Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vilkai „šventė“ Valstybės dieną

Turinys:

Plungės rajono Vilkaičių kaimo gyventojui 79 metų Aleksandrui Adomavičiui liepos 6-osios – Valstybės dienos – rytas buvo nemalonus: vilkai papjovė jo motininę avį.

A. Adomavičius turėjo penkiolika avių, dabar liko keturiolika. Vyriškis pasakojo, kad vos praaušus ėmė loti šunys. Avys buvo nedideliame spygliuotos vielos aptvare prie pat namų, be to, buvo įjungtas elektrinis „piemuo“. Bet peršokti aptvarą vilkui – vieni niekai.

Kai išėjo į lauką, Aleksandras avių neišvydo. Pasirodo, jos persigandusios subėgo į daržinę. Bevaikščiodamas po sodybą vyriškis pamatė, kad pati didžiausia motininė avis yra įvirtusi į kūdrą. Visas gyvulio priekis buvo kruvinas. Vilkai apgraužė tik galvą ir kaklą. Ko gero, jiems tęsti puotą sutrukdė tai, kad avis įvirto į vandens telkinį, o jis gana gilus.

Dažniausiai vilkai pirma išplėšia vidurius, išdrasko, sugraužia kumpius, o šį kartą apdraskyta galva ir kaklas. Tad pagalvojau, ar tik nebus lūšies darbas, nes būtent ši plėšrūnė išdrasko kaklą. Prieš metus netoli esančios sodybos sode lūšis papjovė stirniną. Dar ankstesniais metais šalia plytinčiame miške lūšis nugalabijo stirną. Minėtųjų plėšrūnių dažnai mato „Kontaučių“ klubo medžiotojai.

Tačiau šį kartą kalbame apie vilkus, ir tų kalbų „Kontaučių“ klube vis daugėja. Praėjusį sezoną miške netoli A. Adomavičiaus sodybos trijose medžioklėse su varovais iš eilės buvo šaudoma į vilkus. Nebereikia nė vėliavėlių. Nėra ko stebėtis, kad vis dažniau sudraskomi kaimo gyventojų gyvuliai, nes pilkių daugėja.

Žiemos besniegės, tad ne taip paprasta vilkus aptikti. Asociacija „Baltijos vilkas“ visais būdais stengiasi, kad tik mažiau būtų patiesta šių plėšrūnų. Aplinkos ministerija vilkų sumedžiojimo skaičių riboja, nors kažkada už paguldytą pilkį net buvo mokama premija. Tikriausiai ne kiekvienas skaitytojas žino, jog prie nugalabyto gyvulio ar kokio kanopinio žvėries negalima tykoti vilkų. Toks Aplinkos ministerijos nutarimas. Leidžiama tik jei vilkas probleminis ir jam sumedžioti išduotas specialus leidimas.

Medžiotojai piktinasi ir tuo, kad būtina pateikti sumedžioto vilko iltį, o jei patelė – dar ir gimdą. Kaip medžiotojui ne veterinarui rasti gimdą? O išlupta iltis – tai sugadintas trofėjus.

Akivaizdžiai daroma taip, kad net neturėtum noro patiesti vilką. Aiškinama, jog nurodymas duodamas dėl kažkokių tyrimų.

Pakaks piktintis. Reikia gerai ištirti egzekucijos vietą. Vaikštau, tyrinėju pėdas. Geriau apžiūrėjęs įsitikinu, jog tai neabejotinai vilkų darbas. Pėdos matosi puikiai, nes jie avį vaikė, voliojo, draskė tokioje vietoje, kur paliktas pūdymas ir jokios žolės, tik žemė. Buvusi visa vilkų šeimyna. Nėra abejonės, kad tėvai mokė savo vaikus, tad egzekucija buvo ilga – pėdų pilna, išvoliota visa dirva.

Esu įsitikinęs, jog tokių įvykių vis daugės. Dažnai girdime vilkų kaukimą Dievo Krėslo masyve gretimame Telšių rajone. Kaimyninių medžioklės klubų plotuose taip pat pilkių yra. O lūšių irgi daugybę kartų mačiau. Stirnų toje pusėje beveik neliko. Jau negirdėti nė oželio „lojimo“.

Mes, medžiotojai, mokame už medžioklės plotus nemenką mokestį, tačiau plėšrūnai daro savo darbą. Lūšys net yra įtrauktos į Raudonąją knygą. Taip, atėjo metas, kai vilkai moko vaikus žudymo meno, tad panašių tragedijų vis daugės.

Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko Sauliaus Vengalio nuomonė: „Vilkas pas mus tapo kaip Indijoje šventa karvė. Labai jau saugomas. Matyt, taip bus, kol atsitiks nelaimė – kai sudraskys kokį vaiką, grybautoją ar uogų rinkėją. Tada sakys, kur žiūri medžiotojai. Pagaliau, gal valstybės biudžete, kurį suneša mokesčių mokėtojai, pritrūks pinigų mokėti ūkininkams už vilkų padarytus nuostolius.“

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.3 / 5. Balsavo: 72

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

18 Komentarai

 • Linas
  Posted 2020.07.20 at 13:23

  Toks susidaro vaizdas kad Deividas nera dorai buves nei miske nei kaime.Vingio parke gamta atrodo truputi kitaip nei naturaliame miške.Vilką sumedžioti iš tiesu nera paprasta, o juos užveisti daug paprasčiau.Medžioju jau apie 25 metus ir per pirmus 20 metu vilka mačiau du kartu o dabar tik netingėk pasėdėt pamiškėje ir jei nepamatysi tai jau išgirsi tikrai.Va taip šiai dienai atrodo nykstanti populiacija.

  • Deividas
   Posted 2020.07.20 at 13:57

   Tai jau ne mano problemos, kad susidaro vaizdas. 😉

   1
   2
 • Gintaras
  Posted 2020.07.20 at 09:14

  Viskas čia suplanuota! Sukuriama problema, išlaikomas laikas ir metas, pvz. Sudraskitas vaikas at pensininkas tada skiriami milijonai ir atsiranda didvyris ant balto žirgo susikrauna pinigus prastumia verslams tinkamus įstatimus ir vilkų nebėra. Taip šitoje šalį sukraunami turtai.

 • Deividui
  Posted 2020.07.19 at 13:53

  Kad cia jau ne gamta sptaudziama i kampa bet Baltijos vilko asociacija jau kaimo zmones smulkius ukininkus laikancius po keleta aviu stumia i kampa. O tie kaimo zmones nepaisant jusu pastangu stengiasi isgyventi. Ir nesekit pasakeliu kad jums rupi visa Lietuvos gamta – jau jusu asociacijos pavadinimas daug ka pasako. Tikrai netikiu kad jus neturit sau asmenines naudos “nuo savanaudziu aviu augintoju ir mesininku medziotoju amzinai gelbedami baigiancia isnykti Lietuvos vilku rusi”..

  • Zigmas
   Posted 2020.08.15 at 21:03

   eik tu niekus kalbi,vilkai ne nyksta o veisias sparciai kaip kolorado vabalai.

 • Linas
  Posted 2020.07.17 at 12:50

  Įdomiai traktuoja gamtą Baltijos vilkų asociacija…. Vilkas- tai gamtos dalis kurią reikia saugoti ir globoti, o tai tai ką sudaro stirnos, šernų ir elnių jaunikliai…??? I kur kreiptis kaimo žmogeliui kurio šunį su grandine iš kiemo ištempia vilkai ar avelės be auskarų kaimo pakraštyje augina ???
  Nemanau , kad ši asociacija pajėgi apginti ar kompensuoti patiriamus žmonių nuostolius, o deklauojamas jų tiesas apie meilę gamtai galima stpriai suabejoti, nes jų globojami vilkai tikri skerdikai.Vilkų jauniklių pamokos brangiai kainuoja ir gamtai ir žmonėms.Galėtu pasakyti vikų globėjai kiek reikiapapjauti žvėrelių vilkų šeimai, kad ji išgyventų.
  Plėšrūnų gamtoje kiekis turi būti reguliuojamas įsikišant žmogui.

  6
  1
  • Deividas
   Posted 2020.07.17 at 16:25

   Baltijos vilkas traktuoja, kad visa gamta reikia saugoti, globoti ir vilka tame tarpe. Gal galit priminti, kiek rsiu yra isnaikine vilkai gamtos istorijoje ir kiek risiu nudaigojo zmogus. Gamta ne skaiciai ir ne planai, tai visu pirmiausia atsakomybe ir morale pries aplinka, kuria sudaro ne tik besiganancios avys. Ar vilkas zmogui problema? Be abejo. Ar problemos sprendimas tik medziokle, abejoju. Neatmetu, kad vilku skaiciu reiketu reguliuoti, taciau klausimas kiek spekuliuojama sia problema. Ir ar kuo didesnis ismedziojamu pilkiu kiekis, tikrai isspres sita reikala, jei ir toliau bus paliekamos avys nakciai. Kaimieciai, del savo stozieviskumo ir isisenijusiu steriotipu, patys dalinai suformavo tokia vilku elgsena. Tokiu atyveju reik naikint rusi, populiacija. Tai nebutu vilku rastumem kas dar trukdo. Yra verkianciu, kad stumbarai, sernai paselius naikina. Kazkur ruoniai tinklus drasko. Vardint galima begalo. Atminkim paprasta dalyka: vilkas tik problemos dalis. Aplamai gamta yra isprausta I kampa ir stengiasi isgyventi bet kokiomis salygomis. O gamta, tai ta saka ant kurios sedim ir ja pjaunam. Ka jus kalbetumet, jei pagaliau I Lietuva sugryztu nuolat gyvent lokiai, kurie vis dazniau uzklysta ir kuriu yra kaimynu salyse. O jie vistik gyveno Lietuvoje, veisesi ir deja zmogaus deka isnyko. Ir ka, sis zveris ne vilkas, jis ne tik avims pavojingas, bet realiai ir zmogui. Nes kitose salyse realiai buta nemaloniu susidurimu. Bet zmones gyvena ir susigyvena su aplinka. Yra dar viena, beisesne problema, tai amzinas lietuvio verkimas ir nenoras ieskot alternatyvu, alternatyviu sprendimu. Ir lietuvis daznai megsta spekuliuoti problema.

   1
   3
 • Kostas
  Posted 2020.07.17 at 08:45

  Puikus Jono komentaras. Stebiuosi Ingridos „išmintingu“ komentaru. Nesuvokia tas jaunas žmogus, jog medžioklė buvo ir bus ir tik visą laiką būtina kelti jos kultūrą. Ar toks komentatorius suvokia, kokia pasaulyje dirba medžioklės pramonė, atributikos gamyba, kiek yra su medžiokle susijusių įmonių, kokia medžioklei skirtų prietaisų gamyba ir daug ko kito.
  O apie mėsininkus jau reiktų baigti kalbėti. Jų beveik neliko, nes atsirado didesnė tvarka medžioklės kolektyvuose.

  • Deividas
   Posted 2020.07.17 at 16:31

   Kiek zinau, tai Lietuvoje yra apie 30000 medziotoju. Gausesnis vyruku burys, nei reguliari Lietuvos kariuomene. Kiek is tu vyruku yra gamtininkai, kramte gamtos mokslus? Kiek taip, tiesiog gerai leidzianciu laika mesininku, kuriu tarpe net valdzios sulai pakliuna I gamtosaugininku rankas, pazeidinejant taisykles.

 • Deividas
  Posted 2020.07.16 at 17:00

  Noriu pazymet, kad daugelis pasimauna ant pavadinimo” Baltijos vilkas”. Kadangi zinau siek tiek sita organizacija, tai noriu primint, kad tai isesmes idejiniu zmoniu, savanoriavimu paremta grupe. Kurios rupestis, tai ne tik vilkai, bet ir aplamai visa gamta. Ir Lietuvoje gyvenantis vilkas, tai ne palaidas baltijos vilko suo, kuris neaukletas, kenkia aplinkiniams. Tai visos salies gamtos turto dalis. O kas liecia asfalto vaikus, na turiu nuraminti, kad Lietuva yra tokia salis, kad viena koja ant asfalto, o kita jau ant samanos. Nes absoliuti dauguma Lietuvos zmoniu, tai pirma, antra karta nuo zagres. Taigi, kai kalbama apie baltijos vilka, gal supraskit, kad tai tokie patys zmones kaip ir jus, tik ieskantys is tikro sprendimo ir kompromiso, nes neabejingu gamtai. Sia irganizacija linke juodint tik suinteresuoti, tai medziotojai-mesininkai.

 • Deividas
  Posted 2020.07.16 at 16:46

  Susidare paprasta situacija. Istisos kelios vilku kartos moko jauniklius medzioti naminius gyvulius. Gamtoje galioja paprastas desnis, kad minimaliom pastangom, gaut maksimalu rezultata. Del to tarp laukiniu kanopiniu pirmiausia ismedziojami silpni, seni, jaunikliai. Tie kam nelemta isgyventi. Vilkui visvien, stirna tai, ar avis, tiesiog lengviausia pasiekiamas grobis. Principe, palikdami avis nakciai laukuose, ukininkai patys gilina ptoblema. O medziotojas ciniskai, ta problema istrimituoja. Nes yra noras trofejo. Butent medziotojas, jei jis gamtininkas, o ne mesininkas, turetu pirmiausia mokint ukininka apsisaugojimo taktikos, nes kas jei ne medziotojas yra zinovas laukiniu gyvunu savybiu.Vilkas yra gamtos dalis, kaip ir bet kuri kita rusis. Ir nesvarbu, viens tas vilkas, ar simtas, jei bus galimybe, ta avi papjaus. O tokia galimybe sudaro pats kaimo zmogus. Ar viskas yra padaroma, kad vilkas avies nepapjautu? Kaip jus reaguotumet, jei kiekviena nakti, zinotumet, kad sviecia maximos reklama, jog nakti yra galimybe nemokamai viska gauti. Bijau, kad daug didesnem gaujom verztumetes pro prekybos centro vartus, nei vilkai verziasi i ganiavas, kur paliktos avys.

  1
  5
  • Jonas
   Posted 2020.07.16 at 19:09

   Ponai jus neisizeiskit bet ar ant betono gyvenantys kazkokie jauni idealistai gali gyvenimo mokyt visa gyvenima gamtoje gyvenancius zmones. Jei jus jau tokie gamtos muletojai tai kodel jums su tais kaimo zmonemis nesusitikus ir nuosirdziai draigiskai pakalbejus. Taip pat – ir su medziotojais kurie tikrai nera kazkokie baisus zmogedros. Vuetoj to kad nuotoliniu budu per komentarus ar gatves mitingus tuos zmones kvailibti juodinti ir is ju saipytis. Beja jei kalbet apie naturalia atranka tai silpnuju kategorijai taip pat priklauso i mokykla einantys vaikai seni ligoti zmones invalidai. Kurie taip pat gyvena kaime salia misku. Gal tokiu zmoniu tarpe yra ir jusu artimuju ? O kai miske tu silpnu gyvunu nelieka tai vilkai lygiai taip pat puola ir visus likusius o gal ateis ir zmoniu eile. Dar karta noriu primint per viasat nature kanala rodoma laidu cikla “upiu monstrai”. Vienoje is tu laidu rode kaip Mozambike ir dar kitose salyse ezeruose isgaudzius beveik visas zuvis krokodilai eme zudyti vietinius zmones. Kol ezeruose buvo daug zuvu ypac – dideliu zuvu krokodilai znoniu nepuole. Ar ne prie panasios padeties einama ir Lietuvoje tik cia jau su vilkais.. Cia turi but balansas tarp vilku ir ju medziojamu gyvunu

 • Ingra
  Posted 2020.07.15 at 21:31

  Išmokime susidraugauti su gamta! Ji mums vienintelė išeitis išgyventi! Juk mūsų senolių senoliai tai mokėjo! Garbė jiems ir nepamirškime kad be jų ir mūsų nebūtų buvę. Skaitykite knygas ir sužinosot dagiau apie gamtą ir save. Nepamirškit, kad mes jos dalis. Gali ir mus suzvejoti, nušauti, pagauti ir t.t. Visi bijom būti nuskriausti. O ar apie kitus pagalvojame?….

  4
  9
 • Pamastymui
  Posted 2020.07.14 at 17:29

  Labai atsiprasau jei as neteisus del Baltijos vilko. Manau kad tie jauni zmones viska puikiai supranta kaip ir mes kad vilku yra perdaug ir sumedziot reiketu dvigubai daugiau. Taciau gali but kad cia galioja principas “jei nori gyvent reikia dirbt”. O tam galbut buvo is kokios tai ES institicijos buvo paprasyta paramos Lietuvos vilku issaugojimui ir ta parama galejo but gauta. O naturalu jog ta parama norisi gaut ir kitais ir dar kitais metais. Tada tiems sakykim ES biurokratams reikia viska nupiest tokiom spalvom “kokioje blogoje padetyje vis dar randas Lietuvos vilku populiacija – jai vis dar yra pavojus isnykti. Vilku medziojama perdaug todel rengiami protestai pries barbariska vilku medziokle. Na gal but dar rekietu “truputi paramos” ?..O ko daugiau biurokratams reikia – jog jie biurokratai. As siaip nezinau faktu neturiu zinoma tik stebedamas ivykius susidariau toki bendra vaizda. Bet ar netokia opinija bandoma formuot ? Sutikim jog taip..As taip pat uz gyvunijos saugojima bet turi but saugomi gyvunau kurie is tikruju nyksta…

  24
  2
 • Vytautas
  Posted 2020.07.14 at 13:25

  Medziotojai isaude sernus baltijos vilko sukis o gal vilkai ispiove nes ju daugieja visais laikais vilkai vaikus mokindavo ant naminiu gyvuliu nes lengvesni mokslai

  10
  2
 • Nuomone
  Posted 2020.07.14 at 09:05

  Kai isderinama ekosistema panasiu problemu atsiranda visame pasaulyje. Pvz. Neseniai per Nature kanala rode kaip Mozambike krokodilai eme puldineti ir zudyti vietos gyventojus ko sebiau beveik nebuvo. Paaiskejo kad del suimtensyvejusios zvelybos ezere labai sumazejo krokodilams maisto o dideliu zuvu beveik isvis neliki. Jog panasi padetis ir Lietuvoje – miskuose beveik neliko sernu o vilku padaugejo. Tad jiems miske pritruko maisto ir jie eme puldineti naminius gyvulius o ir patys zmones nera nuo to apdrausti. Na tas Baltijos vilkas galima spet jog turi kazkoki motyva kad taip elgiasi. Matyt prastume kazkoki nepigu projekteli. O kad tie pinigeliai nenustotu tekeje miskuose turi but kuo daugiau vilku. Kitu zmoniu reikalai situ jaunuoliu aiskiai nedomina. Tokia turiu asmenine nuomone..

  35
  3
 • As
  Posted 2020.07.13 at 19:36

  Ne gi baltijos vilkas sakys kad senukas nesaugojo savo gyvuliu reikejo didesnes tvoros ar po lova laikyt avis gereuse seife ir nieks nenukentes ir vilku nera ir jie nevalgo mesos

  40
  3
 • Antanas
  Posted 2020.07.13 at 17:04

  Tegul visus nuotolius padengia Baltijos vilku asociacija is savo lesu. Tegul tveria tvoras ir miske organizuoja vilku maitinima. As uz vilku medziokle.

  84
  6

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą