Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šernų genocidas ir kvailystė dėl vilkų gausinimo

Turinys:

Nėra abejonės, jog dėl maro ir kai kur neapdairiai išmedžiojamos motininės šernų bandos, šių žvėrių populiacija priėjo ribą. Taip kalba tauragiškis medžiotojas, gydytojas, chirurgas Vaclovas Straukas. Jis itin priešiškai žiūri į nepagrįstą vilkų gausinimą mūsų šalyje. Anot jo, dėl vilkų gausos gamtoje artėja tragedija.

Taip pat, pasak V. Strauko, nenormalu dėl lūšių globojimo mūsų valstybėje. Jau seniai laikas jas medžioti dėl atsiradusios per didelės gausos ir dėl jų daromos žalos – naikina smulkiuosius žvėrelius. Vaclovo nuomone, greitai Lietuvoje neliks nė vieno kiškelio, pamiršime kažkada rengtas ilgaausių medžiokles.

Medžiotojo kelią V. Straukas pradėjo Telšiuose 1976 metais, kai sukako 18 metų. Jam teko medžioti įvairiose Lietuvos vietose. Šiuo metu gyvena Tauragėje. Yra sukaupęs trofėjų kolekciją.

Šernų populiacijai itin sumažėjus, V. Straukas sugalvojo eksperimentą: kaip sakėsi, pasiaukojo ir jau dvejus metus didžiuliame Tauragės miškų masyve nuolat gausiai maitina šernus. Jie niekur nemigruoja, nekontaktuoja su galimai maru užsikrėtusiais šernais ir dar – o tai itin svarbu – neina į ūkininkų pasėlius, nedaro žalos.

Įdomu tai, kad šernai šį medžiotoją pripažino kaip nekenksmingą ir noriai bendrauja, net leidžiasi glostomi. Toje vietoje įsikūrė apie 30 šernų banda. Pasak V. Strauko, ūkininkai turėtų vežti į mišką įvairias grūdų atliekas ir taip prisidėtų prie to eksperimento – sulaikytų šernus miške. Medžiotojai mažiau konfliktuotų su ūkininkais.

Galite pamanyti, jog tada šernai visiškai išknaisios mišką. Tačiau tai, kaip patikino V. Straukas, miškui tik į naudą – nebereikia atsodinti iškirstų medžių. Mat šernai knaisiodami žemėmis apverčia medžių sėklas. Savo mišką turintis V. Straukas patikino, jog taip tikrai yra – miško atsodinti nebereikia.

„Per visą mano medžioklių laiką ne kartą buvo maras. Tačiau nėra buvę to, kas dedasi dabar – visiškai naikinama motininė šernų banda. Prie to prisideda neapgalvotai besielgiantys medžiotojai ir veterinarijos tarnyba – už sumedžiotą šernę net moka 300 eurų.

Tokios epopėjos nebuvo niekada – taip drastiškai kovojama prieš šernus, o tai vadinu tiesiog šių žvėrių genocidu. Tik norint išlaikyti populiaciją, nevalia išnaikinti šernes. Lietuvoje tiesiog naikiname šernus, o tai yra pagrindinis medžiotojų trofėjus. Mes juk valstybei mokame nemenkus mokesčius, o medžioti greitai nebebus ko. Šernų, mano nuomone, jau sunaikinta apie 80 procentų populiacijos.

Taip pat didžiulis absurdas dėl to, kas dabar dedasi su vilkais. Medžioju jau 42 metus ir gerai žinau, kad juos, nors medžiojome ištisai, išnaikinti nepavyko, vilkų visada būdavo. Dabar nueita iki visiškos nesąmonės: benamiams šunims, katinams yra prieglaudos, kas nors nužudė šunį ar katiną – kvepia dvejais metais kalėjimo. Vilkai Lietuvoje tapo kaip šventa karvė Indijoje“, – piktinasi senas medžiotojas.

V. Straukas yra nuolatinis medžioklių Lietuvos medikams organizatorius. Medžioklė Barstyčiuose (Skuodo r.), kurioje man teko dalyvauti, paliko didžiulį įspūdį. Puikus medžioklės organizavimas, susitiko seni pažįstami medikai iš daugelio Lietuvos vietų. Visus smagino medžioklėje buvęs humoristas, anekdotų meistras Raimondas Šilanskas.

Tiesa, žvėrių ne itin daug sumedžiota – tik pora šernų. O juk kažkada tuose plotuose per varyminę medžioklę krisdavo apie dvidešimt šernų. Čia, kaip dar kartą primena V. Straukas, kaltas ne tik maras, bet ir šalyje esantis šernų genocidas.

Kostas Slivskis
Tekstas iš baigiamo spaudai parengti K. Slivskio leidinio
„Knyga apie medžiotojus skirta Lietuvos 100 – čiui paminėti“.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 3

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

9 Komentarai

 • antanas
  Posted 2020.10.17 at 22:08

  Medzioju nuo 1982 m ,bet tokiu durnu istatymu ,bei nurodymu ,dar nebuvo! Ir uz ka balsuoti.Vienos kvailystes. Tas debilizmas priejo iki to ,kad miskuose sunaikintos poilsio vietos ,kur medziotojai sustodavo pavalgyti.Man jau darosi geda kam nors pasakyti ,kad as lietuvis,ir dar medziotojas.Tolimasis,taip Jusu vadinamas uzsienis,jau juokiasi is LIETUVOS balsu!Geda Lietuvos bestuburiams kurie ,nesusimasto apie ES patarimus ,ir viska priima ,kaip nurodyma is Briuselio tiesiogiai. Ir toki asmenys dar kurie like gyvi nuo karo aiskina MES BUTUME ZYDU NESAUDE,BET BUVO TOKIE NURODYMAI .Labai tinka musu dabarciai! AS manau mane suprasite teisingai!

 • Kostas
  Posted 2019.10.10 at 21:14

  Kaip suprantu iš komentatoriaus Ginto pastabos, jis yra korektorius, kalbos stilistas galintis dirbti bet kokiame spaudos leidinyje. Būtu įdomu paskaityti kokį tai jo rašinį ir paieškoti klaidų.
  Gerbiamasis, ne kokios tai klaidos bet kokio autoriaus rašiniuose reikia ieškoti, o esmės, ir informuoti visuomenę apie medžiotojų gyvenimą.

 • Gintas
  Posted 2019.10.07 at 16:03

  Biskuteli su gramatika reiktų padirbėti…

 • Sigitas
  Posted 2019.10.06 at 14:21

  Del sernu tikrai pritariu. Sitas sernu naikinimas yra visiskai apsurdiskas ir neapgalvotas atvejis. Visada budavo kazkokiu ligu protrukiu ir bus ateityje. Bet naturali atranka gamtoje viska sutvarkydavo ir sutvarkys tiek si mara tiek ir kokia kita epidemija ateityje ir be zmogaus isikisimo.

  13
 • Zigmas
  Posted 2019.10.06 at 08:15

  Ponas zydas kazka ne taip cia suprato,apie genocida rasiau minedamas baisu nusikaltima hitlerio zmonijai ,butent zydu tautai ,tai buvo naikinimas tautos ,o dabar genocidas gyvunijai ,butent sernams,jokios cia prevencines medziokles,gal but protingai mastantis laikosi prevencijos,nesaudo motininiu kiauliu,siekdami pasipelnyti gaunant tas premijas,bet dauguma pliekia sernus neskirdami ,sakydami vistiek AKM isguldys.Musu burelyje to nedaroma,medziojam saikingai,saugom sernes ,bus kaip bus su tuo maru ,reika uzkast ,uzkasim gaisenas,o kol kas ramu aciu dievui,motinai gamtai.Idomu kieno salininkas esat ,ar sernu naikinimo,ar vilku gausinimo,bet ,kad ne medziotojas tai supratau.Taip ,medzioju daug metu ir pagal jusu nuomone daug gyviu patiesiau,ar medziokle tai tik saudymas,nenusovei nieko ,tai medziokle ir kaip neivyko,,,o visisi ispudziai ,emocijos patirtos ,ne visada ta sautuva ir pakeli ,o buna pakeli ir nuleidi, nedrioksteli suvis,nera kraujo,lieka patirtu emociju prisiminimai ,tai visa telpa zodyje medziokle.Manau toliau neverta porint,destyt,kas supranta ,supranta medziokles esme,o kai kam neisvalysi minties is galvos ,-medziotojai zudikai ir tiek.Su nieku saves nelyginu,esu eilinis medziotojas,o aktualijose kazkaip smagu pabendraut o del dimestijos bukit ramus,nes pavasari tesiau ginklui leidima ir sake viskas tvarkoj,nemanau ,kad vasaros karciai butu pakenke,,,,,

  15
 • Zigmas
  Posted 2019.10.04 at 22:19

  visapusiskai sutinku apie tai,kas rasoma ir pritariu gerb.kolegoms ,palaikau ju nuomone.Medzioju as irgi nuo 1976 metu ,kai sukako 18 ,esu 1958 metu gimimo,kaip matyt bendraamziai su gerbiamu daktaru Vaclovu Strauku.Teko medziot ir Karelijoje ,kur dalyvavo musu gerai zinomas korespondentas gerb.Kostas Slivskis ,daug medziota ir vilka teko nusaut Lietuoje ,tada buvo leidziama juos medziot istisus metus,sumedziojau nakti tykojant prie dvieju vilku papjautu verseliu,apie tai gerb.Kostas raso knygoje Kilkit vyrai saukia ragas,taigi kaip teigia ir autorius sio straipsnio medziojom vilkus intensyviai ir neisnyko tu ,,sanitaru,,o dabar,,, limitas ivykdomas ne menesi netrunka ir stop,. vilkas turi balta bilieta .Medziotojai pliekia paskutinius sernus,vilkai irgi neatsilieka ,tikrai einama prie visiskai ju isnaikinimo,nebeliks siu taip nekenciamu kazkam kaip hitleriui zydu ,gal net raudonojon knygon neitrauks ,kai beliks vienetai ,isnyks kai dinozaurai.Stirnu populiacijai irgi kils gresme sumazejimui,medziotoju sautuvu taikikliai nelikus sernu nukryps ju kryptin,patalkins dar ir taip pat vilkai ,bei lusiu gausejimas.tai va tokios perspektyvos gerb .kolegos medziotojai.Antis saudyt irgi jau nejauku,nusovei antele irasyta i Lietuvos raudonaja knyga ir didziules problemos laukia,,,tokie va Lietuvoj medziokles istatymai,o ju laikytis privalu kiekvienam medziotojui,diskusijos lieka diskusijom.

  28
  3
  • Žydas
   Posted 2019.10.05 at 15:10

   Kokio intelikto žmogui, gali kilti mintis panaudoti tokias analogijas – genocidas ir laukinio žvėries prevencinė medžioklė?!? Tai su kuo tada save, Zigimundai, lygini? Jei Pats nuo 1974 už gaiduko susiėmęs, dėl smagumo, gyvius pyškini. Su “Pasaulio teisuoliu”?! Jei taip mintys deliojasi, eik geriau del dimensijos pasitiktink. O ne rimtom temom pasirašinėk…

   5
   26
 • Jonas
  Posted 2019.10.04 at 19:41

  300

  12
  4
 • Virgis
  Posted 2019.10.04 at 12:31

  Tikra tiesa,vilkus saugo,šernus naikina,kur logika? AKM yra tik muilo burbulas,kuris naudingas kiaulių stambiesiems augintojams,tai korumpuotų valdininkų praturtėjimo būdas,bausti valdininkus reikia,ne šernus gamtoje.

  79
  2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą