Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Medžiotojai buvo išgirsti: el. lapas – neprivalomas ir tai tik dalis palankių medžioklės tvarkos pokyčių

Turinys:

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas įtvirtino medžioklės pasikeitimus Lietuvoje. Remiantis jo įsakymu, elektroninis medžioklės lapas nebus privalomas, tad invazines rūšis, tokias kaip mangutus, kanadines audines, nutrijas, ondatras bus galima medžioti ištisus metus naudojant ne tik naktinio matymo įrangą bet ir prožektorius pritvirtintus prie ginklo. Taip pat – išplėsti ir tauriųjų elnių medžiojimo terminai, atšaukiant jų limitus.

Anot Laimono Daukšos, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) direktoriaus, elnių populiacijos augimas tampa savotišku iššūkiu visai Lietuvos gamtai. Jų populiacija siekia apie 85 tūkst., tad tokia priemonė, kaip elektroninis lapas, netenka prasmės, todėl minėtas ministro sprendimas – pagrįstas.

„Esminiai pakeitimai, lemti diskusijos, argumentų ir įsiklausymo, įneša medžioklėje tik dar daugiau tvarkos ir logikos, kuri veda prie vakarietiškos medžioklės tradicijų formavimo Lietuvoje kartu didinant pasitikėjimą mūsų bendruomene“, – teigia L. Daukša.

Elektroninis medžioklės lapas neduotų naudos

Anot jo, tokios priemonės, kaip elektroninis medžioklės lapo įteisinimas, ne tik nesukurtų jokios naudos tiek valstybei, tiek medžiotojų bendruomenei. Tai taip pat apsunkintų pačią medžioklę ar padarytų ją neprieinama, kai kurioms medžiotojų socialinėms arba amžiaus grupėms. 

„Visuomet tai laikėme perteklinės kontrolės priemone, kuri net negalėtų būti įgyvendinta dėl techninių aplinkybių, tokių kaip ryšio, informacinių technologijų žinių, informacinių įrenginių techninių savybių trūkumų ar net tinkamų išmaniųjų priemonių neturėjimo bei apribotų bendruomenės konstitucines teises į laisvę. Tad šis įsakymas tik patvirtina, kad mūsų argumentai ir pozicija buvo išgirsta ir tinkamai įvertinta“, – sako LMŽD direktorius.

Kaip priduria L. Daukša, tam tikros technologinės spragos sudarytų nepalankias aplinkybes: „Ryšio trukdžiai, įrenginių techninių savybių trūkumai ir tam tikrų įgūdžių stoka gali sudaryti prielaidas įvykdyti netyčinį medžioklės reikalavimų pažeidimą, kurį vėliau bus sunku įrodyti.“

Padidins smulkiosios faunos apsaugą

Prie viso to, naujuose medžioklės pasikeitimuose,LMŽD direktoriaus teigimu, patvirtintos tam tikros medžioklės tvarkos medžiojant invazines rūšis, išplečiant medžioklės įrangos panaudojimą, automatiškai padidins smulkiosios faunos apsaugą bei sumažins įvairių parazitinių ligų plitimą.

„Invazinių plėšrūnų medžioklės pakeitimai automatiškai sąlygos geresnę paukščių perinčių ant žemės ar smulkiosios faunos  apsaugą, kas yra labai sveikintina“, – priduria jis.

Užtikrins augančios elnių populiacijos balansą šalyje

Tuo tarpu pakeisti tauriųjų elnių medžioklės terminai ir tvarka užtikrins dar geresnį žvėrių populiacijos balansą Lietuvoje.

„Deja, elnių populiacijos augimas tampa nauju iššūkiu šalies gamtai. Jų populiacija smarkiai išaugo, o tą patvirtina ne tik statistika, nelaimės keliuose, bet ir padaroma žala gamtai, ūkininkams ir miškininkams. Tad jų medžioklės tvarkos pakeitimai yra įgyvendinti laiku ir tinkamai bei padės spręsti šią opią problemą“, – priduria L. Daukša.

Lietuvos elnių populiacija pernai pasiekė 85 tūkst., o metinis minimalus jos prieaugis gali siekti apie 15-20 tūkst. vienetų. Pagal naujus pakeitimus tauriųjų elnių pateles ir jauniklius nuo šiol bus galima medžioti nuo rugsėjo 1 d., o patinų medžioklė pratęsta iki vasario 28 d.

  1. Nuo 2024-08-08 įsigalioja nauji Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje pakeitimai.

Atkreipiame dėmesį, kad daugelis pakeitimų įsigalios nuo 2024 m. spalio 15 d.

Esminiai pakeitimai:

  • Atsiranda naujo formato papildoma elektroninė medžioklės lapo forma, tačiau ji neprivaloma ir be įsigaliojimo termino. Popierinis medžioklės lapas ir toliau galės būti naudojamas kaip pagrindas, o lygiagrečiai veiks laisvanoriška elektroninio medžioklės lapo e-sistema;
  • Panaikinti limitai tauriesiems elniams. Medžiojamieji gyvūnai, kurių medžioklė yra limituojama lieka: briedis ir vilkas.
  • Patikslinti tauriųjų elnių medžioklės terminai. Nuo šiol t. elnių pateles ir jauniklius bus galima medžioti nuo rugsėjo 1 d., o t. elnių patinų medžioklė prailginta iki vasario 28 d.;
  • Iki 24 val. prailgintas reikalingų duomenų pateikimo laikas sumedžiojus vilką (buvo 12 val.);
  • Prie stambiosios medžiojamosios faunos priskirtas Dovydo elnias ir jam bei dėmėtajam elniui suteiktas medžioklės terminas – medžiojamas visus kalendorinius metus;
  • Patikslinta Tykojimo sąvoka, kad tykojamus medžiojamuosius gyvūnus galima vilioti natūraliu masalu;
  • Mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas, ondatras medžioti apšviečiant prožektoriumi leista – visus kalendorinius metus, tame tarpe ir šernus. Pastaba: lapes medžioti apšviečiant prožektoriumi galima tik nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d. su naktiniais taikikliais ištisus metus;
  • Atsirado patikslinimas, kad naudojant skaitmeninio formato medžiotojo bilietą, medžioklės metu privaloma su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą su nuotrauka;
  • Patikslinta, kad DRAUDŽIAMA statyti ir eksploatuoti stacionarius medžioklės įrenginius, taikyti biotechnines priemones negavus žemės sklypo savininko sutikimo ar valdytojo leidimo arba nesudarius su juo sutarties dėl biotechninių priemonių taikymo, stacionarių medžioklės įrenginių statymo ir eksploatavimo jo žemėje (jei teisiniai santykiai dėl biotechninių priemonių taikymo, stacionarių medžioklės įrenginių statymo ir eksploatavimo trunka ilgiau kaip 1 metus, turi būti sudaroma rašytinė sutartis).
  • Kasmetinės ataskaitos apie medžiojamųjų išteklių panaudojimą, prašymai dėl sumedžiojimo limitų nustatymo ir prašymai dėl papildomo limito skyrimo, nuo šiol bus teikiami naudojantis Biologinės įvairovės informacinės sistemos funkcionalumais, o ne popieriniu būdu kaip iki šiol;
  • Naujoje taisyklių redakcijoje detalizuota tvarka kaip naudojamas popierinis ir elektroninis medžioklės lapas bei kaip bus išnaudojami Biologinės įvairovės informacinės sistemos funkcionalumai.

Nuoroda į teisės akto pakeitimą.

  1. 2024-08-07 aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-265 patvirtinti kanopinių žvėrių, kurių medžioklė limituojama, sumedžiojimo per 2024–2025 metų medžioklės sezoną limitai.

Nuo šiol medžiojamieji gyvūnai, kurių medžioklė yra limituojama: briedis ir vilkas.

Briedžių sumedžiojimo limitai kiekvienam medžioklės plotų naudotojui bus paskelbti vėliau.

Nuoroda į teisės akto pakeitimą.

  1. Nuo 2024-08-06 įsigaliojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakymo pakeitimas Nr. B1-265 „Dėl afrikinio kiaulių maro valdymo“.

Pakeitimo esmė: rajonuose, kuriuose 12 mėn. ir daugiau nepasireiškė AKM ir mėsa bus naudojama asmeninėms reikmėms namuose (neperdirbama mėsos perdirbimo įmonėse ar cechuose), supaprastinamas šernienos trichineliozės tyrimas, kuris gali būti atliekamas ir oficialiose laboratorijose ar pas vietinius rajoninius veterinarijos gydytojus, turinčius reikalingą atestaciją.

Trumpas paaiškinimas: iš sumedžiotų šernų, kuriems nereikia atlikti AKM tyrimų (16 savivaldybių teritorijose sumedžiotiems šernams – Akmenės r., Anykščių r., Ignalinos r., Joniškio r., Kėdainių r., Kupiškio r., Neringos, Pagėgių r., Pakruojo r., Panevėžio r., Radviliškio r., Skuodo r., Švenčionių r., Tauragės r., Utenos r. ir Visagino r.)  ir, kurių mėsa bus naudojama asmeninėms reikmėms namuose, diafragmos mėginiai trichineliozės tyrimams tirti, gali būti pristatyti tokią teisę turintiems veterinarijos gydytojams rajonuose.

Visais atvejais pildomas Mėginių paėmimo trichinelių lervoms nustatyti aktas, o tyrimai apmokami medžioklės plotų naudotojų lėšomis.

Nuoroda į teisės akto pakeitimą.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.4 / 5. Balsavo: 43

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

3 Komentarų

  • Vidmantas
    Parašė 2024.08.14 nuo 19:44

    Pagaliau susiprato ir atėjo į protą,galimai dar konsultavosi su užsienyje medžiotojams kaip viskas vyksta!Taip ir turi būti tai sveikintina.Galima dar įteisinti ir arbaletus kaip Amerikoi ir kitokia valstybės,vien dėl triukšmo kur gyvenvietėse ,kaip Nidoi žvėrys šernai daro žalą,kad medžiotojas netrukdydamas ramybės galėtų sumedžioti žvėrį.Na aišku žaliosios ligoniams tai visi yra blogi įstatymai kas liečia medžioklę,bet nieko nepadarysi ,žmonijos tokia prigimtis!Ir šiuo atveju dėl medžioklės lapų yra teisinga,daug kur nėra mobilaus ryšio miškuose,didesnė pusė senų medžiotojų neturi tų bankininkystės ir tų parašų elektroninių ,tik vienetai gali iš medžiotojų tai turėti,tai šiuo atveju ministras tikrai pasielgė garbingai ir protingai!

    5
    1
  • Modestas
    Parašė 2024.08.10 nuo 19:37

    Pagaliau išgirdo medžiotojus!!! Medžiotojai,tai tie žmonės,kurie mato ir supranta kas vyksta gamtoje,todėl būtina atsižvelgti i jų išsakytą nuomonę.Medžioklei Valio!!!!

    9
    1
  • Linas
    Parašė 2024.08.09 nuo 11:37

    Puikus sprendimas!

    24
    1

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą