Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Legalūs spąstai miškuose

Kiekvienas miškuose esame matę aptvertus kirtimus, kuriuose vykdomas atželdinimas. Mane kaip medžiotoją neramina, kad kai kur miškai virsta šachmatų lenta ir vos ne kas antras kvartalas aptvertas tvora.

Ne kartą prie tvorų esu radęs stirnų, briedžių, elnių liekanas ir tai kelia susirūpinimą.

Elnias susisukęs į tvorą ir nugaišęs. Nuotrauka daryta Kauno raj., grybautojo.

Šiuo klausimu pakalbinome Kauno medžiotojų sąjungos vadovą ir miškininką Kęstutį Markevičių.

Kaip teigia K. Markevičius, pagal miško atželdinimo taisykles, kvartalai privalo būti aptverti tvora, jei atsodinama daugiau nei penkios dalys ąžuolų.

„Sektinas pavyzdys galėtų būti Lenkija, kurioje tveriamas ne visas kvartalas, o tik ta dalis kur sodinami ąžuolai, pavyzdžiui 50 ant 50 m. Tuo tarpu pas mus lapuočių miškuose tveriama 70 ant 300 m. ir daugiau, vien tam, kad pasakytų, jog mes didiname ąžuolynų plotą – teigia K. Markevičius“

Elnias kuris nusibaigė tvoroje

Medžiotojai puikiai žino kokie būna aktyvūs elniai rujos laikotarpiu, ragais drasko žemę, laužo krūmynus, kovoja dėl patelių. Kaip matome ne visada jiems pavyksta sulaukti rujos galo.

Grįžkime prie tvorų. Kol tos tvoros stovi kaip numatyta, žvėrys gali jas apeiti, tačiau po kelių metų tvorų kuolai supūva ir tvoros pradeda griuvinėti. Augmenija taip pat padaro savo darbą, tvoros perauga krūmais, medžiais ir tampa tikrais spąstais. Kiek man yra žinoma, tokios tvoros miške išbūna penkiolika ir daugiau metų.

Nereikia toli eiti, kelis kartus vykstant medžioklei varant, varyme dalyvavę šunys įsipainiojo į ant žemės gulinčias tvorų liekanas.

Prieš savaitę lankiausi miške ir pravažiuojant aptvertą kvartalą jame pastebėjau elnio jauniklį. Kaip jis ten įlindo aš nežinau, gal per mažą tarpelį aptvaro kampe, kuris paliktas žmonėms įeiti ar žvėrims išeiti. Pagalvojau, kaip įėjo taip ir išeis. Deja, bet grįždamas po poros valandų radau jį ten pat. Iš tolo pavyko užfiksuoti nesėkmingą bandymą peršokti tvorą.

Po tokio šuolio į vielos atitvarą žvėris susižalojo snukį.

Nesėkmingas elnio jauniklio šuolis per tvorą
Elnio jauniklis laksto palei tvorą

Visų bandymų peršokti tvorą man užfiksuoti nepavyko, tačiau po kelių nesėkmingų bandymų žvėris įveikė kliūtį. Tai tik vienas iš daugelio atvejų.

Šiuo straipsniu noriu atkreipt atsakingų institucijų dėmesį į ilgametes tvoras, kurios guli miškuose ir kurių niekas nenurenka. Reikėtų pamąstyti ar mums reikalingi aptverti kvartalai miškuose, o gal yra geresnių būdų kaip apsaugoti medelius.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 24

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

10 Komentarai

 • Gintarė
  Posted 2020.09.03 at 22:14

  Aplinkos ministerija pakeitė Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatus, dabar juose atsirado punktai: “20.2.2. /…/ Miško valdytojas arba savininkas privalo tvorą prižiūrėti ir remontuoti, kad į aptvertą teritoriją nepatektų žvėrys. Tvora miške laikoma, kol medžius būtina saugoti nuo žvėrių pažeidimų” ir “20.2.4. sulūžusios, pažeistos, neremontuotinos tvoros ir individualios medžių kamienų apsaugos priemonės, nesaugančios medžių nuo žvėrių pažeidimų, turi būti išmontuotos, o metalinės ir plastikinės jų dalys – pašalintos iš miško”. Ši nauja nuostatų redakcija įsigaliojo prieš porą dienų. Įdomu, kiek tai gali padėti. Bet, matyt, pastebėjus netvarkingas tvoras, galima pranešti girininkijai.

  • Deividas Staponkus
   Posted 2020.09.03 at 22:35

   Neblogos naujienos, gal galite man atsiųsti nuorodą į įsakymą? Rašykite info@miske.lt

 • Girinis
  Posted 2020.07.07 at 21:16

  Tvoros iš karčių šiuo atžvilgiu yra žymiai draugiškesnės kanopinių žvėrių atžvilgiu. Galbūt ne tokios efektyvios, neilgaamžės, užtat nežalojančios ir nežudančios gyvūnų. Galų gale yra repelentai-tokiu atveju tvorų visai nereikia. Aš esu prieš tinklo tvoras, bet ar mano balsas ir nuomonė į dangų eina?…

 • Jonas
  Posted 2020.06.11 at 19:56

  Nebus miško, nebus ir žvėrių. Medžiotojai mąsto, kaip ta kiaulė. Gera vieta, daug gilių, tik va tas ąžuolas ne vietoj pasodintas, knisti trukdo. Elnias per žiemą gali nužudyti ne vieną hektarą jaunų pušelių, nuėsdamas jų viršūnes. Briedis taip pat.

  4
  7
  • Deividas Staponkus
   Posted 2020.06.11 at 20:15

   Keista kaip nuo ledynmečio tie miškai dar sulaukė mūsų dienų…

   5
   1
 • Vaidas K
  Posted 2020.06.02 at 12:50

  Tvoras iš miško, kad ir kokio stovio jos bebūtų, negali savavališkai šalinti bet kuris pageidaujantis. Logiškai mąstant, jas susirinkti ir paimti iš miško turėtų tie, kas jas ten sudėjo. Savo lankomame miške žiemos pabaigoje mačiau vieną tikrai apverktinos būklės tvorą. Prieš maždaug savaitę ten teko lankytis – tvora nuimta ir išvežta. Gal tik būtų reikalingas teisinis apibrėžimas iki kada ir kas privalo tas tvoras sutvarkyti.

 • Gintas
  Posted 2020.06.01 at 10:28

  Tikra teisybė, pilni miškai aptvarų.Šiaulių raj. vykdomas tikras elninių žvėrių genocidas!Kur žiūri GAM? Mažeika!! Aūūū!…

  • Vytautas
   Posted 2020.07.07 at 16:25

   Miskininkai turetu praplauti akis baltijos vilkams

 • Remigijus
  Posted 2020.05.19 at 21:21

  Sveiki cia tie medziotoju teisejai kur dinge galėtu pakovoti su miskininkais nes is tikruju problema yra bet jos niekas nemato o kitokiu budu yra tikrai apsaugoti sodinukus

  26
  1
  • stebėtojas
   Posted 2020.05.21 at 09:47

   Medziotoju “teisejai” ir niekintojai tik prie klaviaturos “daug daro”. Kai reikia realiu darbu padaryti, tai ju nera, dingsta kaip i vandeni…
   Vietoje beprasmio lojimo galetu padeti medziotojams ypac ziauriai nukankintu gyvunu dveseliena is tvoru traukti, savo transportu nugabenti i utilizavimo vietas ir bent kelias sugriuvusias tvoras is misko pasalinti…

   11
   1

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą