Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaip vilioti stirninus rujos metu?

Turinys:

Stirninų medžioklė kiekvienais metais vis labiau populiarėja, todėl  daugelis medžiotojų su nekantrumu laukia stirninų medžioklės sezono  pradžios. Stirninai nebėra licencijuojami, todėl medžiotojų klubai patys  sprendžia kiek ir kokių stirninų sumedžioti. Stirninų medžioklės sezono  pradžioje reikėtų stengtis sumedžioti selekcinius individus, kad jie  nedalyvauti rujoje ir nepaliktų palikuonių su prastais genais, o rujos  pabaigoje jau galima ieškoti svajonių trofėjaus.

Šiame straipsnyje pasidalinsiu praktiniais patarimais, kaip  prisivilioti brandžius stirninus rujos metu, kaip išsirinkti  tinkamiausią vilioklį, kur ir kada ieškoti stirninų.

Noriu atkreipti, kad šiame straipsnyje aš  remiuosi į savo asmeninę patirtį stirninų medžioklėse. Nuo tada kaip  pradėjau domėtis stirninų medžioklėmis juos viliojant su viliokliais,  perskaičiau ne vieną straipsnį, peržiūrėjau daugybe video, tačiau  pasigesdavau konkrečios informacijos kas veikia geriausiai. Straipsniai  dažnai rašomi reklamos tikslais, norit pareklamuoti vieną ar kitą prekę,  todėl objektyvumo tokiais atvejais būna ne daug.

Kada medžioti selekcinius ir trofėjinius stirninus?

Kaip ir minėjau straipsnio pradžioje, selekcinius stirninus stenkitės  sumedžioti sezono pradžioje, kad jie nepaliktu prasto genofondo, o trofėjinius stirninus reikėtų medžioti pačioje rujos pabaigoje, kad jie  spėtų pasidalinti savo genais ir paliktu palikuonių. Taip medžiodami  „išsivalysite“ stirninų populiaciją ir ateityje padidinsite trofėjinių  stirninų skaičių.

Kada pradėti vilioti stirninus?

Įvairiuose šaltiniuose kalbama, kad stirninus galima pradėti vilioti  nuo liepos vidurio. Viliojant liepos viduryje greičiausiai prisikviesite  stirną o ne stirniną. Kaip žinote stirnos būna su jaunikliais, todėl  taip pat puikiai reaguoja į vilioklį jei skleidžiate jauniklio garsą. Be  abejo galite patraukti ir jaunų stirninų dėmesį, tačiau mūsų tikslas ne  jie. Per pastaruosius kelerius metus, pastebėjau, kad stirninų ruja  preliminariai prasidėta nuo liepos 25d. ir tęsiasi iki rugpjūčio vidurio. Rujos pradžia ir trukmė gali skirtis skirtinguose Lietuvos  rajonuose, todėl reikėtų stebėti kaip elgiasi stirninai būtent pas jus.

Rujos pradžioje didžioji dalis patelių nėra apvaisintos, todėl  stirninai turi daug pasirinkimo ir laikosi šalia jų. Prisivilioti tokį  stirniną bei atitraukti jį nuo panelės gali būti sudėtinga, bet mūsų  tikslas juk yra, kad gražūs stirninai paliktų kuo daugiau palikuonių,  todėl ir skubėti jų sumedžioti nereikėtų. 

Ruja vidutiniškai trunka apie dvi savaites ir medžioklės sėkmė rujai  baigiantis tik didėja. Antroje rujos pusėje didžioji dalis patelių jau  apvaisintos ir pasitraukia iš rujos. Tuo tarpu stirninams noro poruotis  netrūksta ir jie aktyviai užsiima patelių paieškomis. Būtent šiuo metu  yra daugiausiai šansų prisivilioti stirninus. Galima būtų sakyti, kad  stirninus tikslingiausia vilioti nuo rugpjūčio pradžios iki vidurio.

Viliojimo vieta ir maskavimasis

Viliojimo vieta priklauso nuo to ar gerai pažįstate savo medžioklės  plotus, ar padarėte namų darbus ir žinote kur laikosi jūsų norimas  stirninas. Jei namų darbų nepadarėte bet kokiu atveju metai iš metų  stirninai laikosi panašiai tose pačiose vietose, tad jei prieš metus tam  tikroje vietoje matėte norimą laimikį yra prasmės patikrinti tą vietą.

Visais atvejais yra svarbiau gerai matyti aplinką nei gerai  pasislėpti. Maskavimasis be abejo suteiks jums pranašumo, bet jei  užsimaskavę turėsite prastą matomumą, geriau rinkitės vietą kur gerai ir  greitai galėsite pastebėti stirniną. Jei yra galimybė pasislėpkite  šešėlyje, aukštoje žolėje, krūmuose, apsirenkite maskuojama aprangą.

Medžiojant pamiškėse stirninai greičiausiai laikysis miško  pakraštyje, bet būtinai atkreipkite dėmesį į melioracijos griovius –  stirninai juos mėgsta. Jei medžiojate miške, rinkitės dviejų trijų metų  kirtimus.

Paros laikas ir oras

Čia teorijų ir pastebėjimų kurie prieštarauja vienas kitam apstu. Rujos laikas labai priklauso nuo plotų subtilybių. 

Jei jūsų plotuose didelis žmonių aktyvumas, daug dviratininkų,  vaikščiotojų,  bandyti vilioti dieną greičiausiai bus beprasmiška ir  reikėtų rinktis vakarą arba ankstyvą rytą. Tas pats galioja ir orui.  Gražiomis dienomis žmonių aktyvumas bus didelis todėl daugiau šansų  turėsite prastesniu oru. Medžioklės plotuose kurie yra toliau nuo kaimų  ar miestų, ruja gali vykti visa dieną ir sustoti tik vidurdienį, kaip  būna labai karštą. 

Slėgis taip gali būti vienas iš rodiklių. Aukštas slėgis paprastai  laikosi tada, kai geros oro sąlygos, nedidelė drėgmė, vėsios naktys ir  šiltos dienos, o tai puikios sąlygos rujai ir viliojimui.

Kaip žinote ruja vyksta ir naktį, bet tai priklauso nuo pačios  nakties. Jei naktis tamsi ruja greičiausiai nevyks ir persikels į  ankstyvą rytą. Jei naktis šviesi, stirninai per naktį nusilakstys ir  ryte judesio bus nedaug. Tokiu atveju sėkmę galima bandyti vidurdienį ar  vakare.

Vilioklio pasirinkimas

Išbandžiau krūvą įvairiausių vilioklių, nuo pačių paprasčiausių iki  rankų darbo pagamintų iš stirnino rago. Manau bus prieštaraujančių, bet  pasakysiu taip, didelio skirtumo rezultatui aš nepastebėjau. Jei  pataikėte ant rujos įkarščio tai prisivilioti stirniną galite su  „cypinančiais stabdžiais“.

„Buttalo roe deer“ vilioklis stirninams

Turiu kelis mėgstamus vilioklius. Pirmas jų tai guminis „Buttalo roe deer“ vilioklis, kaina apie 40€. Juo patogu vilioti ir galima išgauti jauniklio garsą, patelės grasą ir patelės streso garsą. Šio vilioklio naudojimas yra ganėtinai paprastas, nereikalaujantis daug įgūdžių.

„Nordik roe call“ vilioklis

Antrasis tai „Nordik roe call“ vilioklis, kaina apie 30€. Su juo galima išgauti jauniklio garsą, jaunos patelės garsą, senos patelės garsą ir patelės streso garsą. Su šiuo viliokliu išgausite daugiau garsų nei su pirmu, tačiau jo naudojimas yra sudėtingesnis.

Vienas populiariausių vilioklių medžiotojų tarpe, yra šis medinis vilioklis su varžteliu. Su juo galima išgauti jauniklio ir patelės garsus. Garso tembras reguliuojamas varžtelio pagalba. Paprastas ir efektyvus vilioklis kurio kaina tik apie 10€. Jei jūs esate pradedantysis stirninų viliojime, rekomenduočiau rinktis šį vilioklį.

Viliojimas

Atvykus į medžioklės vietą pradėti stirnas vilioti reikia ne iš  karto, o po kokių 15 minučių, kad viskas nurimtų. Pirmieji bandymai turi  būti atsargūs ir tylūs. Stirninas gali būti visai netoli ir garsus  viliojimas sukels jam nerimą ir gali išduoti apgaulę. Tarp viliojimų  darykite 15 – 20 min. pertraukas. Jei po to laiko nematote stirnino,  galite vilioti šiek tiek drąsiau ir grasiau. Vilioklio negalima naudoti  tankiai ir vilioti labai garsiai, pakanka 4 – 5 signalų ir laukite  rezultato. 

Pradėkite vilioti jauniklio cypsėjimu, tada sekančioje serijoje  pereikite ant pateles garso.  Siūlyčiau daryti 3 serijas ir galite  judėti į kitą vietą. Tarp cypsėjimų darykite 5 – 10 sekundžių tarpą.  Stenkitės paskleisti garsą į visas puses. Ne kartą man stirninas yra  atėjęs iš nugaros.

Galimas ir kitas viliojimo variantas – agresyvus viliojimas (pavyzdys).  Šį būdą rekomenduočiau naudoti tik tada kaip stirniną matote bet jis  neina link jūsų viliojant paprastai. Cypsite patelės garsu, ganėtinai  garsiai, kas 1 – 3 sek., 5 – 6 kartus ir stebite stirnino reakciją. Jei  reakcijos nėra einate „va bank“ ir pradedat skleisti patelės streso  garsą.

Aktyviausiai į viliojimą reaguoja jauni ir silpni individai. Kartais  jie sugadiną visą procesą, nes pamatę jus pradeda „loti“ ir praneša  kitiems patinams apie pavojų. Be abejo jei tai selekcinis stirninas,  niekas netrukto sumedžioti ir tokį laimikį, tuo pačiu atliksite  selekciją.

Štai tokie patarimai ir pastebėjimai apie stirninų viliojimą šį  kartą. Galima būtų temą pratęsti, nes tikrai dar yra apie ką pakalbėti,  bet atidėkime tai kitam kartui. Gražių akimirkų medžioklėse!

Turinys sukurtas ,,Miske.lt” Patreonų lėšomis. Prisidėkite prie turinio kūrimo ir tapkite mūsų Patreonu: https://www.patreon.com/medziokle

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.3 / 5. Balsavo: 26

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą