Aplinkos ministro sudaryta darbo grupė Vilko apsaugos planui ir populiacijos apskaitos metodikai tobulinti pasiūlė per 2018-2019 m. medžioklės sezoną, kuris prasidės spalio 15 d., leisti sumedžioti 110 vilkų. Ministras, atsižvelgęs į šį siūlymą, mokslininkų išvadas ir rekomendacijas, vilkų sumedžiojimo limitą patvirtins artimiausiu metu.
Minėtosios darbo grupės siūlymas parengtas remiantis šiuolaikine, kitų Europos šalių praktika pagrįsta vilkų populiacijos apskaičiavimo metodika. Ji leidžia tiksliau nustatyti, kiek šalyje gyvena vilkų, ir tikslinti kasmetį leidžiamų sumedžioti skaičių. Iki šiol Lietuvoje vilkų populiacija buvo vertinama mėginant juos skaičiuoti pagal jų pėdsakus vieną sutartą dieną sniege. Deja, kintant oro sąlygoms, tokie bandymai tampa vis mažiau tikslūs, todėl pasirinktas kompleksinis duomenų kaupimo metodas.
110 vilkų sumedžiojimo limitą darbo grupė pasiūlė, remdamasi šiemetinės apskaitos duomenimis ir siekdama išlaikyti miško ekosistemoms svarbių gyvūnų – vilkų – tinkamą populiacijos lygį. Dabar, erdvinės 2018 m. apskaitos pagal pėdsakus sniege rezultatų analizės duomenimis, šalyje gyvena ne mažiau kaip 34 šeimos.
Nors mūsų šalyje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkas priskirtinas saugomoms rūšims, dėl didelės šių žvėrių pridaromos žalos Lietuvai padaryta išimtis – juos leidžiama medžioti. Vilkų medžioklė mūsų šalyje yra ribojama nustačius jos laiką ir leidžiamų sumedžioti žvėrių skaičių. Pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir tęsiasi iki balandžio 1 d. (išnaudojus sumedžiojimo limitą, sezonas užbaigiamas anksčiau).
Tačiau vilkai pradeda pjauti gyvulius ne rudenį, o nuo pat ganiavos pradžios, todėl ūkininkams ir kaimo bendruomenėms svarbu, kad vilkų gausa būtų reguliuojama ir iki oficialios jų medžioklės sezono pradžios. Pastaruoju metu pagausėję pranešimai apie vilkų papjautus gyvulius nėra išskirtinis šių metų faktas – paprastai tokiu metų laiku vilkai moko savo jauniklius medžioklės paslapčių.
Spręsdama su vilkų gausos reguliavimu susijusias problemas, Aplinkos ministerija š. m. rugpjūčio 28 d. patikslino Saugomų rūšių naudojimo tvarką.
Ligi tol savivaldybėje leidimas medžioti vilkus ne sezono metu galėjo būti išduotas tik oficialiai registravus 10 žalos atvejų. Tačiau šis skaičius neatspindi realios žalos, nes tokių atvejų gali būti ir mažiau nei 10, bet jų metu vilkai būna išpjovę daugiau gyvulių.
Patikslinta Saugomų rūšių naudojimo tvarka nustato, kad leidimai medžioti vilkus ne sezono metu išduodami priklausomai nuo įregistruotų žalos atvejų skaičiaus ir prašymo pateikimo datos. Turi būti registruojami ir sumuojami savivaldybės teritorijoje padarytos vilkų žalos atvejai, įvykę nuo gegužės 1 d. iki prašymo pateikimo dienos.