Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mitai apie naktinius taikiklius ir garso slopintuvus

Turinys:

Naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai medžioklėje leidžiami ne vienoje šalyje, tačiau Lietuvoje ši tema vis dar sukelia karštas diskusijas. Šiuo klausimu medžiotojų ir gamtos saugotojų bendruomenių nariai yra pasiskirstę į dvi grupes: „už“ ir „prieš“. Vieni mano, kad naktinio matymo taikikliai pagerins medžioklės kokybę ir saugumą, o kiti nusiteikę prieš tokios įrangos naudojimą. Tuo pat metu Europos komisija ragina Lietuvą imtis papildomų priemonių dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) kontrolės ir rekomenduoja medžiotojams leisti naudoti naktinio matymo taikiklius būtent šernų medžioklėje. Medžioklės entuziastas ir tinklaraštininkas Deividas Staponkus išskyrė pagrindinius vykstančių diskusijų teiginius bei su medžioklės technologijomis susijusius klaidingus visuomenės mitus.

1. Kam skirti šūvio slopintuvai?
Šūvio garso slopintuvus esame įpratę matyti filmuose apie Džeimsą Bondą, tačiau šiuolaikinėje medžioklėje jie atrodo ir yra naudojami visiškai kitaip. Garso slopintuvai yra reikalingi tam, kad medžioklė netrukdytų aplinkinių gyventojų ramybės, apsaugotų šaulio ir jį lydinčio šuns ausis nuo žalojančio šūvio garso. Kai kuriose Europos sąjungos šalyse šūvio garso slopintuvai net yra privalomi, jei medžiojama netoli gyvenviečių.

„Kaimynai latviai sėkmingai medžioja su naktinio matymo taikikliais bei šūvio slopintuvais jau beveik 6 metus. Anot pačių latvių, šios įrangos naudojimas neigiamos įtakos žvėrių populiacijai nepadarė, tiesiog medžiotojo atliekamas šūvis tapo konkretesnis, o medžiojant su šūvio slopintuvu mažiau trikdomi aplinkiniai gyventojai. Man pačiam yra tekę šauti iš šautuvo su šūvio slopintuvu ir galiu pasakyti, kad kulka sukelia garsą kuris puikiai girdisi, ne taip, kaip įsivaizduojame iš filmų. Šūvio slopintuvas nuima tik pirminį garsiausią pliaukštelėjimą, kuris žaloja klausos organus ir trikdo net toli esančių aplinkinių ramybę“, – teigia D. Staponkus ir stebisi, kodėl Lietuvoje tai yra draudžiama.

2. Ar technologijos padeda brakonieriams?
Pasak D. Staponkaus, vienas pagrindinių argumentų, kurį tenka išgirsti prieš šiuolaikiškos įrangos naudojimą, yra tas, jog brakonieriai neva iššaudys visus žvėris ir miškai liks tušti.

„Į tokį teiginį galiu atsakyti labai paprastai – asmenys, kurie užsiima nelegalia veikla, jau seniai turi ir naktinio matymo taikiklius, ir šūvio slopintuvus, jiems įstatymai ir taip nerūpi, tuo tarpu etiška medžiokle užsiimantys entuziastai turi medžioti pagal taisykles. Prieš metus domėjausi, kiek gamtos apsaugos pareigūnai sulaikė pažeidėjų netikėtai išgirdę šūvį miške. Atsakymas buvo – lygiai du, per visą jų praktiką. Todėl iš tiesų visi pažeidėjų sulaikymai vyksta prieš tai gavus informaciją ir nuosekliai tiriant jų veiklą“, – pasakoja medžioklės tinklaraštininkas.

Prieš įteisinant naktinio matymo taikiklius ir šūvio slopintuvus Latvijoje taip pat vyko diskusijos nes buvo baiminamasi, kad padaugės brakonieriavimo atvejų. Latvijos valstybinės ginklų ir medžioklės kontrolės teigimu, po naktinio matymo taikiklių ir šūvio slopintuvų įteisinimo, pranešimų kiekis apie medžioklės taisyklių pažeidimus išliko toks pats.

3. Ar taikikliai sukelia didesnę grėsmę žvėrims?
„Iš kolegų tenka išgirsti nuomonę, esą medžioklė su naktinio matymo taikikliais yra neetiška, nes žvėrys turi žymiai mažiau šansų pabėgti. Norėčiau paklausti taip manančių medžiotojų, ar šaudyti pašvietus prožektoriumi aklai į krūvą bėgančių šernų yra labiau etiška? Jėgos pranašumas prieš žvėrį yra pats šautuvas, tuo tarpu medžiotojo garbės reikalas visais laikais buvo atlikti tikslų ir mirtiną pirmąjį šūvį, kad gyvūnas nesikankintų, o ne šaudyti į bėgančius šernus bet kaip ir vėliau ieškoti sužeisto žvėries“, – teigia D. Staponkus.
Latvijoje naktinio matymo taikiklių naudojimas medžioklėje buvo įteisintas 2013 metais, o šūvio slopintuvų – 2014-aisiais. Su naktinio matymo taikikliais kaimyninėje šalyje leidžiama medžioti šernus, lapes ir mangutus. Viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių naktinio matymo taikiklių naudojimą palankiai vertina kitose šalyse veikiantys medžiotojai, yra ta, kad net esant blogam matomumui galima įsitikinti, kas yra tavo taikiklyje ir be jokios abejonės atskirti vieną individą nuo kito.

4. Kaip technologijos veikia žvėrių populiacijos kontrolę?
Pernai Lietuvoje buvo sumedžiota apie 23 tūkstančiai šernų ir 3 tūkstančiai rasti nugaišusių. Tačiau Europos komisija sako, kad mūsų šalis įgyvendina ne visus kovos su afrikiniu kiaulių maru strategijos punktus. Kovos su AKM strategijoje yra numatyta, kad šernų sumedžiojimo santykis turi būti 50% patinų ir 50% patelių, o mūsų medžiotojai sumedžioja 60% patinų ir 40% patelių.

Siekiant efektyviau reguliuoti šernų populiaciją, Europos bendrija rekomenduoja leisti medžiotojams naudoti naktinio matymo taikiklius, jų priedus ir garso slopintuvus. Tokią įrangą naudoja Prancūzijos, Belgijos, Anglijos, Lenkijos, Latvijos medžiotojai, o Čekijos medžiotojams pavyko visiškai likviduoti AKM židinius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat pritarė Europos komisijos rekomendacijai. Tai padėtų efektyviau kontroliuoti (ne naikinti) šernų populiaciją ir kovoti su AKM.

„Noriu pabrėžti, kad aš pats naktinio matymo taikiklių naudojimą palaikau tik tuo atveju jei juos būtų leista naudoti šernų medžioklei. Tuo tarpu garso slopinimo ir naktinio matymo technologijų nevertėtų baimintis. Kaip ir visos technologijos, medžioklės įranga sparčiai vystosi ir yra tobulinama taip, kad suteiktų kuo daugiau tikslumo ir saugumo“, – teigia medžiotojas D. Staponkus.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 2.8 / 5. Balsavo: 4

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

16 Komentarai

 • Vytas
  Posted 2020.01.22 at 17:51

  Imu kaip pavyzdį:medziojam šerną dar šviesu prožektoriaus nereikia’ susivedam optikos tašką, žvėris kažkaip kampu, laukiam minutę, dvi,o gal ir daugiau kada galėsim paleisti mirtiną šūvį.Ir panaši situcija tamsoje.Kiek laiko stovi žvėris apšviestas prožektoriaus?Ar spėjame suskaičiuoti bent iki trijų ir įvertinti šūvio tikslumą?Ir pagaliau patraukti pirštą nuo ,,gaiduko,,jeigu abejojam šūviu.Na ne tie laikai kas buvo prieš keturis dešimtmečius kai šernas išlenda iš miško,tu jam švieti, ojis kuičiasi nekreipdamas dėmesio.
  Tad jegu sužeistų ir po to nugaišusių žvėrių bent šimtu bus mažiau,tai naktiniai taikikliai manau bus pateisinę savo paskirtį.

  7
  1
 • Ramunas
  Posted 2019.11.27 at 14:33

  Kai tik žmonėms subręs mentalitetas, kalbu tiek apie medžiotojų, tiek ir politikų, tuomet galima bus naudoti ir NM, duslintuvus ar arbaletus (kuriuos naudojant gyvūnas praktiškai nepatiria šoko).. Regis, kad kitaip a niekaip nesgauna..

  7
  1
 • Padsakas
  Posted 2019.11.11 at 21:52

  “Garso slopintuvai yra reikalingi tam, kad medžioklė netrukdytų aplinkinių gyventojų ramybės, apsaugotų šaulio ir jį lydinčio šuns ausis nuo žalojančio šūvio garso.”

  Rimatai? Kiek palaukime reikia pleškinti iš karabino jog klausa nukentėtų? 🙂 Ypač šuns, kurį aplamai mažai kas į bokštą vedasi 🙂

  “Norėčiau paklausti taip manančių medžiotojų, ar šaudyti pašvietus prožektoriumi aklai į krūvą bėgančių šernų yra labiau etiška?”

  Ne, neetiška ir net smerktina. Bet kodėl “įkrūvą”? Kodėl būtinai į “bėgančių”? Kažkaip keistai Autorius tą prožektorių naudoja. Jei taip medžiojate su prožektorimi tai gavę NM taikiklį garantuotai plieksite kas juda.

  4
  12
  • Deividas
   Posted 2019.11.11 at 22:06

   Jums atrodo, kad aš iš tokių kur šaudo kas juda?

   6
   2
 • valdas
  Posted 2019.11.11 at 14:20

  Šernų medžioklei… tai kad jau tų šernų nelikę. Mūsų plotuose – keli yra…

  • Zirneliokas
   Posted 2019.11.13 at 11:52

   Nebūtinai šernų ,pageidaučiau yrašyti janotus ,lapes ir .bebrus .

   8
   1
 • Dzz
  Posted 2019.11.10 at 20:37

  Galutinės minties taip ir mesupratau. Tai pirma reikia atlyginimua aplinkosaugai pakelt, o po to naktinius taikiklius legalizuot?🙄 Kažką čia sumalei.

  1
  2
 • zootechnikas
  Posted 2019.11.10 at 17:49

  Pirmiausia,tai kodel ju taip reikia,tu naktinio matymo,termovizoriu,swarovskiu šviesinančiu?Medžiokit diena.
  Argumentas,kad naikinsit šernus,kad sustabdyt AKM yra niekinis,nes klubai nemedžioja,nešaudo kiauliu.
  Kompensatorius?Užsidekit ausines,bus pigiau ir sveikiau jusu ausim.
  Bet ne,jums reikia mesos ir kiaules prie lovio.Ir čia nemedžiokle,nes pilnas internetas parduodamu konservu.
  Ir kokia jus čia vykdysit selekcija(aukščiau rašyta),nes prie lovio reik šaut parša,o ne paršavede.Visa selekcija.O kuilio iltis,tik išemus,gali nustatyti koks jis-selekcinis ar veislinis.
  Ne mesininkams,medžioklei valio.

  7
  13
 • Žirneliokas
  Posted 2019.11.08 at 07:55

  Anksčiau buvau prieš naktinius taikiklius ,bet taip laikas nestovi vietoje esame Europos sąjungoje su jos diktuojamomis taisyklėmis .Tai kodėl seimas neleisdamas medžioti su NT vis dar velkasi sovietmetyje.Lietuva europietiskėja ne dienom o valandom o medžioti turim prieš 30 metu sukurtom taisyklėm.Čia kaip su mažais vaikais ,kuo labiau drausi tuo labiau noresis.Šita valdžia visiški silpnavaliai bailiai ,kurie nuo pat pradžių tesugeba Lt valdyti vien draudimais..Taip kad lauksime bent vieno per draudikų kadenciją priimto medžiotojų naudai įstatymo.

  15
  6
 • Kostas
  Posted 2019.11.07 at 22:06

  Po perkūnai, Giedriau, veterinarija reikalauja šernus išmedžioti, o jūs liepiate prastu oru namie sėdėti. Gi kiekvienam kvailiui aišku, jog su naktinio matymo optika šūvis bus nepalyginamai tikslesnis. Šernai, vos tik pašvieti, jau seniai išmoko momentaliai nešti „kudašių“, tad neretai iš tos medžioklės nieko neišeina. Seniai visiems aiškinu, jog klubo medžioklės teritorija yra kiekvieno iš mūsų tvartas – viską išpyškinsi ir nebeturėsi ką medžioti. Neabejoju, jog daugumoje medžioklės kolektyvų tai seniai suvokta. Na, bus ta naktinio matymo optika, o tvartas tai tas pats, ir tikrai be reikalo nebus pyškinama.

  17
  5
 • Dėdė
  Posted 2019.11.07 at 21:21

  Aš esu tik už legalizavima nes tai žalos nepadarys, bet reikėtų taip dažnai minint Latvius paminėti, kad pas juos medžiotojus tikrina ne tik gamtos apsauga bet ir miškininkai ir daro tai kurkas dažniau nei lietuvoje, nes mūsų valdžios prioritetai kitokie ir gamtos apsauga neturi net lėšų važiuoti į reidus, o sėi kol atsiras stukačius ir paskūs kolega iš pavydo. Pirma reikėtų susitvarkyti valdžios, finansų klausimą o tada ir įstatymus priims tuos kuriuos reikia, nes dabar tik eilinis bandymas ir pilstymas iš tuščio į kiaurą.

  7
  6
 • Vladislovas
  Posted 2019.11.07 at 17:41

  Dar pamirsai pamineti kelis praktiskus argumentus:
  1.Visiems yra aisku jog su naktiniu matymu bus maziau zeistu zveriu …. šiuolaikine atrankine medziokle link to ir turi eiti kuo TIKSLESNIS suvis…
  O dabar kiekvienas saves paklauskite paprasto klausimo kodel zvejai situo klausimu neturi jokiu apribojimu ir visiems tai normalu…. ir jei medziotojai pradetu elgtis su zverimis kaip dauguma zveju baisu net pagalvoti… bet visi smerkia medziotojus 🙁
  2. Kas liecia garso slopintuvus…. praktiskai galiu pasakyti daugumai medziotoju jis bus nereikalingas cia reikia pabandyti ir tada suprasite kiekvienas…. tokie argumentai kaip klausos saugojimas savo ar suns, bei salia gyvenanciu zmoniu nebaidymas (suvi jie girdes bet silpnesni) ….. tokie argumentai yra svarbus bet manyciau praktiskiausias (sutikts ir tie medziotojai kurie tam nepritaria) naudingiausia butu plesrunu mazinimas prie boksteliu dabar 99% medziotoju nesauna net ir serganciu mangutu lapiu TAIGI NUBAIDYS KITUS ZVERIS… palaukiminėje medzioklėje smulkiam kalibrui jis sakyciau yra butinas…..

  O tie kas neturi ko prarasti kaip brakonieriavo taip ir brakonieriaus….. baudos dabar tokios jog betkuris sveiko proto zvejas ar medziotoojas apie tai negalvoja…..

  18
  2
 • andro
  Posted 2019.11.07 at 16:51

  Duslintuvas daromas is tepalu filtro uz 8-12eu ir sriegio perejimo adapterio uz 20$ is amazon tinklapio, shustresnis is vilkiko filtro uz 40$ ir adapteris 20.. Kas brakonieriavo, tiems 100metu i istatymus. Is ebay pas kinus dalimis galima atsisiust duslintuvus, tik isgrezt tarpinese skyles patiems reikes, 50eu klausimas… vietoje to, kad legalizuot, pagerint salygas sportui/medzioklei, surinkt daugiau mokesciu i biudzeta, gauname siauro mastymo zmoniu priekaistus ir politines manipuliacijas.. laiko klausimass kada iteisins..

  15
  4
 • Alfonsas
  Posted 2019.11.07 at 12:25

  Ką reiškia: pirma išmokite medžioti normaliai? Gal turit omenyje, kad medžioti reikia su akmeniu, kuoka ar ietim. Man atrodo, kad straipsnyje ir rašoma, kad, vietoj prožektorių, pradėjus naudoti naktinius taikiklius, šernų ir plėšrūnų medžioklė taps normalia, o ne gyvūnų žalojimu, kas dabar ir vyksta.
  Mano nuomone, tokia šernų medžioklė, pasišviečiant prožektoriumi, kaip vyksta dabar, yra senų sovietinių laikų atgyvena, o, dažnais atvejais, kai šaunama į apšviestą plotą, o ne prisitaikius į konkretų gyvūną, netgi nusikaltimas.
  Situacija išeina tokia, kad deginam žvakę, bet bijom įsivest elektrą, nes nesuprantam, kas tai per daiktas.

  41
  9
 • Erikas
  Posted 2019.11.07 at 10:46

  Visiškai pritariu!

  38
  3
  • Giedrius
   Posted 2019.11.07 at 11:45

   Ir vėl tas pats per tą patį. Dėl sumedžiojimo procentų patys medžiotojai sąmoningai patelių ne medžioja. Vėjus kalba ir veterinarija. Dėl naktinių taikiklių pirma išmokite medžioti normaliai. O jei blogas oras ir blogas matomumas namuose reikia sėdėti.

   15
   47

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą