Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lietuvos teritorijoje gyvena apie 1000 vilkų?

Turinys:

Kol vieni rėkia, kad vilkų Lietuvoje yra per mažai, o kiti rėkia vilkų per daug, žmonės klausia – tai koks gi tas vilkų skaičius Lietuvoje ir kiek tų vilkų turi būti, kad ir avis sveika būtų, ir vilkas sotus?

Galiu preliminariai atsakyt apie skaičių ir kiek jų reikia. Aplinkos apsaugos ministras kalbėjo, kad 2015m. skaičius buvo 299-300. Tris metus vilkai buvo neskaičiuoti dėl to, kad, ministro teigimu, „visi automobiliais važinėjam, tai sniego todėl ir nėra“, o visom kitom metodikom ministerija kurčia ir akla.

Tiesa, pagaliau gera žinia, kad metodika visgi ruošiama ir kažkada, vilkai bus suskaičiuoti… Taigi, nieko nelaukiant, pasitelkus žinias apie plėšrūnų fiziologiją, populiacijos ekologiją ir matematines žinias, paskaičiuokime!

Anot aplinkos apsaugos ministerijos, pastaruosius tris metus turime 300 vilkų, tame tarpe tebūnie 50 reprodukcinių porų (čia jau atmetus kasmetinį medžioklės limitą 60 ir visus atskalūnus).
Kiekviena reprodukcinė pora kasmet atveda apie 5-10 vilkiukų. Paliekam 4, atmetę visus išgyvenamumo faktorius ir pan. Taigi suskaičiuojame kas metinį pagausėjimą 50 porų, kart 4 išgyvenę vilkiukai ir gauname 200 per metus. Dauginame iš 3m. kuriais nebuvo suskaičiuoti vilkai, gaunam plius 600 individų. Tada dar pridedam ministro įvardintą skaičių 300 šimtus (kuris nekito tris metus) ir šiai dienai gauname 900 vilkų.

Pokalbyje LMŽD pirmininkas įvardino 1000vnt. ir mažai suklydo, nes vilkų skaičius sparčiai didėja, o išpuolių tankumas ir geografija tą tik patvirtina.
Apie populiacijos dydį ir aplinkos talpą yra paskaičiuota (Šiaurės Kaukazo, KBR mokslininko), kad efektyviai reguliuoti eko sistemą, yra pakankamas vilkų populiacijos tankis – 220 000 ha. 12-13 vilkų (ne šeimų).
Lietuvos bendras plotas yra 6,35 mln. ha., iš jų 3,01 mln. ha. dirbama žemė, 320 tūkst. ha. užima natūralios pievos ir ganyklos ir 2,2 mln. ha. miškai.

Taigi, pagal šiuos paskaičiavimus ir plotus, vilkai jau seniai verčiasi lauk iš miškų ir smarkiai viršija aplinkos talpą. Remiantis šiaurės Kaukazo, KBR mokslininko skaičiavimais, Lietuvoje vilkai galėtų optimaliai gyventi sau įprastoje aplinkoje, Lietuvos miškuose, jų skaičius turi neviršyti 130 individų! O visai Lietuvai pagal bendrą ha. plotą pilnai pakanka 385 vilkų individų.

Taigi išvada – vilkų skaičius Lietuvoje, kad jie optimaliai gyventų jiems tinkamoje aplinkoje, turi neviršyti 130 individų. Šiai dienai pagal preliminarius paskaičiavimus turime 900-1000 ir daugiau vilkų. Organizacija „Baltijos vilkas“ rėkia, kad „Vilkams Lietuvoje dar yra pakankamai laisvos vietos gyventi ir vilkų Lietuvoje dar per mažai“.
Remiantis kitų šalių mokslininkų išvadomis, skaičiavimais ir ekologijos pagrindais, tokiame plote kaip Lietuvos, vilkams liko tik užimti ežerus, miestų parkus ir Lietuvos Respublikos seimą.


MISKE.LT
Autorius: Aurelija
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 3 / 5. Balsavo: 4

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

9 Komentarai

 • Gediminas
  Posted 2020.08.22 at 16:42

  Viskas kaip ir tvarkoje su matematika ir straipsniu, bet kodėl mes turime save lyginti su Šiaurės kaukazu? Kodėl ne Gruzija ar tiesiog kokia Europos valstybė tarkim Ispanija?

 • Anonimas
  Posted 2018.09.25 at 08:06

  Kad avis pjauna valdininkam nusispjaut. Jeigu vidury dienos 40 aviu patvarko, tai reiketu imtis kazkokiu priemoniu. Ar Lauksim kol kokiam grybautojui ar uogautojui gerkle perkas. Tada eis vilku kakaliuku skaiciuot, nes taip LT vykdoma zveriu apskaita. Vilku skaiciu turetu reguliuoti pagal ukininkam daroma zala, o ne kieki I hektara.

  6
  4
 • ADA
  Posted 2018.09.13 at 11:23

  Ponas Andriau, nejuokinkit tautos!!! Kas skaiciavo, kiek Lietuvoje vilkiuku isgyvena? Pagal vilku plitima ir pastebetas vilkes su vadomis, tai isgyvena dvigubai, trigubai daugiau nei cia rasot. Kaip Vokietijoje per 10 metu tiek vilku priviso? Pas juos per metus trecdaliu vilku skaicius dideja. O pas mus – lieka toks pats? Dar gerai, kad uzteko proto nerasyt, jog mazeja… https://m.delfi.lt/grynas/gamta/article.php?id=69243656

  4
  3
  • Sergejus
   Posted 2018.09.13 at 15:03

   Tai gal Lietuvoje ir vilkai pakeite orientacija 😀 ( jug madinga, jei jau prospektais paradai ir brovimasis i Seima 😀 ) O senmergem like vilkes laksto prakaituoja, ieskodamos ir nerasdamos nei vieno teisingos orientacijos vilko. Tai kaip ir pateisintu p.Andriaus G susirupinima.

 • Sergejus
  Posted 2018.09.13 at 10:23

  Perskaiciau p. Andrius G. komentara ir tapo aisku- kad pagal straipsnio autoriaus pateiktus duomenis LT buvo skaičiuoti idijotai… Todel dabar ir turim tokia situacija. Naujoji “visazine” “as manau” karta. 😀 😀 😀 Autorius saunuolis. Tiesa i akis nepatinka niekam ir niekada.

  2
  2
 • Andrius G.
  Posted 2018.09.09 at 18:00

  Na ir nusišnekėjimas. Vilkai jums ne kiaulės, kad va taip skaičiuotum reprodukcinį prieauglį. Jie gyvena miške, o ne tvarte ir visko jiems miške nutinka. Pirmiausia, juos medžioja. Ir medžioja nemenkai. Vien tik legaliai nušauna 60, o kiek dar nelegalių atvejų, kurių neišvengsi. Medžiotojams priminsiu, kad kol nebuvo kvotų, buvo sumedžiojama apie 50 vilkų. Taigi tokia kvota jokia ne kvota. Jos faktiškai nėra. Antra, iš visos vilkų vados, kur būna maximum 8, o dažniausiai 5 jaunikliai, žiemos sulaukia tik du. Kiti nugaišta nuo ligų ar kitų nelaimių. Trečia, vilkai gamtoje vidutiniškai gyvena tik 5 metus (dėl tų pačių ligų, pvz. 70 proc. jų užsikrėtę trichinelioze), o jūs tikriausiai žinote, kad tik trečiais metais patelė lytiškai subręsta ir gali atsivesti jauniklių. Gali, jeigu per tą laiką pavyksta įveikti visas kliūtis (pvz., aptvertas autostradas), rasti partnerį, išvengti medžiotojo ar brakonieriaus kulkos, kilpos ir užimti kitų vilkų neužimtą teritoriją, kuri Lietuvoje gali siekti 50-100 tūkst. ha. Taigi sėkmės atveju patelė atsiveda jauniklių tik 2-3 kartus per gyvenimą. Iš ekologijos turėtumėt žinoti, kad stambieji plėšrūnai iš visų gyvūnų dauginasi lėčiausiai. Štai kodėl Lenkijoje, kai 1998 metais uždraudė vilkų medžioklę, per 20 metų populiacija padidėjo tik nuo 600 iki 1000. Ir tai tik dėl to, kad vykdė specialius projektus, plėtė žaliuosius koridorius, kad tik vilkai apgyvendintų Vakarų Lenkiją, kur iki tol visai negyveno. O lenkai savo vilkus skaičiuoja tobulai, jiems gali bet kuri ES šalis pavydėti. Duomenys apie vilkų šeimas ten renkami ištįsus metus, Miškų institute specialiai tam įdarbintas specialistas, kuris daugiau niekuo neužsiima, tik visų visų duomenų apibendrinimu. Patys tyrimai vykdomi iki genetinio lygmens, t.y. jie žino ne tik daugiau mažiau visus savo vilkus, bet ir gali pasakyti, kas kieno tėvas, motina ar pusbrolis ir iš kokio regiono kilęs. Lietuvoje tik bus pradėta vilkų apskaita pagal šeimas, o ne pagal individus, kaip buvo anksčiau. Ir tik po to galima bus toliau tirti individų skaičių. Taigi baikit, ponas straipsnio autoriau, skaičiuot vilkus pagal savo teorinius prieauglio metodus. Jeigu taip skaičiuotume medžiotojus, tai pagal jų prieauglio pajėgumus, dabar jų Lietuvoje turėtų būti koks milijonas 🙂 Mano nuomone, per tuos porą metų, kol nevyko apskaita, Lietuvoje vilkų padaugėjo maximum iki 350, bet tikriausiai taip ir liko 300. Ir būsimos apskaitos tai tik patvirtins.

  8
  5
 • Dana
  Posted 2018.09.09 at 15:46

  Tik 130 vilkų gali išmaitinti Lietuvos miškai?! O kiek sočių ponų gali čia medžioti?

  6
  2
 • Gintaras
  Posted 2018.09.07 at 20:56

  Tegul gyvena. Medžioklę įvardinti kaip nusikalstamą, antižmoniška veiklą ir ją uždrausti… Tokiu būdu, vilkams ir kitiems plėšrūnams pakankamai liktų kitų miško gyventojų… Deja, ponai, godumas, savanaudiškumas nesiderina su meile Gamtai ir aplamai su humanizmu….Bet gi, ką darysi: godumas aklas…

  5
  6
 • Deividas Staponkus
  Posted 2018.09.07 at 12:04

  Mūsų valdžia kurčia problemoms, o susidomėjusi tik projektais iš kurių galima paimti kapeiką…

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą