Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Kaip išsirinkti žiūronus medžioklei prieblandoje

Turinys:

Kaip išsirinkti naktinius žiūronus? Šį klausima uždaviau sau norėdamas išsirinkti tinkamus palaukimui žiūronus. Atrodytų paprastas klausimas, atidarai katalogus, arba parduotuvių pasiūlymus ir išsirenki. Na, žinoma, numatai sumą, kurią gali sau leisti investuoti, numatai sau tinkamų firmų-gamintojų ratą, paskaitai ten esamų žiūronų charakteristikas…ir kaip tik čia dar kartą užsiduodi klausimą: „ką išsirinkti ?“.

Pradžiai paklausinėji patyrusių draugų. Dažniausiai gaunamas atsakymas – 8×56, arba 10×56, na, gal dar 10×50. Taip tai visuotinai priimtas ir, atrodo, neginčijamas pasirinkimas. Norėdamas įsigilinti, dėl ko tos charakteristikos tinkamiausios, nerasdamas apie tai literatūros, kreipiausi į „jo didenybę“ internetą. Po kažkiek užtrukusių paieškų radau labai įdomių paaiškinimų. Visiems žinoma, kad pirmas skaičius yra padidinimas kartais, o antras objektyvo skersmuo milimetrais, o toliau, kaip sakoma, kuo gilyn į mišką, tuo daugiau medžių…

Pas daugelį gamintojų, kad ir minimaliai, skiriasi nurodomų charakteristikų sąrašas. Pagal jų svarbą pabandžiau surikiuoti savotišką seką (žinoma,kad pas kiekvieną mūsų gali būti skirtingi prioritetai):

Prieblandos skaičius. Apskaičiuojamas traukiant kvadratinę šaknį iš padidinimo skaičiaus ir objektyvo skersmens sandaugos. Pvz. šaknis iš 8×56 lygu 21,166. Palaukimui temstant tinkamiausi žiūronai, kurių prieblandos skaičius didesnis už 21,0.

Šviesos laidumas. Vadinama išeinančios per okuliarą šviesos transmisija nuo įeinančio per objektyvą šviesos srauto procentais (per prietaiso lęšius). Paprastų žiūronų atvejų sudaro virš 40%. Pagerintos kokybės optikos laidumas laikomas virš 60%. Geresnės kokybės optikos šviesos laidumas yra virš 80%, o aukščiausios klasės – virš 90%. Palaukimui temstant tinkamiausi žiūronai kurių šviesos laidumas yra virš 90%

Geometrinis šviesos srautas. Apskaičiuojamas objektyvo skersmenį padalinus iš padidinimo skaičiaus, rezultatą pakėlus kvadratu. Pvz. 56:8 lygu 7, pakėlus kvadratu- lygu 49. Kuo aukštesnis skaičius- tuo tinkamesnė optika stebėjimui temstant.

Išeinančio srauto skersmuo. Tai yra iš okuliaro į akį patenkančio šviesos srauto skersmuo. Apskaičiuojamas objektyvo skersmenį padalinus iš padidinimo skaičiaus. Pvz. 56:8 lygu 7mm. Šis rodiklis yra svarbus pasirenkant žiūronus vyresniems medžiotojams. Vidutiniškai, žmonių iki 40 metų amžiaus akies vyzdžio skersmuo yra 7mm. Su amžiumi vyzdžio išsiplėtimo galimybės mažėja. 70-mečio žmogaus gali sudaryti 5-5,5mm. O tai reiškia, kad pvz. medžiotojas su 5mm skersmens vyzdžiais išnaudoja tik 51% realių žiūronų su 7mm išeinančio šviesos srauto galimybių, nes jo akys paprasčiausiai neaprėpia viso išeinančio srauto. Jo atveju tą patį efektą gali duoti panašios klasės žiūronai pvz.10×50 su 5mm išeinančio srauto skersmeniu. Perteklinės prietaiso galimybės paprasčiausiai neišnaudojamos, tad už panašią sumą galima nusiprkti kiek aukštesnės klasės žiūronus, arba turėti lengvesnius.

Matymo laukas ir matymo kampas. Susijusios charakteristikos, kurių matymo kampas nurodomas laipsniais, o matymo laukas nurodomas lauko plotis metrais 1000m atstumu. Esant matymo laukui virš 120m. Žiūronai laikomi plataus stebėjimo kampo. Minėtos charakteristikos tiesiogiai priklauso nuo pagrindinių žiūronų charakteristikų- didinimo ir objektyvo skersmens.
Kuo didesnis didinimo skaičius, tuo mažesnis stebėjimo kampas, bet ryškesnės detalės.

Žiūronų matmenys ir svoris. Irgi priklauso nuo pagrindinių žiūronų charakteristikų. Kuo didesnis objektyvas, tuo sunkesni žiūronai. Matmenys didžiąja dalimi priklauso nuo žiūronų konstrukcijos.

Padidinimo skaičius (kartais).
Turi reikšmės dėl minėto matymo lauko ir dėl stebėjimo be atramos galimybių (neturėtų viršyti 10). Esant didesniam skaičiui, reikalinga atrama dėl galimo rankų virpėjimo, tačiau didėja galimų stebėjimo objektų atstumas.

Kontrastiškumas. Kuo aukštesnės klasės optika, tuo labiau atskiriamos stebimų detalių ribos. Pvz. stebint miško ribą, leidžia atskirti gyliau miške matomas detales, o ne vien tamsią miško juostą.

Iš nepaminėtų charakteristikų gali turėti reikšmę okuliarų tinkamumas žmonėms su akiniais, atstumas iki akių, laidumas garams ir vandeniui, naudojimo temperatūriniai režimai, ar pritaikyti tvirtinimui prie štatyvo, aptraukimas guma. Manu, kad paminėtų charakteristikų pakanka paprastam naudotojui. Kas liečia žiūronų pasirinkimą iš išvardintos charakteristikų įvairovės, patogiausia sudaryti lentelę, kurioje viena kryptimi surašyti jums turinčias prioritetą žiūronų charakteristikas, o kita kryptimi atrinktų iš katalogų žiūronų markes ir kainas. Tokiu būdu galima labai sumažinti nagrinėjamų variantų kiekį ir pasirinkti geriausiai jums tinkančius žiūronus pagal svarbiausius rodiklius. Daugelis autorių mano, kad optikos rinkoje, lyginant su kitomis sritimis, kaina geriausiai atitinka kokybę, dėl to, turint pakankamas finansines galimybes, neverta susižavėti pigiausiais gaminiais, o neturint pakankamos sumos naujam gaminiui, verčiau nusipirkti geros būklės padėvėtus žiūronus.

Tinkamiausius žiūronus skirtus prieblandai apibūdina auksčiau išvardintų charakteristikų geriausiai suderinta visuma.
Negalima išskirti vieno svarbiausio parametro, visi parametrai turi būti puikiau tarpusavyje suderinti. Pvz. Dėl padidinto šviesos laidumo negalime aukoti kontrasto ar realaus spalvų perdavimo.


Autorius Aleksandras Kuleša, redagavo Miske.lt
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 3

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentarų

  • Algirdas
    Parašė 2022.09.23 nuo 08:29

    Laba diena,
    ieškau tinkamų žiūronų
    Pateiktas Prieblandos skaičius prieštarauja Geometriniam šviesos srautui, nes vienam didėjant kitas mažėja, o pagal Jus abu turi didėti. Taip negali būti.
    Paaiškinkite prašau, gal ką tai suklydote.
    Pagarbiai Algirdas

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą