Strasbūre sausio 17 dieną įvyko Europos Parlamento (EP) Biologinės įvairovės, medžioklės ir kaimo intergrupės diskusija, kaip tvarkyti pernelyg gausių populiacijų rūšis. Pavyzdys? Laukinės žąsys. Diskusijoje buvo paminėta pritaikomos medžioklės sistemos idėja, kuri turėtų būti pranašesnė nei tradiciniai gamtosaugos būdai tvarkant Europos žąsų populiacijas. Susitikimą surengė Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE), kurioje Lietuvai atstovauja Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija.
Bendrais bruožais ši tvarkymo sistema užtikrins tai, kad medžioklė yra tvari, t. y. bus pasiekta, kad nebūtų nuskurdinti medžioklės ištekliai. Praktikoje tai galėtų pasireikšti taip: medžioklės apimtys nustatomos pagal stebėsenos duomenų analizę, o sprendimus priima viena ar kelios šalys bendru susitarimu, įvertinus žąsų padarytą žalą. Jeigu tam tikra žąsų populiacija padaro daug žalos, paukščių skaičius galėtų būti reglamentuojamas atsižvelgiant į ekologinius, socialinius ir ekonominius veiksnius. Pagal Susitarimą dėl Afrikos ir Eurazijos migruojančių vandens paukščių išsaugojimo (AEWA), sudaryta trumpasnapių žąsų (Anser brachyrhynchus) tvarkymo sistema yra didelis žingsnis link to, kad Europoje būtų efektyviai kontroliuojamas vandens paukščių skaičius. Pirmą kartą susirinko skirtingos suinteresuotos pusės, galinčios susitarti tarptautiniu lygiu. Nustačius medžioklės apimtį galima stabilizuoti populiaciją, padarančią didelę žalą žemės ūkiui ir keliančią grėsmę arktinės tundros vegetacijai. Populiacijos dydžio stebėsena leidžia nustatyti sumedžiotinų paukščių skaičių. Taip išlaikomas populiacijos apsaugos statusas, be to, leidžiama tvari medžioklė. Danijos ir Norvegijos medžiotojai šią problemą sprendžia labai atsakingai: jie medžioja atsargiai, bet efektyviai, ypač stengdamiesi paukščių pernelyg netrikdyti ir padaryti viską, kas įmanoma, kad žąsys nebūtų sužeistos.
2015 metų lapkritį AEWA komitetas publikavo Tvarios migruojančių vandens paukščių medžioklės gaires, kurios leidžia kitaip pažvelgti į šių paukščių tvarkymą. Pritaikyta tvarkymo sistema yra labai paveikus instrumentas, užtikrinantis teigiamą medžiojamųjų populiacijų apsaugos statusą ir į visus procesus įtraukiantis visas suinteresuotas puses. EP įvykusi diskusija rodo, kad medžioti migruojančias rūšis įmanoma laikantis visų Paukščių direktyvos reikalavimų, atitinkamai pritaikant medžioklės sezonus. Vandens paukščių migracija yra tarpvalstybinis reiškinys, todėl reikalingas efektyvus instrumentas šių paukščių populiacijoms tvarkyti.
FACE
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!