Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Elnio medžioklė rujos metu

Turinys:

Elnių medžioklė su vilbynėmis, viliokliais, maketais vyksta ne tik rujos metu, kai patinai pradeda aktyviai ieškoti patelių, bet ir visą medžioklės sezoną. Jai palankus giedras, sausas ir vėsokas oras, kad niekas netrukdytų elniui išgirsti vilbynės garsus ir eiti į jų pusę. Todėl prieš sumedžiodamas žvėrį šaulys turi aiškiai išgirsti elnių patinų riaumojimą, tiksliai nustatyti šautiną gyvūną ir išsiaiškinti jo buvimo vietą.

Medžiojant elnius su viliokliais ir maketais svarbūs dalykai yra budrumas ir nuolatinis įsiklausymas į garsus, pranešančius šauliui apie elnio artėjimą.

Į vietą, kurioje vyks elnių medžioklė, reikėtų ateiti anksčiau – dar prieš auštant, einant iš pavėjinės pusės, kad žvėrys nepajustų jūsų buvimo. Vieta aikštelėje, kurioje bus vilioklis, turi būti getai matoma. Laukiant reikia turėti omenyje, kad patinai visada iš tos pusės, į kurią pučia vėjas, arba pačiame sklypo viduryje. Vilbynės skleidžiami garsai turi būti vienu tonu aukštesni negu medžiojamo elnio riaumojimas. Tada elniui atrodys, kad tai silpnesnis ir jaunas varžovas, todėl dar labiau norės su juo susikauti. Jauni elniai paprastai stengiasi slėptis išgirdę stiprų riaumojamą, sklindantį kaip iš triūbos ir liudijantį, kad tokio balso savininkas – grėsmingas priešininkas. Jaunus elnius geriausia vilioti imituojant patelės garsus.

Medžiojant rujojančius elnius vilioti reikia kartkarčiais. Paprastai elnias bėga tiesiai į vilbynės garsą, tad reikia būti budriam, kitaip elnio patinas pastebės apgaulę ir pabėgs. Kad būtų lengviau, į medžioklę geriausia eiti dviese: vienas vilioja su vilbyne, o kitas šauna. Jeigu patinas tiktai atsiliepia į vilbynės garsus, tačiau artyn neina, reikia pačiam eiti prie elnio laužant šakas, o ne daužyti lazda per kamienus. Žvėris, manydamas, kad artinasi varžovas, pats puls į medžiotojo pusę. Tada svarbiausia, kad elnias nepamatytų ar nepajustų medžiotojo. Patinas, priviliotas vilbynės garsų, paprastai drąsiai prieina maždaug 100 metrų atstumu ir sustoja. Jeigu medžiotojas pasirinko tinkamą padėtį, šūvis bus sėkmingas. Jauni patinai į vilbynės garsus eina lėtai, atsargiai, be jokių garsų. Tačiau prieš medžiodamas elnią iš tykojimo vietos medžiotojas turi viską kruopščiai patikrinti ir įsitikinti, kad takai – nuolatiniai, mitybos bazė – dažnai lankoma, o gulykla – tikrai pamėgta. Tam reikės laiko atlikti žvalgybai.

sernai

TAURUSIS ELNIAS

Tai vienas iš labiausiai trokštamų ir mėgstamų medžiotojo trofėjų. Tauriojo elnio kūnas proporcingas, tvirtas ir grakštus. Kojos ilgos ir tvirtos, tad elnias gali greitai bėgti miške. Kūno ilgis – iki 1,92,4 m, aukštis – 1,2–1,4 m. Svoris – nuo 180 iki 340 kg. Patelės lengvesnės. Elnių pėdsakai pagal formą primena širdelę, todėl juos lengva atpažinti, o galima supainioti tik su nedidelio šerno pėdsakais. Reikia atsiminti, kad elnio priekinių galūnių pėdsakai būna kiek didesni negu užpakalinių. Patelės pėdsakai siauresni negu patino. Elnių išmatos – pailgos tamsiai rudos arba žalsvos spalvos spiros, vasarą netaisyklingos formos, minkštos ir sulipusios, jų ilgis 3–4,5 cm, plotis 1–2 cm. Pavasarį ir vasaros pradžioje išmatos būna minkštesnės, pusiau skystos, žiemą – kietos, taisyklingos formos. Suaugęs patinas vienu kartu palieka iki 300 spirų, kurių tūris – iki 0,75 l. Taurieji elniai daugiausia gyvena spygliuočių ir lapuočių miškuose. Žiemą stengiasi rinktis vietas, kuriose yra nedidelių maistui tinkamų krūmokšnių. Elnias gali maitintis šermukšniais, pušaitėmis, kadagiais ir kitais augalais. Vasarą elnią galima sutikti žolėmis augusiose vietose, netoli laukų, kuriuose banda ganosi naktimis. Rudenį elniai traukia arčiau bruknynų. Paprastai elniai gyvena bandomis, kuriose būna patelė su savo jaunikliais. Trejų metų amžiaus sulaukęs elnias pats suburia naują bandą.

elniu-viliojimas

Medžiojant rujojančius elnius vilioti reikia kartkarčiais. Paprastai elnias bėga tiesiai į vilbynės garsą, tad reikia būti budriam, kitaip elnio patinas pastebės apgaulę ir pabėgs.

ELNIŲ MEDŽIOKLĖ

Nusprendėme medžioti elnią ne tik su vilbyne, bet ir maketais. Šis būdas puikiai tinka treniruojantis jauniems medžiotojams, nes galima gerai nusitaikyti į elnią. Tarp mūsų kaip tik ir buvo du tokie nepatyrę medžiotojai – mano sūnus ir draugo giminaitis. Vakare, vos besileidžianti saulė užliejo raudoniu išlakių pušų viršūnes, aš kartu su sūnumi, draugu ir jo giminaičiu jau buvome galimo tauriųjų elnių postovio vietoje ir statėme maketus. Tai buvo tikroviški elnio, savo pavidalu, judesiais ir kvapu viliojančio gentainius, maketai. Kaip rodo patirtis, šis būdas šaunant labai palengvina nusitaikymą, nes įniršęs patinas, puolęs ir išvertęs iš kojų „įsibrovėlį“, apstulbęs sustingsta, suteikdamas galimybę medžiotojui sėkmingai šauti.

Elnias-miske

Medžioklei pasirinkome tankų plačialapių medžių mišką, kuriame gausu žavių laukymių, o viduryje – didelis miško ežeras. Tokios vietos priskiriamos tauriųjų elnių arealui, čia būna daugybė jų postovio vietų. Vienoje iš tokių laukymių, iš šonų augusioje tankiais krūmais, ir nusprendėme pastatyti maketus. Vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai. Svarbu, kad pastatytas maketas iš karto kristų į akis, nes jeigu elnias nepamatys jo tol, kol prieis per šūvio atstumą, jūs rizikuojate prarasti laiko. Todėl maketams statyti tinka tiktai atvira erdvė. Sau tykojimo vietą išsirenku šiek tiek į šoną nuo maketo, tankiuose krūmų sąžalynuose. Taip elgiuosi todėl, kad elniai, žiūrėdami ta pačia kryptimi, negalėtų manęs aptikti.

Apėjau maketą iš visų pusių – lyg ir tikroviškai atrodo. Labai svarbu, kad elnio maketas atrodytų kuo natūraliau, nes tiktai toks maketas gali iš tikrųjų sudominti žvėrį.

Elnias-rukeMedžiojant su maketais svarbu atsiminti, kad elniai turi jautrią uoslę ir bet koks nepažįstamas kvapas gali juos nubaidyti. Maketą prieš statant reikia nuvalyti vatos skrituliuku, sudrėkintu sodos tirpalu, ir paskui jį galima liesti tiktai mūvint gumines pirštines.

Ne svarbu mažiau padaryti tokią maketą, kad būtų kuo panašesnis į tikrą gyvūną. Pats geriausias būdas – pasirūpinti, kad jis judėtų, nes „statiškas“ elgesys gyvūnams visada kelia įtarimų. Tam tikslui prie striukos mūsų „elnio“ uodegos pririšau kelias tualetinio popieriaus juostas, kurias tuoj pat pagavo vėjas ir „elnias“ pradėjo koketiškai vizginti uodegą, visai kaip tikras. Šalia Andrejus pastato savąjį „elnią“, bet ketina įsitaisyti jį arčiau, todėl pririša valą prie maketo uodegos ir ausies. Kuo daugiau tokių „elnių“, tuo tikroviškiau šis vaizdas atrodys mūsų elniui.

Taurieji elniai daugiausia gyvena spygliuočių ir lapuočių miškuose. Žiemą stengiasi rinktis vietas, kuriose yra nedidelių maistui tinkamų krūmokšnių. Elnias gali maitintis šermukšniais, pušaitėmis, kadagiais ir kitais augalais.

Pasirinkome patinų maketus, nes patelių maketai nepasiteisino. Patinas stipriai reaguoja į pateles tiktai rujos metu, o visą kitą laiką laidžia „vyriškoje kompanijoje“. Tad nepažįstamo elnio atsiradimas jo teritorijoje – tai rimtas iššūkis, kurį ignoruoti sunku. Štai, regis viskas jau paruošta. Tylomis išsivaikštome į tykojimo vietas. Jau po kelių minučių Andrejus su vilbyne pradeda elnio patino treles, kviečiančias priešininką susirungti…

EKIPUOTĖ

Aš visada renkuosi medžioklinius kostiumus iš begarsio, žmogaus kvapą neutralizuojančio audinio. Šių drabužių jokiu būdu negalima skalbti, ypač su milteliais, nes audinyje lieka plaunamųjų medžiagų dalelių, kurias gyvūnai mato ultravioletiniame diapazone, ir tai išduoda jūsų buvimą. Būtinas kamufliažas, pageidautina kaukė, dengianti apatinę veido dalį. Kuprinėje standartinis rinkinys: vaistinėlė, žibintas, binoklis su tolimačiu, peilis, kompasas, termosas su arbata ar kava.

Elnias-prie-medzio

ŠAUDMENYS

Geriausia naudoti 4 kalibro su ekspansyviosiomis kulkomis. Tinka ir kalibras .30 taip pat su ekspansyviosiomis kulkomis. Galima patikimai šaudyti ir 8 mm šaudmenimis (8х57, 8х64, 8х68), o ekspansyviosios kulkos bus itin galingos tiktai dviejų paskutinių kalibrų atveju. Renkantis tykojimo vietą reikia būtinai atsižvelgti į vėjo kryptį. … Iš priešingos pusės atsklido atliepiamasis elnio riaumojimas, paskui – vos girdimas sausų šakelių traškesys. Apmiriau, įsiklausiau. Praėjo 10 minučių ir – nieko. Negi nuėjo? Kažkas išgąsdino? Bet ne, vėl traškesys, iš už medžių išniro elnio galva du didinga gražios formos ragų karūna.

O tą dieną mes keturiese nušovėme tris elnius, įsigydami neprastą ragų kolekciją. Iš tos atmintinos medžioklės liko ne tik nuostabūs prisiminimai, bet ir puikūs trofėjai, kabantys dabar ant sienos medžioklės namelyje.

Geras egzempliorius. Jo žvilgsnį prikaustė elnio maketas; žvėries šnervės virpėjo, elnias jas vis išsipūsdavo mėgindamas užuosti įsibrovėlio kvapą. Štai jau visas išlindo iš krūmų ir pasuko link varžovo. Nejučia ėmiau gėrėtis stamantriu ir raumeningu žvėries kūnu. Jis sustojo. Panašu, kad jį suglumino tai, kad nurimus vėjui mano „elnias“ neberodė jokių gyvybės ženklų. Patinas iš karto sunerimo. Bet vėl papūtė vėjas ir mano „elnias“ pradėjo smagiai vizginti uodegą. Žvėris nurimo, jo raumenys atsipalaidavo, tarsi iš jų būtų išleistas oras. Elnias ėjo vis arčiau ir arčiau. Atsistojau sūnui už nugaros, o jis pakėlė šautuvą ir nusitaikė. Sustojęs už 10 metrų nuo maketo patinas sustingo, kojomis įsispyręs į žemę. Ant sprando kailis pasistojo piestu ir nuleidęs ragus elnias puolė maketą. Parvertė „varžovą“ ir apstulbęs sustingo. Sūnus nuleido gaiduką. Šūvis tarsi aštrus skustuvas prazvimbė pro ausis. Elnias patrypčiojęs pargriuvo, paskui mėgino keltis, bet vėl griuvo. Sulaikiau sūnų, norėjusį palikti priedangą, nes šalia tykojo Andrejus su giminaičiu, laukdami, kol elnias ateis prie jų maketo. Bet pamačiau, kad draugas pakilo ir pamojo ranka. Mano sūnus nuėjo prie trofėjaus, aš iš paskos.

ZalaArms-elniu-medzioklei
Kvapai elnių medžioklei rujos metu. Produkcija rasite www.e-zalaarms.lt parduotuvėje.

Elnias jau nejudėjo… O tą dieną mes keturiese nušovėme tris elnius, įsigydami neprastą ragų kolekciją. Iš tos atmintinos medžioklės liko ne tik nuostabūs prisiminimai, bet ir puikūs trofėjai, kabantys dabar ant sienos medžioklės namelyje. Tikiuosi, kad greitu laiku mano sūnus ir draugo giminaitis įvaldys medžioklės meną kaip mes jaunystėje, ir jiems šis aktyvus poilsis teiks begalinį malonumą.

Tekstas: Vasilij Avramenko, nuotraukos: Viktor Kozlovskij
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė ir Žvejyba Baltijoje

Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateikta turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentaras

  • HuntingLife
    Posted 2021.09.28 at 11:07

    Kai medžiojami 6-7 m patinai , tokios čia ir medžioklės.

Komentuoti

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now