Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nykstančios rūšys – saugokime

Turinys:

Dažnai girdime klausimą – kuo svarbi biologinė įvairovė? Biologinė įvairovė, kaip ir kiti aplinkos ištekliai, turi tas pačias vertes: ekonominę vertę siaurąja prasme, naudą individui ir visuomenei, egzistavimo, arba vidinę, vertę. Tačiau biologinė įvairovė yra šiek tiek specifinis, „plataus spektro“ aplinkos išteklius, dažnai tiesiogiai nenaudojamas. Biologinės įvairovės ištekliai turi tiesioginę ir netiesioginę naudą mums, todėl šių išteklių išsaugojimas glaudžiai susijęs su žmonijos poreikiais.

Dėl žmogaus vykdomos veiklos: ekosistemų naikinimo fizinės ir cheminės taršos, nedarnaus gamtos išteklių naudojimo, invazinių rūšių paplitimo sparčiai nyksta augalai ir gyvūnai visame pasaulyje. Siekiant apsaugoti nykstančias rūšis visame pasaulyje diegiamos politinės, teisinės priemonės. Vis didesnis išteklių poreikis, jų išsaugojimo supratimas skatina formuoti adekvačias apsaugos priemones.

Lietuvos biologinę įvairovę sudaro virš 20 000 gyvūnų, 6000 grybų, 1800 augalų rūšių, iš jų 767 rūšys įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą, apie 40 rūšių reikalinga griežta apsauga, kadangi šių rūšių nykimo tendencijos yra nepalankiausios, todėl poreikis išsaugoti jų radavietes ar augavietes yra didžiausias. Šios rūšys įrašytos į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus. Jų išsaugojimui Lietuvoje diegiamos tiek politinės tiek teisinės priemonės.

Retas iš mūsų pažįstame saugomas rūšis, o kaip jos gali būti naudojamos ir saugomos, tikrai žino nedaugelis. Siekiant apsaugoti nykstančias rūšis 2010 m. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-622 patvirtinta nauja Saugomų rūšių naudojimo tvarka (Žin., 2010, Nr.119-6061, 2013, 56-2804), kurioje reglamentuojamas saugomų rūšių naudojimas. Net nepagalvotume, kad fotografuoti, filmuoti, saugomos rūšies gyvūną jį trikdant galima tik turint Aplinkos apsaugos agentūros išduotą Leidimą.

Radus žuvusį saugomos rūšies gyvūną, kurio iškamša ar kitos kūno dalys gali būti naudojamos kaip eksponatai, per 7 dienas raštiškai privaloma kreiptis į Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentą dėl gyvūno naudojimo mokslo, mokymo įstaigose ar saugomų teritorijų direkcijose mokslo ar mokymo tikslais, o jo paėmimo faktas nurodomas regiono aplinkos apsaugos departamento padalinio išduotoje pažymoje.

Saugomų rūšių gyvūnai gali būti laikomi nelaisvėje, turint Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento išduotą leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus, taip pat privaloma turėti teisėtą saugomų rūšių įsigijimą Lietuvos Respublikoje ir jų kilmę patvirtinančius dokumentus.

Draudžiama fiziniams ir juridiniams asmenims nelaisvėje laikyti laukinių paukščių rūšis, natūraliai paplitusios ES valstybių narių europinėje teritorijoje ir nėra įrašytos į Medžioklės LR teritorijoje taisykles, nepriskiriamos medžiojamiesiems gyvūnams, taip pat nenumatyti medžioklės terminai.

Detalesnę informaciją apie saugomų rūšių naudojimą galite rasti paspaudę šią nuorodą http://ard.am.lt/VI/files/File/GGAI/CITES/gyvunu%20zenklinimas.pdf.

Didelis noras ir maži darbai, atrodytų nereikšmingi, gali nuversti kalnus. Juk kiekvieno iš mūsų prigimtinė pareiga rūpintis savo aplinka, pažinti ją, o svarbiausia elgtis su ja atsakingai ir moraliai.
Tik bendromis pastangomis pasieksime teigiamų rezultatų turėsime švarią aplinką, kurioje bus gera gyventi ir pačioms įvairiausioms gyvybės formoms.

Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos informacijaraad

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Pulsar Telos
Atnaujinamas termovizorius

Žiūrėti apžvalgą