Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vilkų, kiek dabar jų yra, dar nėra buvę

Turinys:

Vilkų medžioklės sezonas, šalyje prasidėjęs spalio 15 dieną ir numatytas iki kovo 31 dienos, galima sakyti, jau įpusėjo. Lapkričio 24 dienos duomenimis, jau yra išnaudota beveik pusė Aplinkos ministerijos numatyto limito: iš 175 vilkų sumedžiota per 80. Šiaulių apskrityje pilkių kol kas daugiausiai paklota Joniškio ir Kelmės rajonuose.

Pastaraisiais metais miško sanitarais vadinti plėšrūnai vis dažniau patraukia į namų ūkius, padarydami jiems žalos. Ilgamečiai miškininkai ir medžiotojai sako, kad tiek vilkų, kiek dabar jų yra, dar nėra buvę.

Medžioklėse – penki ir trys vilkai

Lapkričio 8 dieną Kelmės rajono Raudgirio medžiotojų būrelio medžiotojas Paulius Spudys Kasčiukų kaimo miške vieną po kito sumedžiotojo tris vilkus.

Anot medžioklio, tos dienos popietę jis tykojo netoli pamiškės esančiame pasėlyje. Prigauti vilko, juolab trijų, nesitikėjo, žino šių gyvūnų uoslę ir protą.

Vis dėlto netikėtai iš miško išsliūkino trise: du vyresni, maždaug dvimečiai vilkai, ir vienas jaunesnis, svėręs 26 kilogramus. P.Spudžio šūviai buvo taiklūs.

Kaimyniniame Telšių rajone per vieną medžioklę buvo sumedžioti net penki vilkai.

Kol kas vilkų nesumedžiota Šiaulių, Akmenės, Radviliškio rajonuose.

Išnaudojus limitą, sezonas nutraukiamas

Iš viso Lietuvoje tik per kiek daugiau nei mėnesį nuo vilkų medžioklės sezono pradžios jau spėta sumedžioti 80 vilkų, o tai netoli pusės to, kokį limitą 2020–2021-ųjų sezonui yra patvirtinusi Aplinkos ministerija. Išnaudojus sumedžiojimo limitą, sezonas bus nutrauktas.

Teigiama, kad toks limitas nustatytas, remiantis vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenimis, atsižvelgus į mokslininkų atliktų tyrimų rezultatus ir rekomendacijas, įvertinus, kad Lietuvoje yra ne mažiau kaip 54 vilkų šeimos, ir siekiant šalyje išlaikyti tinkamą šių svarbių miško ekosistemoms gyvūnų populiacijos lygį.

Aplinkos ministerija neatsižvelgė į gautus siūlymus žalą ūkininkų ūkiams ir laukinei faunai vilkų medžioklės nelimituoti. Esą tokiu atveju vilkų populiacijai kiltų grėsmė gerokai sumažėti, ir tai neigiamai atsilieptų jos ilgalaikiam išlikimui.

Reguliuoti vilkų populiaciją, sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius, reikia apdairiai, nes šie žvėrys atlieka labai svarbų vaidmenį – naikindami lapes, mangutus ir kitus smulkesnius plėšrūnus, jie padeda išsaugoti nykstančias, ant žemės perinčių paukščių rūšis – kurtinius, tetervinus, jerubes.

Tyrimai parodė, kad du kartus padaugėjus vilkų, vidutinio dydžio plėšrūnų gausa sumažėja keturis kartus. Vilkai turėtų prisidėti ir stabdant elninių žvėrių populiacijos augimą.

Tyrelio medžiotojų būrelio pirmininkui A. Jonaičiui Aplinkos ministerijos „nuleista“ vilkų sumedžiojimo kvota visai Lietuvai – 175 vilkai – kelia šypseną. Esą skaičius – „iš lubų“, per daug nesigilinant, neišeinant iš kabinetų.

Toks didelis vienos medžioklės metu sumedžiotų plėšrūnų skaičius, kiek prieš kelias dienas buvo paklota Kelmės ar Joniškio rajonuose, anot nuo 2008 metų Tyrelio medžioklės būreliui vadovaujančio A. Jonaičio, tik parodo, kokia gausa vilkų gyvena miškuose. Esą prieš gerą dešimtmetį sumedžioti bent vieną vilką buvo išskirtinis dalykas.

„Einame į miškus, matome, kaip jie kenkia kitiems laukiniams gyvūnams, randame ir daugybę pėdų, ir stirnų kanopėlių, ir kitų liekanų. Nieko keisto, kad vilkai jau eina ir į sodybas, kur ieško lengvo grobio“.

Anot A.Jonaičio, dėl tokios menkos sumedžiojimo kvotos, kokią numačiusi ministerija, vilkai netrukus į kaimus, į žmonių kiemus gali pradėti traukti masiškai. Medžiotojas mano, kad vilkus, siekiant užtikrinti optimalų jų kiekį, turėtų būti leidžiama medžioti visus metus.

„Dabar yra taip, kad ne sezono metu vilką, net ir ligotą, sunkiai paeinantį, nukauti draudžiama. Kas norės prarasti medžiotojo pažymėjimą, ginklą, o gal ir automobilį?“

Vilkai – kiemuose

Kad pastaraisiais metais vilkai atakuoja kone visų šalies rajonų gyventojų ūkius, spaudoje rašyta ne kartą. Vilkų taikiniu tampa avys, ožkos, kiti gyvuliai, net keturkojai namų augintiniai.

„Šiaulių krašte“ rašėme apie į Šiaulių rajono, Meškuičių gyvenvietę iš netoliese esančio Joniškio rajono atklydusį vilką, kuris sudraskė vieno gyventojo šunį, o po dienos dar ir kito.

Įvykio vietą tada apžiūrėjęs Gruzdžių girininkijos vadovas Algirdas Černauskas nesuabejojo, kad šunis nudaigojo miško žvėris, esą, jei tai būtų buvęs pasiutęs šuo, pririštus namų augintinius jis būtų tik papjovęs, bet čia pat nesurijęs su visu kailiu. Be to, vilkas sodybos kieme paliko ir neabejotiną įkaltį – didžiules pėdas.

Šunį praradęs meškuitiškis Povilas Daugėla tuojau po vilko išpuolio jo kieme „Šiaulių kraštui“ sakė esantis ne tik sunerimęs, bet ir gerokai išgąsdintas, tad sutemus neberizikuosiantis į kiemą nė nosies iškišti.

Neatmetama, kad Kelmės rajone praeitą mėnesį medžiotojo P. Spudžio nukauti vilkai arba jų giminaičiai šiemet buvo įsisukę į Kražių apylinkių ūkius – vienai netoli Pašilės kaimo gyvenančiai ūkininkei sudraskė 26 avis, kitam ūkininkui po kelių parų – devynias, trečias neteko ožkos.

Kražių apylinkėse būta kuomet į vienkiemių sodybas atklydęs vilkas papjauna avį ar ožką.

Medžioklės specialistai sako, kad išpuoliai prieš naminius gyvūnus aiškiai parodo, kad vilkų skaičius yra perteklinis, net kenkėjiškas kitoms populiacijoms.

Vilkui įveikiamas ir „piemuo“

A. Černauskas mano, kad augintojams apsaugoti naminius gyvulius nuo vilkų atakų nėra taip jau paprasta, kaip teigia teoretikai. Šiems miško plėšrūnams neretai nesunkiai įveikiamos ir tvoros, ir elektriniai „piemenys“, kuriuos jie tiesiog peršoka.

Vilkas, anot A. Černausko, išskirtinai protingas gyvūnas, mažo to, turintis dar ir puikią uoslę, tad nuo jo nėra lengva ne tik apsisaugoti, bet ir jį sumedžioti.

„Žinoma, jei yra galimybė, augintojai gyvulius nakčiai turėtų parsivaryti į tvartus. Bet ganyklos neretai būna toli nuo ūkių“, – sakė miškininkas.

Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris vilkų savivalę ūkiuose sieja ir su masiniu šernų – paklausiausio vilkų grobio – naikinimu.

Žala atlyginama ne visiems

Valstybė yra numačiusi išmokų mechanizmą ūkiams, patyrusiems žalą dėl laukinių gyvūnų. Kiekvienoje šalies savivaldybėje yra sudaryta komisija konkretaus incidento aplinkybėms patvirtinti ir išvadoms pateikti.

Žmonės gali kreiptis, Bet kreipiasi ne visi, nes ne visus gyvulius, ypač tokius, kurių atokiuose ūkiuose vienas ar du, savininkai yra įregistravę Ūkinių gyvūnų apskaitos registre. Už neregistruotus kompensacijos nemokamos.

Šiaulių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrius patvirtino, kad dėl išmokų, kai laukiniai plėšrūnai nudaigojo naminius gyvulius, šiemet kol kas nesikreipė nė vienas gyventojas. 2019 metais buvo kreiptasi keliskart – netekus dėl avių ir ožkų.

Tuo tarpu Aplinkos ministerija teigia, kad naminiams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais išlieka tolygi. Kompensacijoms už šią žalą ūkininkams pernai iki rugsėjo mėnesio Aplinkos ministerija skyrė 71,2 tūkstančio eurų, o šiemet iki rugsėjo mėnesio – 74,7 tūkstančio eurų.

Valstybės išmoka už Medžiojamųjų gyvūnų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą – vieną nudaigotą ėriavedę – nuo 80 iki 180 eurų, už avytę iki keturių mėnesių – nuo 30 iki 60 eurų, virš keturių mėnesių – nuo 50 iki 100 eurų. Išmoka už ožkavedę – nuo 50 iki 120 eurų, už ožką iki keturių mėnesių – nuo 20 iki 30 eurų, o virš keturių mėnesių – nuo 40 iki 60 eurų.

Dar vienas vilkas Kelmės rajone buvo nukautas spalio 21 dieną.

O spalio 31-ąją medžioklės Joniškio rajone Tyrelio miške metu buvo sumedžioti penki vilkai.

Pasak Tyrelio medžiotojų būrelio pirmininko Antano Jonaičio, tą dieną medžiojo išskirtinai didelis būrys vyrų. Pasisekė penkiems.

Vienas vilkas šio medžioklės sezono metu, lapkričio 6 dieną, jau sumedžiotas ir Pakruojo rajono miškuose.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.1 / 5. Balsavo: 42

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

8 Komentarai

  • Pilietis
    Posted 2020.11.28 at 16:32

    Nuolatinė kova tarp tamsuolių ir naivuolių…
    Naivuoliai sėdėdami prie kompų dėl vilkų gerovės artimą parduotų, o tamsuoliai dėl žvėrių trūkumo savo nuodėmes ant vilkų bando nurašyt. Gerbiamieji, vilkas turi turėti savo vietą gamtoje, juk per milionus metų, visi kanopiniai vystėsi greta vilkų ir kažkaip išgyveno. Problema ta, kad daugybei medžiotojų gamtos pažinimas baigiasi prie lovio su grūdais ir storo užpakalio padėjimu ant galingo džipo sėdynės. Žaliųjų vilkų gynėjų tuo tarpu gamtos pažinimas prasideda nukvakusiu vegetarių, jogių dejonių sekimu, smaukantis apie drevėtus ąžuolus…
    Gerbiamieji, jeigu iššaudėme žvėris, tai nesiskųskite žvėrių stoka, vilkam tikrai nėra ką pas jus veikti. Vilkai zuikių ir pelių nesivaiko, ir vien tik avių pjovimu neužsiima.
    Ten kur medžiotojai atsakingai gausina žvėrių populiaciją, atsakingai naudoja išteklius, ten jie gali pasigirti ir vilkų trofėjais. Ten jie nesiskundžia vilkais, tiesiog kaip tikri medžiotojai užsiima gana sudėtinga, pilna įspūdžių medžiokle.
    O vilkas, niekada nebuvo žmonių draugas, kaip ir kiti plėšrūnai. Gerbemieji gamtininkai- žalieji teroristai iš jūsų tikrai reikia daugiau objektyvumo ir žinių. Tikrai Lietuvoje situacija gyvūnų skaitlingume daugelyje vietų lenkia pažangiausias šalis ir tikrai nesvajokite apie darnų žmogaus ir vilko gyvenimą. Vilkas mielas tiek, kiek bijo šūvio! Kai to jis nebijos- galėsit pamiršt savo apsimyžėlių festivalius gamtoje nes negryšit iš krūmų papraščiausiai….

    10
    4
  • Zigmas
    Posted 2020.11.28 at 08:42

    Straipsnis šiaip nieko,bet taip ir nelabai suprast,tai už vilku daromą žalą,tai už naudą,autorius matyt keičia antpečius,tai už,tai prieš.

  • Nuomone
    Posted 2020.11.27 at 21:54

    Gal as neteisus, bet man atrodo jog cia tos problenos isplaukia is to dabar viska valdo
    pinigai. Va gali buti, kad kazkokia asociacija Baltijos vilkas gauna lesas is ES, tai ir saugo vargsus vilkus , nuo isnaikinimo”. Kitaip tokios betvarkes su tais vilkais paaiskint logikos nematau. Jog kaimo zmonems tai blogai, dazni gyvena itampoje. Jie dirba seria gyvulius daznai tam, kad juos sutraskytu vilkai. Nurodoma neva teigiama puse kad vilkai miske sumazina kanopiniu. O ar ne geriau tuos vertingus zveris medziot patiems dali gal parduot o ne susert vilkams. Mano nuomone tokia padetis yra naudinga nebent tik Baltijos vilkui. Tik ne Lietuvai

    35
    1
  • Kestutis
    Posted 2020.11.27 at 21:54

    Mielas Jonai jeigu esi bukas tai nerašinėk nesąmonių kam vilkui po mišką vaikytis stirną jeigu netoliese yra pririšta avis ir dar jeigu vilkų gynėjams reikėtų atlyginti žalą tai tie Jonai ir kiti į juos panašūs taip nečiulbėtu su pagarba medžiotojas

    29
    1
  • Daktaras Aiskauda
    Posted 2020.11.27 at 21:44

    Kuprotą tik grabas ištiesins, vilkų gynėją tik atimtas kompiuteris ir interneto atjungimas….miške juk nebuvę….

    36
    2
  • Jonas
    Posted 2020.11.27 at 16:45

    Patys iššaudė žvėris, šernus, briedžius, stirnas, elnius, o po to stebisi iš kur tiek tų vilkų ir iš kur jų agresyvumas… Alkani žvėrys tai ir eina pas žmogų.

    6
    48
    • Medzioklis
      Posted 2020.11.27 at 17:41

      Žvėrių miškuose pilna, bet vilkai pas žmogų vistiek eina.

      37
      1
    • Kestutis
      Posted 2020.11.27 at 21:57

      Mielas Jonai jeigu esi bukas tai nerašinėk nesąmonių kam vilkui po mišką vaikytis stirną jeigu netoliese yra pririšta avis ir dar jeigu vilkų gynėjams reikėtų atlyginti žalą tai tie Jonai ir kiti į juos panašūs taip nečiulbėtu su pagarba medžiotojas

      18
      3

Komentuoti

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now