Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) konstatuoja, kad afrikinio kaulių maro (AKM) virusas išlieka aktyvus visus metus bei pataria neintensyvinti šernų judėjimo AKM užkrėstoje teritorijoje ir nevykdyti medžioklių varant arba jose nenaudoti palaidų šunų.
„Norime priminti medžiotojams, kad medžioklės varant metu gyvūnai yra išvaromi žmonių ir šunų iš įprastų jiems gyvenamųjų plotų, todėl bėga į gretimas teritorijas – traukiasi ten, kur jiems atrodo saugiau. Šitaip AKM užkrėstose teritorijose galimai sergantys šernai gali pasitraukti į teritorijas, kur AKM viruso dar nėra, ir ją užkrėsti, lygiai kaip, sveiki šernai gali pasitraukti į užkrėstas teritorijas ir ten užsikrėsti virusu, ir pernešti ligą savo gentainiams. Dar kartą norime priminti medžiotojams, kad užkrėstose teritorijose ar besiribojančiose su užkrėsta teritorija vietovėse nevykdytų medžioklių varant, ar vykdytų jas be palaidų šunų, ar tyliuoju būdu“, – perspėja VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis.
VMVT primena, kad pernai metų pabaigoje AKM virusas labai suaktyvėjo šernuose ir išlieka aktyvus visus šiuos metus. Per praėjusią vasarą AKM užkratas pateko ir į kiaulių ūkius bei buvo nustatytas net 16 kiaulių ūkių, kuriuose nugaišo ir buvo nugaišinta bei sunaikinta 2255 kiaulės. Prieš tai AKM kiaulių ūkyje buvo nustatytas tik 2020 metais. AKM virusas nustatomas kaip naujose Tauragės, Šilutės, Kretingos rajonuose, taip ir teritorijose kuriuose kažkada buvo išguldęs beveik visą šernų populiaciją Molėtų, Jurbarko, Telšių, Kelmės, Plungės, Varėnos, Šalčininkų, Kaišiadorių, Prienų, Visagino rajonų teritorijose. Viruso suaktyvėjimas pastebėtas ne tik Lietuvos Respublikos teritorijoje, bet ir kaimyninėse šalyse – Latvijoje bei Lenkijoje.
Šiuo metu virusas nestabdo savo aktyvumo. Randami nuo AKM nugaišę šernai bandomis ar per medžiokles sumedžiojami ne pavieniai, o keli ar net keliolika AKM užsikrėtusių šernų. Gyventojai skatinami pranešti apie pastebėtas gyvūnų gaišenas – Radusiems šerno gaišeną – specialios išmokos | Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (vmvt.lt)
5 Komentarų
Kęstutis
Dar reikėtų, kad gyvosios gamtos pareigūnus patikrintų kaip jie elgiasi. Davė teisę tik apžiūrėti, o ne kratą daryti, dabar sustabdo automobilį iškilnoja kilimėlius, daiktus, paima telefoną ir padeda, kad nepaimtum ir nefilmuotum. Yra visiška betvarkė ir visi padaromi nusikaltėliais dėl kelių pagatų brakonierių. Reikia, kad Aplinkos ministerija įkurtų savo tarnyboje įmuniteto skyrių ir reaguotų į medžiotojų ir žvejų skundus nes dabar nėra kam skūstis nebent teismui.
Vientik
Drausti, bausti, neleisti. Vet tarnybom kyšininkaut buvo uždrausta net LR BK reglamentuotu įstatymu, o susėmė visą vet grietinėlę. Už kyšius pro pirštus į kiaulių snukius ūkiuose žiūrėję tiktindami pašarų kokybę, paplatinot marą miške. Tad cykiai tupit, ba visus susems.
Ūkininkas
ir kaip tas biurokratas negali ramiai miegoti, kyšinikus iš susėmė tai dabar vaidina darbščius
Nedas J.
O tai šiais laikais dar kas nors vykdo nomenklatūrines medžiokles su varovais ?
Mes jau dešimtmetis kaip tik tyliuoju būdu medžiojame.
Neldas
Tegu greičiau priima įstatymą dėl naktinių taikiklių, o ne drausti varomines per kurias daugiausiai sumedžiojama šernų, be to prasidėjo ruja, kur šernų migracijos nesustabdysi