Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aplinkos ministras praranda medžiotojų pasitikėjimą

Turinys:

Visada sau sakiau, kad niekada nesikišiu į politiką ir negaišiu savo laiko. Tačiau matant kas vyksta medžioklės srityje, kyla klausimas: ar dar ilgai medžiotojai leis lipti jiems ant galvos ir apie tai kalbėsis pakuždomis?

Šiais metais aplinkos ministro postą užėmė medžiotojas K.Mažeika. Su naujo ministro atėjimu, daugelis medžiotojų pradėjo puoselėti teigiamas mintis apie šviesesnį rytojų. Medžiotojai džiaugėsi, kad pagaliau turi savą žmogų valdžioje, kuris pats yra medžiotas ir puikiai žino medžiotojų problemas.

Pradžioje viskas klostėsi puikiai ir atrodė, kad teigiamų pokyčių ilgai laukti nereikės.

Pastaraisiais metais didelis dėmesys skiriamas afrikiniui kiaulių marui (AKM) ir kovai su juo. Europos komisija pateikė Lietuvai savo rekomendacijas leisti naudoti naktinio matymo taikiklius šernų medžioklėse. Šiai minčiai pritarė visos medžiotojų organizacijos bei valstybinė maisto veterinarijos tarnyba. Aplinkos ministerija taip pat pasisakė už naktinio matymo taikiklių naudojimą. Tačiau kaip bebūtų keista, šis klausimas taip ir nebuvo svarstytas seimo rudens sesijoje.

Pasakoti apie vilkų problemą Lietuvoje tikriausiai niekam nereikia. Vilkų populiacijos didėjimas privedė prie aštrių problemų su ūkininkais. Kaimo žmonės jau nebegali apsikęsti pastovių vilkų atakų ir valdžios neveiksnumo. Vienintelis efektyvus problemos spendimas yra vilkų populiacijos mažinimas medžioklės pagalba. Visus metus vyko kalbos, kad reikia didinti vilkų sumedžiojimo limitą. Kalba sukosi apie 150 vilkų ir tam pritarė pats ministras. Tačiau artėjant vilkų sezonui panašu, kad bus leista sumedžioti tik 120 vilkų.

K. Mažeika – „Vilkų skaičių nustato ministerija, tai ji turi prisiimti atsakomybę už tą skaičių, kurį patvirtina ir jų padarytą žalą“.

Nesenai medžiotojai sulaukė naujo akibrokšto. Nuo 2019 m. lapkričio 1 d. įsigalioja nauja medžioklės lapo forma, kurioje bus privaloma įrašyti medžioklės laiko pradžią ir pabaigą.
Apie šį medžioklės lapo pakeitimą buvo diskutuota su medžiotojus atstovaujančiomis organizacijomis ir sutarta, kad tokio pakeitimo nereikia. Tačiau aplinkos ministerija padarė pagal save.
Paklausus aplinkos ministerijos atstovų kodėl tai buvo padaryta, gauti du atsakymo variantai. Pirmas, kad tai padės aplinkos apsaugos pareigūnams kovoti su alkoholio vartojimu medžioklės metu. Antras variantas, kad tai padės užkirsti kelią nelegalioms medžioklėms, kalbama apie mažus žemės savininkus, kurie medžios savo žemėje.
Abu atsakymai man kelia daug abejonių ir greičiausiai tai bus tik dar vienas kabliukas išrašyti legaliems medžiotojams baudą.

Be abejo reikėtų paminėti ir paskutinių savaičių įvykius. Šią savaitė LRT publikavo tyrimo duomenis, kad naująjį Valstybinių miškų urėdijos vadovą su valdančiaisiais sieja ir bendros medžioklės su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu bei kitais premjero Sauliaus Skvernelio žmonėms, taip pat su jį į pareigas skirsiančiu aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika.

Aukštas pareigas užimančių politikų ir pareigūnų medžioklėse nieko blogo nematau, tačiau G.Landsbergis mano priešingai. Po kelių dienų kaip LRT publikavo savo tyrimą, įvyko G.Landsbergio ir K.Mažeikos diskusija. Po jos aplinkos ministras K.Mažeika pažadėjo skaidrinti ir taip skaidrią medžioklės sistemą, bei įvesti elektroninius medžioklės lapus.
Suprantama, kad išsisukti iš situacijos reikėjo kažką pažadėti, bet gal geriau įveskite aplinkos ministerijos lėšų srautų skaidrinimo sistemą?

Apie baudų už medžioklės taisyklių pažeidimų neadekvatumą antrą kartą nebekalbėsiu, apie tai galite pasiskaityti čia. Problemos dėl ančių medžioklių po to kaip dryžgalvė kryklė ir rudgalvė antis įtrauktos į raudonąją knygą taip pat dar neišspręstas. Rudenį medžiojant antis rudgalvės kryklės ir dryžgalvės kryklės skrendant atskirti neįmanoma, o atlikus klaidingą šūvį busite nubaustas kaip rimčiausias brakonierius.

Kaip matome darbai kalba patys už save ir prošvaisčių kol kas nesimato. Gražių pažadų buvo daug, o sulaukėme tik griežtesnių reikalavimų medžioklėse ir liūdnų perspektyvų.

Kitais metais vyks seimo rinkimai ir medžiotojai turi aiškiai pasakyti, kad jei dabartiniai valdžiai nesvarbūs 30 tūkst. medžiotojų balsai, jie ir toliau gali dirbti kaip dirba. Priešingu atveju laikas pradėti pildyti pažadus ir taisyti padarytas klaidas.

Valdžia išrinkta tam, kad dirbtu žmonėms, o mūsų kaip piliečių pareiga užtikrinti, kad taip ir būtų.

Miske.lt
Deividas Staponkus

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 3 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

19 Komentarai

 • Linas
  Posted 2019.10.25 at 16:48

  Žmonės vienijasi ir valdininkų savivalei daromas teigiamas spaudimas jo pasekoje ministerija nirsta kad žmonės pradeda matyti. Neskaidrius ministerijos finansų paskyrstymus nezkaidru lėšų panaudojimą teisingai Steponkus pasakė prabalsuokim už elektroninį lėšų atsiskaitymą” online” kad tauta matytų kur plaunamos lėšos .Teisybės nebus jei nekovosim už savo interesus Prezidentas pažeisdamas įstatymus pasistatė namą tyluuuu tyluuuu veiksmų nulis .Niekas nepasikeis kol vyriausybė savo godumui neives sveikų protu suvokiamu apribojimų valdininkų savivalei ir godumui sumažinti kaip automobilu panaudojimas parlamentinei veiklai vykdyti ir tttttt….Daugiau tokių drąsių žmonių kaip Steponkus tada turėsime realią galia kažką keisti

 • Vidas
  Posted 2019.10.15 at 08:01

  Panašu,kad ministras kitokio darbo nedirba,tik skubos tvarka kūria naujus medžioklės įstatymus

  18
  1
 • Medžiotojas
  Posted 2019.10.14 at 21:04

  Pasakykite man medžiotojui.Kam Lietuvai naktiniai taikikliai nu vat kam.Sernai jau baigia išstipti,populiacija itin sumenko o per du metus sumažės pati iki minimumo.Pripazinkite ,naktiniai taikikliai jau post factum.Kartu su jumis ponai ,klausėmės ponios iš Latvijos per paroda,ir ji puikiai davė suprasti apie galimas atsakomybes.Manau daugelis susigundytų tykojant bokštelyje pokštelti į raguotą miško žvėrį,deklaruojant kad sėdės ir lauks šerno.Pasipils daugybė pažeidimų.Būkite atviri sau ir kitiems.Deja tenka pripažinti kad bebrų medžioklėje tykojant labai praverstų naktinis taikiklis.Pažiurėkite ,nuo gilaus sovietmečio ir lygevamzdžiu mes pažengėme gana daug.Gavome karabinus ,geras optikas,gerus šovinius ,prožektorius ant optikų,naktinio matymo prietaisus ,termovizorius ,įvairias mobilias lipynes į medžius,GPS prietaisus ,mobilias kameras ir tt.Mūsų laimikiai tapo gausūs ,trofėjai įspūdingi ,ir še tau kad nori atėjus marui tapome akli .Akli ta tikraja prasme ,nes nebematom ir nebegirdim,ir mums prireikė naktinių taikikliu .Sveikinu visus .Neabejoju kad susimastysime.O iš senyvo amžiaus medžiotojų dažnai girdžiu jau pasakomis tapusias istorijas ,kiek jie tada primedziodavo briedžių ,šernų .O dabar likę tik tušti miškai.Pripazinkime kad su atejusia ginklų modernizacija padarėme savo.Tai štai ir daėjau iki esminio klausimo neprisidengiant šernų maru.AR TIKRAI MUMS REIKIA NAKTINIU TAIKIKLIU.

  23
  22
  • Vidas
   Posted 2019.10.14 at 23:05

   Gerbiamasis, yra vienas nedidukas niuansas, kad gyvenimas vietoje nestovi. Yra toks dalykas kaip progresas kuris tiesiog neleidžia stovėt vietoje, tas progresas neaplenkia ir medžioklės. Ir jokios technologinės priemonės ar dirbtinas intelektas nepriims už žmogų -medžiotoją sprendimo kada spaust nuleistuką 🙂
   Taigi pačio išsakytos mintys yra ne samoningumo/subrendimo, bet visiško tamsumo niekaip “neišlipant” iš Donelaičio metų parodymas 🙂

   Neuzpyk 🙂 bet kuriuo atveju Medžioklei valio!

   21
   13
  • Alfonsas
   Posted 2019.10.15 at 14:19

   Gerbiamas kolega, aš esu iš tų senyvo amžiaus medžiotojų ir medžiojau dar tada, kai ne vienas iš dabartinių jaunų medžiotojų dar ir gimęs nebuvo. Turiu pasakyti, kad dažnai tos istorijos apie senus gerus laikus ir lieka pasakomis. Medžiotojai, kaip ir žvejai, tap pat girtis mėgsta. Vienintelis tikras dalykas, tada mes buvom jauni, todėl ir atrodo, kad seniau viskas buvo geriau.
   Dabar apie naktinius taikiklius. Ne tik technika tobulėja, bet ir medžiotojų požiūris į teisingai atliktą šūvį keičiasi. Prieš 30 metų šerną buvo galima sumedžiot lygiavamzdžiu, pasišviečiant prožektoriumi, padarytu iš traktoriaus žibinto, nes jis stovėdavo, nekreipdamas dėmesio į tą menką švieselę. Tobulėja technika, mokosi ir gyvūnai. Dabar, norėdamas jaukinimo vietoje sumedžioti šerną, turi 1 sekundę laiko išsirinkti gyvūną, nustatyti jo lytį, amžių, prisitaikyti ir iššauti taip, kad padarytum kuo mažiau kančių gyvūnui. Laukuose ar ant ražienų, tam padaryti turi maždaug 4-6 sekundes. Tai pasakykit, gerbiamasis, apie kokį taisyklingą šūvį gali eiti kalba. Kaip išsirinkti medžiotiną gyvūną, kai pašarų lovį apspinta kokie 20 šernų ir tu valandą ar ilgiau matai tik užpakalius, maskatuojančius uodegom. Užtat ir vaikšto šernai su nudaužytomis kojomis ar žandikauliais, arba dvesia su peršautais viduriais.
   Keli žodžiai apie nuvalkiotą argumentą, kad su naktiniais taikikliais iššaudys visas stirnas, elnius ir briedžius. O manot, kad dabar tie, kas linkę nesilaikyti medžioklės etikos ir taisyklių nešaudo, turėdami tam progą? Arba brakonieriai? Bet kurį raguotį, naudojant prožektorių, šimtą kartų lengviau nušauti nei šerną, ir joks inspektorius neįrodys pažeidimo, nebent būtum visiškai kvailas arba įžūlus. Taigi, teiginys, kad padaugės, pažeidimų yra mitas. Kad gamtos apsaugos inspektoriams padaugės darbo, taip pat mitas.
   O dabar noriu pasakyti savo nuomonę: naktiniai taikikliai reikalingi, nes tik su jais medžiojant galima užtikrinti šernų atranką, pagerinti šūvio kokybę, kad kuo mažiau suteikti gyvūnui kančių. Šernų medžioklė su prožektoriumi, esant dabartiniam technikos lygiui, yra nusikaltimas. Naudojant prožektorių galima medžioti bebrus, lapes, mangutus bet ne šernus. Kadangi yra kas baiminasi, kad naktiniai taikikliai gali patekti negeriems žmonėms, pardavinėti ir naudoti juos reikia tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir medžioklinius ginklus, tai yra su leidimais.
   Nei tauko jums, nei plauko, o medžioklei valio.

   29
   7
 • Pilietis
  Posted 2019.10.14 at 17:21

  Iš tikrųjų Deividas užkabino, teisingą vietą. Iš jauno moderniai mąstančio ministro tikėjomies daug! Aiškesnių įstatymų ir taisyklių, gamtos apsaugos kaip institucijos stipresnės. Kuri, tiria, vykdo operatyvinį darbą gaudand brakonierius. Po reformos liko tik tos pačios kanceliarinės peškos ir keletas patrulių be lėšų kurui. Esant kuro, galinčių patikrinti medžiotojų bilietus ir paieškot klaidų medžioklės lapuose…. O kur jo paties indėlis į medžiotojo įvaizdžio iškėlimo nuo paties dugno, bet kaip sako patarlė ” Viešpatie apsaugok nuo draugų, o nuo priešų patys apsiginsim” va tuo viskas pasakyta. Pasikartosiu, jis yra visiškas, blyškus nulis ir beto išverstaskūris pažadukas! Gaila, kad tokio šanso medžiotojai gali ir nebeturėti.

  38
  3
 • Alfonsas
  Posted 2019.10.14 at 15:33

  https://www.lrytas.lt/gamta/fauna/2019/10/14/news/seime-siulymas-viesinti-internete-kas-ir-su-kuo-medzioja-12184351/
  Seime prasidėjo ilgalaikė pilnatis. Greitai pareikalaus, kad deklaruotų ir kas su kuo guli.

  17
  • Deividas
   Posted 2019.10.14 at 15:47

   Debilizmui ribų nėra!

   20
 • Kostas
  Posted 2019.10.13 at 20:41

  Ko gero neverta nė diskutuoti, su tokio požiūrio, kaip Marius, žmogumi. Itin taiklią mintį išsakė Vilkas apie medžiotojų partiją. Man tokia mintis ateidavo gal prieš 20 metų. Tokia partija gal kiek apramintu prieš medžioklę nusiteikusius. Gal tada valdantieji nepriimtu prieš medžioklę esančius įstatymus ir taip toliau gadintu, ir priešintu nemedžiojančius su medžiotojais. Daugeliui nesvarbu, kad medžioklė yra kiekvieno žmogaus prigimtis, pajamos valstybei, daugybė darbo vietų ir žvėrių skaičiaus reguliavimas. Visa tai seniai reikia tiems per 30 000 medžiotojų susirinkus prie Seimo ir pasakyti. Tikrai, ar dar ilgai mes tylėsime nuo įvairiausių, net pačių kvailiausių išsakymų. O kvailai kalbančių, buvo ir bus.
  Beje, baikite kalbėti, jog už vilkų padarytą žalą apmoka valstybė – mes, medžiotojai, tuos pinigus valstybei duodame ir dar prisiklauome visokių Marių. O tragedijos dėl vilkų gausos, tikėkite manimi, sulauksime.

  32
  2
  • Marius
   Posted 2019.10.13 at 21:24

   Suprantu, kad vilkas yra dažno medžiotojo svajonių trofėjus, bet turime suprasti, kad padidinus limitus, lengviau ji sumedžioti nepasidarys. Kas antras medžiotojas vilko net matęs nėra. Tad gal vertėtų užsiimti lapėmis ir kiaunėmis. Jos irgi nuostolių ūkininkams pridaro. O jei rimtai, išjunkite fanatizmą ir pradėkite medžioti civilizuotai.

   2
   35
 • Vilkas
  Posted 2019.10.13 at 19:29

  Manau kad laikas kurti naują partiją tai yra Medžiotojų ir žvejų partija ir manau kad pavyktų

  33
 • Ginčius
  Posted 2019.10.13 at 19:17

  Žinai nieko blogo neatsitiks,kad leis iš sraigtasparnių…
  Kiek jų yra trys??🤣

  12
  4
 • Marius
  Posted 2019.10.13 at 18:43

  Matai, Tomai, kaip gaunasi. Jeigu kuris medžiotojas išsako kitokią nuomonę, iškart yra priskiriamas žaliesiems.
  Gal pareikalaukim , kad mums leistų medžioti su automatais iš sraigtasparnių. Yra šalių, kur tai propaguojama. O jeigu Mažeika neleis, mes už jį nebalsuokime.
  Nebūtinai visiems turėti po portalą, bet kažkam rašinėti demagogijas nuo visų 30 tūkstančių Lietuvos medžiotojų irgi nevalia.

  6
  28
  • Tomas
   Posted 2019.10.13 at 18:48

   Aš palaikau Deivido išsakytas mintis ir pastebėjimus. O jei tamstai tai demagogijos, ką padysi, gal dėl to ir priėjome kaip bendruomenė prie tokios sitiacijos.

   25
 • Marius
  Posted 2019.10.13 at 17:00

  Gaila, kad portalas vaikosi populizmo, vietoj to, kad užsiimtų švietėjiška veikla. Visas straipsnis, visiška erezija.
  Vis tas noras kuo lengviau sumedžioti kuo daugiau ir dar, kad vilkai netrukdytų. Ar nepaspringsit? Šeštadienį, kai susirinkime į pirmą varominę pasižiūrėkime į save. 90 procentų medžiotojų su viršsvoriu iš jų 70 nutukusių.
  Kurio hobio bendruomenė, bent panašiai atrodo?

  10
  35
  • Tomas
   Posted 2019.10.13 at 17:36

   Mariau o ką jūs padarėte, kad būtų kitaip? Kur jūsų švietėjiškas portalas? Vilkai čia paskutinėje vietoje. Kaip spėju pats būsite iš žaliųjų gretų?

   21
   2
 • Savas
  Posted 2019.10.13 at 13:38

  Mažeika aplamai bando su vienu užpakaliu ant dviejų kėdžių sėdėti, tik nesigauna, nei žaliems įtiko nei medžiotojams. Miškus dalinasi daugiau tai nieko…

  39
  1
 • Tomas
  Posted 2019.10.13 at 11:03

  Šaunu, kad pradėjai garsiai apie tai kalbėt, nes visi tik tarpusavyje apie tai bambėjo.

  33
  2
 • Saulius
  Posted 2019.10.13 at 10:51

  Pakeitus kėdę, piniginės turinio šaltininį ir daina ima skambėti kiek kitaip nei iki to😁

  17
  2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą