Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Kone dinozaurams – .470 Nitro Express

Žiūrint į įvairių kalibrų sąrašą, ieškant kokio įdomaus varianto, apie kurį būtų galima parašyti, dėmesį patraukė .470 Nitro Express. Šio kalibro pavadinimas asocijuojasi su linksmais vaizdo klipais, kuriuose nežinančiai aukai šaudykloje duodama iššauti siaubingo kalibro ginklu, ir viskas baigiasi tuo, kad ginklas iššoka iš rankų, o vargšas šaulys aimanuodamas vartosi ant žemės.

Juokai menki, nes pirmasis pasimatymas su dideliu kalibru ir jo siaubinga atatranka gali baigtis net lūžusiu raktikauliu ar bent jau šūvio baime visam likusiam gyvenimui. Taigi apie monstrą vardu .470 Nitro Express. Pavarčius PurnavuMuiza.lv internetinį katalogą, matyti, kad siūloma tik viena amunicijos rūšis – 12,81 euro kainuojantys šoviniai, kurių kulkos sveria net 32,4 g.

Drambliai ir buivolai Šovinį
.470 Nitro Express sukūrė anglų ginklų gamintojas Josephas Langas labai stambiems ar pavojingiems gyvūnams medžioti. Šio kalibro šoviniai daugiausia naudojami tik su sulenkiamais vienvamzdžiais karabinais ir dvivamzdžiais ekspresiniais karabinais, medžiojant tropinio ir karšto klimato sąlygomis. Kalibras plačiai naudojamas pietų ir vidurio rytų Afrikos regionuose, jam pirmenybę teikia profesionalūs medžiotojai arba palydovai buivolų ar dramblių medžioklėje. J. Langas užtaisą sukūrė 1900 metais, kad pakeistų .450 Nitro Express, kai šis buvo uždraustas keliose šalyse, įskaitant Indiją. Draudimas buvo įvestas ne todėl, kad .450 būtų buvęs per prastas ar netinkamas medžioklei, o todėl, kad vietos genčių atstovai jo kulkas galėjo išimti iš šovinio ir panaudoti su pavogtais karabinais .577/.450 Martini Henry.

Kalibrą .470 NE sudaro sunki kulka ir didelis parako užtaisas, todėl šio kalibro ginklai turi ir didelę atatranką. Vis dėlto ją palengvina mažas kulkos greitis, dėl kurio atatranka greičiau primena stiprų stumtelėjimą, o ne smūgį. Šio kalibro karabinai yra sunkūs dvivamzdžiai, kurie, žinoma, yra ir labai brangūs. Jis vis dar yra vienas populiariausių Nitro Express kalibrų. Šoviniai pradėti gaminti 1907 metais, ir šiandien jie gana lengvai prieinami. Kaip ir kiti pavojingų medžiojamųjų gyvūnų šoviniai, jie labai brangūs, kartais kainuoja net apie dešimt kartų daugiau nei standartinio kalibro amunicija. Dėl šios priežasties daugelis medžiotojų mieliau šio kalibro šovinius taiso patys. Kalibro kulkos skersmuo yra 12,1 mm, tūtos ilgis 83 mm, o bendras ilgis apie 102 mm. 500 gr (32 g) kulkos greitis yra 660 m/s, galia – įspūdingi 6970 J.

Kas yra Nitro Express?
Nitro Express (NE) – tai šovinių serija, skirta didelio kalibro medžiokliniams karabinams, kurie dar vadinami drambliniais ginklais (angl. elephant gun) arba ekspresiniais karabinais (angl. express rifle). Vėliau buvo pradėti gaminti mažesnio ir greitesnio kalibro ginklai, vadinami britiškais šoviniais. Ekspresinio karabino sąvoką įvedė Jamesas Purdey 1856 metais, idėją pasiskolinęs iš ekspreso traukinių, kad išreklamuotų savo dvivamzdžio atlenkiamo karabino kulkos greitį, ir ilgainiui šis pavadinimas prigijo kitiems panašiems kalibrams. Na, o žodis Nitro kilo nuo pagrindinio šių šovinių parako (kordito) komponentų – nitroceliuliozės ir nitroglicerino.

John Rigby & Company 1898 metais sukūrė .450 Nitro Express ir taip davė pradžią moderniam stambių medžiojamųjų gyvūnų šoviniui. Sumaišius .450 Black Powder Express su korditu, buvo sukurtas .450 NE – greitas ir tikslus šovinys, galintis sustabdyti visus stambiuosius ir pavojinguosius Afrikos ir Indijos gyvūnus. Kadangi iš pradžių kildavo problemų išimant iš ginklo iššautą tūtą, Holland & Holland išvystė .500/450 NE, o broliai Eley – .450 No 2 Nitro Express (abiejų šių kalibrų rodikliai labai panašūs). Rigby netrukus išsprendė pradines problemas ir labai greitai .450 NE tapo standartiniu kalibru, naudojamu medžioklėje Didžiosios Britanijos kolonijose Afrikoje ir Indijoje. Dėl to įvairūs ginklų meistrai senųjų kalibrų užtaisuose pradėjo naudoti korditą, ir taip atsirado .450/400 Nitro Express, .500 Nitro Express ir .577 Nitro Express. 1903 metais Jeffrey & Co sugalvojo pranokti juos visus ir sukūrė .600 Nitro Express, kuris bent 50 metų tapo galingiausiu komerciniu šoviniu. Nors .500, .577 ir .600 NE buvo per sunkūs ir per galingi naudoti kasdien, o profesionaliems medžiotojams reikėjo specialios įrangos, kad juos suvaldytų, .450 NE buvo labai populiarus, tačiau tai vėliau pakeitė įvairūs politiniai sprendimai.

1899 metais Rigby kreipėsi į Mauser inžinierius, kad sukurtų specialų slankiojančios spynos karabiną Gewehr 98, kuris galėtų susitvarkyti su .400/350 NE. 1900 metais pasirodžius šiam šautuvui, užgimė ir magnumo ilgio slankiojančios spynos karabinai, kurie padėjo pamatus tokiems žinomiems kalibrams kaip .375 H&H ir .416 Rigby. Iš viso yra 35 Nitro Express kalibrai. Holland & Holland sukūrė dvivamzdį atlenkiamą karabiną Royal, kuris atitiko visus aukščiausius standartus ir buvo išleistas po Pirmojo pasaulinio karo. JAV prezidentas, aistringas medžiotojas Theodore’as Rooseveltas, kuris medžiojo ir dramblius Afrikoje, sakė netikįs, kad stambiesiems gyvūnams medžioti gali būti geresnis ginklas nei šis.


Šaltinis žurnalas „Medžioklė”
Parengė: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą