Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Spėlioti nepakanka! Viską pasako mokslas

Turinys:

Dažnai juokaujama, kad iš esmės neįmanoma tiksliai nustatyti gyvūno amžiaus, kol jis nesumedžiojamas ir trofėjus neperduodamas ekspertams. Kiekviename juoke yra dalis tiesos. Pernai liepą bandėme nustatyti, greičiau atspėti trijų tą vasarą sumedžiotų stirninų amžių. Prieš sumedžiojant net buvo proga gyvūnus nufotografuoti. Pasiklausėme ekspertų nuomonės, paskaitinėjome vokiečių medžioklės literatūros, klausinėjome medžiotojų. Rezultatas nustebino. Neabejotinai tiksliai buvo nustatytas tik vyriausio gyvūno amžius, o dėl kitų dviejų klydo beveik visi.

Iš arčiau apžiūrėję trofėjų pirmiausia pagalvojome, kad tai buvo labai perspektyvus, jaunas ir tikrai dar nemedžiotinas patinas. Mokslas nustatė, kad jam buvo 3,5 metų.

Pirmasis stirninas – jauniausias
Šis ožys buvo sumedžiotas per vasaros kaitrą. Jau buvo praėjusios dvi valandos medžioklėje sėlinant. Buvome keturiese – medžioklės vadovas, dvi jaunos, besimokančios medžiotojos ir aš. Išėję iš krūmingos ir žolėtos apylinkės į lauką, pastebėjome vienišą stirniną, kurį sėkmingai ir sumedžiojome. Iš arčiau apžiūrėję trofėjų pirmiausia pagalvojome, kad tai buvo labai perspektyvus, jaunas ir tikrai dar nemedžiotinas patinas. Vadovaujantis selekcijos principais – visiškas tabu! Rageliai stori, ausų aukščio, ragų kamienai atrodė ploni ir aukšti. Iš visko sprendžiant, antrieji ragai. Parodžius apdorotą trofėjų ekspertams, išvada buvo paprasta – tokiu laimikiu nėra ko didžiuotis. Teko sutikti.

Klauskite artimiausioje ginklų parduotuvėje.

Kai gyvūno apatinis žandikaulis buvo perduotas mokslininkams, kad nustatytų amžių patvirtintais metodais, gautas atsakymas nustebino. Konstatuota, kad gyvūnas buvo trejų su puse metų amžiaus. Senesnis, nei iš pradžių manyta! Selekcijos atžvilgiu tinkamai sumedžiotas patinas. Jeigu šis patinas būtų buvęs dvejų su puse metų, tektų sakyti, kad krito perspektyvus ir saugotinas stirninas. Tai ir yra tas amžius, kai sunku jį nustatyti tiksliai. Lengva apibrėžti – jaunas ar senas, bet kalbant apie konkretų amžių metai šen ar ten gali būti lemtingi. Geriausias būdas nesuklysti yra gyvūną ilgai ir atidžiai tyrinėti. Kartais tam prireiks nemažai laiko ir vis tiek išliks didelė galimybė suklysti.

Antrasis stirninas – senesnis, nei iš pradžių manyta Luošas, bet piktas.
Pastebėtas kelis kartus, pafotografuotas. Lauke ir greta esančiame miškelyje pernai birželį buvo pastebėti trys ožiai. Vienas visai jaunutis, kitų dviejų gainiojamas. Antras didesnis – šluba koja, bet aršus kovų dalyvis. Trečias dar didesnis, vaikantis abu kitus. Trys stirninai tokioje mažoje teritorijoje yra per daug, todėl nuspręsta vieną sumedžioti. Jauniausiasis buvo už konkurencijos ribų – nesuprantama, kas iš jo bus, kai užaugs. Taip pat stipriausias nemedžiotinas, nes atrodė, kad dar paaugs. Vidurinis šlubasis atrodė geriausias kandidatas.

Vieną vakarą pavyko jį nufotografuoti iš arti, šalia buvo tik fotokamera ir ožys nustebusiomis akimis žiūrėjo tiesiai į objektyvą. Spragsėjimas jam ne itin patiko, todėl nubėgo šalin. Po kokios savaitės turėjau pasiėmusi ginklą. Pasirodė du stirninai – didesnis gainiojo mažesnįjį. Trankė po visą lauką. Mažasis išsigelbėjo, didesnis grįžo atgal. Iš eisenos buvo aišku, kad tai luošys. Pasirodo, šluba koja ne kliūtis vaikyti konkurentus. Stirninas priėjo visai arti ir sustojo. Reikėjo priimti sprendimą, taigi stirninas buvo sumedžiotas. Įdomu, kad taip ir nebuvo nustatyta, kodėl jis šlubavo, nes nepastebėta jokių aiškių susižeidimo požymių. Galbūt kokios nors senos traumos padariniai.

Klauskite artimiausioje ginklų parduotuvėje.

Dėl šio patino amžiaus nuomonės nesutapo labiausiai. Vertinimai svyravo nuo dvejų iki septynerių metų. Iš pradžių manyta, kad šis stirninas atrodo greičiau jaunas nei senas, apie tai rašėme jau liepos mėnesio numeryje. Užtat mokslas patvirtino, kad šiam stirninui – šešeri su puse. Išvada – labai tinkamai sumedžiotas patinas, net jeigu jis būtų buvęs jaunesnis.

Trečiasis stirninas – senukas!
Šis patinas buvo sumedžiotas per stirninų medžioklės sezono atidarymą. Bokštelis pastatytas nuostabioje vietoje, būtų galima sakyti – stirnų apsuptyje. Vakare buvo pastebėtos kelios ožkos, kol pagaliau pasirodė šis.

Stirninas ėjo lėtai, kramsnodamas. Patrynė į krūmą ragelius. Pirma mintis – nemedžiotinas. Tačiau ožys ėjo nulenkta galva. Buvo galimybė jį gerai nufotografuoti. Kai kameroje vaizdą priartinau, buvo aišku, kad tai senas, medžiotinas patinas. Šį kartą be abejonių. Jo pečiai pakumpę, ragų rožės plačios ir žemos. Nors snukio žilumas nėra kriterijus, visa gyvūno stovėsena rodė senatvę. Ir sumedžiojus, kai gyvūnas buvo apdorojamas, buvo aišku, kad jis nėra jaunas – sulysęs, kūnas be masės. Kolegos ir pagal trofėjaus nuotraukas sprendė, kad stirninas senas.

Šiuo atveju niekas neklydo. Ekspertai nustatė – aštuoneri su puse metų. Girdėta nuomonių, kad stirninai mūsų kraštuose ilgiau kaip devynerius metus negyvena, todėl šis buvo tikras ilgaamžis. Medžiotinas be jokių sąžinės priekaištų.

Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą