Tai yra medžioklės reikmėms sukurtas kalibras, įvestas tolimais 1917 metais. Jo kūrėjas – garsusis vokiečių amunicijos dizaineris Wilhelmas Brenneke, nors pripažintina, kad jo pavardė labiau siejasi su specialiu lygiavamzdžio šoviniu, pavadintu jo vardu. Po Pirmojo pasaulinio karo 7 × 64 labai išpopuliarėjo ir būtent Europoje išliko mėgstamas medžiojant tauriuosius elnius, šernus ir gemzes. Neoficialiai jis dar vadinamas 7×64 Brenneke, nors plačiau žinomas tiesiog kaip 7 × 64. Tūtelės dizainas iš esmės beveik identiškas dar vienam labai populiariam kalibrui – .30-06 ir labai panašus į .280 Remington. Kadangi tai europinis kalibras, 7 reiškia kulkos skersmenį milimetrais, o 64 – tūtelės ilgį milimetrais. Kalibro vystymosi užuomazgose juo buvo galima užtaisyti Vokietijos armijos naudojamus Mauser 98 karabinus.
ISTORIJA.
XX amžiaus pradžioje W. Brenneke eksperimentavo su įvairiomis šovinių tūtelėmis, kad pasiektų geriausią kulkos greitį vamzdžio gale. 1912 metais jis sukūrė tuo metu ne itin pelningą šovinį 8×64 S, kuris vėl pradėtas gaminti 2001 metais. Jis buvo skirtas balistiškai patobulinti karabinus Mauser Gewehr 98, kurie plačiai naudoti Vokietijos karo reikmėms. Vis dėlto armija nusprendė pasilikti prie šovinių 8×57 IS, kurie pagal balistinius rodiklius buvo laikomi geresniais nei JAV armijoje naudotas kalibras .30-06 Springfield. W. Brenneke padidino tūtelės ilgį ir skersmenį, kad padidintų maksimalų slėgį ir sukurtų tam laikotarpiui labai galingą šovinį. Taip buvo sukurtas visiškai naujas kalibras. 1917 metais W. Brenneke sumažino 1912 metų dizaino kalibro 8×64 S tūtelės kaklelį, kad į ją tilptų 7 mm kulka, tokiu būdu buvo įvestas 7 × 64 – itin komerciškai sėkmingas šovinys. 7 × 64, palyginti su 7×57 Mauser, kulkos greitis vamzdžio gale buvo 10–12 procentų didesnis. Dėl to šaunant iš tolo kulkos trajektorija yra plokštesnė, o rodikliai geresni. Tarpukaryje vokiečių medžiotojai šį kalibrą vadino stebuklingu užtaisu. Jį puikiai įvertino ir nacių Vokietijos Vermachtas, 4-ajame dešimtmetyje net galvodamas snaiperių reikmėms kalibrą 8×57 IS pakeisti į 7 × 64. Vis dėlto armijos vadovybė kaip ir 1912 metais nusprendė pasilikti prie įprastų vertybių. Kalibras 7 × 64 daugiausia savo populiarumą išlaikė Europoje, o už jos ribų, ypač JAV, jis gana svetimas. Kalibras plačiai naudojamas Pietų Afrikos Respublikoje, o kitur tai tėra kolekcionierių žaisliukas. Paprastai šio kalibro kulkos svoris yra 120–180 greinų (7,8–11,7 g), todėl 7 × 64 suteikia gana didelę galią bei universalumą, leisdamas sumedžioti daugumą pasaulio vidutinio dydžio žvėrių. Užtaisai su mažesnėmis ir lengvesnėmis kulkomis idealiai tinka lapėms, stirnoms, gemzėms ir žąsims medžioti, o su sunkesnėmis ir ilgesnėmis – šernams, tauriesiems elniams, briedžiams ir lokiams. Prancūzijoje ir Belgijoje draudžiama naudoti seniau karo reikmėms skirtus kalibrus, pavyzdžiui, .308 Win, 7×57 Mauser, 8×57 I, 8×57 IS ir .30-06 Springfield, todėl 7 × 64 šiose šalyse labai populiarus ir plačiai naudojamas.
RODIKLIAI.
Su amunicija problemų nėra, nes Europoje ją gausiai gamina garsiausios amunicijos gamyklos – Norma, Lapua, Sellior&Bellot ir daugelis kitų. PMC siūlo 11 gramų kulką su minkštu galu (angl. soft point), skriejančią 800 m/s. Ši kulka labiau tinka vidutinio dydžio laimikiams medžioti iš gana artimų nuotolių. Jos pradinis hidrostatinis šokas ne per didelis, užtat ji puikiai prasiskverbia į gyvūno kūną, nes minimaliai deformuojasi nedideliu greičiu. Norma teikia gana didelį pasirinkimą: pradedant 8,1 g kulka (bešvinė Norma Kalahari) mažesniems gyvūnams, baigiant 11 g Norma Oryx jau didesniems laimikiams. Kalahari greitis vamzdžio gale – 945 m/s, pradinė energija – 3618 J. Vis dėlto sunkesnė Norma Oryx skries 840 m/s vamzdžio gale, pradinė energija – 3883 J. Oryx yra sunkesnė kulka su lėta ekspansija, bet puikiai įsiskverbianti. 7 mm kulka tinka ne tik mažesniems gyvūnams, su ja užtikrintai sumedžiota ir daugybė briedžių. Literatūroje akcentuojama, kad šio kalibro kulka veikia gerai, sukeldama mažą riziką gyvūną sužeisti, bet, žinoma, tai priklauso nuo pataikymo vietos. Garsioji kompanija RWS šiam kalibrui taip pat turi ką pasiūlyti. RWS pabrėžia, kad tai universalus kalibras, skirtas medžioklei Europoje, ir jį galima sėkmingai naudoti kalnuose bei šaunant iš arti, pavyzdžiui, medžioklėje su varovais miške. Kalibras tinka vidutiniams ir dideliems žvėrims. 7 × 64 yra subalansuota ir galinga kulka, kurią galima panaudoti medžiojant labai skirtingais būdais. RWS Evo 10,3 g kulkos pradinis greitis – 880 m/s, energija – 3988 J.
NAUDOJIMAS MEDŽIOKLĖJE – MEDŽIOTOJŲ PATIRTIS.
Kasdien šį kalibrą naudojantys medžiotojai apie jį atsiliepia labai gerai. Didžioji dauguma tikina, kad, kartą pradėjus jį naudoti, keisti tikrai nesinori. Jie nurodo, kad 7 mm ir .30-06 yra optimalūs kalibrai, kuriuos galima pritaikyti pagal poreikį. Galima užtaisyti ir sunkias, ir lengvas, ir bešvines kulkas, taip pat prieinama ir amunicija, ir užtaisymo komponentai.
Martinis: Geras, puikus, gyvūnai krinta… Jeigu moki elgtis, tai krinta nuo visko, jeigu klysti, nekris nuo nieko. Kalibrų yra beprotiškai daug, ir kiekvienas turi kokį privalumą ar trūkumą. Su 7 × 64 pačiam teko šaudyti tik šaudykloje. Kaip ir su kitais kalibrais, jei priderini amuniciją ir šauni taisyklingai, dešimtukas garantuotas. Kai kurie pažįstami medžioja su 7 × 64 ir būtent kaip minėjau – jeigu viską padarai teisingai, bus okay, jeigu ne, tai… kaip ir su bet kokiu kitu!
Laima: Naudoju nuo 1999 metų. Elegantiškas! Tikrai nekeisiu. Kartą pabandžiau su kitu kalibru, tai pasigailėjau ir grįžau.
Normundas: Šiame kontekste galima drąsiai paminėti kalibrą 7×65R. Abu šovinius Brenneke sukūrė tuo pačiu metu. Skirtumas tik tas, kad šovinyje R yra dirželis, skirtas sulenkiamiems medžiokliniams lygiavamzdžiams – štuceriams, kombinuotiesiems ir drilingams. Mano patirtis su 7×65R: atatranka, subjektyviai vertinant, mažesnė nei .30-06, trajektorija mažumėlę plokštesnė nei .30-06. Vertinant to paties gamintojo tą patį kulkos modelį, iš 200 m 7×65R bus 2–3 cm arčiau taikinio centro. Kiti rodikliai kaip visų kitų.
Ugis: Jei kalbėtume apie patį 7 mm kalibrą, vienas pliusas, manau, yra tai, kad galima užtaisyti ir įsigyti šovinių su kulkomis Brenneke TIG ir TUG Nature, o tai neįmanoma su tuo pačiu 6,5 mm kalibru. Iš esmės šis kalibras pernelyg nesiskiria nuo kitų einamų kalibrų. Šio kalibro graižtvos žingsnis greitesnis – 8,5 colio. Teoriškai sunkesnės kulkos paprastai turėtų lėkti geriau, faktiškai penki šūviai skrieja kiek žemiau 1 MOA su 11,3 g šoviniu Partition.
Janis: Girdėjau, kad 7 × 64 iš tiesų buvo suprojektuotas ir yra tinkamiausias šovinys mūsų sąlygoms ir gyvūnams. Pats jį naudodavau, nors dabar šaudau su .30- 06 (pritaikytas medžioklei ir, manau, sėkmingai) ir didelio skirtumo nejaučiu.
IŠVADOS.
7 × 64 yra medžioklės reikmėms sukurtas kalibras, niekada nenaudotas karo reikmėms. Jam galima rasti amuniciją, tinkamą įvairioms medžioklės rūšims, įvairiems gyvūnams. Medžiotojai pasakoja, kad šį kalibrą su atitinkama amunicija galima naudoti nuo žąsų iki briedžių. Šis kalibras pakankamai galingas, skrieja palyginti plokščia trajektorija, jam prieinama amunicija ir ginklai. Su juo galima drąsiai treniruotis šaudykloje. Išvada viena – plataus profilio, universalus kalibras medžioklei Baltijos šalyse.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Nuotrauka: DEIVIDAS STAPONKUS
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!
1 Komentarų
Regis
Netikėjau, geras kalibras