Pasirinkti ir įsigyti peilį, regis, nėra didžiausia medžiotojo problema, kalbant apie ekipuotę. Kasdien vis daugiau bendraudamas su medžiotojais, galiu pasakyti, kad didžiausios negandos prasideda, kai peilį reikia galąsti. Deja, daugeliu atveju medžiotojas nusivilia, nes trūksta ir įgūdžių, ir įrangos tinkamai pagaląsti medžioklinį peilį. Kiek daug girdėta apie peilių kolekcijas, sukauptas stalčiuose vien dėl to, kad peilis neva yra atšipęs ir perkamas naujas. Nusprendėme padaryti nedidelį eksperimentą. Ar įmanoma išgaląsti paprastą stalo peilį ir juo nulupti bebrą? Iš pradžių daugelis pagalvos – neįmanoma, nes kodėl gi tuomet gaminami metaliniai, įvairių formų medžiokliniai peiliai, jeigu užtenka paprasto stalo peilio? Tačiau mūsų eksperimentas pateikė staigmeną.
Bandymą pradėjome su šypsena veide, nes pakilnojome ir stalo peilį, ir švedų EKA Swingblade G3 medžioklinį peilį. Vienareikšmiškai nėra abejonių dėl nugalėtojo. Dėl to, kad stalo peilis pjaus, aš net neabejojau, nes pats asmeniškai jį išgalandau naudodamasis moderniausiomis technologijomis. Klausimas kitoks – kaip ilgai jis išbus neatšipęs? Ar užteks vienam bebrui? Mūsų nuostabai – užteko. Nulupęs bebrą, stalo peiliu nupjoviau jo uodegą. Geležtė taip pat dar pakankamai aštri, kad ir mėsą nuo kaulų atskirtų. Žinoma, lupant teko pripažinti, kad stalo peilis nėra toks parankus kaip medžioklinis, nors reikia pasakyti, kad specialiai bebrams lupti skirti profesionalūs peiliai yra panašūs į mūsų bandomąjį objektą – stalo peilį. Stebėtojai pripažįsta ir tai, kad tarybiniais laikais metalas, iš kurio buvo gaminami net stalo peiliai, buvo labai kokybiškas, todėl ir peilis taip greitai neatšimpa. Vargu ar panašių rezultatų būtų buvę pasiekta su šiuolaikinėmis medžiagomis.
1. Darome pirmą pjūvį
2. Stalo peilis ir sunkiausiose situacijose atlieka savo užduotį – atpjauna riebalus nuo odos
3. Išgaląstas peilis yra pakankamai aštrus, kad pašalintų nuo odos mėsą
4. Problemų nekyla ir pjaunant bebro uodegą
Svarbiausia, ką eksperimentu norėjome įrodyti, – išgaląsti galima bet kurį peilį, tik reikia mokėti tai daryti taisyklingai, tinkamais įrankiais. Besiskundžiantiems, kad specialios peilių galandimo sistemos yra labai brangios, reikėtų paskaičiuoti, kiek pinigų išleidžiama kiekvieną sezoną perkant naują peilį. Žinoma, nenorime sulaikyti medžiotojų nuo peilių kolekcionavimo, bet, kad patogiai nudirtumėte žvėrį, reikia aštraus ir parankaus įrankio.
Ar aš toliau rinkčiausi kasdien medžioklėje naudoti išgaląstą stalo peilį? Tikrai ne. Vien jau todėl, kad netapčiau kolegų pajuokos objektu. Visi tikrai nustebtų, jeigu prie sumedžioto šerno iš kišenės išsitraukčiau stalo peilį. Medžioklinių peilių gamintojai yra sukūrę įvairių produktų, skirtų būtent sumedžiotiems gyvūnams apdoroti. Tai taikoma ir geležtės formai, ir rankenai, ir svoriui, ir metalui. Savo eksperimentu su stalo peiliu norėjau tik parodyti, kad išgaląsti galima bet kokį peilį. Prireikus jais galima ir malkų priskaldyti, ir panaudoti ekstremaliose situacijose. Kasdienei medžioklei geriau rinktis peilius, kurie patogiai gula prie rankos ir yra maksimaliai funkcionalūs, kad lupti būtų galima kuo greičiau ir patogiau. Kalbant apie pagarbą gyvūnams, didžiuosius žvėris reikėtų dirti didžiu įrankiu, nes medžioklė – tai tradicijos ir pagarba gamtai. Kiekvienas medžiotojas turi turėti savo medžioklinį peilį, būtiną ekipuotės dalį. Išvada viena – stalo peiliu galima nulupti bebrą!
Autorius: OSKARAS TREILICHAS
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų su tikimo DRAUDŽIAMA!