Vienoje paskutinių šio sezono medžioklių krito tauriojo elnio patinas. Vidutinio amžiaus, neligotas ir anksčiau nesužeistas. Klasikinis dvylikašakis, tik sveikos tebuvo likusios keturios šakos, o dviejų galiukai ir tai aplaužyti. Klausimas, kokios yra galimos priežastys, dėl kurių gali nulūžti tiek daug šakų, nedavė ramybės.
Elnias buvo ištrauktas iš miško keturračiu, bet kaltės reikia ieškoti ne čia, nes medžiotojai stambiesiems laimikiams naudoja lyg ir vonelę, lyg ir puskubilį, pagamintą iš metalinių profilių ir storos armuotos gumos lakštų. Juo gyvūną lengva gabenti, nes ragai ir kanopos niekur nekliūva. Per pertraukas tarp varymų medžiotojai laukė, kada atvažiuos keturratis su laimikiu. Visi nustebo, pamatę liūdną vaizdą. Siūlyta versijų, kad tai galėjo būti įgimta, kad tai mineralinių medžiagų trūkumas, o gal rujos grumtynių ar kovų su siloso ritiniais pasekmės. Vienas medžiotojas sakė, kad pastaruoju metu tokių egzempliorių stipriai aplaužytais ragais pasitaiko gana dažnai.
Situacija atrodo įdomi ir nevienareikšmė. Kas gali taip paveikti tauriojo elnio fiziologiją, kad individas, be to, sprendžiant iš medžiotojų komentarų, ne pavienis, prarastų ne vieną ar dvi, o beveik visas ragų šakas? Latvijos valstybinio miškotyros instituto Silava vyr. mokslininkas dr. biol. Janis Uozuolinis sakė, kad priežasčių gali būti labai įvairių. Galbūt yra kokių fiziologinių vietinės populiacijos ydų, tada ragai formuojasi lėčiau, vėliau sukalkėja ir per rują lengviau lūžta. Paprastai rujos kovose elniai nusilaužia vieną ar dvi šakas, tačiau jeigu yra daug patinų stipriai aplaužytais ragais, tad gali būti, kad kas nors negerai su konkretaus regiono mineralinėmis medžiagomis. Jei trūksta tam tikrų mineralinių medžiagų, ragai gali kalkėti vėliau. Jaunų gyvūnų pirmieji ir antrieji ragai taip pat gali vystytis lėčiau ir per rują dar būti trapūs.
Pradėjus tyrinėti paaiškėjo, kad tokių individų pastebima reguliariai, galbūt reikėtų pradėti rimčiau galvoti apie tauriųjų elnių ragų trapumo priežastis. Kad nepradėtų rastis mitų, žemės ūkiui naudojamų medžiagų poveikį iš pradžių reikėtų ištirti. Medžiagų, kurios iš tiesų gali veikti organizmą su tokiais aiškiais padariniais, kontaktas su gyvūnais turėtų būti didelis ir ilgalaikis.
Plotuose, kur elnias sumedžiotas, yra labai daug žemės ūkio laukų, auginama įvairiausių rūšių kultūrinių augalų. Miško žvėrys, įskaitant tauriuosius elnius, iki vėlaus rudens maitinasi javais. Galbūt ūkininkų naudojamos mineralinės trąšos ar kitos medžiagos sudarė kokių nors junginių, veikiančių elnių ragų kokybę ir gyvūnų fiziologiją apskritai. „Vis dėlto tai tik prielaida, – pabrėžė J. Uozuolinis. – Norint ištirti situaciją objektyviai, reikėtų imti žemės ir gyvūnų audinių mėginius, atlikti platų tyrimą, antraip nieko teigti negalima. Lyginant su žmogaus organizmu ir kaulų struktūra, ir kalcio trūkumas, ir per didelis jo kiekis gali paveikti kaulus, o elnio – ir ragų stiprumą. Abiem atvejais jie gali tapti trapūs ir neatsparūs smūgiams.“
Elnių populiacijos tankis irgi gali atsiliepti jos kokybei, sveikatai ir net išgyvenimui. Pirma, sumenksta mitybos bazė, bet ne konkrečiu atveju: kaip minėta, ten daug javų laukų, dideli ir miško plotai. Antra, esant tankiai gyvūnų populiacijai konkurencija dėl maitinimosi vietų ir patelių būna arši, kaunamasi dažnai. Pasak mokslininko, tai irgi gali būti priežastis, kodėl daugelio patinų ragai rudenį ir žiemą būna aplaužyti. Elnių populiacijos tankį čia rodo ir apgadinti siloso ritiniai laukuose: beveik visų balta polietileninė pakuotė sudraskyta, ir šeimininkai skundžiasi, jog medžiotojai nedaro nieko, kad situaciją pagerintų. Konkretus būrelis kasmet išnaudoja praktiškai visas suteiktas licencijas ir šiemet situacija panaši. Vis dėlto elnių čia kaip buvo, taip ir yra labai daug, o atsižvelgiant į afrikinio kiaulių maro situaciją, tai net gerai – vadinasi, ir ateityje bus ką medžioti. Stipriausių patinų ragai nelūžta, ir tai, medžiotojų nuomone, yra natūralios atrankos procesas.