Panevėžio miškų urėdija ketina bylinėtis su Panevėžio rajono savivaldybės Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos skaičiavimo komisija. Urėdiją apstulbino ant jos dantį dėl nereguliuojamos žvėrių populiacijos griežusiems rajono žemdirbiams priskaičiuota kompensacijų suma. Palyginti su praėjusiais metais, šįmet urėdija turės pakloti dvigubai didesnę sumą – per 230 tūkst. litų.
Praėjusiais metais urėdijai priklausančiuose komercinės medžioklės plotuose gyvūnų ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms padarytos eibės kainavo 124 tūkst. litų.
„Mes su tokio dydžio žala nesutiksime. Liaudiškai kalbant, matyt, auga žemdirbių apetitas. Išeina, kad jų pasėliams žalos nepadaro nei liūtys, nei vėjai, nei kitokie gamtos reiškiniai, o tik žvėrys“, – piktinosi Panevėžio miškų urėdijos miškų urėdo pareigas einantis Vaclovas Šiušis.
Jis patvirtino, kad neradus kompromiso urėdija ginčą spręs per teismą.
Žalos skaičiai auga kasmet
Rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vytas Jakubonis nesistebi, kad miškininkai grasina teismais. Pasak jo, kiekvienais metais komisija atsiduria tarp kūjo ir priekalo.
Vienas rajono ūkininkas laimėjo teisminį ginčą su komisija dėl 2011 metais neapskaičiuotos žvėrių jo ūkiui padarytos žalos. Medžiotojų būrelis turės jam atlyginti per 40 tūkst. litų žalą. V. Jakubonis neatmeta, kad dabar komisiją teismui apskųs medžiotojai.
Šiais metais medžiojamųjų gyvūnų žemdirbiams padaryta žala – rekordinio dydžio. Ji siekia 302 tūkst. litų ir yra 116 tūkst. litų didesnė nei pernai, palyginti su ankstesniais metais, žala išaugo 3 kartus.
Stumbrų padaryti nuostoliai irgi gerokai didesni. Pernai šios miškų puošmenos žemdirbiams pridarė šunybių už beveik 46 tūkst. litų, o šiais metais jų padaryti nuostoliai viršija 70 tūkstančių litų.
Kaip žinoma, stumbrų padarytą žalą žemdirbiams kompensuoja Aplinkos ministerija. Kitų medžiojamųjų gyvūnų padarytus nuostolius atlygina Panevėžio miškų urėdija ir medžiotojų būreliai. Pastariesiems šiais metais reikės piginę palengvinti tik keliais tūkstančiais litų.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Panevėžio skyriaus pirmininkas Petras Narbutas patikino, kad didelės problemos medžiotojai nemato.
„Mes su žemdirbiais paprastai randame bendrą kalbą. Atvejai, kai medžiotojų būreliai bylinėjasi dėl žalos atlyginimo, nedažni“, – „Sekundei“ teigė jis.
Didžiąją dalį, daugiau kaip 230 tūkst. iš priskaičiuotų 302 tūkst. litų, nuostolių turėtų kompensuoti Panevėžio miškų urėdija. Kitaip sakant, žemdirbiams iš esmės žalą daro būtent profesionalios medžioklės plotuose karaliaujantys žvėrys.
Beje, dar ne visa medžiojamųjų gyvūnų pasėliams padaryta žala apskaičiuota. Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas sakė, kad žala dar neapskaičiuota 7 subjektams, kurie veda supaprastintą buhalterinę apskaitą arba yra nepateikę duomenų apie vidutinį pasėlių derlingumą.
Pasikeitė žalos apskaičiavimo metodika
Vedantiesiems supaprastintą buhalterinę apskaitą teks laukti vidutinių rajono pasėlių derlingumo rodiklių paskelbimo. Iki šių metų spalio mėnesio tokiais rodikliais buvo vadovaujamasi apskaičiuojant gyvūnų padarytą žalą visiems ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms.
Nuo spalio 1 dienos, pasikeitus Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams ir miškui apskaičiavimo metodikai, žala apskaičiuojama pagal kiekvieno ūkio pasėlių derlingumą.
V. Jakubonio teigimu, ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių pateikti pasėlių derlingumo rodikliai, palyginti su rajono pasėlių derlingumo vidurkiu, yra gerokai aukštesni. Todėl žemdirbiams ir apskaičiuotos didesnės kompensacijos nei pernai.
Jis mano, kad nauja žalos apskaičiavimo metodika sumažins žemdirbių nepasitenkinimą. Ūkininkai daug metų skundėsi, kad jų pasėlius nuolat niokoja elniai, stirnos, šernai. Kad ypač nukenčia tie dirbamos žemės plotai, kurie yra arčiausiai komercinių medžioklės plotų.
Jie piktinosi, kad miškų urėdijai priklausančiuose miškuose knibždėte knibždantys laukiniai žvėrys, o jų laukai jiems yra tarsi šėryklomis.
Žemdirbiai smarkiai kritikavo laukinių žvėrių padarytos žalos atlyginimo tvarką ir reikalavo, kad urėdijai priklausančiuose komercinės medžioklės plotuose būtų griežčiau reguliuojama laukinių žvėrių populiacija.
Jie išreiškė įtarimus, kad urėdija specialiai stengėsi priauginti kuo daugiau žvėrių vadinamoms pramoginėms medžioklėms, kad galėtų daugiau uždirbti iš jose dalyvaujančių užsieniečių.
Urėdija nežada pasiduoti
V. Šiušio tvirtinimu, laukinių gyvūnų populiaciją reguliuoja urėdijoje dirbantys profesionalai įstatymų nustatyta tvarka. Kai kuriuos gyvūnus be atskiro Aplinkos ministerijos leidimo medžioti draudžiama visus metus, yra nustatytos sumedžiojamų žvėrių kvotos, jų negalima viršyti. Urėdo teigimu, medžioklės plotuose imamasi visų įmanomų priemonių, kad žvėrys kuo mažiau eitų į laukus.
Pasak jo, urėdijai priklausančiuose plotuose žvėrių keleriopai nepadaugėjo. Šiais metais jų buvo sumedžiota tiek, kiek numato kvotos, palyginti su pernai, sumažinta populiacija. Tad urėdui nesuprantama, kodėl taip smarkiai išaugo gyvūnų padaryta žala.
„Nesakau, kad žvėrys ūkininkams nepadaro žalos. Padaro, bet tikrai ne už tokią sumą, kokia apskaičiuota“, – kalbėjo jis.
V. Šiušio teigimu, jei būtų klausoma ūkininkų, tai urėdijai reikėtų iššaudyti visus žvėris.
Laukiniai gyvūnai esą laisvai migruoja iš vienų miškų į kitus. Panevėžio ir Kėdainių rajonų miškai dėl tankios augmenijos jiems ypač patrauklūs, gyvūnai čia randa daugiau pašaro. Sumedžiotus žvėris pakeičia kiti.
Urėdas kritikavo ūkininkus, kad šie mažai rūpinasi savo pasėlių saugumu. Dabar esą žemdirbiai užsėja ir užsodina savo laukus iki pat miško, medžiotojai negali nei pravažiuoti, nei pasistatyti bokštelių.
Oficiali statistika
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento duomenimis, Panevėžio miškų urėdijos profesionalios medžioklės plotuose per pastarąjį medžioklės sezoną, trunkantį nuo 2012 metų balandžio iki 2013 metų balandžio, sumedžioti 55 taurieji elniai, 23 stirnos, 16 danielių, 326 šernai, 11 bebrų.
2011/2012 sezono metu sumedžiota žvėrių: 70 taurių elnių, 32 stirnos, 12 danielių, 294 šernai, 27 bebrai.
2010/2011 sezono metu sumedžioti 89 taurieji elniai, 34 stirnos, 8 danieliai, 227 šernai, 53 bebrai.
2013 m. balandžio 1 dienos duomenimis, profesionalios medžioklės plotuose buvo 20 stumbrų, 8 briedžiai, 492 Taurieji elniai, 322 stirnos, 258 danieliai, 569 šernai.
2012 m. balandžio 1 dieną buvo priskaičiuota 10 briedžių, 506 taurieji elniai, 299 stirnos, 238 danieliai, 561 šernas. Stumbrų neužfiksuota, manoma, kad jie buvo nuklydę į Kėdainių rajoną.
2 Komentarų
Sarunas Stanaitis
tegu ukininkai patys imamasi bent kokios apsaugos nuo zveriu, o ne laukia kada padarys nuostolius laukiniai zverys
Sarunas Stanaitis
tegu ukininkai patys imamasi bent kokios apsaugos nuo zveriu, o ne laukia kada padarys nuostolius laukiniai zverys