Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prieš įsigyjant šunį – pirma galvok, o tada veik!

Po intensyvaus pasiruošimo prieš įsigyjant šunį, kiekvienam būsimam šunininkui turėtų tapti aišku, kokia didelė atsakomybę ir pareigą jis prisiima. Tai reiškia, kad turėtume atidžiau pažvelgti į šuns pirkimą nes:

a) tik mes, šunininkai, pirmiausia nusprendžiame, ar:

 – šuo tampa maloniu šeimos nariu arba nerimą keliančiu, įkyriu svečiu;

 – medžioklinis šuo gali būti rezultatyviai naudojamas medžioklinėje praktikoje arba tampa nesėkme.

b) pirmą kartą įsigijus šunį paaiškėja, ar teisingai supratome ir apdorojome visus ankstesnius teiginius.

c) svarbiausias principas, o kartu ir raudona linija, turėtų būti prieš įsigyjant šunį: pirma galvok, o tada veik.

Šio vadovaujamojo principo efektyvumas yra tuo didesnis, kuo aktyvesni, intensyvesni, nuoseklesni ir objektyvesni tampame visose šunininkystės srityse. Šis šūkis „Pirmiausia galvok, o tada veik“ ypač svarbus perkant medžioklinį šunį. Kadangi būtent šunininkas turi ypatingą atsakomybę ir įsipareigojimus šioje šunų panaudojimo srityje.

Dėl šios priežasties medžioklinio šuns įsigijimas visada turi būti atliktas gerai, nuodugniai ir objektyviai apsvarsčius. Šunininkas turėtų elgtis taip pat, kaip ir perkant automobilį: atidžiai apžiūrėti išvaizdą (šuns sudėjimą), vidų (temperamentą, charakterį, elgesį) ir įvairius priedus (specialias šuns sistemas: paveldėtus instinktus ir gebėjimus) bei palyginti kainas.

Kita vertus, tampa aišku kad žmogus dar nėra pasiruošęs atsakingai šunininko pareigai, jei medžioklinį šunį pasirenka dėl sentimentalių impulsų ar bet kokių momentinių emocijų protrūkių. Šuns pirkimas yra proto, bet ne emocijų veiksmas. Siekdami padėti priimti sprendimą, toliau norime pateikti pirkimo taisykles, kurios gali būti taikomos ir visoms kitoms šunų veislėms.

Norint atsakingai įsigyti šuniuką, būsimasis šunininkas turi laikytis šių svarbių nuostatų:

1. Pirkimo kaina turi atitikti šuniuko paveldėtus gebėjimus, instinktus, charakterį, sveikatos, šėrimo ir priežiūros būklę. Kadangi kaina visada priklauso nuo:

a) šuniuko charakterio, sveikatos, paveldėtų instinktų ir gebėjimų;

b) veisėjo atliktų veisimo, auginimo ir formavimo darbų. Turintys gerus gebėjimus, su geromis paveldėtomis medžioklinėmis savybėmis ir (arba) gerai prižiūrėti, užauginti šuniukai kainuoja daugiau, o su blogais gebėjimais, su blogai paveldėtomis medžioklinėmis savybėmis ir (arba) blogai prižiūrėti, užauginti šuniukai – pigiau.

2. Šuniuko pirkimas vien tik pagal jo kilmę, kaip ir vyresnio šuns pirkimas tik dėl jo protėvių, yra didžiausia klaida perkant šunį. Tikrąją medžioklinio šuns vertę lemia ne tik jo protėviai, bet ir medžioklinio šuns paveldėti instinktai, gebėjimai ir jau parengto, praktinėje medžioklėje naudojamo medžioklinio šuns savybės. Kilmė tik nustato išvaizdos ir galimybių tendencijas.

3. Jei įmanoma, pirkėjas turėtų įsigyti šuniuką, kuris jau buvo paskiepytas, dehelmintizuotas ir turi veterinarinės priežiūros pažymėjimą, o taip pat yra paženklintas.

4. Jei apsisprendėte dėl tam tikros medžioklinių šunų veislės, tapkite atsakingos jų veisimo asociacijos nariu ir prieš pirkdami pasikonsultuokite. Tai darykite ne po to kai įsigyjate šuniuką, nes tuomet dažnai būna per vėlu ir jums, ir šuniui.

5. Visų pirma, pirkite šunį iš patyrusio, atsakingo, patikimo ir visuotinai pripažinto veisėjo ar šunininko, kuris yra atsakingos veisimo asociacijos narys. Jei ieškote darbinio šuns, o ne augintinio šeimai, pirkite šunį iš veisėjo, kuris pirmiausiai vertina savo veislinių gyvūnų gerus darbo rezultatus medžioklėje.

6. Pirkite medžioklinį šunį ne iš grožio veisėjo, kuris nepaiso šunų darbinių savybių. Rinkitės veisėją, kuris propaguoja medžioklinių šunų darbines savybes.

7. Niekada nepirkite šuns spaudžiami laiko ir jausmų bei emocijų, nes šie veiksniai trukdo objektyviai ir kritiškai vertinti. Žinokite: būtis svarbiau už grožį.

8. Venkite pirkti šunį iš gyvūnų prieglaudos, prekiautojų gyvūnais, zooparduotuvių be atidaus apžiūrėjimo, nes šuo gali būti fiziškai ir psichiškai pažeistas. Atminkite: joks gerbiamas veisėjas ar šunininkas taip neparduoda savo gyvūnų.

9. Venkite, kad medžioklinis šuo būtų jums siunčiamas. Atsiimkite jį asmeniškai iš pardavėjo. Nes toks transportavimas taip pat kelia pavojų šuns sveikatai ir psichikai.

10. Pirkdami šunį pirmenybę teikite šunų veisėjui savo artimoje aplinkoje, nes tuomet galėsite iš karto gauti jo patarimus ir pagalbą, jei to prireiks. Taip užsitikrinsite pardavėjo palaikymą bei konsultacijas net ir po pirkimo.

11. Tikrai gerą veisėją ar šunininką galite atpažinti ne tik iš lauko bandymų, varžybų ir parodų prizų skaičiaus ir kokybės, bet ir iš elgesio su šunimi. Todėl būkite atsargūs su šunų šeimininku, kurio šunys yra itin įtarūs, drovūs, išsigandę ar nuolankūs šeimininko ir jūsų atžvilgiu. 

12. Prieš pirkdami paprašykite, kad veisėjas parodytų šuniukų kilmės dokumentus bei vakcinacijos sertifikatą. Taip pat ir motinos bei tėvo lauko bandymų, varžybų ir parodų įvertinimus. Paprašykite jums parodyti šuniukų motiną, jei įmanoma, šunis iš ankstesnių jos vadų.

13. Jei įmanoma, pirkdami medžioklinį šunį pasiimkite neutralų ir pripažintą specialistą arba pasiteiraukite jo apie pardavėjo šunis, vados tėvo ir motinos, brolių ir seserų iš ankstesnių vadų polinkius.

14. Pirkite šunį tik su nepriekaištinga kilme, gerų gebėjimų ir stiprios sveikatos. Nesirinkite neapibrėžtos kilmės šunų. Palyginkite ženklinimo mikroschemos numerį nurodytą kilmės dokumentuose su šuns mikroschemos numeriu. 

15. Pasirinkite šunį, kuris geriausiai atitinka jūsų aplinkybes pagal lytį, charakterį, amžių bei dydį ir atitinka jūsų charakterį. Pavyzdžiui: kuo mažesnis butas, tuo lėtesnis šuo.

16. Jei įmanoma, įsigykite 2–3 mėnesių šuniuką. Dažniausiai jis nebūna pažeistas aplinkos ir jį lengviausia suformuoti ir auklėti, nes jis vis dar yra priklausomas nuo jūsų. Kai jis auga galite be spaudimo išmokyti jį visų auklėjimo pagrindų, komandų ir draudimų.

17. Kitas geriausias šuo yra jaunas šuo nuo 3 iki 6 mėnesių. Tačiau jam augant reikia atkreipti dėmesį į neigiamas jo temperamento ir charakterio puses. Be to, turėtumėte aiškiai suprasti, kai tik jis pripranta prie naujų namų ir priima jus į savo širdį, turite pradėti jį mokyti.

18. Rinkitės šunį nuo 6 iki 9 mėnesių, jei pvz. esate nepatyręs šuniukų laikymo ir auginimo klausimais arba turite mažų vaikų. Čia taip pat reikia atidžiai stebėti galimus charakterio trūkumus, net labiau nei su jaunu šunimi nuo 3 iki 6 mėnesių. Po tam tikro aklimatizacijos laikotarpio, jūs turite metodiškai mokyti jį paklusti. Nes tokiame amžiuje jus negalite būti kuo nors kitu, tik – jo šeimininku.

19. Ketvirtas – šuo nuo 9 iki 12 mėn. Net labiau nei su jaunesniais šunimis patikrinkite gyvūną dėl galimų charakterio ir temperamento trūkumų.

20. Perkant šunį virš 12 mėnesių patariama būti dar atsargesniems. Geriausia su savimi atsivežti specialistą, nes kai kurie naudojimo defektai atsiranda tik nuo tokio amžiaus ir gali būti kompleksiškai patikrinami. Jis taip pat turi būti sistemingai auklėjamas po tam tikro aklimatizacijos laikotarpio.

21. Apmokyto šuns pirkimas nereiškia, kad išvengsite problemų. Dabar jis dirba tik vienam žmogui – savo buvusiam šeimininkui. Pirmiausia turite jam aiškiai parodyti savo autoritetą. Jei nepavyksta šuns pririšti prie savęs ir padaryti jo paklusnų taip, kaip buvęs jo šeimininkas, jūsų situaciją galima palyginti su žmogumi, kuris nupirko automobilį, bet užvedimo rakteliai nebuvo perduoti. Todėl, norėdami pasiekti savo tikslą, turėtumėte užsitikrinti ankstesnio jo šeimininko pagalbą.

22. Įsigydami medžioklinį šunį įsitikinkite, kad neperkate šuns, kuris:

a) yra bailus, nervingas, pervargęs, drovus ar išsigandęs;

b) artinasi prie jūsų šliaužiodamas ar net šlapinasi;

c) atsitraukia nuo jūsų ir atrodo labai drovus kontaktuoti;

d) yra pernelyg minkštas arba verkšlenantis;

e) lengvai blaškosi ir neturi ištvermės;

f) laikosi nuošaliai nuo kitų šunų, nedalyvauja žaidime, elgiasi tingiai, kuris labai skiriasi nuo jo brolių ir seserų;

g) yra žymiai didesnis arba mažesnis už brolius ir seseris.

23. Jeigu norite tikro medžioklinio šuns, tuomet rinkitės patį stabiliausią, stipriausią, veržliausią, bendraujantį, dėmesingiausią, besidomintį ir drąsiausią šuniuką ar jauną šunį.

24. Perkant nereikėtų visiškai nepaisyti šuns sudėjimo, tačiau reikia atskirti nedidelius ir rimtus sudėjimo defektus. Tai geriausiai pasiteisina, jei pirkėjas tiksliai žino norimos veislės standartą arba pasikviečia konsultacijai neutralų ir pripažintą specialistą.

25. Pirkite tik tokį šunį, kuris neturi rimtų sudėjimo defektų ir yra sveikas. Patikrinkite, ar:

a) patinas turi abi sėklides;

b) šuo turi visus dantis, o jo dantys yra balti, tolygiai išaugę ir gerai išsidėstę;

c) šuo neturi neteisingo sąkandžio ir jo dantenos rausvos;

d) šuo nekosėja ir neturi išskyrų iš akių ar nosies;

e) šuns, ypač šuniukų, letenos yra tiesios ir stiprios, o ne kreivos ir patinusios;

f) šuo neturi bambos išvaržos;

g) šuns išmatose nėra kirminų pėdsakų;

h) šuns odoje nėra paraudimų ar odos ligų požymių;

i) šuo turi blizgų kailį ir kuris nėra užkrėstas parazitais;

j) šuo neturi klubo ir alkūnės sąnarių displazijos.

26. Atsiminkite: perkant medžioklinį šunį jo darbinės savybės turi būti svarbesnės už grožį, nes medžioklinis šuo pirmiausia buvo sukurtas naudojimui, o ne akiai. Galite priprasti prie dėmių, bet niekada prie charakterio trūkumų. Tačiau žinokite, kad kiekvienas šuo gali pasiekti tik tai, kas jam paveldėta. Todėl medžiokliniai šunys su nedideliais išvaizdos defektais jokiu būdu nėra netinkami naudoti.

27. Reikalauti, kad pardavėjas pašalintų esamus vidinius ir išorinius parazitus, išgydytų atsiradusias ar besivystančias ligas.

28. Iš karto po šuns įsigijimo paprašykite veterinarijos gydytojo atidžiai apžiūrėti gyvūną ir po ranka turėkite gydytojo kontaktus.

29. Atsiminkite, tikrai geras medžioklinis šuo turi savo kainą, nes jūs ne tik mokate už šunį, bet ir už veisėjo darbą bei pastangas. Pigių gyvūnų pardavimas dažniausiai turi gilesnę priežastį. Todėl būkite įtarūs. Taip vėliau išvengsite daug rūpesčių, pykčių, nusivylimų ir išlaidų.

30. Atvykite pas veisėją kuo anksčiau, geriausia kai šuniukams 5-6 savaites. Tada dažnai aplankykite jį ir žaiskite su savo šunimi vienu du, kad jis matytų jus kaip savo būsimą socialinį partnerį. Vėliau šuniukui bus lengviau prie jūsų prisitaikyti.

31. Sudarykite pardavimo sutartį su pardavėju, kurioje būtų numatyta, kad specialistui aptikus paslėptų trūkumų, pirkimą galima būtų atšaukti per 48 valandas.

32. Medžioklinio šuns pirkimas yra susitarimas, kuriuo:

a) veisėjas privalo perduoti pasirinktą šuniuką pirkėjui nuosavybėn valdyti;

b) pirkėjas privalo sumokėti veisėjui tiksliai sutartą pirkimo kainą už pasirinktą šuniuką.

Kad po pirkimo neatsirastų jokių nesitarimų tarp veisėjo ir pirkėjo, pirkimo sutartis visada turi būti 

rašytinė. Būtina užtikrinti, kad pardavimo sutartyje:

a) kuo tiksliau suformuluoti esminiai punktai, pvz., tikslus parduodamo šuniuko aprašymas su svoriu, dydžiu, dantimis, sėklidėmis, speniais ir kt. bei apmokėjimo būdas;

b) nėra pirkimo sutarčiai prieštaraujančių nuostatų, pvz., nuosavybės apribojimas;

c) yra nurodyta sutarties sudarymo vieta, data ir sutartis pasirašyta tinkamo asmens. Abi sutarties šalys gauna po kopiją.

33. Įsigyjant tokį šuniuką, kurio dar neapžiūrėjo, neįvertino ir negydė veterinarijos gydytojas, sutartyje reikia numatyti bandomąjį laikotarpį. Reikėtų susitarti, kad veisėjas padengs išlaidas už bet kokią įgimtą ligą, kuri gali išsivystyti. Taip pat padengiamos išlaidos už aptiktų vidinių ir (arba) išorinių parazitų šalinimą;

34. Pirkimo sutartyje turi būti nurodytas ne trumpesnis kaip 48 valandų atsisakymo laikotarpis, jei pirkėjas abejoja veisėjo informacija ar patikrinimo rezultatais ir pirmiausia nori, kad juos patikrintų neutralus ir pripažintas specialistas. Tai ypač pasakytina apie medžioklinio šuns temperamentą, charakterį, elgesį, medžioklines savybes, nes tai yra svarbiau už grožį.

35. Kai sumokėsite už šunį, iš karto paprašykite pardavėjo perduoti ir pasirašyti visus šuns dokumentus: kilmės dokumentą, veterinarinės priežiūros sertifikatą, medicinines išvadas, ženklinimo mikroschema pažymą, maitinimo planą ir kt.

36. Pirmiausia jūs, kaip būsimas šunininkas ir „gaujos vadas“, privalote užmegzti ryšį su savo naujuoju draugu ir partneriu jūsų „gaujoje“ ir turėtumėte pats:

a) pasiimti šuniuką iš veisėjo;

c) pasiruošti kelionei namo;

d) rūpintis juo kelionės namo metu;

e) supažindinti jį su jo naujaisiais namais;

f) supažindinti jį su kitais šeimos nariais.

37. Šuniuką pasiimkite tuo savaitės metu, kai galite ilgiausiai su juo būti kartu. Tai svarbu, nes pirmosios 24 valandos naujuose namuose yra labai svarbios šuns santykiams su jumis.

38. Šuniuką geriausia perimti ryte, kad iki vakaro jį nors kiek apgyvendintumėte naujuose namuose. Tada dažniausiai nereikės jaudintis, kad jis sutrikdys jums nakties miegą.

39. Turėtumėte nedelsdamas pripratinti šunį prie patalpos, kuri vėliau bus jo gyvenamoji vieta. Kai tik jis pavalgys, pamiegos ir pažais šioje patalpoje, jis pradės laikyti ją savo namais.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.4 / 5. Balsavo: 7

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentarai

  • Zoßė
    Posted 2023.05.08 at 13:53

    Kur tu anksčiau buvau mano mama su savo patarimais.

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą