Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Siūloma per šį medžioklės sezoną leisti sumedžioti 120 vilkų

Turinys:

Aplinkos ministerija siūlo per šį vilkų medžioklės 2019-2020 m. sezoną, kuris prasidės spalio 15 d., leisti sumedžioti 120 vilkų. Šį limitą patvirtinančio aplinkos ministro įsakymo projektas yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms ir visuomenei.

Toks siūlymas parengtas, apibendrinus šiemetinius vilkų populiacijos stebėsenos duomenis, įvertinus informaciją apie jų daromą žalą ūkiniams gyvūnams, atsižvelgus į mokslininkų atliktų tyrimų rezultatus bei rekomendacijas ir siekiant šalyje išlaikyti tinkamą šių svarbių miško ekosistemoms gyvūnų populiacijos lygį.

Mokslininkai, atsižvelgę į išaugusią vilkų daromą žalą ūkiniams gyvūnams, rekomendavo šiemet nustatyti ne mažesnį nei praėjusį sezoną (buvo leista sumedžioti 110 vilkų) jų sumedžiojimo limitą, tačiau jį didinti atsakingai.

Patikimai apskaičiuoti visą vilkų populiaciją šalyje atskirais individais, kaip rodo daugelio Europos šalių patirtis, yra neįmanoma. Patikimesnis vertinimo būdas – nustatant besiveisiančių šeimų, ginančių savo teritoriją, skaičių.

Kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyriausiasis patarėjas Algirdas Klimavičius, vilkų šeimų skaičius šalyje įvertintas, remiantis jų populiacijos stebėsenos duomenimis. Tai medžioklės plotų naudotojų ir saugomų teritorijų direkcijų atliekamos žvėrių apskaitos pagal pėdsakus sniege, visus metus registruojami pranešimai apie didžiuosius plėšrūnus, pranešimai apie vilkų padarytą žalą, per praėjusį medžioklės sezoną sumedžiotų arba rastų kritusių vilkų genetiniai tyrimai.

Medžiojamųjų gyvūnų, tarp jų ir vilkų, apskaitas, kaip numato pernai nustatyta nauja žvėrių apskaitos pagal pėdsakus sniege tvarka, medžioklės plotų naudotojai atlieka pagal nuolatinius maršrutus sausio-kovo mėn. pasirinktą dieną, kai yra tinkama sniego danga. Apskaitos maršrutai nustatomi kiekviename medžioklės plotų vienete ir gamtiniuose rezervatuose. Šiemet apskaitos pagal pėdsakus sniege duomenys gauti tik iš maždaug pusės – 504 – apskaitos vienetų (pernai – net iš 881 apskaitos vieneto).

Prieš siūlant vilkų sumedžiojimo limitą, buvo išnagrinėta 490 pranešimų apie vilkus, užregistruotų sistemoje, kurioje visus metus registruojami pranešimai apie didžiuosius plėšrūnus. Iš jų 255 – apie vilkų padarytą žalą.

Remiantis minėtais duomenimis, manoma, kad Lietuvoje 2019 m. reprodukcijos sezonu gyveno ne mažiau kaip 37 vilkų šeimos. Pagal europinę praktiką, teritoriją ginančiomis šeimomis, vedančiomis jauniklius, laikomos 4 ir daugiau vilkų grupės. Iš turimų duomenų matyti, kad yra dar 28 teritorijos, kuriose pastebėta po 3 vilkus, 23 teritorijose – po 2, taip pat pastebėti 26 pavieniai vilkai.

Per praėjusį sezoną sumedžiotų 99 vilkų genetiniai tyrimai, kuriuos atliko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkai, parodė, kad praeityje šie gyvūnai Lietuvoje buvo medžiojami per daug intensyviai. Todėl labai susiaurėjo jų populiacijos genetinė įvairovė. Pastaraisiais metais ji didėja, tačiau dar nėra optimali.

Šie genetiniai tyrimai parodė, kad 53 iš tų 99 vilkų buvo jauni (iki vienų metų) ir iš skirtingų šeimų. Tai patvirtina ankstesnius spėjimus, kad dalis vilkų šeimų ir jų reprodukcijos atvejai lieka nepastebėti jų populiacijos stebėsenos metu arba kad valstybės siena nėra kliūtis jiems judėti. Lietuvoje gali būti sumedžiojami vilkai, kurie atvesti kaimyninėse šalyse, o tose šalyse – atklydę mūsiškiai.

Pagal tyrimus atlikusių mokslininkų rekomendaciją, šiemet siūloma atsisakyti pernai taikyto vilkų sumedžiojimo limito paskirstymo pagal rajonus. Taip siekiama išvengti vilkų genetinės įvairovės susiaurėjimo, jeigu vienoje nedidelėje teritorijoje būtų sumedžioti visi kurios nors jų šeimos individai.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

6 Komentarai

 • simas
  Posted 2019.10.06 at 11:56

  Būtų labai gerai,kad vilkų padarytus nuostolius,bent 50 procentų,apmokėtų “Baltijos vilkas”,o tada pamatytumėm,kaip būtų padidintos vilkų medžioklės kvotos.

  11
 • Remigijus
  Posted 2019.10.04 at 19:14

  Anksčiau vilkus medžiodavo visus metus ir jų neišnaikino,o dabar limitai medžioklės terminai. Jų ir norėdamas neišnaikinsi. Čia tik baltvilkiai garsiai rėkia ir melžia valstybę. Įdomu būtų sužinot ar yra jų susaidėj nors vienas medžiotojas. Kad jų ginamieji jau baigia miškuose išnaikint smulkiąją fauną tai jiems dzin,nešnekant apie ūkininkams daromą žalą. Turėtų kiekviens medžiotojų klubas savo plotuose reguliuoti jų skaičių

  32
  4
  • Mantas
   Posted 2019.10.05 at 14:38

   Nusipezėjai, Remyga. Ko toks aršus, kaip vilks? Iš tekstinio prunkštimo supratau, kad smulkios faunos likimu susirūpinai? Pridusęs apie “Baltijos vilką”, kurk kokią organizaciją, kaip “Baltijos bebras”! Ar per daug užsiėmęs, nervingai vamzdį blizgini prie kompo, šildomas senų langų rėmų ugnies, gamtos mylėtoją primeti. Jaučiu artistą…

   1
   19
 • Prie ūkio
  Posted 2019.10.04 at 16:37

  Čia kokie “mokslininkai” pasiūlė 110 vilkų sumedžiojimo limitą? Gal tie patys iš “Baltijos vilkas” kur yra suinteresuoti, kad jų būtų medžiojima mažiau? O Ministrui tai neužteko “vyriškumo” atstovėti normalių skaičių ir tiek.

  36
  3
  • Kamilė
   Posted 2019.10.04 at 18:12

   O koks normalus skaičius būtų?

   1
   2
  • Miskinis
   Posted 2019.10.04 at 18:20

   Seniau buvo medžiojama 200 vilkų ir visda jų buvo.

   35
   3

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą