Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dėl naktinio matymo taikiklių ir garso moderatorių naudojimo medžioklėje

Turinys:

Jau senai tęsiasi diskusijos dėl naktinio matymo taikiklių ir garso moderatorių naudojimo medžioklėje, tačiau teigiama kitų Europos šalių praktika taip ir nebuvo perimta Lietuvoje. Dažniausiai neigiami sprendimai buvo įtakojami dėl politikų neišmanymo medžioklės srityje ir tam tikrų organizacijų įtakų. Šį kartą nekalbėsime apie visuomenės nuotaikas šiuo klausimu, yra tokių, kurie tam nepritaria ir yra tokių, kurie mato daugiau teigiamų dalykų dėl naktinio matymo taikiklių ir garso moderatorių naudojime medžioklėje. Šiame straipsnyje pasidalinsiu savo nuomone, kodėl turime vėl grįžti prie šio klausimo svarstymo.

Pradėsiu nuo pagrindinės visuomenės baimės, kad medžiotojai su naktinio matymo taikikliais ir garso moderatoriais iššaudys visus žvėrys. Jei turėtumėte pakankamai kompetencijų medžioklės klausimu, tikrai suprastumėte, kad medžiotojai yra vieni iš nedaugelio, kurie suinteresuoti žvėrių gausa, rūšių įvairove ir gerbūviu.

Antras dažnai girdimas pareiškimas, jog padaugės brakonieriavimų atvejų. Tokia nuomonė susidaro dėl netinkamos žiniasklaidos priemonių ir Aplinkos apsaugos departamento komunikacijos. Dažnai brakonieriavimo atvejai įvardinami kaip „neteisėta medžioklė“, dėl ko ir susidaro klaidinantis įspūdis. Būtina brakonierius atskirti nuo medžiotojų ir aiškiai tai įvardinti. Asmenys, kurie užsiima brakonieriavimu siekiant asmeninės naudos tikrai neprašo leidimų ir nesilaiko įstatymų, jie puikiausiai naudojasi visa jiems reikiama įranga ir daro savo juodus darbelius.

Reikėtų suprasti dar vieną svarbų niuansą, kad nepriklausomai nuo naudojamos įrangos, medžiotojai vadovaujasi Medžioklės įstatymu, Medžioklės taisyklėmis ir kitais medžioklę reglamentuojančiais teisės aktais ir nustatytais žvėrių sumedžiojimo limitais. Naktinio matymo taikiklių naudojimas medžioklėje pagerina šūvio taiklumą ir leidžia medžiotojui aiškiai identifikuoti žvėrį, atsirinkti selekcinį, silpną ar negaluojantį individą bei atlikti taiklų šūvį. Tokiu būdų yra didinama tikimybė kaip galima greičiau užbaigti procesą ir mažinama galimybė sužeisti žvėrį bei leisti jam sužeistam pabėgti, nes Lietuvoje vis dar esant Afrikiniam kiaulių marui, kurio pagrindinis šaltinis yra užkrėsto šerno kraujas, tokiu būdu būtų sumažinama tikimybė užkratą išplatinti didesnėje teritorijoje.

Naktinio matymo priedėlis

Kalbat apie garso moderatorius vyrauja klaidinanti nuomonė, jog šūvis su juo yra beveik negirdimas, kaip filmuose. Deja, turiu nuvilti pasakų mėgėjus, nes tai nėra tiesa. Šaudant su normaliais šoviniais garsas sumažinamas tiek, kad nekenktų šaulio klausos organams, tačiau šūvio ir skriejančios kulkos garsas yra girdimas, mažinamas tik šūvio piko garsas. Garso moderatorių naudojimas medžioklėje yra privalomas kai kuriose Europos Sąjungos šalyse. Jie reikalingi tam, kad nežaloti šaulio klausos organų, medžioklinių šunų klausos organų, mažiau trikdyti aplinkinius gyventojus, aplinkui esančius žvėris, paukščius ir laukuose besiganančius galvijus.

Pereikime prie faktų. Europos šalys, kuriose leidžiama naudoti garso moderatorius medžioklėje: Latvija, Estija, Suomija, Švedija, Norvegija, Lenkija, Vokietija, Airija, Čekija, Didžioji Britanija, Olandija, Danija, Austrija.

Europos šalys, kuriose leidžiama medžioti su naktinio matymo taikikliais, bet kiekviena šalis turi savo įsigijimo ir naudojimo reglamentavimą: Latvija, Lenkija, Norvegija, Vokietija, Švedija, Airija, Čekija, Danija, Slovakija, Nyderlandai, Ispanija, Portugalija, Olandija, Didžioji Britanija, Austrija.

Kaip matote, naktinio matymo taikikliai ir garso moderatoriai naudojami daugelyje pasaulio šalių, tad kodėl mes neperimame geros praktikos, o tik stengiamės kuo daugiau viską drausti? Lietuvoje dažnai atsižvelgiama į įvairias Europos Komisijos rekomendacijas, todėl noriu priminti, kad Europos Komisija savo darbiniame dokumente dėl Afrikinio kiaulių maro kontrolės šernų populiacijoje strategijos taip pat yra nurodžiusi, kad papildomos priemones medžioklėje gali būti naudojamos, siekiant įgyvendinti strateginius šernų populiacijos valdymo tikslus, ką ir padarė ne viena Europos Sąjungos valstybė, siekdama valdyti Afrikinį kiaulių marą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat pritarė Europos Komisijos rekomendacijoms ir ne kartą siūlė leisti medžiotojams naudoti naktinio matymo taikiklius bei garso moderatorius kovoje su Afrikiniu kiaulių maru.

Norime atkreipti naujai išrinkti seimo ir atsakingų institucijų dėmesį, kad šis klausimas yra aktualus ir reikia grįžti prie argumentuotų diskusijų. Taip pat reikia kalbėti ir dėl naktinio matymo taikiklių bei garso moderatorių naudojimo, įsigijimo reglamentavimo, sudėti tinkamus saugiklius.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.7 / 5. Balsavo: 164

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

20 Komentarai

 • Ignas
  Posted 2021.05.04 at 20:52

  Paklausiu dar kartą. Tai koks straipsnio tikslas?

  Nes viskas kas čia parašyta medžiotojai ir taip žino. Jis turėtų būti adresuotas ne mum.

  Kam paminėtos šalys kur galima naudoti duslintuvus ir naktinius taikiklius?
  Kodėl nepaminėtos šalys kur negalima jų naudoti?

  Ir nesidankstykit afrikiniu kiaulių maru…

  Kodėl straipsnio autorius taip įrodinėja kad tiek duslintuvas tiek naktinio matymo taikiklis yra toki reikalingi? (NEJAU NORI BUTI VIENAS IŠ PIRMŲJŲ KURIS JEIS PREKIAUS)

  13
  36
 • Giriniui ir Co
  Posted 2021.05.03 at 20:52

  Medžioklė vėzdais, lazdom ir akmenimis? Tūrėtų gautis įspūdingai. Viliojantis pasiūlymas, o svarbiausia gali pilnai atitikti ES direktyvas ir reglamentus. 😉 Ir medžiotojų organizacijos per naujus kursus biudžetus pelningai pasipildytų. 😉 Turėkim vilties, rasis koks seimūnas tokį medžioklės įstatymo pakeitimų projektą pasiūlyti? 😀

  31
  2
 • Miškinis
  Posted 2021.05.03 at 20:09

  Medžioju virš 20m ir esu už garso moderatorius ir naktinio matymo taikiklius.

  34
  5
  • Girinis
   Posted 2021.05.03 at 20:41

   Paskaičiau. Pamįslyjau. Ir nusprendžiau. Reikia uždrausti bet kokią medžioklę, išskyrus akmenimis. Ir tai, nenaudojant laidynių. Sąjungos, draugijos, klubai ir būreliai galėtų paruošti visai neblogą biznio planą ir tokiai medžioklei reikiamas programas apmokymams. Juk medžioklė, tai 1. būvimas gamtoje; 2. gamtos pajutimas be dizelio ar benzino svilėsių, be parako dūmų; 3. bendravimas su medžioklės bičiuliais, kaip lygus su lygiais, be puikavimosi šautuvais, optika, aprangomis ar džipais. Tik pagalvokit,- visi vienodi: basi, žvėrių kailiais apsisiautę, … kas su kuoka, kas su basliu, kas su akmeniu rankoj… Romantika !!! 😀 😀 😀 O ir medžiotojų skaičius, galinčių tokioms sąlygoms pajėgti, sumažėtų…. 😀 Žvėries daugiau atitektų ir gamtoj nepaliestais pasiliktų… 😀

   31
   5
 • kaulas
  Posted 2021.05.03 at 17:13

  Gal būt diskutuojant šiais klausimais reikėtų bandyti nustatyti ribą, kada panaudojus sekantį technologinį laimėjimą medžioklės medžiokle jau nederėtų vadinti. Leistas naudoti duslintuvas gal iš esmės nelabai ką keistų, bet po naktinio matymo ar termovizinio taikiklio legalizavimo teliktų išmanusis stovas šautuvui, kuris automatiškai judėtų paskui nurodytą objektą (žvėrį). Jei tą stovą, taikiklį ir išmanujį telefoną apjungtumėm, tai gal ir iš namų galima būtų “medžioti”.
  Suprantu, Šernai, aš kaip ir p. Jonas esu visiškas kvailys 🙂

  7
  46
  • Strielčius- Kaului
   Posted 2021.05.03 at 19:00

   Labai teisingas pastebėjimas ir noras pagirtinas. Šalin – visas technologijas ir pažangą. Grįškim į akmens amžių, kad visas būtų natūraliai kaip anais laikais. Siūlau pradėti nuo savęs ir savo namų: durys nerakinamos, nes vietoje durų- kokios nors karvės, aišku būt geriau-meškos, škūra. Elektra, dujas ir vandenį atjungiam, kūrensim laužą- virsim ir kepsim ant natūralios liepsnos. Dekgtukai ir žiebtuvėliai- lauk. Lovos, spintos, stalai, kėdės, puodai, petelnės, indai ir etc.,- taip pat lauk. Valgysim tiesiog- rankom. Automobiliai, dviračiai, paspirtukai, mobiliakai ir paprasti laidiniai telefonai, jei tokių dar turit- šalin. Rūbai, batai, patalynė- viskas – lauk. Šautuvai, šoviniai, optikos, – po presu, nedvejojant. Svarbu, kad viskas natūraliai būtų, kaip gūdžioj senovėj. Galinėsimės su žvėriais kartas smarkesnis ir eiklesnis. Medžiosit su kuokomis, užsmailintais basliais ir akmenimis. Tai bus – cikra medžiokla in real! Pradėk nuo savęs! Maž taps populiari?

   69
   2
  • patarimas
   Posted 2021.05.03 at 19:17

   Pirmučiausia Kaului reik išmesti savo kompą ir mobiliaką. Tada, kaip senovei, žinias galės perdavinėt ir nuomonę skelbt laužais, žygūnais ir triūbyjumu per jūros kriauklę. 😀

   57
   2
  • Cha, cha, cha
   Posted 2021.05.03 at 19:24

   Jūras krauklu kur ons ras? Bėržo toušes maž dą susikouks? Ale onuo moteras in mišku iš nomų išvyndys 😀 😀 😀

   43
  • Neolito periodas
   Posted 2021.05.03 at 19:45

   O ką? Gal visai neblogą Idėją? Ir gamta nuo švino būt švaresnė. Ir žmonėms šūvių garso nereikėtų gąsdintis. O medžioklė taptų ekologiška. Turguje prie mėsos galėtume pamatyti užrašus, tipo SUMEDŽIOTA EKOLOGIŠKAI !!! Visokie ten gyvos gamtos mylėtojai ant rankų tokius medžiotojus nešiotų ir šlovintų 😀

   36
  • Linksma
   Posted 2021.05.03 at 19:49

   Ačiū, kad taip prajuokinot 😀

   29
 • Šernas
  Posted 2021.05.02 at 23:11

  Jei nesąmoningi medžioklės taisyklių suvaržymai, gal butu išvengta Biržų tragedijos

  14
  12
  • S
   Posted 2021.05.03 at 17:13

   Pats esu is birzu. Tas kuris nusove nara visiem ji zinantiems viesa paslaptis kad tokia iranga jis visada naudojo

   4
   10
  • Bebras
   Posted 2021.05.03 at 19:34

   Imk pvz. iš Kaulo. Medžiok akmenais ir nebus tragedijų, kaip Biržuose. Jeigu užtaikytum galvon patamsyje, blogiausiu atveju, gerą gūzą įstatytum. 😀

   33
  • Ot
   Posted 2021.05.03 at 19:38

   Aplinkos apsaugai ir policijai darbo smarkiai mažiau beliktų. 😉

   31
 • Jonas
  Posted 2021.05.02 at 09:23

  Esu medžiotojas. Stažas 20 m.

  Garso slopintuvai (taip)
  Naktiniai taikikliai (prieš ir griežtai)

  5
  38
  • Šernas
   Posted 2021.05.02 at 23:10

   Tai Jus p. Jonai esate visiškas kvailys

   16
   11
  • Biržų Jonas
   Posted 2021.05.03 at 20:06

   Jonai, Biržų krašte medžioju jau 38-tus metus, nuo 1985 m. Esu sukrėstas tragedijos. Pritariu, kad naktiniai prietaisai, kaip ir šautuvai su šoviniai turi būti kategoriškai uždrausti. Juk galim puikiai medžioti senobiniais būdais. Va, ir kaulas tą patį siūlyna 😉 Ar pritarsi? 😉 😀

   26
   5
 • Ignas
  Posted 2021.04.30 at 19:19

  Straipsnio tikslas?

  7
  5
  • Tikslas
   Posted 2021.05.03 at 21:06

   Grąžinti medžioklę ir leistinus jos įrankius ir būdus į maždaug taip ~ 7 – 10 tūkst. pr.m.e., pirmykštės- urvinės bendruomenės tradicijų laikus. 😀

   17
   1
 • Audronius
  Posted 2021.04.30 at 19:12

  Labai korektiškas ir dalykiškas straipsnis. Pritardamas kolegos išsakytoms mintims deja turiu nusivilti mūsų politikų ir valstybės tarnautojų visišku šitų klausimų neišmanymu bei aklu pataikavimu atskirų žmonių grupių nuomonėms, kurie neišmanydami ir neįsigilindami į problemos esmę garsiai reiškiasi visomis įmanomomis formomis. Esu medžiotojas beveik 50 metų stažu. Teko medžioti kaimyninėse šalyse, kur naktinio matymo taikikliai leidžiami. Pats tokį prietaisą irgi turiu ir naudoju, kai išvykstu medžioti svetur (Lietuvoje uždrausta ir nesinaudoju). Tikrai tose šalyse, kaip Latvija, Lenkija, kuriose teko medžioti – naktinio matymo taikikliai naudojami tykojant kanopinius žvėris.
  Reikia tikėtis, kad mūsų valstybės politikai kada nors išdrįs blaiviai įvertinti ir priims atitinkamus sprendimus

  86
  5

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą