Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šį 2023–2024 m. medžioklės sezoną bus galima sumedžioti 341 vilką

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė įsakymą dėl vilkų sumedžiojimo 2023–2024 m. limito: nuo spalio 15 d. iki kitų metų kovo 31 d. bus galima sumedžioti 341 vilką.

Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius ir moksliniais tyrimais apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių. Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, limito nesiūloma skirstyti rajonais.

Pagal Medžioklės taisykles, vilkų sumedžiojimo limitą tvirtina aplinkos ministras, remdamasis Vilko apsaugos plane nustatytais principais, kad būtų užtikrinta palanki vilko rūšies apsaugos būklė. Rengiant projektą iš esmės remtasi 2022-2023 m. sumedžiotų vilkų genetiniais ir produktyvumo tyrimais, kuriuos atliko Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos mokslininkai.

Atlikti tyrimai rodo, kad vilkų šeimų skaičius auga: Lietuvos teritorijoje vilkų šeimų yra ne mažiau kaip 91. Pagal Vilko apsaugos planą jeigu vilkų yra daugiau kaip 62 šeimos, populiacijos naudojimas planuojamas taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas 32–62 šeimųribose. Nustatomas sumedžiojimo limitas, kuris lygus metiniam prognozuojamam populiacijos prieaugiui arba didesnis, pasikonsultavus su nepriklausomomis mokslo ir kitomis suinteresuotomis institucijomis, ar siūlomas nustatyti limitas nesutrukdys pasiekti vilkų populiacijos apsaugos ir valdymo ilgalaikio tikslo.

Planuojant sumedžiojimo limitą, VDU mokslininkai rekomendavo atsižvelgti ir į tai, kad pastaraisiais metais atliekami vilkų populiacijos genetiniai, amžiaus, reprodukcijos ir pasiskirstymo tyrimai rodo stabilią arba gerėjančią populiacijos būklę bei didėjantį vilkų skaičių. Pastaruosius keturis medžioklės sezonus nustatant sumedžiojimo limitą, besiveisiančių šeimų skaičius buvo dauginamas iš kaimyninėse šalyse nustatyto prieaugio vidurkio 3,25, tačiau, naudojant šį perskaičiavimo koeficientą, visą šį laikotarpį buvo stebimas vilkų populiacijos augimas. Tikėtina, kad prieaugio vidurkis 3,25, kuris buvo nustatytas šiauresnėse šalyse, neatitinka geresnėse gamtinėse sąlygose besiveisiančios vilkų populiacijos būklės.

Kad būtų galima sustabdyti tolimesnį vilkų populiacijos augimą, VDU mokslininkai siūlė šiemet atsargiai didinti prieaugio vidurkio koeficientą, naudojamą šio medžioklės sezono sumedžiojimo limitui apskaičiuoti, iki 3,75. Pokytis po siūlomo prieaugio vidurkio koeficiento koregavimo bus stebimas ir šis koeficientas bus atitinkamai koreguojamas nustatant vilkų sumedžiojimo limitą  kitais metais.

Vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki kovo 31 d. Išnaudojus vilkų sumedžiojimo limitą, vilkų medžiojimo sezonas nutraukiamas anksčiau. Ankstesnis vilkų medžioklės sezonas realiai baigėsi kovo 2 d. Praėjusiam medžioklės sezonui buvo nustatytas 282 vilkų sumedžiojimo limitas.

Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais panaši. Iki 2023 m. rugsėjo 12 d. atlyginant vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą išmokėta  112 908 eurų, iki 2022 m. rugsėjo 20 d. – 127 137 eurų, 2021 m. – 100 401 eurų kompensacijų ūkinių gyvūnų augintojams.

Su  ministro įsakymu „Dėl vilkų sumedžiojimo per 2023–2024 metų medžioklės sezoną limito patvirtinimo“ galima susipažinti čia.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.5 / 5. Balsavo: 21

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

6 Komentarai

 • Ūkininkas
  Posted 2023.10.11 at 08:46

  kaip jie skaičiuoja tuos vilkus?pirmokėliai jau seniai suskaičiuotu, jiems su mokslininkais nesiseka ,kad populiacija didėja dvigubai, nes priauglis yra 5 vilkiukai.

  • Ūkininkui
   Posted 2023.10.11 at 21:00

   Pasidomėjus galima išsiaiškinti pilkių skaičiavimo metodiką. Bėda tame, jog formulėje nenumatyti variantai, kai plėšrūnų kiekis viršija mumatytą maksimumą.

 • Rimvydas
  Posted 2023.10.10 at 22:38

  Eilinį kartą darbas nepadarytas iki galo, t. y. suplanuotas sumedžiotinų vilkų kiekis neatstatys populiacijos iki max ribos, taip ir liks vilkų kiekio perviršis. O tendencija tokia, kad tų vilkų vis daugėja, populiacija nestabilizuojasi (nestabilizuojama).

  7
  1
 • Gediminas
  Posted 2023.10.10 at 21:55

  Blogai, kai medžiojamas tik menamas prieauglis ir visiškai neatsižvelgiama, jog pilkių kiekis dvigubai viršiją numatytą maksimumą.

  11
 • Post Author
  Miske.lt
  Posted 2023.10.10 at 21:13

  Pasitvirtino mano nuomonė apie Simoną Gentvilą, dar tokio sukto ministro medžiotojai nematė… Bet plačiau apie tai vėliau 😉

 • Jonas
  Posted 2023.10.10 at 21:11

  Įdomu kas skaičiavo,nes jie visi bijo,puldinėja juos vilkai!!?

  5
  2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą