Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kada Lietuvoje įkurtos Medžiotojų draugijos

Turinys:

Medžioklės klausimų kuravimas atkūrus 1918 m. nepriklausomybę  buvo pavestas tų metų pabaigoje pradėjusiai funkcionuoti Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijai, o ministerijos viduje jie pavesti Miškų departamentui. Dėl gausybės sunkumų valstybės kūrimosi pradžioje, personalo stokos ir ypač sudėtingos padėties gyventojus aprūpinant kuru bei apskritai – miškų tvarkymo ir naudojimo reikalais, 1919 m medžioklės klausimais jokių sprendimų nebuvo priimta.

Jaunas gamtininkas Tadas Ivanauskas dėl lenkų vykdomų agresyvių akcijų palikęs Musteiką 1919 m. viduryje apsigyveno Kaune ir įsidarbino Žemės ūkio ir valstybės turtų ministro patarėju. Miškų departamento kuravimo sričiai be miškų dar priklausė valstybiniai durpynai (didžiosios pelkės) ir valstybiniai vandenys, t. y. pagrindiniai gamtiniai ištekliai.  Miškų departamento direktorius prof. Povilas Matulionis pasiūlė su gamta susijusių klausimų nagrinėjimui įsteigti Gamtos tyrimo stotį ir įpareigojo paruošti jos steigimo dokumentus ir jai vadovauti T. Ivanauskui. Stotis pradėjo funkcionuoti 1919 m. liepos 15 d. Be stoties T. Ivanauskas rūpinosi medžioklės klausimais. Pirmiausia buvo paruoštos ir 1920 m.  birželio 15 d. patvirtintos Laikinosios medžioklės taisyklės, galiojusios iki Medžioklės įstatymo priėmimo Seime 1924 m.

Medžiotojų draugijos įsikūrimui reikšmingos yra šios datos.

  • 1920 m. balandžio 1 d., t. y. dar prieš laikinųjų taisyklių patvirtinimą, T. Ivanausko iniciatyva buvo įkurta Taisyklingos medžioklės draugija, į kurią stojo kauniečiai ir kurios veikla apsiribojo Kauno apskritimi. Draugiją skubėta steigti, dar prieš medžioklę reguliuojančio teisės akto pasirodymą greičiausia todėl, kad siekta tik taisyklingai medžioklei suteikti tam tikrų lengvatų ir teisių nuomotis valstybinius miškus. Taip ir buvo įgyvendinta monopolinė valstybinių miškų nuomos medžioklei teisė tik taisyklingos medžioklės draugijos nariams. (Šios draugijos funkcionavimą patvirtina „Žemės ūkio ministerijos metraštis“, p. 70, 38 lentelė, kur nurodyta įsteigimo data ir išnuomotas medžioklei valstybinių miškų plotas). Tačiau šios draugijos nuostatų nepavyko aptikti.
  • 1920 m. liepos 1 d. Gamtos tyrimo stotyje T. Ivanausko iniciatyva surinkta iniciatyvinė grupė (Tadas Ivanauskas, Povilas Matulionis, Elijošius Nonevičius, Jeronimas Paulionis, Bronius Žvynys ir kiti) visos Lietuvos taisyklingos medžioklės draugijos steigimui. Buvo nutarta paruošti tokios draugijos nuostatus ir ją įsteigti.
  • 1920 m spalio 27 d. paruošti  draugijos nuostatai ir įteikti Kauno apskrities viršininkui įregistravimui. Dėl nežinomų priežasčių registravimo procesas užtruko gana ilgai. Gal būt nuostatai buvo grąžinti taisymui ir tobulinimui.
  • 1921 vasario 7 d. Lietuvos taisyklingos medžioklės ir žūklės draugijos nuostatai buvo užregistruoti.

Nuo 1921 m balandžio 1 d iki metų pabaigos draugijos skyriai buvo suformuoti visose tuometinėse apskrityse ir draugijos skyriams šešiems metams išnuomota medžioklei 645 534 ha valstybinių miškų ir 1730 ha vandenų.

Šie faktai ir datos rodo, kad dabartinės LMŽD pirmtakas Lietuvoje atsirado tarp 1920.04.01 ir 1921.02.07, tai yra visa „gimdymo“ trukmė – dešimt mėnesių ir 7 dienos. O kurią dieną tame laikotarpyje pasirinkti konkrečiai šimtmetinio jubiliejaus minėjimui, priklauso nuo interpretacijų ir geranoriško pasirengimo.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.2 / 5. Balsavo: 11

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą