Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pirmasis Lietuvoje AKM atvejis kiaulių laikymo vietoje šiemet!

Turinys:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša apie Lietuvoje po beveik metų pertraukos nustatytą afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį kiaulių laikymo vietoje

Pranešimas apie galimą ligos įtarimą gautas iš nedidelio ūkio Marijampolės sav., Valavičių k., aplink kurį jau antras mėnuo randamos AKM užkrėstos šernų gaišenos. Ūkyje buvo laikomos 2 kiaulės savo reikmėms, tad vienai iš jų nugaišus, o kitai pradėjus sirgti, informacija perduota VMVT Marijampolės departamentui. Veterinarijos gydytojams – inspektoriams nuvykus į ūkį, nedelsiant buvo atrinkti abiejų kiaulių  mėginiai ir pristatyti tyrimams į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (NMVRVI). Šiandien NMVRVI patvirtino šios ligos faktą abiem gyvūnams. Likusi ūkyje kiaulė nugaišinta, atsakingi asmenys atliks pirminį ūkio valymą ir dezinfekavimą. 

„AKM sparčiai plinta gamtoje ir deja, jau pasiekė kiaulių laikymo vietas. Pirmiausiai AKM virusas pateko į kiaulių laikymo vietą būtent ten, kur jis šiuo metu yra aktyviausias šernuose – Marijampolės savivaldybėje. Tai rimtas signalas. Virusas toliau grėsmingai plinta šernų tarpe, todėl visi kiaulių laikytojai turėtų rimtai peržiūrėti savo taikomas biologinio saugumo priemones, nes bet kuriuo metu AKM virusas gali patekti ir į didesnius kiaulių ūkius, o tai tūkstantiniai nuostoliai ir savininkams ir valstybei, kuomet užsidarys prekybos keliai į ribojimų zonas patekusiems komerciniams ūkiams. Šis atvejis dar kartą parodo, kokia pavojinga ir agresyvi yra AKM liga ir kaip lengvai iš užkrėstos aplinkos ji gali patekti į kiaulių ūkius. Kreipiamės į visus kiaulių augintojus bei medžiotojus, ragindami visuomet labai atsakingai laikytis visų biosaugos reikalavimų tiek medžioklės metu, tiek kiaulių ūkiuose. Keliaujantiems į gamtą ir aptikusiems šerno gaišeną – praneškite telefonu 1879 VMVT specialistams, kad būtų galima identifikuoti AKM židinius. Jei tik kam nors kyla klausimų ar neaiškumų, kuo skubiau kreipkitės į VMVT specialistus dėl konsultacijos. Patys saugokime savo turtą – laikomas kiaules, nes tik nuo savininko atsakingumo priklauso, ar liga pateks į ūkį, ar šiuo laikotarpiu pavyks jos išvengti Būkime atsakingi – neleiskime šiam mirtinam virusui plisti“,  – pranešė šiuo metu VMVT vadovaujanti Audronė Mikalauskienė.

AKM pirmojo protrūkio vieta (raudonas taškas) ir AKM protrūkiai šernuose (tamsiai žali taškai).

Aplink ūkį VMVT specialistai nustatė apsaugos ir priežiūros zonas, sudarė epizootinio tyrimo grupę, siekdama nustatyti ligos į kiaulių laikymo vietą patekimo kelius. Aplink ligos židinį nustatytose apsaugos ir priežiūros zonose bus pradėtas vykdyti kiaulių laikymo vietų surašymas ir laikomų kiaulių deklaravimas. Pirminiais duomenimis, komerciniai kiaulių ūkiai į apsaugos ir priežiūros zonas nepatenka. 

Apie kiaulių laikymo vietoje nustatytą AKM protrūkį informuota Europos Komisija ir Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybos.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.5 / 5. Balsavo: 8

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentarai

  • Šernas
    Posted 2023.06.26 at 11:23

    Nejaugi niekada nebus išrasta vakcina??

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą