Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Vilkai vėl paliko kruvinus pėdsakus

Turinys:

Utenos rajono gyvulių augintojai šiais metais nebe pirmą kartą skaičiuoja nuostolius. Tauragnų, Daugailių, Leliūnų, Užpalių ir kitose seniūnijose įsisukę vilkai šiemet jau papjovė beveik 100 avių – triskart daugiau nei pernai.

Ryte rado kruvinus pėdsakus
Į „Utenos apskrities žinių“ redakciją paskambinęs ūkininkas K. Aidukas sakė rugsėjo 10-osios rytą dalį savo avių suradęs tik pagal kraujo pėdsakus. Utenos rajone Daugailių seniūnijoje prie Garnių piliakalnio aptvare ganėsi 150 avių. Ryte apsilankęs maždaug už 3 km nuo namų esančioje ganykloje ūkininkas pastebėjo kelias gulinčias avis perkąstomis gerklėmis. Nežinodamas, kiek dar avių pradingo, pagal kraujo pėdsakus ėmė ieškoti kitų gyvulių. Vieną negyvą avį rado miške, kitą pelkėje. Vilkų nesustabdė 90 cm aukščio aptvaras – elektrinis piemuo. „Prieš kokius 7 metus retai išgirsdavome apie vilkus, žinojau, kad anksčiau nukentėjo ūkininkai Paberžės, Antilgės kaimuose, bet pas mus buvo gana ramu. O per pastaruosius dvejus metus vilkai apsilankė beveik pas visus avininkus“, – pasakojo K. Aidukas. Vyras sako vieną vakarą prie Garnių piliakalnio girdėjęs staugimą – ten negalėjo būti šuo, taip staugia vilkas. Pasak ūkininko, kai kurie grybautojai, sužinoję apie netoliese slankiojančius vilkus, jau bijo eiti į mišką. Radęs išpjautas avis likusius gyvulius daugailiškis perkėlė arčiau kaimo. Kieme laikyti didelės bandos sako negalįs – žolė ten jau kelis kartus nuėsta, ganyklas tenka keisti ir perkelti aptvarus kas keturias dienas. Pasak ūkininko, pievų aplinkui nedaug, už jų iškart prasideda miškai, tad ir pasirinkimas, kur ganyti, ribotas. Kad geriau apsaugotų bandą, nuostolius skaičiuojantis daugailiškis planuoja įsigyti aviganį šunį. „Leidus sumedžioti daugiau šernų, jų sumažėjo, nebearia pievų kaip anksčiau. Gal dabar vilkai nebeturi ką ėsti, todėl ateina į kiemus. Anksčiau jauniklius mokydavo medžiodami šerniukus, dabar pjauna avis“, – svarsto ūkininkas. Grynaveisles Lietuvos juodagalves auginantis daugailiškis sako, kad kompensacija – apie 80 Eur už avį – tik iš dalies padengs nuostolius. Grynaveislis avinas kainuoja apie 200 Eur, patelės – perpus pigiau. „Nesu nusistatęs prieš vilkus, gaila jų – vilkas atrodo toks legendinis gyvūnas, tačiau norėčiau, kad medžiotojams būtų leidžiama labiau reguliuoti jų kiekį“, – kalbėjo K. Aidukas.

Rajone – 3 vilkų šeimynos
Apie gausėjančią vilkų populiaciją ne pirmus metus kalba ir medžiotojai. Utenos medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Tomas Zubovas teigia, kad Utenos rajone skaičiuojamos 3 vilkų šeimynos, kuriose gali būti po 5–7 vilkus, įskaitant jauniklius. „Apie didėjantį vilkų skaičių mes kalbame ne emocijomis, o faktais. Kiekvieną pavasarį darome apskaitą, skaičiuojame pėdsakus, o dabar turime tai, ką ir prognozavome. Vilkų skaičius yra perteklinis. Šiemet Utenos rajone iki birželio gyvulių papjauta tiek, kiek pernai iki rugpjūčio. Vilkai ateina į kiemus, nebebijo žmonių. Jeigu toliau eisime tuo keliu, įžūlių atvejų daugės.“ Ankstesniais sezonais buvo leidžiama sumedžioti 60 vilkų, 2018–2019 metais Aplinkos ministerija šį skaičių beveik padvigubino dėl didėjančios vilkų populiacijos, tačiau medžiotojai tvirtina, kad to nepakanka ir siūlo leisti per sezoną sumedžioti 150 –200 vilkų. T. Zubovas patikina, kad šernų, stirnų ar elnių populiacijos nesumažėjo, tačiau daugėjant vilkų gaujų, ieškoti grobio ir mokyti jauniklius medžioti jie įsidrąsina ir gyvulių bandose. Utenos medžiotojai neseniai gavo papildomas kvotas – leista sumedžioti dar 2 vilkus. Gyvūnų gynėjai dažnai pabrėžia, kad dėl lengvo grobio kalti ne vilkai, paklūstantys gamtos instinktui, o gyvulių tinkamai nesaugantys šeimininkai. Medžioklės žinovas sako apsilankęs daugelyje įvykių vietų ir patvirtina, kad ūkininkai atsakingai rūpinasi savo gyvuliais.

Nenukentėjo tik vyžuoniškiai
Kaip informavo Utenos rajono savivaldybės Kaimo plėtros skyriaus vedėja Raimonda Jankauskienė, šiais metais ūkininkų nuostoliai žymiai didesni. Vilkai jau papjovė 91 avį ir 3 ožkas. Pernai gyvulių augintojai neteko 30 avių, 14 ožkų ir 2 veršelių, jiems buvo išmokėta daugiau nei 3 tūkst. eurų. Šiais metais nuo plėšrūnų nenukentėjo tik Vyžuonų seniūnijos ūkininkai, visose kitose Utenos rajono seniūnijose būta nuostolių. R. Jankauskienė primena, kad rugsėjo–spalio mėnesiais, kai vyksta vilkiukų mokymai, ūkininkai turėtų ypač atidžiai pasirūpinti savo gyvuoju turtu, o ganyklas aptverti rimtesnėmis tvoromis. „Elektriniai piemenys visiškai neveiksmingi norint apsisaugoti nuo vilkų. Vilkai labai gudrūs – jie patys nelenda į aptvarą, o tol vejoja, blaško aveles, kol jos pačios išsilaksto iš aptvarų ir tampa lengvu grobiu“, – sakė Kaimo plėtros skyriaus vedėja.

Utenoszinios.lt

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą