Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medžiotojo dienos dzūkijoje – Kovas

Pavasaris – stebuklų metas. Atrodytų viskas įprasta, tačiau tirpstant sniegui kiekviena valanda atneša kažką naujo , nematyto, norisi viską paliesti, pasidžiaugti, pasveikinti gyvenimą. Pavasarinės saulės spindulius gaudo visi gyviai ir augalai, visi džiaugiasi pragyvenę žiemą, ateina nepaaiškinamas noras gyventi, nuveikti didelius darbus, žmogus jau savo pirštais palietė žemę, pasėjo pirmas sėklas šiltnamiuose. Lietuvis ir žemė, tai visuma ir nors parduotuvėse pilna visko, tačiau Lietuvis vis tiek turi turėti savo žemės lopinėlį su savo daržovėmis, gėlėmis ar šiaip, jau tokie mes esam..

Kovo mėnesio orai, kaip padūkęs vaikis, tai lyja, tai sninga, tai šilta tai šalta. Kovo 4 d. – paukščio kovo (kovarnio) diena. Tai varninių šeimos paukštis, migruojantis, peri kolonijomis, kolonijos paprastai būna žmonių pašonėje, miestų želdiniuose, parkuose, kapinėse, dėl jų keliamo triukšmo ir teršimo žmonės jų nemėgsta, nors tai protingas paukštis ir jų skaičius mūsų šalyje mažėja. Kovo 14 d. Ventės rago ornitologų tvirtinimu į šalį jau buvo buvo sugrįžę 36 paukščių rūšys, 19 d. parskrido pirmieji gandrai.

Gamtoje šiemet viskas neįprasta, nors ir buvo šalta žiema, tačiau liko žiemoti tokie paukščiai, kurie paprastai išskrenda. Stebimi buvo garniai, varnėnai, gervės, tulžiai.. Bitės apsiskraidė dar vasario 14-16 d. Vaikštinėju pavakarį Rakatanskų ežerėlio pakrantėmis, gamta keičiasi minutėmis, palijo, pašvietė saulė, vėl palijo ir staiga čia pat į didelę pievą nusileido vaivorykštė, jos akinamos spalvos užbūrė, atrodė dabėgsiu ir nueisiu spalvų taku į dangų……dieviškas grožis.

Atšilus orams prabudo ir pradėjo ieškoti maisto mangutai, barsukai. Bebrai net vidury dienos mėgsta pasišildyti prieš saulutę, krankliai jau maitina savo jaunąją kartą, manau už savaitėlės sulauksime pirmos kiškių vados, pats šernių gimdymo metas, vyresnės šernės jau vedžiojasi savo dryžuotą jaunimą, jaunesnės tik ruošiasi.

Kovo mėnuo nuostabus tuo, kad taurieji elniai meta ragus. Tai nuostabus laikas. Pats procesas yra sudėtingas ir sunkiai aiškinamas. įsivaizduokime, kaulas po rože (taip vadinama pirma rago dalis)pradeda retėti ir ragas nukrenta. Iš karto žaizdą užtraukia oda. Likusiame rago kelmelyje atsiveria ertmės per kurias teka kraujas nešdamas į naujai formuojamą ir greitai augantį ragą įvairias medžiagas. Pradžioje ragas būna minkštas, tai oda aptrauktas kraujagyslių ir epidermio tinklas, kuris stiebiasi vos ne valandomis. Nustojus augti tomis pačiomis kraujagyslėmis sunešamas kalcis (užtrombuojama) ir ragas sukietėja arba vėl tampa kaulu. . Gyvūnas, trindamas ragą į lanksčius sumedėjusius medžius ir krūmus, nuvalo odą tuo pačiu suteikia ragui spalvą ir nusmailina šakų viršūnes. .Kitais metais tas pats. Ragas, tai greičiausiai auganti gyvūno kūno dalis, kurios išvaizda ir forma tiesiogiai priklauso nuo gyvūno sveikatos, genetikos, amžiaus, lytinio aktyvo, sužeidimų ir t.t.

