šviesa, atrama, nejudantis objektas, ramus oras ir tikrumas dėl sėkmės. Galima šauti ir iš 200 m, tačiau kiek aukščiau reikia imti, jei taikiklį prišaudėte 100 m? – Maždaug 16 cm. O kiek žemiau imti, jei taikiklis prišaudytas 200 m, o atstumas – mažiau kaip 100 m? – 8 cm, o kadangi turite pataikyti į 10 cm skersmens ratą, į tai galima neatsižvelgti. Tokia aritmetikos gudrybė, dėl kurios galite šauti tiesiai 215 m atstumu negalvodamas apie kulkos trajektorijos iškilumą.

saiga

Maloni išimtis yra šoninis tvirtinimas, perimtas iš SVD pritaikant rusiškiems „Military“ stiliaus karabinams. Jis įtaisytas iš principo kitaip, todėl yra patikimas, nuimamas, nedengia mechaninio taikiklio, o svarbiausia – neperduoda visos atatrankos jėgos optikai.

Patyręs šaulys gali šauti į šiųmetį šerną ar stirną iš 300 m atstumo, jeigu yra tikras, kad sužeistas žvėris nepaspruks. Pavyzdžiui, esant ištisinei sniego dangai. Pataikyti tiesiai į širdį iš tokio atstumo mažai tikėtina, tačiau smulkų žvėrį galima nušauti dėl to, kad ginklas yra labai didelės galios. Žinoma, į elnią, briedį ar trofėjinį šerną iš tokio atstumo jau negalima šauti, kad ir kokios sąlygos būtų. Tokiam šūviui, kai šautuvas prišaudytas 200 m atstumui, tenka imti 35 cm aukščiau, o jei prišaudyta 100 m atstumui – 60 cm aukščiau.
„O Vasia nušovė elnią ir ėjo prie jo skaičiuodamas žingsnius. Suskaičiavo 751“. Šaunuolis tas Vasia! Ir atspėjo, ir skaičiuodamas nesupainiojo. Taikant mokyklinę aritmetiką nesunku suskaičiuoti, kad jis ėmė 4 m aukščiau ir kulkos energija smūgio metu buvo dvigubai mažesnė negu lygiavamzdžio šratinio šautuvo, tai turbūt į akį taikė ir pataikė. Nesileiskite mulkinami tokiais pasakojimais. Didesnis nei 300 m atstumas – ne medžiokliniam karabinui.
Kartą savo tinklaraštyje radau komentarą: „…kalbėti apie šovinio naikinamąjį pajėgumą yra nekorektiška – tai tas pats, kas sakyti, kad X modelio variklis išvysto 230 km/val. greitį. Visa tai neturi prasmės, jei nenurodomas ginklas, iš kurio šaunama“. Tikiuosi, nereikia aiškinti, kodėl tai niekų verti tauškalai, juk mes apsiginklavę ne nupjautavamzdžiais, o kiekvienas gamintojas stengiasi „išspausti“ iš šovinio kuo daugiau. Visi pateikti kulkos trajektorijos iškilumo skaičiavimai su nedidele paklaida tinka visur (išskyrus kalnus) ir visiems vidutinio greičio šoviniams, suteikiantiems maždaug 750–850 m/s pradinį kulkos greitį.

ŠOVINYS

Gerai, jei nusipirkote karabiną, vieną pakelį šovinių (10 vnt.) ir jie tiko vienas kitam. Vieną šovinį panaudokite optikos prišaudymui, o kitus – šautuvo kokybei patikrinti („barsto“ ar „nebarsto“), jeigu „nebarsto“, bėkite į parduotuvę ir iš karto įsigykite daug būtent tos partijos šovinių. Pasisekė! Ne visada šoviniai tinka vamzdžiui, tai pasakytina ir apie užsieninius ginklus. Būna „palaidų“ šovinių, kurie „byra“, būna ir „sutrombuotų“, kurie gali pabloginti vamzdžio kokybę. Be kita ko, koviniai kulkosvaidžių šoviniai 7,62х54 R turi ne tik per didelį medžiokliniam karabinui parako užtaisą, bet ir jų kulkos būna didesnės, o kadangi jos turi plieninį apvalkalą, padengtą plonu vario tepalo sluoksniu, toks šovinys gali sugadinti vamzdį iš karto, nes plienas eis per plieną, ir dar su neleistinu pagreičiu. Dėl to medžiotojas privalo turėti mikrometrą ir atsiminti tikslų (iki 0,01 mm) tinkamos kulkos skersmenį, o geriausia – laikyti etaloninį šovinį. Pagal kulkos skersmenį gali būti skirtingos ir vieno gamintojo šovinių partijos. Gerai nors tiek, kad vienos partijos kulkos būna vienodo skersmens.

KULKOS

karabinas-su-optikaMedžioklinės kulkos yra pusiau apvalkalinės (apvalkalinės naudojamos tik medžiojant vilkus ir smulkius plėšrūnus, kad nebūtų sugadintas jų kailis), turi minkštą kūgio arba piltuvėlio formos noselę. Esant mechaniniam padavimui iš dėtuvės noselė visada deformuojasi. Būtent dėl to itin tiksliu šautuvu pagal konstrukcijos ypatybes galima laikyti tiktai neautomatinius graižtvinius karabinus ir elitinius „kiplaufus“. Jei antro šūvio neprireikia, naują šovinį įdedu ranką ne iš dėtuvės, o iš specialios šovininės, dėtuvės šiuo atveju – tiktai „dėl gražumo“. Pirmojo šūvio kulką ruošdamasis medžioklei visada iš anksto apžiūriu su didinamuoju stiklu, šiek tiek pakalu, kad noselė būtų idealios formos. Labai svarbu prieš pat medžioklę iš vamzdžio visiškai pašalinti konservavimo tepalą, kitaip pirmasis šūvis bus netaiklus.

Aš pats, išbandęs daugybę taikiklių, įsigytų už įvairiausias kainas, naudojuosi sovietiniu taikikliu su plieniniu korpusu, kuris buvo sukurtas snaiperiams 1942 m.

SVD

MEISTRIŠKUMAS

Pataiko ne kulka, pataiko pirštas. Susidorojus su visomis techninėmis problemomis paaiškėja, kad per pradinio karinio parengimo pamokas mokykloje buvote neteisingai mokomas šaudyti, o kariuomenėje visai „sugadintas“. Labai netinkamas įprotis – taikantis užmerkti kitą akį – giliai įsišaknijęs medžiojant su šratiniu šautuvu. Šaudymas ir kovinis šaunamojo ginklo naudojimas – visiškai skirtingi dalykai. Šaudykloje galima įsitaisyti ant minkšto pakloto, padvejoti, atsipūsti, nusnausti, tačiau neįmanoma kovoti arba medžioti „viena akimi snaudžiant“. Nors gal ir įmanoma: galima likti gyvam ir po apšaudymo, galima pribaigti žvėrį, tačiau jeigu labai pasiseks. O kad nesusiklostytų tokia situacija – „nesuspėjau, nepasisekė“ ir jūs iš tikrųjų norite išmokti šaudyti sudėtingomis sąlygomis, tada reikės „perlaužti“ save ir išmokti iš naujo. Realiomis sąlygomis, naudojantis bet kokiu šaunamuoju ginklu – ir trumpu, ir lygiavamzdžiu, ir karabinu, kita akimi reikia matyti aplinką. Tada jūsų smegenys veikia ne tiktai taikantis, bet apdoroja informaciją kitam šūviui arba įvertina, ar aplinka saugi. Prisitaikant ir šaunant abi akys turi būti atmerktos. Tai ypač svarbu, regėjimo lauką apriboja optikos ratukas, o rankose laikote automatinį šautuvą. „Vienakis“ įsikarščiavęs gali iššauti kelis šūvius neatsiplėšdamas nuo taikiklio ir nepastebėti kaimyno. Mažai tikėtina, kad jis galės taikliai iššauti per protarpį tarp medžių į bėgantį žvėrį net iš 70 m atstumo. Be to, dėl atatrankos žvėris iš taikiklio „dingsta“, ir jūs prarasite neleistinai daug laiko, bandydamas jį vėl „rasti“, galite ir nerasti, o jei kita akis atmerkta ir šautuvas gerai prigludęs, jis iš karto vėl atsiras okuliare lyg niekur nieko. Šaudyklose ir kariuomenėje šauliai įprato daryti dar vieną klaidą. Gerai tiek, kad ji ne tokia paplitusi kaip pirmoji. Tai – nesėkmingi bandymai užfiksuoti taikiklį taikinyje, tam sugaištamos brangios akimirkos. To padaryti vis tiek nepavyks, net jei šaunate gerai pasirėmęs, visiškai blaivus ir nė kiek nesijaudinate. Tiesiog šaudant pasirėmus alkūne mažesni būna šautuvo svyravimai. Tad neverta užsiimti tokiais niekais. Pratinkitės smiliumi paspausti gaiduką tuo momentu, kai kryžius pirmą kartą priartėja prie taikinio. VISADA! Iš šalies tai atrodo kaip šūvis be išankstinio pasirengimo, neprisitaikius. Privesti geriau iš viršaus, taip bus greičiau šaudant su automatiniu šautuvu po atatrankos smūgio. Gerai įsitvirtinus šiems įgūdžiams šaudymo į taikinį tempas primena automato seriją, ir geras šaulys per 2 sekundes gali išnaudoti 6 licencijas, iš karto visai grupei. Tokių dalykų šiek tiek mokomi karininkai šaudant su Makarovo pistoletais, tačiau mokant šaudyti su Kalašnikovo automatu šauliai kažin kodėl „gadinami“. Iš principo šaulio meistriškumas yra ne mokėjimas taikytis (aš apskritai nebežinau, kas tai yra, nors mokykloje žinojau), o „ištreniruotas“ ryšys tarp akies ir smiliaus. Kuo trumpesnis šis ryšys, tuo geriau. Bėgant laikui ir didėjant patirčiai jis vis trumpėja, net jei šaulys medžioja retai. Svarbiausia, kad iš pat pradžių būtų išsiugdyti tinkami įpročiai. Taigi snaiperis ne jūs, o jūsų pirštas. Labai gerai, jei jūsų karabinas su apsaugine gaiduko eiga ir reguliuojama nuleidimo jėga, tada išmokti lengviau, tačiau galima priprasti ir prie rusiškų „Military“ tipo karabinų, ir prie lygiavamzdžių šautuvų. Atsikratę šių dviejų klaidų puikiai šaudysite su karabinu iš 100 m atstumo ir su paprastu šautuvu patys savęs nepažinsite. Išmokus pirmiau aprašytų dalykų bus daug malonių akimirkų ir rezultatyvių šūvių, kuriuos šiaip jau būtų galima laikyti beviltiškais.

m16

Realiomis sąlygomis, naudojantis bet kokiu šaunamuoju ginklu – ir trumpu, ir lygiavamzdžiu, ir karabinu, kita akimi reikia matyti aplinką. Tada jūsų smegenys veikia ne tiktai taikantis, bet apdoroja informaciją kitam šūviui arba įvertina, ar aplinka saugi. Prisitaikant ir šaunant abi akys turi būti atmerktos.

Norint „atsitraukti toliau“, šaudyti iš 150, 200, 300 m atstumų, reikia padirbėti su taikiniais. Tai nuobodus, tačiau būtinas užsiėmimas, kad galėtumėte gauti atsakymą į klausimą, ką iš tikrųjų galėsite nuveikti su savo šautuvu. Be to, reikia kuo dažniau ir įvairiomis sąlygomis treniruoti savo „akimatį“ – nustatyti atstumus iki objektų, esančių lauke, miške, ant šlaito, mieste, įvertinti atstumą, o paskui išmatuoti jį žingsniais. Omenyje turimas gebėjimas iš akies nustatyti nuotolius, viršijančius tiesų šūvį iš 215 m atstumo. Mokėjimas nustatyti atstumą – svarbus jūsų meistriškumo elementas. Gera treniruotė yra lapių medžioklė esant sniegui, su porininku, turinčiu stiprius jūrinius žiūronus, kad galėtų užfiksuoti, kur pataikė kulka prašovus pro šalį. Taigi čia bus ir šaudymas realiomis sąlygomis, ir jūsų „tolimačio“ treniravimas. Apie šaudymą kalnuose šį kartą nerašysiu, tam reikėtų skirti atskirą didelį straipsnį. Šaudymas kalnuose yra labai sudėtingas dalykas dėl to, kad reikia atsižvelgti ir į aukščio skirtumus, „vėjo sluoksnius“, susidarančius skirtingame aukštyje, ir dėl didelių atstumų bei neįprastos jūsų „tolimačiui“ aplinkos. Įvaldyti tokį šaudymą yra prasmės tada, kai jau esate „asas“ lygumose ir jus traukia išvažiuojamosios medžioklės. Medžioklės kalnuose sudėtingumas yra viena iš priežasčių, dėl kurių trofėjiniai kalnų avinų ir taurų ragai laikomi itin prestižiniu dalyku.

Tekstas, nuotraukos: Dmitrij Voinov
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė ir Žvejyba Baltijoje

Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateikta turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4 / 5. Balsavo: 1

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą