Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Kaip sumedžioti svajonių elnią

Turinys:

Daugelis medžiotojų mano, kad tauriųjų elnių ruja prasideda kartu su tradicinėmis rugsėjo šalnomis. Iš tikrųjų brandūs patinai jau rugpjūčio viduryje pradeda užimti nuolatines rujavietes arba ieško naujų. Trindami ragais jaunus medelius ir krūmus, jie pradeda žymėti savo teritorijų ribas, maudosi „purvo voniose“.

Žinant, kur pernai elniai kėlė vestuves, o ir radus naujai pažymėtą vietą, lepinantis vasaros pabaigos ar rudens pradžios vakarų šiluma arba rytų gaiva, galima pabandyti prisikviesti ten karūnuotą girių karalių, pamėgdžiojant elnių dvikovą ragais. Tam idealiai tinka 2-3 metų kirtavietės, kuriose dar būna geras matomumas. Įsikūrus kirtavietės viduryje, reikėtų 5-10 min. tylos, kad viskas nurimtų. Pasiėmus du elnio ar briedžio ragelius ir juos „daužant“ vienas į kitą, imituojami dviejų elnių, kovojančių ragais, dvikovos garsai. Tai turėtų užtrukti vos porą minučių. Tada būtina 5 min. pauzė ir atidus stebėjimas. Elnias gali pasirodyti bet kurią akimirką. Dažniausiai jis pasirodo tyliai ir netikėtai, todėl būtina gerai užsimaskuoti. Aš naudoju ir pirštines, ir veido kaukę. Žinoma, neatsiejami tokios medžioklės atributai – žiūronai ir taikymosi lazda. Po pauzės seka kita ragų daužymo serija ir vėl pauzė. Tai turėtų užtrukti apie valandą. Aišku, elnias gali ir nepasirodyti. Paprasčiausiai tą vakarą jo ten gali nebūti arba jis jus užuodė.

Rugsėjį galima bandyti elnią prisivilioti ir balsu. Norint pamėgdžioti plačią rujojančių elnių garsų gamą, būtina prieš tai gerokai pasitreniruoti.

Vienas iš viliojimo būdų – imituoti jaunesnio elnio balsą ir eiti link baubiančio elnio, kviečiant jį į kovą. Būtina eiti prieš vėją. Taip pat reikalinga nepriekaištinga maskuotė. Patartina vilioti anksti ryte, nes vakare jums gali pritrūkti laiko. Nereikėtų pradėti „baubti“ pirmam. Ėjimas link elnio nebūtinai turi būti tylus, nes tikras elnias į dvikovą juk nesėlina.

Paprastai jūsų “baubimo” erzinamas elnias pradeda gąsdinti ir energingiau baubti, bet link jūsų nelinkęs eiti, nes saugo pateles. Likus iki elnio 200 – 100m, reikia sustoti ir laukti, kol elnias pradės eiti link jūsų. Vietą sustoti reikia pasirinkti tokią, kad galėtumėte įvertinti, ar elnias medžiotinas bei taikliai iššauti.

Tokia medžioklė labai efektyvi dviese, kada vienas elnią vilioja, o kitas – medžioja. Kai medžiotojas lieka sustojimo vietoje, o kvieslys ima trauktis atgal jau be agresijos pamėgdžiodamas jauno elnio balsą, beveik šimtaprocentinė tikimybė, kad provokuojamas elnias ateis patikrinti (apuostyti), koks konkurentas buvo atklydęs į jo teritoriją. Toks viliojimo būdas efektyvus nuo rugsėjo 10 iki 25 dienos.

Dėmesio! Rujos pabaigoje visi elniai nuo baubimo prikimsta. Neapsigaukite. Rugsėjo gale ar spalio pradžioje ir jauno elnio balsas jums gali skambėti kaip brandaus.

Įsibėgėjus elnių vestuvėms, patinas vis sunkiau savo haremą išlaiko miške. Patelės tuomet išeina maitintis į pamiškių laukus, o iš paskos seka ir jaunikis. Radus tokią patelių ganyklą, į medžioklės vietą būtina atvykti jau 17-18 valandą. Patartina įsikurti pačioje pamiškėje, nes išėjusios elnių patelės visada žiūri į priekį, ar nėra pavojaus. Ne mažiau sėkminga tokia vieta gali būti ir ryte, laukiant iš ganyklų grįžtančios elnių bandos.

Artėjant rujos pabaigai, labai efektyvus pernai mano išbandytas elnio viliojimo būdas – imituoti brandaus žvėries su patelių haremu balsą. Tokiu laiku dauguma patelių jau būna apvaisintos, todėl patinai aktyviai ieško dar rujojančių. Išgirdę haremo šeimininko balsą, kiti elniai traukia link jo, tikėdamiesi atmušti kokią damą. Paprastai, tokie konkurentai atkeliauja irgi baubdami.
Tai tik keli patarimai, kaip sėkmingai ir maloniai praleisti laiką nuostabioje rudeninėje gamtoje. Kad ir kiek perskaitytumėte ar išklausytumėte patarimų, kaip prisivilioti elnią, gamta ir elniai jums pakiš daugybę siurprizų. Niekada nenusiminkite, kad kažkas ne taip pavyko. Elnias gudrus žvėris. Jis gerai mato, gerai girdi ir dar geriau užuodžia.

“Mūsų girios”
Rytis ANDRIUŠKEVIČIUS, VMU Rokiškio regioninio padalinio Juodupės girininkijos girininkas

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.9 / 5. Balsavo: 7

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą