Didžiausia aktyvaus poilsio paroda IWA 2016, įvykusi šių metų kovą Niurnberge, Vokietijoje, jau palydėta. Iš ten parsivežėme įvairių naujienų ir tendencijų pojūčių. Viena didžiausių naujienų, apie kurią daugelis labai gerai atsiliepė, yra Swarovski Z8i – nauja šios brangios pasaulinio garso firmos taikiklių serija.
Taigi būtų įdomu palyginti ją su ne mažiau žinomos kompanijos Zeiss produktu V8, kurį rinkoje galima rasti jau kurį laiką. Realiai šių taikiklių dar neteko išbandyti, todėl tai bus labiau teorinis lyginimas. Siekiame ne parodyti, kuris taikiklis geresnis ar blogesnis, bet objektyviai palyginti svarbiausius rodiklius. Taip pat apžvelgsime, kokių naujienų parodoje pateikė kiti didieji taikiklių gamintojai.
Techninis palyginimas.
Šį kartą neimsime pačių galingiausių modelių. Pavyzdžiui, galėtume palyginti Zeiss 4,8–35×60 su Swarovski X5, kurie iš tikrųjų yra pritaikyti tolimojo šaudymo varžyboms. Vis dėlto mūsų dėmesio centre bus modeliai, kuriuos galima kasdien naudoti medžioklėje, be to, skirtingoms rūšims – ir tykant, ir varant.
Keletas techninių paaiškinimų.
Didinimo ir matymo lauko faktorius apskaičiuojamas padalijus didžiausią skaičių iš mažiausio. Pavyzdžiui, 18 padaliję iš 2,3 gauname 7,8 – tai yra Swarovski Z8i 2.3–18×56 P didinimo faktorius, o Zeiss taikiklio didinimo faktorius yra 7,1. Vis dėlto tiksliausias rodiklis yra būtent matymo lauko laipsnių faktorius: Swarovski jis 8,2, o Zeiss – tik 7,4. Dėl to parodoje buvo kalbama, ką galėtų reikšti Zeiss modelio pavadinimas V8, nes skaičius 8 turėtų apibūdinti jo didinimo faktorių, tačiau jo negalima taikyti Zeiss, nes šios firmos taikiklių didinimo faktorius yra 7. Kai kam tai atrodys pirkėjų klaidinimas, kitam – sutapimas.
Swarovski Z8i rodikliai
Swarovski taikiklio pavadinime Z8i esantis skaičius iš tiesų ir reiškia aštuonių kartų didinimo faktorių. Galima sakyti, kad tai labai plačiai naudojamas taikiklis, nes medžioklėje praktiškai nebūna situacijų, kur šio taikiklio negalėtum pasitelkti.
Reguliuojamas taikymosi tinklelis
Dviejuose Z8i modeliuose (1–8×24 ir 1,7–13×42) yra reguliuojamas taikymosi tinklelis (4A-IF). Medžiotojas gali rinktis iš 4A tinklelio ir apskritimo taikymosi tinklelyje, kuris įjungiamas nuspaudus atitinkamą mygtuką. Tai nekeičia paties tinklelio, bet galima pasirinkti, kad būtų apšviestas vien tik jo centras kaip taškas arba apskritimas. Neapšviesto apskritimo praktiškai nesimato, todėl tinklelis yra visiškai kaip 4A. Šią funkciją įvertins medžiotojai, kuriems tenka medžioti šernus prieblandoje, taip pat ji pravers medžioklėje varant.
Reguliuojamas balistinis bokštelis
Naują balistinį bokštelį galima lengvai pridėti ar nuimti tiesiog nuspaudžiant mygtuką. Jis įsigyjamas atskirai ir tinka visiems Z8i modeliams. Jį galima įvairiai prisitaikyti: pasirinkti standartinį žiedą su žymomis nuo 0 iki 7 (0–7 spragtelėjimai) arba primontuoti atskirus žiedus su skaičiais pagal atitinkamą kulkos kritimą. Naudojantis balistiniu bokšteliu galima šaudyti iš penkių nuotolių, juos galima tiksliai pritaikyti bet kokiam kalibrui iš įvairių atstumų. Yra nulinio stabdymo (angl. zero stop) funkcija, bet ją galima ir išjungti.
30 mm pagrindinis vamzdis
Vienas Swarovski tikslų buvo sukurti taikiklį su aštuonių kartų didinimu ir 30 cm pagrindiniu vamzdžiu, kartu išlaikant gerą kokybę ir matymo lauką. Tai iš tiesų yra iššūkis, ir jeigu jis buvo įveiktas, galima tai laikyti rimtu pasiekimu.
Zeiss Victory V8 rodikliai
Šios serijos taikiklių raudonasis taškas šiuo metu yra mažiausias rinkoje. Antrojoje židinio plokštumoje esantis taikymosi tinklelis 60 yra iš tiesų subtilus ir malonus.
Paprastai reguliuojamas apšvietimas
Taikymosi tinklelio raudonąjį tašką itin lengva reguliuoti. Mygtukas, kuriuo junginėjamas taškas, naudojamas ir apšvietimo stiprumui reguliuoti.
Tolimojo šaudymo balistinis bokštelis ASV
Zeiss ASV LR yra uždaromas balistinis bokštelis su 10 keičiamų žiedų. Ant vieno žiedo yra standartinės 0–100 spragtelėjimų žymos, kiti devyni žiedai taikomi įvairiems kalibrams ir jų trajektorijų kombinacijoms. Jie lengvai naudojami ir tinkami įvairiems medžioklės nuotoliams, nors nėra tiksliai pritaikomi konkretiems kalibrams.
SWAROVSKI Z8I prieš ZEISS VICTORY V.
Kol kas palyginome tik gamintojo teikiamus duomenis, bet yra niuansų, pastebimų tik pradedant taikiklį naudoti realiai.
Balistiniai bokšteliai
Balistiniai bokšteliai itin svarbūs, jeigu medžiotojas planuoja šaudyti iš tolo arba medžioti iš įvairių nuotolių. Zeiss balistinis bokštelis yra patogus: jį galima uždengti, o darant pataisą pakelti į viršų. Tai padarius, jis užsidengia automatiškai. Swarovski sprendimas kitoks – bokštelį reikia uždaryti pačiam. Jeigu pamirštate tai padaryti, bokštelis gali išsiderinti. Prieš šaudami turite įsitikinti pataisos tikslumu, neatsižvelgiant į bokštelio tipą. Su Swarovski turite 70 spragtelėjimų arba 0,1 MIL. Reguliuodami taikiklį paprastai šauliai matuoja kampo minutėmis – MOA (angl. minutes of angle), kur 1 MOA iš 100 metrų yra 2,908 cm. MIL taškai (MIL-Dot) yra analogiška skaičiavimo sistema, kur 1 MIL yra 3,6 colio iš 100 jardų (3,6 colio yra 9,144 cm, o 100 jardų – 91,44 m). Įprastiniai taikiklių reguliavimo vienetai yra 0,25 MOA arba 0,1 MIL.
Swarovski spragtelėjimų yra pakankamai daug medžioklei iš tolimų distancijų, o Zeiss ASV LR 100 spragtelėjimų arba 0,1 MIL tiks ir tolimojo šaudymo šaudykloms. Lengvai reguliuojamą Swarovski bokštelį galima patogiai nuimti nuo taikiklio, bet reikia žiūrėti, kad ko nors neiškraipytumėte, todėl prieš nuimant jis nureguliuojamas ties 0 žyma. Su Zeiss to nepadarysite. Swarovski balistinį bokštelį galima įsigyti ir primontuoti vėliau – prišaudyti ar primontuoti nereikia jokios specialios įrangos. Deja, prie Zeiss ASV bokštelį galima primontuoti tik gamykloje, o paskui jį reikia prišaudyti vėl.
Yra trys Zeiss modeliai, tinkami įvairioms medžioklės situacijoms (24, 50 ir 56 mm objektyvas), Swarovski – keturi (24, 42, 50 ir 56 mm). Su Swarovski pasirinkti sunkiau, nes 50 ir 56 mm modeliai didina vienodai. Taikiklis su 56 mm objektyvo lęšiu padaro medžioklę prieblandoje daug malonesnę.
Sunku spręsti apie matmenis. Zeiss taikiklis trumpesnis, bet atrodo sunkesnis dėl 36 mm centrinio vamzdžio. Swarovski kiek lengvesnis, bet atrodo lieknesnis ir elegantiškesnis. Svarbu, kad Zeiss yra 3 mm aukštesnis už savo konkurentą, primontavus prie ginklo.
Be abejo, šių dviejų firmų modelių serijos kol kas yra vienos geriausių iš prieinamų rinkoje. Tikrai nesuklysite įsigiję bet kurią iš jų. Vis dėlto nepamirština, kad Z8i yra naujas modelis. Galimybė didinti aštuonis kartus 30 mm pagrindiniu vamzdžiu – iš tiesų didelis pasiekimas. Pasirinkimas paprastai baigiasi tuo, kuris prekės ženklas mielesnis ir labiau pamėgtas asmeniškai. Kaina – irgi daug ką lemiantis veiksnys.
Nesuprantamai stebinantis Leica visus.
Vokiečių firma Leica nuo seno garsėja savo kokybiškais premium klasės fotoaparatais ir žiūronais. Visai neseniai Leica medžiotojams pradėjo siūlyti kokybiškus serijos Magnus optinius taikiklius. Vis dėlto reikia pasakyti, kad mūsų platumose Leicai bus sunku užkariauti medžiotojų širdis, nes pagal kainą produktai panašūs į Swarovskį, bet pastarasis yra daug garsesnis ir greičiausiai kelia didesnį pasitikėjimą. Išrikiavusi šalia Zeiss, Swarovski ir Leica, greičiausiai kaip tik tokia tvarka ir rinkčiausi taikiklius. Leica imčiau tik tada, jeigu nebūtų pasiūlyta nieko kita, bet tai nereiškia, kad ji atsilieka savo kokybe.
Turint visa tai omenyje, naujausių Leica taikiklių serija Visus buvo nesuprantama staigmena. Jeigu firma norėjo užimti tuščią nišą, t. y. kurti vintažinio stiliaus taikiklius, jai tai pavyko, nes Visus idėja – istorinės išvaizdos taikiklis su moderniais viduriais. Galima sakyti, kad buvo sukurtas produktas, kokybe atsiliekantis nuo ankstesnių produktų, bet atrodantis visiškai kitaip, be to, jis pateikiamas kitu pavadinimu. Logiškiau būtų buvę išskirtinį istorinį dizainą pritaikyti jau esamiems produktams. Daugelis numano, kad Visus galėtų patirti nemalonų fiasko, nors galbūt atsiras kas nors, kam ši serija patiks. Pasak gamintojo, šie taikikliai atrodytų stilingai kartu su, pavyzdžiui, Mauser serijos M98 karabinais arba Rigby stiliaus šautuvais. Naujieji taikikliai yra matiniai ir atrodo, kad šį kartą pagrindinis akcentas yra išvaizda. Be to, gamintojas nuolat pabrėžia šių taikiklių ikoniškumą ir dvasią.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!