Noriu pabrėžti, kad visi gyvūnai jaučia savo rago kiekvieną milimetrą, todėl eidami net per tankmę, sugeba išeiti nenulaužę nė vienos šakelės. Tiesa, ne visi gyvūnai meta ragus, pvz. dykaragiai (muflonai, stumbrai) ragus meta kartu su galva ir vieną kartą gyvenime. Ragus pirmieji visada numeta brandūs patinai, vėliausiai – jauni, net gegužio mėn. pirmą savaitę dar galima sutikti elnių patinų su nenumestais pirmai ragais, kai tuo metu brandūs patinai jau augina naujus. Pats numestų ragų ieškojimas yra užburiantis. Lietuvoje šiuo metu ragų ieško tūkstančiai ragų ieškotojų, susibūrę į ragų ieškotojų draugijas, jie feisbuke džiaugiasi rastais trofėjais. Ragų paieška, kaip grybavimas.. Reikia žinoti kur elnių patinai šiuo metu gyvena, kuo maitinasi, kaip atskirti elnio patiną nuo patelės pagal pėdsakus ir ekskrementus ir t.t. Aišku, reikia nebijoti miško ir jus būtinai turi lydėti sėkmė. Maža pastaba, surasti numesti ragai priklauso juos radusiam asmeniui, kritusio gyvūno ragai – medžioklės plotų savininkui. Man nerimą kelia ragų ieškotojų gausybė, kurie šimtais užplūstas miškus ir beveik pilna to žodžio prasme vaikosi elnių patinus, tol kol jie neatsisveikina su savo grožybėmis…. Neramu, nes ragų ieškojimas vyksta pačiu šernių gimdymo piko metu. Nepatyrusios jaunos šernės (pirma vada) gali palikti tik ką gimusius jauniklius, vyresnės pastatys jus į vietą…

Šiuo metu medžioti galima danielių patinus (jie dar nenumetę ragų), šernus, paprastuosius šakalus, kiaunes, šeškus, bebrus, fazanus, mangutus, lapes, meškėnus, audines, nutrijas ir ondatras. Gaila, tačiau apribojus judėjimą tarp savivaldybių, žiemos medžioklės sezonas iš esmės buvo sugadintas.

Noriu priminti medžiotojus vienijančių klubų ir būrelio vadovams, iki balandžio mėn. 5 d. Aplinkos apsaugos departamentui el.p. info@aad.am.lt privalote pateikti prašymą dėl sumedžiojimo limitų nustatymo. Jūsų prašymus svarstys AAD direktoriaus įsakymu sudaryta konkrečios savivaldybės medžiojamųjų gyvūnų sumedžiojimo limitų skirstymo komisija.

Šiuo metu limituojami tik taurieji elniai ir briedžiai. Taip pat AAD privalote pateikti “Medžiojamųjų gyvūnų išteklių panaudojimo iki 2021 balandžio 15 d. ataskaitą už 2020/2021 metus”. Medžioklės formavimo politikoje nieko naujo. Visi, kurie mišką ir žvėris per automobilio langą matė bent tris kartus laiko save specialistais. Visos medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos bendru viešu raštu kreipėsi į Aplinkos ministrą dėl netinkamos AAD veiklos, nukreiptos prieš medžiotojų bendruomenę, jos autoriteto mažinimą ir mūsų tvirtu įsitikinimu netiesiogiai skatina įvairius negatyvius veiksmus prieš medžiotoją kaip asmenį.

Jeigu aš klystu, parodykit nors vieną pozityvią AAD informaciją apie medžiotojus. Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė išsakė savo nuomonę, kad būtina įvesti elektroninį medžioklės lapą, tačiau mano tvirtu įsitikinimu, tai pažeidžia žmogaus teises ir sudaro prielaidas persekioti tam tikrą visuomenės grupę, sudaro galimybę rinkti informaciją apie žmonių buvimo vietas įskaitant aukščiausius valstybės pareigūnus – medžiotojus. Tikiuosi nugalės sveikas protas.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 16

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą