Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ĮSPĖJAME! Kaip jaukas naudojamas elnių šlapimas Europoje gali išplatinti lėtinę išsekimo ligą

Turinys:

Lėtinė išsekimo liga (LIL) yra užkrečiama ir mirtina elninių liga, kuri smegenims padaro nepataisomą žalą. Šių metų balandį ir gegužę Norvegijoje ši liga buvo nustatyta vienam laukiniam šiauriniam elniui ir dviem briedžiams. Tai yra pirmasis LIL ligos atvejis Europos istorijoje. Tai, kad ši liga pasirodė Europoje, kelia didžiulį rūpestį, nes gali paliesti ir medžiotojus, ir elnių augintojus.

Nors nėra iki galo aišku, kaip liga pateko į Norvegiją, Europos Komisija (EK) neseniai informavo ne tik Europos Sąjungos šalis, bet ir Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federaciją (FACE), kad keletas medžiotojų į ES ir Europos ekonominės zonos šalis importavo internete užsakyto elnių šlapimo, naudojamo žvėrims vilioti. Jeigu šis šlapimas atvežtas iš Kanados ar JAV, kur LIL konstatuota jau keliasdešimt metų, tai kelia rimtą riziką šiai mirtinai ligai paplisti Europoje. Sergančio gyvūno seilės, šlapimas ir išmatos yra patvirtintas šios ligos plitimo kelias. Riziką didina ir tai, kad internete perkamas šlapimas niekaip neapdorojamas. Todėl EK pasiūlė skubiai uždrausti jaukui naudojamą šlapimą importuoti į Europą. Tai taikoma ir šių produktų įsigijimui internetu.

Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje jau atliekama šios ligos stebėsena bendradarbiaujant su vietos medžiotojų organizacijomis. Čia medžiotojų vaidmuo labai svarbus, padedant gauti mėginių laboratoriniams tyrimams. ES lygiu EK paprašė Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) atlikti LIL stebėseną kitose ES šalyse, kur gyvena šiaurinių elnių ir briedžių. EFSA pranešimas turi pasirodyti šių metų gruodį, o 2017 metais ES šalys turėtų būti pakviestos suderinti mėginių gavimo sistemą. Medžiotojų dalyvavimas šiame procese bus labai svarbus.

Šaltinis: FACE

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą