Praėjusį penktadienį, kovo 29 d., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas susitiko su Prancūzijos žemės ūkio atašė Centrinėje ir Rytų Europoje p. Marie Christine Le Gal ir Prancūzijos ambasados atstovais.
Susitikimo tikslas – detaliau susipažinti, su kokiais iššūkiais susiduria Lietuva ir kitos regiono valstybės dėl afrikinio kiaulių maro (AKM). Anot ponios M. C. Le Gal, Prancūzija dėl šios ligos imasi nemažai prevencinių veiksmų tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygiu, todėl domisi ir kitų šalių patirtimi.
„Susitikimo metu kolegoms iš Prancūzijos pristatėme, kokia AKM situacija Lietuvoje yra šiuo metu, taip pat, kokia šios ligos istorija mūsų šalyje. Svečiams buvo įdomu viskas, pradedant nuo to, kokių prevencinių veiksmų ėmėsi Lietuva AKM 2013 m. nustačius kaimynėje Baltarusijoje. Taip pat detaliai aptarėme šiuo metu mūsų taikomas ligos kontrolės ir likvidavimo priemones ligos židinyje laukinėje faunoje ar kiaulių ūkyje“, – kalbėjo V. Paulauskas.
Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo, Prancūzijos žemės ūkio atašė domėjosi ir ekonominiais nuostoliais, siejamais su AKM protrūkiais: tiek tiesiogiai ūkiuose patiriamais nuostoliais dėl ligos židinio likvidavimo, tiek ir netiesioginiai nuostoliai ūkininkams ir mėsos perdirbimo įmonėms, dėl taikomų prekybos apribojimų.
AKM Europoje Sąjungoje šiuo metu užfiksuotas 10 valstybių. Liga gan sparčiai plinta ir Azijoje. Kinijoje šiais metais jau užregistruoti 114 AKM židinių, kuriuose nugaišinta per 1 mln. kiaulių. Mongolijoje kiaulių laikymo vietose patvirtinta 11 ligos židinių, o Vietname – 556 AKM protrūkiai (šiose šalyse dėl AKM jau sunaikinta daugiau kaip 90 tūkst. kiaulių).