Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

VMVT nori tapti medžioklės dievais

Turinys:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pateikė projektą dėl 2021-2025 metų afrikinio kiaulių maro plitimo šernų populiacijoje valdymo plano patvirtinimo (nuoroda į projektą).

Afrikinis kiaulių maras plinta šernų populiacijoje jau septynerius metus. Tačiau vis labiau mažėja viruso kiekis užkrėstoje teritorijoje, vis rečiau šis virusas randamas ir šernuose. AKM paplitimas šernų populiacijoje 2020 m. sumažėjo beveik 3 kartus lyginant su 2019 m., bet kai kuriose teritorijose dar nustatomas AKM virusas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba norėdama suvaldyti AKM protrūkius, dėl kurių kiaulių augintojai ir visa Lietuva patiria ekonominių nuostolių, siūlo priimti šernų populiacijos valdymo plano projektą.

Jei būtų patvirtintas šis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos šernų populiacijos valdymo planas, numatoma veiksmų seka nustačius AKM:

13. Ekspertų grupė, įvertinusi vietos, kurioje buvo rasta šerno gaišena ar sumedžiotas šernas, kuriam PGR metodu buvo patvirtintas AKM, specifiką, nustato teritorijos, kurioje bus taikomos AKM likvidavimo priemonės ir kuri turi būti ne mažesnė kaip 200 kvadratinių kilometrų, ribas.

14. VMVT departamento direktorius, atsižvelgdamas į Ekspertų grupės siūlymus, įsakymu paskelbia Plano 13 punkte nurodytą teritoriją AKM likvidavimo teritorija.

15. VMVT departamento direktorius kartu su AM pavaldžios institucijos vadovu nustato AKM likvidavimo teritorijoje taikomas AKM likvidavimo priemones:

15.1. uždraudžia visų medžiojamųjų gyvūnų medžioklę iki to laiko, kol nebus laboratoriniais tyrimais patvirtinta, kad AKM plitimas mažėja;

15.2. nurodo medžioklės plotų naudotojams, griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių reikalavimų ir naudojant asmens apsaugos priemones, atlikti šernų gaišenų paiešką, kaip nustatyta įsakymo Nr. B1-265 4.1.2 papunktyje, ir, suradus šernų gaišenų, nedelsiant apie tai informuoti VMVT teritorinį padalinį;

15.3. nurodo medžioklės plotų naudotojams prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui sunaikinti užkasant arba sudeginant medžioklės plotų vienete rastas šernų gaišenas, kai valstybinis veterinarijos gydytojas paima įsakymo Nr. B1-265 4.2.7 papunktyje nustatytus mėginius.

16. VMVT departamento direktorius nuolat bendradarbiauja su Ekspertų grupe ir nedelsdamas ją informuoja apie AKM likvidavimo teritorijoje rastų šernų gaišenų mėginių laboratorinių tyrimų rezultatus.

17. Ekspertų grupė, atsižvelgdama į Plano 16 punkte nurodytų laboratorinių tyrimų rezultatus ir AKM likvidavimo teritorijoje rastų šernų gaišenų skaičių, nustačiusi, kad AKM plitimas mažėja, gali rekomenduoti VMVT departamento direktoriui sušvelninti Plano 15.1 papunktyje nustatytą AKM likvidavimo priemonę, t. y. pateikti pasiūlymą leisti Ekspertų grupės apmokytiems medžiotojams medžioti arba gaudyti šernus (juos viliojant), siekiant juos nužudyti (nušaunant arba nugaišinant).

18. VMVT departamento direktorius kartu su AM pavaldžios institucijos vadovu, įvertinę Ekspertų grupės pasiūlymą, gali atskiru įsakymu leisti AKM likvidavimo teritorijoje Ekspertų grupės apmokytiems medžiotojams (nurodant jų vardus ir pavardes bei medžiotojo leidimo numerį) medžioti arba gaudyti šernus (juos viliojant), siekiant juos nužudyti (nušaunant arba nugaišinant). Tokiu atveju šiame punkte nurodytame įsakyme turi būti nurodyta valstybiniam veterinarijos gydytojui iš sumedžiotų arba nužudytų šernų paimti stebėsenos mėginius AKM nustatyti IFA ir PGR metodais, o medžioklės plotų naudotojams nurodyta sumedžiotus arba nužudytus šernus nedelsiant sunaikinti užkasant arba sudeginant medžioklės ploto vienete valstybiniam veterinarijos gydytojui prižiūrint.

19. Jeigu Ekspertų grupė nustato, kad AKM plitimas mažėja ir bent 30 dienų vykdant šernų medžioklę arba gaudymą pagal Plano 18 punktą sumedžiotiems ar nužudytiems šernams nenustatomas AKM arba nustatomas AKM, atlikus stebėsenos mėginio tyrimą IFA arba netiesioginės imunoperoksidazės metodu, kai randami tik AKM antikūnai, Ekspertų grupė gali rekomenduoti VMVT departamento direktoriui nutraukti AKM likvidavimo priemonių taikymą Plano 13 punkte nurodytoje teritorijoje.

20. VMVT departamento direktorius kartu su AM pavaldžios institucijos vadovu, įvertinę Ekspertų grupės pasiūlymą ir atsižvelgdami į AKM epizootinę situaciją, gali nutraukti AKM likvidavimo priemonių taikymą, jeigu AKM likvidavimo teritorijoje nenustatoma nė vieno AKM užsikrėtusio šerno, kuriam nustatytas AKM virusas PGR metodu.

21. Nutraukus AKM likvidavimo priemonių taikymą, Plano 14 punkte nustatytoje teritorijoje toliau taikomos tik AKM stebėsenos priemonės, nustatytos Plano 7–9 punktuose.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 2.5 / 5. Balsavo: 58

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

23 Komentarai

 • Kostas
  Posted 2020.12.31 at 23:00

  Čia tai tikrai Kalėdinė dovanėlė. Nieko nuostabaus, kad medžiotojai pasipiktinę ir jiems pritariu, ir pilnai tikiu apie tarnybos pasipinigavimus.

  5
  1
 • Ddd
  Posted 2020.12.27 at 08:34

  Išnuodis ekspertai senus kad danai galėtų augint kiaulės nes valstybė patiria nuostolių truputėlį kvepia srutom veterinoriai

  14
  1
 • Jonas
  Posted 2020.12.25 at 10:52

  Daug komentatoriu kurie nieko bendro nei su veterinarija nei su tyrimais neturi, tik kad rekt matai uzdrausti gali. Cia kaip ir su Covid-19 kol bl.. nepaguli renimacijohe tol rekia. Tie kur rekiat tai pasiulykite kaip su AKM kovot, turbut nieko nepasiulysite nes nieko nezinote. Ir ta pacia jau atsibodude fraze naudoha nes nieko nesugalvoja, kaip komunistu laikais viska draude ir t.t. Vieni ekspertai, matosi klaveturos

  4
  29
 • stebėtojas
  Posted 2020.12.24 at 19:03

  Dabar VMT deda visas pastangas parodyti kad maro sumazejo ir tai ju gero darbo nuopelnas. Izuliai nevaziuoja tikrinti kritusiu sernu, gasdina medziokles uzdraudimu ir kitokiomis problemomis. Dabar ta gasdinima perkelia i “projekta”…

  20
  3
 • Gintaras
  Posted 2020.12.24 at 16:24

  Čia garantuotai Covid-19 pasekmės

  18
  3
 • Aidas
  Posted 2020.12.24 at 14:08

  Kiek supratau turi atsirasti medžiotojų specnazas . Man gėda kad valdžioje sėdi tokie nežinau kaip ir pasakyti nevysprociai ar debilavoti .Lai Kalėdų senelis jiems atneša po maišą proto.

  41
  1
 • Kazimieras
  Posted 2020.12.24 at 13:02

  Ko vyrai noryte jeigu jie ant asfalto gime ir uzauge tik apie miska zino is vadoveliu

  37
  2
 • Medžiotojas
  Posted 2020.12.24 at 12:38

  Dėl numatytos “Ekspertų grupės”. Tai brangieji ji jau yra, tai aukščiausio rango VMVT darbuotojų medžiotojų būrelis Marijampolės rajone. Jam priklauso ir Kęstutis Mažeika, čia buvo priimami medžioklę griaunantys įstatyminiai aktai. Matyt šiai chebrutei panoro pamedžioti visoje Lietuvoje…. Manau pats laikas šio būrelio narius paviešinti…….

  55
  5
 • Ddd
  Posted 2020.12.24 at 12:37

  Ir kas čia per mada užėjo visi medziotojus moko vieni vilkus medžiot kiti senus ekspertų pilna medziotoju organizacijos kažkur dingę neatstovauja medziotoju jaigu ne Staponkus tai nieko net nezinotum

  29
  1
 • Raimondas
  Posted 2020.12.24 at 11:25

  Seniai mačiau tokį cinišką sovietmečiu kvepiantį įstatymo projektą. Kalėdų proga dievas kažkam atėmė protą. Iš pradžių VMVT srėbė ES pinigus, jiems pasibaigus, viską nori užkrauti ant medžiotojų pečių. Nuo pat pirmų AKM dienų niekas nebuvo padaryta tinkamai, per rastų pirmųjų šernų gaišenas Alytaus rajone važinėjo miškakirčių traktoriai, mediena buvo vežama į Latviją, Estiją, Lenkiją. Apie tai AKM buvo informuota, tačiau buvo nulis emocijų. Buvo švaistomos lėšos tvoroms.. VMVT puikiai žino, kad AKM perneša žmogus, plėšrūnas, paukštis.. Manau AKM vadovams reikėtų pasitikrinti savo žinias, o medžiotojams ko gero reikia pradėti rinkti parašus po peticija dėl nepasitikėjimo VMVT vadovais…

  64
  1
 • Kodėl
  Posted 2020.12.24 at 10:05

  Tuomet kodėl būreliai turi mokėti tokius didelius mokesčius.Reikėtų apsvarstyti ir mokesčių mažinimo mechanizmą,kuomet jie kliedi apie draudimus medžioti.Kažin kiek tai atsilieps valstybės biudžetui.Trumpai kalbant stabdoma veikla sustabdomi ir mokesčiai.

  41
 • Kęstutis
  Posted 2020.12.24 at 10:00

  Medžioklę medžioklės plotuose sustabdys, bet mokesčius už medžioklės plotus vistiek reiks mokėti ir žinoma nuostolius ūkininkams už laukinių gyvūnų veiklą taip pat teks padengti medžiotojų būreliui, nors VMVT medžioklės plotuose uždraudė. Yra proto bokštų mūsų Lietuvėlėje.

  37
 • Medžiotojas
  Posted 2020.12.24 at 08:43

  Jei gerai suprantu, tokios priemonès taikomos tik radus AKM virusą ir tik ribotoje teritorijoje 200 kv km, tai cia 8 km spinduliu nuo teigiamo, o ne visoje Lietuvoje. Kiek teko skaityti spaudoje, tai viruso praktiškai neberanda, tik seroteigiamus, tad tik kai kur tokia praktika pritaikyta būtų. Paskaitykim atidžiai ir teikiam pastabas, gi laiko yra.

  5
  5
 • Viktoras
  Posted 2020.12.24 at 07:15

  Viskas aišku dėl covido ir mažai randamo maro jiems užsuko pinigų kranelį tai dabar sugalvojo pasidaryti labai svarbūs ir dar pamėginti kažkaip gauti finansavimą.Pirko amarokus šernams vežti ,ai aukštai kelti ,perkam priekabas ,paskui ai kam juos vežioti tegul užkasinėja ,nors užkasimas miške nieko nereiškia vistiek iškasa plėšrūnai.
  Tegul padaro gerą auditą toje tarnyboje visi būtų nustebę

  58
 • Artūras
  Posted 2020.12.24 at 00:58

  Ekspertų grupė apmokys medžiotojus medžioti? Bus kursai? Kas mokės? Kas galės gauti apmokymus? Ir kas per asiliukų sambūris “Ekspertų grupė”. Sprendžiant iš to, kad Teisibgumo ministrė savo laiko visa ko ekepserte, tai aš sutinku, nebrangiai, apmokyti “ekspertus” kaip apmokyti medžiotojus. Pedagoginį stažą ir du aukštuosius turiu

  50
  1
  • as
   Posted 2020.12.28 at 08:39

   Taigi K.Mazeika buvo numates 250000 medziotoju mokymams,gerai,kad naujasis ministras sustabde pirkima

 • Marius
  Posted 2020.12.24 at 00:27

  O “Ekspertų grupės apmokyti medžiotojai” nebus, kokie nors pvz. danai, mokantys pinigus…? 🙂

  27
 • Rimvydas
  Posted 2020.12.24 at 00:09

  15.1. punktas yra visiškas nonsensas – ką tai reiškia ,,mažėja”? Kaip sovietiniais laikais TSKP programose buvo: mažinti, didinti, plrėsti, siaurinti…..Kiek mažėja, kokiu dydžiu nuo kokio dydžio?

  33
 • Gytis
  Posted 2020.12.23 at 22:18

  Na, p. Gamta kuri tikėjo new ministru, manau ne be pagrindo palaikymą išreiškė.. Čia ir pasirodys sveikas protas atsižvelgiant į AKM daromą žalą, šalies ūkį, prioritetus, medžiotojų bendruomenę ir kt. nuomonę……
  Lauksime tęsinio….

  33
  1
  • G
   Posted 2020.12.23 at 23:13

   VMVT departamento direktoriui sušvelninti Plano 15.1 papunktyje nustatytą AKM likvidavimo priemonę, t. y. pateikti pasiūlymą leisti Ekspertų grupės apmokytiems medžiotojams medžioti arba gaudyti šernus (juos viliojant), siekiant juos nužudyti (nušaunant arba nugaišinant).

   16
   1
  • Gediminas
   Posted 2020.12.24 at 23:27

   Gerbiamasai, galvokite bei pabandykite suprasti ką rašote. Čia yra VMVT Direktoriaus įsakymo Projektas, neturintis nieko BENDRO su AM ir naujuoju ministru, kurį palaikė LMS “Gamta”. Ir visai ne prie ko čia naujoji LR vyriausybė, nes VMVT vadovybė nesikeitė bei liko nuo “valstiečių”…

 • Medzioklis
  Posted 2020.12.23 at 22:16

  Čia yra pi@diec! Kalėdinė dovana iš VMVT! Vyrai skiepyjames nuo COVID ir eisim į mitingą prie veterinarijos!

  53
  2
  • as
   Posted 2020.12.26 at 13:44

   ne Marijempoles,o Vilkaviskio raj.MK “Karkliniai”,o VMVT direktorius visiskai priklausomas (valdomas) K.Mazeikos

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą