Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Reikalingas intensyvesnis medžiotojų bei ūkininkų įsitraukimas į užkrečiamų ligų valdymą

Turinys:

Šiemet afrikinio kiaulių maro (AKM) židiniai laukinėje gamtoje fiksuoti daugiau nei šimte vietų, o drauge sezoniškai plintantis Labai patogeniškas paukščių gripas (LPPG) jau nustatytas viename Varėnos rajono ūkių ir vienas atvejis laukiniuose paukščiuose Marijampolės rajone. Nesitraukiant šių pavojingų ligų grėsmei, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento Kėdainių skyrius organizavimo pasitarimą – mokymus vietos medžiotojams bei ūkininkams, informuojantį apie šių užkrečiamų ligų plitimo prevenciją bei apsaugos priemones.

„Gegužės mėnesį, įprastai intensyvėja šernų medžioklės, todėl AKM prevencija ir stebėsena šiuo metu yra ypač reikšminga. Medžiotojams nuolat akcentuojame ir tai, kad šernų populiaciją reguliuoti yra svarbu nuolat, o šiuo metu dauguma šernų patelių jau atsivedusios jauniklius, todėl populiacija ženkliai didėja. Pastebime, kad dėl didėjančios šernų populiacijos didėja AKM atvejų skaičius, o šiltuoju metu laiku padidėja rizika ir AKM virusui iš laukinės gamtos patekti į kiaulių ūkius. Na, o pastaruoju metu ir Kėdainių rajone bent vienam sumedžiotam šernui kas mėnesį nustatoma ši pavojinga liga. Kadangi AKM ir LPPG plitimo pavojus išlieka didžiulis, nuolat informuojame tiek ūkininkus, tiek medžiotojus apie užkrečiamų ligų kontrolės priemonių taikymą, stebėseną, prevenciją bei įgyvendinimą, akcentuojame saugumo priemones, kad iš laukinės gamtos virusai nepatektų į ūkius“, – sako VMVT Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja – inspektorė Jurgita Jagačanskė.

Nuo metų pradžios Lietuvoje nustatyti 196 AKM užsikrėtę šernai. Šylant orams, šis pavojingas virusas, grėsmę keliantis ir kiaulių ūkiams, ima plisti dar aktyviau. Vieną iš svarbiausių vaidmenų, siekiant kuo greičiau nustatyti AKM viruso cirkuliacijos vietas, atlieka medžiotojai, todėl šiuo metu vėl intensyvinant šernų medžiokles, jų įsitraukimas į viruso stebėseną bei valdymą gali turėti lemiančių pasekmių užkrato plitimui.

Šiais metais Kėdainių rajone vykdoma ne tik AKM, bet ir Klasikinio kiaulių maro stebėsena šernų populiacijoje, kadangi gretimame Jonavos rajone 2011 metais buvo nustatyti šios ligos židiniai kiaulių ūkiuose – stebima, ar virusas nėra išlikęs laukinėje gamtoje. Per visus stebėsenos metus teigiamų atvejų nenustatyta.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijoje vykusių mokymų metu dalyviams buvo primintos svarbiausios biologinio saugumo priemonės ir ligų prevencijos būdai, kuriais galima užkirsti kelią gyvūnų užkrečiamųjų ligų plitimui, išdalinta mokomoji bei informacinė medžiaga.

VMVT primena – radus šerno, lapės ar usūrinio šuns ar laukinio vandens paukščio gaišeną, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar ūkiniams gyvūnams reikia apie tai pranešti trumpuoju VMVT numeriu 1879.

VMVT inspektoriai reaguoja į visus pranešimus ir nuvykę į vietą atrenka oficialios kontrolės mėginius dėl AKM, LPPG ar pasiutligės.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.4 / 5. Balsavo: 17

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

11 Komentarai

 • Vidmantas
  Posted 2023.05.14 at 10:59

  Aplinkos Apsaugos Departamentas NERA SUINTRESUOTAS LIKVIDUOTI Afrikinio Kiaulių Maro , NES ITEISINTU NAKTINIO MATYMO PRIETAISUS šernų medžioklėje naktį, juk šernas ir maitinasi ir migruoja daugiausia naktį ,O TO JIE NESKUBA SPRESTI. Kodel

 • Šernas
  Posted 2023.04.26 at 04:47

  Kokie visi Jūs naivūs komentatoriai. Kuo ilgiau stenksitės išlaikyti kiaulides miške, tuo ilgiau neatsikratysime šio baisaus viruso. Labai jau susireikšminat dėl savo hobio objekto gal pagalvokite apie kitos rūšies paleidimą i laisvę pvz Danielius.

  • Valdas
   Posted 2023.04.26 at 07:28

   Tai kad danieliai invaziniai. Kiaulininkai rėkia dėl šernų, grūdininkai šaukia dėl kanopinių. Viena išeitis – visus žvėri išnaikinti ir bus ramu…

 • Sigitas
  Posted 2023.04.25 at 22:37

  Kazkada aiskino kad siuo maru susirgus sernai nepasveiksta ir persirgti negali kai daug atveju fiksuojama kai sernai su amziumi persirge ar sergantys gyvena kaip niekur nieko. Jau beveik visa teritorija gavo to maro pajausti pradzioje sernai krito bet dabar atsistate populiacijos ir kad ir pasitaiko vienetiniai atvejai tai masinio kritimo nebera tai ko cia triedzia. Skirtu geriau finansavima apsaugai fermoms apsaugoti ir paliktu gamta ramybeje kuri ir be zmogaus tukstancius metu susitvarkydavo…

  1
  1
 • Bratka
  Posted 2023.04.21 at 09:43

  Kodėl prie šios akcijos neprisijungia aplinkos apsaugos ministerija su S. Gentvilu priešakyje. Gal jų šios ligos nedomina išskyrus tik brakonierių gaudymą ir baudų skirimą. Aplamai yra klausimas o kam ši ministerija reikalinga???

  12
 • valdas
  Posted 2023.04.21 at 09:04

  Būt labai įdomu sužinoti kokiuose rajonuose pasireiškė AKM?

  • valdas
   Posted 2023.04.21 at 10:28

   Dėkui už nuorodą. Tai kiek suprantu, maras pasirodė pas tuos kurie dar jo neturėjo… Kol visi neprasirgs ir neįgaus atsparumo nieko čia nebus. Labiausiai čia nepatenkinti, tai didieji kiaulininkai…

  • Tomas
   Posted 2023.04.21 at 10:44

   Gal ponas Senkus arba tarnyba issaudzius kiaules po to sernu priklonuos???? Tai tarnybai svarbu garsiai rekti ir Europines saibas semtis…. O kas bus po to tai px….. Eis tas maras ir praeis…. Kas tuos marus pries 100 ar pries 1000 metu kontroliavo??? Urviniu zmoniu veterinarijos tarnyba gal???? Cia eilinis lochatronas ES saibom pasiimt…

   7
   1
 • Senkus
  Posted 2023.04.20 at 13:36

  O gal pradėkite iš pradžių nuo savo klubo ir kai kurių klubu tvarkytis savo daržą, paskuj tokius straipsnius rašyti, kodel intensyviau medžioti, jei patys sau prieštaraujat?? Kiek žinau klube jūsų už sumedžiotą Kiaule bauda 100-200eur į klubo sąskaita, tai kaip čia susija tokie dalykai su intensyvesnę medziokle?

  5
  7
  • Artūras
   Posted 2023.04.20 at 14:01

   Jūsų komentaras ne laiku ir nevietoje

   12
   2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą