Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aš noriu medžioti, o ne žudyti

Turinys:

Kaip ir daugumai medžiotojų, tas hobis prasidėjo dar paauglystėje. Kretingos rajone Baublių kaime augęs, o dabar ten pat puikų namą turintis ir su šeima jame gyvenantis Darius Daukša nuo vaikystės matė įvairius žvėris. Kai sukako dešimt metų, tapo varovu, tad medžiotojų kalbų prisiklausė į valias.

Po armijos baigė miškininkystės mokslus, o kad miškininkas netaptų medžiotoju, tai būna retai. Šautuvą užsikabino 1992 metais, tad jau turi solidų medžiotojo stažą.

Pirmasis jo sumedžiotas žvėris – lapė, o dar pataikė kulka į bėgančią. Kolegoms tai buvo šokas, juo labiau kad tais laikais lapės kailio kaina buvo kaip mėnesinis atlyginimas. Tiesa, nuo kulkos šūvio gal tik pusė lapės kailio beliko…

Lankas ir strėlės į Dariaus gyvenimą atėjo ganėtinai anksti. Atėjo diena, kai jis jau gali pasigirti, jog yra sumedžiojęs daugybę įvairių žvėrių. Paklaustas, kokia medžioklė mėgiamiausia, patikino, kad su lanku: „Man tai pati smagiausia medžioklė. Aš net graižtvinio šautuvo ilgai nepirkau, medžiojau lygiavamzdžiu, nors tikrai galėjau įsigyti. Tačiau norėjau, kad mano ir žvėries galimybės būtų lygesnės. Jos dar labiau išryškėja, kai medžioji su lanku. Turi prie žvėries prislinkti šūviui tinkamu atstumu.

Nors su dabartiniais lankais iš kokių 50 metrų, tarkim elnią, gali kiaurai persmeigti, tačiau visada stengiesi prislinkti arčiau.
Taip, sumedžiotas žvėris yra lyg uždarbis už pastangas ir medžioklinį sumanumą. Medžiojant su lanku, tikrai reikia įdėti daug darbo. Tai mane žavinti medžioklė.

Taip medžioti išmokau Afrikoje. Tačiau tokia medžiokle galutinai susižavėjau dirbdamas taksidermistu Amerikoje.

Kai medžiodavau su lanku, per treniruotes iš 60 metrų atstumo dešimties paleistų strėlių devynios pataikydavo į dešimtuką! Lygiavamzdžiu taip taikliai ne visada sušausi. Medžioti su lanku tikrai reikia įgūdžių ir nuolatos treniruotis.

Na, nutykoti žvėrį pašarų aikštelėje ir karabinu tiksliai paleisti kulką iš šimto ar daugiau metrų nėra sudėtinga, tačiau tai jau visai kitokia medžioklė.

Dabar D. Daukša medžioja Kretingos rajono „Šilo ragas“ klube. Kažkada gyveno Kaune ir medžiojo Prienuose, bet dabar ten važiuoti kelias tolimas, tad džiaugiasi, jog į savo gretas priėmė vietiniai medžiotojai. Medžioklės plotai yra tiesiog prie pat Daukšų namo.

Dar yra medžiojęs Pietų Afrikos Respublikoje, Amerikoje, Suomijoje, Rusijoje, Kanadoje. Pastaroji medžioklė buvo 2013 metais. Ten tikėjosi sumedžioti briedį, tačiau nepavyko. Buvo spalio mėnuo, o temperatūra plius 30 ir briedžiai nerujojo. Tris savaites bandė surasti išsvajotąjį žvėrį. Bet tuščiomis negrįžo – sumedžiojo snieginį ožį.

D. Daukšos namas pilnas trofėjų, o taksidermijos dirbtuvėse – daugybė ruošiamų iškamšų. Ant sienos sukabinti medaliai iš pasaulinių ir europinių taksidermijos varžybų. Teko daryti ir dramblio iškamšą, kuri dabar eksponuojama Antano Boso muziejuje. Tą iškamšą darė visa taksidermistų brigada. Vien kailį siuvo kelias dienas. Talkino žinomi taksidermistai: Kęstutis Bybartas, Sigitas Kisielius, žmona Jackie. Daug įvairiausių žvėrių, paukščių iškamšų jis padarė.

Kokia šiandieninė medžioklė Lietuvoje?
„Galiu tiesiai šviesiai pasakyti: mano manymu, mes, Lietuvos medžiotojai, Europos Sąjungoje tapome lyg kokie bandomieji triušiai.
Italai, ispanai medžioja strazdus, slankas. Kodėl Vakaruose nėra daug kranklių, vilkų, gandrų?… Atsirado daugybė nutarimų, kurie medžiotojus tiesiog erzina. Net medžiokles taisyklės keičiamos kasmet ar net keletą kartų per metus. Jos medžiotojui turėtų būti kaip Biblija.

Manau, kad medžiotojams geri laikai eina į pabaigą… Medžioklė brangsta. Viskas privatizuota ir, ko gero, ateityje medžios tik savo valdas turintieji. Tarkim, Amerikoje nusiperki norimam sumedžioti žvėriui licenciją ir sėdi savo hektaro dydžio valdoje pastatytame bokštelyje. Ko gero, gali ateiti diena, kai nebereikės nė medžiotojų draugijų, nes bus tik privatūs medžioklės plotai“, – tokia mintimi baigėsi mūsų pokalbis.

Kostas Slivskis
Tekstas iš baigiamo spaudai parengti K. Slivskio leidinio
„Knyga apie medžiotojus skirta Lietuvos 100 – čiui paminėti“.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

5 Komentarai

 • Vytis
  Posted 2019.10.09 at 13:59

  Deividai, nedėk tokių be prasmių straipsnių kurie nesukuria jokios pridėtinės vertės mūsų medžioklės dabarčiai, ateičiai.

  • Deividas
   Posted 2019.10.09 at 14:07

   Sveikas, žmonių istorijos man yra įdomios ir pagal peržiūrų skaičių galiu spręsti, kad daugumai tokios istorijos taip pat įdomios. Visos turinys turi vietos po saule 🙂

   3
   5
 • Gintas
  Posted 2019.10.09 at 10:53

  Tai tik nuomonė. Pasidžiaugim tuo, kad LT turim puikias salygas medžioti, juokinga kai yra lyginama kaip kitur ir kaip kitur butinai turi but ir pas mus. Taip yra kvailu pakeitimu MT, bet esu nemažai apvažinejes kraštu ir labai džiaugiuosi, kad turiu galimybe medžioti LT.

  12
 • Kostas
  Posted 2019.10.08 at 19:49

  Manau, jog miškų supirkimas, o paskui juose organizuojamos medžioklės, ateityje gali tapti dar vienu IKEA bizniu.

 • Vaidas
  Posted 2019.10.08 at 19:02

  IKEA turbut padarys normalu medziokles plota tiek misku pripirkdama..

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą