Visi aiškiai žinome, kad pagrindinė peilio dalis yra geležtė, kuria pjauname, bet perkant peilį parduotuvėje – panašiai kaip renkantis gerą vyną – akys laksto po butelių etiketes ir iš tiesų neaišku, ką ir kaip pasirinkti, kuris geras, kuris blogas, ar svarbu, kur pagamintas.
Rinkdamiesi peilį mes, medžiotojai, turėtume vadovautis visiškai paprastais dalykais. Tegul visos metalo subtilybės ir cheminė sudėtis (nors tai, aišku, yra labai svarbu) lieka peilių specialistams, entuziastams ir profesionalams. Čia vėl tinka vyno pavyzdys: mums svarbu, kad vynas būtų skanus, tinkamas prie konkretaus patiekalo ir aiškiai žinotume jo kilmę, tačiau ne tiek svarbu, kaip jis pagamintas ir kokiomis proporcijomis naudotos tam tikrų veislių vynuogės. Renkantis peilį mums nereikia žinoti jo cheminės sudėties, bet svarbu žinoti, ar metalas geras, blogas, kiek grūdintas, kur gamintas, kiek išlieka aštrus, ar lengvai galandamas. Jau kiekvieno metalo pavadinime irmarkėje yra kodas, pagal kurį galima nustatyti jo kokybę, kuri griežtai reglamentuojama standartais. Priklausomai nuo metalo markės, peilis gali rūdyti ar nerūdyti, greitai atšipti ar ilgai išlikti aštrus, būti standus ar lankstus. Čia susiduriame su tolesniu žingsniu – geležtės grūdinimu, o tai iš esmės yra dar vienas svarbus veiksnys, nustatantis, ar peilis bus minkštas, lankstus, išliks aštrus ar bus pernelyg trapus ir lūžinės. Deja, iš akies pasakyti, kiek ir kaip peilis grūdintas, neįmanoma.
Paprastai peilio metalo kietis matuojamas pagal Rokvelo skalę, kuri reiškiama santrumpa HRC ir matuojama nuo 40 iki 60 vienetų. Aukso vidurys ir geros kokybės rodiklis paprastai yra nuo 55 iki 58 vienetų. Jeigu kietis didesnis nei 60 vienetų, tai bus labai kietas peilis už atitinkamai aukštą kainą ir su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis. Tai nereiškia, kad peilis išliks aštrus ilgiau nei, pavyzdžiui, 58 HRC geležtė, jis greičiau bus trapus, labai sunkiai galandamas, ir geležtė gali išvis aptrupėti. Pardavėjai ne visuomet žino metalo markę ir tuo labiau kietį, tačiau renkantis peilį dera pažvelgti į gamintojo interneto svetainę, kur visi šie parametrai turėtų būti nurodyti. Vienu straipsniu sunku apžvelgti visas metalų markes – šia tema galima rašyti knygas. Metalų ir peilių gamybai naudojamų jų modifikacijų yra labai daug, tad kad šis pramoginis straipsnis netaptų nuobodžia disertacija ir mums, medžiotojams, kas nors bent kiek paaiškėtų, apžvelgsiu populiariausias metalo markes, kurių peilių galima įsigyti mūsų parduotuvėse ar pas peilių meistrus.
INOX, STAINLESS, STAINLESS STEEL, ROSTFREI, SUPER STEEL IR KT.
Jeigu ant peilio geležtės yra kuris nors šių užrašų, jie neabejotinai rodo, kad šie peiliai yra iš nerūdijančiojo plieno. Dažnai tokie peiliai yra pagaminti iš 420 markės nerūdijančiojo plieno, kuris yra pakankamai kieta ir dažniausiai pigi medžiaga. Iš jo gaminamos masinio vartojimo prekės, virtuviniai ir kišeniniai peiliai. Šiai markei prastą reputaciją atnešė jūra Rytų kaimynėje masiškai gaminamų nekokybiškų peilių, kurių galima nusipirkti ant kiekvieno kampo. Vis dėlto tinkamai apdorojus ir užgrūdinus, iš šios markės išeina visiškai kokybiški ir geri peiliai, ir tai patvirtino kelios pasaulyje žinomos firmos.
440A, 440B, 440C.
Tai yra JAV ir Europoje viena populiariausių metalo markių, iš kurių gaminama dauguma visų medžioklinių, sulenkiamų, kišeninių, išgyvenimo, turistinių ir kitų peilių. Išskiriamos 440A, 440B, 440C, iš kurių 440A markės metalas yra minkščiausias ir atitinkamai mažiausiai rūdija (mažas anglies kiekis), o 440C – kiečiausias (didelis anglies kiekis) ir trapiausias bei labiausiai rūdijantis. Iš 440A markės gaminami peiliai povandeninių nuotykių mėgėjams, nes šis plienas mažiausiai rūdija. Šie peiliai naudojami tik ekstremaliomis situacijomis po vandeniu ir ilgai išlikti aštriems jiems nebūtina. Kita kalba apie medžioklinius peilius, kur svarbu, kad peilis skrodžiant išliktų aštrus ir lengvai galąstųsi. Tokie peiliai gaminami iš 440B ir 440C markės metalo. Tinkamai apdorojus, o tai yra slaptas kiekvienos save gerbiančios kompanijos receptas, išeina labai geros kokybės geležtės. Kurį laiką ši markė Europoje buvo viena lyderių, kol pasirodė kitų metalų, ypač lydinių ir miltelinių metalų, turinčių panašių ar net geresnių savybių.
AUS6, AUS8, AUS10.
AUS praktiškai yra 440 markės analogas, gaminamas Japonijoje. Daugelis peilių gamintojų jį naudoja vietoj 440. Pavyzdžiui, vietoj 440B naudojama AUS8, vietoj 440C – AUS10. Kai kurie gamintojai JAV vietoj 440C naudoja AUS8. Šios markės metalą naudoja ir Kinijos bei Taivano peilių gamintojai, bet tai nereiškia, kad peiliai yra prastos kokybės, veikiau priešingai! Šios markės peilius lengva galąsti ir jie ilgai išlieka aštrūs.
SANDVIK.
Švedijos kompanijos Sandvik gamykla yra Sandvikeno miestelyje, esančiame apie 200 km nuo Stokholmo, ir produktai iš ten gaminamo metalo yra žinomi visame pasaulyje dėl savo aukštos kokybės. Mūsų medžiotojai šį metalą vadina „švedų plienu“, kuris visais laikais buvo itin vertinamas dėl savo darbinių savybių ir kokybės. Populiariausia Sandvik gamyklos metalo markė yra 12C27, kuri puikiai tinka peiliams ir yra laikoma premium klasės peilių metalu. Iš Sandvik 12C27 metalo pagaminti peiliai yra itin tvirti, gerai galandami ir ilgai išlieka aštrūs. Kita populiari metalo markė, naudojama skustuvų geležtėms gaminti, yra Sandvik 13C26. Švedijos skustuvų plienas yra labai švarus metalas, smulkiagrūdės struktūros, labai kietas, ilgai nešimpantis ir apskritai patvarus. Čia, aišku, reikia prisiminti, kad neapdorotas metalas dar negali būti naudojamas, ir Švedijos peilių gamintojai sugebėjo šią kokybišką medžiagą panaudoti savo naudai visais 100 procentų, nors anglies koncentracija yra mažesnė nei aukštesnės klasės metalo! Iš patirties galiu pasakyti, kad šias geležtes yra malonu galąsti ir tai daryti lengva deimantiniu galąstuvu.
RUSIJOJE GAMINAMI PLIENAI.
Šiame straipsnyje nekalbėsime apie Damasko plieną ar bulatą, nes tada turėtume skirti laiko tik šiam įdomiam ir gražiam metalui, turinčiam seną istoriją ir paslapties šydą. Iš Rusijos peilių meistrų esu girdėjęs, kad Damasko plieno peilis neturėtų būti kankinamas miške ir medžioklėje, šį gražų, brangų peilį esą reikėtų laikyti kolekcijoje ir juo didžiuotis. Aišku, yra ir radikaliai priešingų nuomonių, bet šį kartą ne apie tai, o apie Rusijoje gaminamų plienų peilius, kurių galima įsigyti kiekvienoje medžioklės reikmenų parduotuvėje.
40X13 Populiarus metalas vidutinės klasės narų ir žvejų peiliams, sulenkiamiems ir virtuviniams peiliams gaminti. Nebrangi, minkšta medžiaga, bet labai atspari rūdims. Patenkinamai išlieka aštri, lengvai galandama.
65X13 Panašus metalas į pastarąjį, tačiau daug ilgiau išlieka aštrus. Šis metalas naudojamas gaminant daugybę pigių medžioklinių, sulenkiamų ir turistinių peilių. Jeigu įmanoma, tokį peilį reikėtų įsigyti 56– 59 HRC kiečio, ir jis dirbs labai garbingai.
95X18 Populiariausias medžioklinis peilis (pirmasis skaičius reiškia anglį – šiuo atveju jos dalis yra 0,95–1,1 %, X reiškia chromą, kurio dalis nurodyta antruoju skaičiumi – 16–18 %). Šis metalas lyginamas su 440C ir XX amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje buvo plačiai naudojamas gaminant aukštos kokybės peilius. Kaip nurodo Rusijos meistrai, ilgainiui pasirodė ir trūkumų, šiuos peilius sunku galąsti. Tačiau nuo savęs galiu pridurti, kad galbūt tai buvo sunku XX amžiaus paskutinį dešimtmetį, tačiau dabar su šia problema susitvarkome lengvai.
CARBON STEEL – ANGLINIS PLIENAS.
Parduotuvėse galime rasti ir medžioklinių peilių iš anglinio plieno. Anglinio plieno peiliai dažnai būna patvaresni ir lengviau aštrinami nei nerūdijančiojo plieno. Šio metalo sudėtyje trūksta chromo, ir tuo jis skiriasi nuo nerūdijančiojo plieno, taigi yra daug jautresnis korozijai. Angliniame pliene yra mažiau anglies nei tipiniame nerūdijančiajame pliene, bet jis yra pagrindinis lydinio elementas. Pagrindinė šios medžiagos sudėtinė dalis padaro peilį labai kietą, skirtingai nuo nerūdijančiojo plieno gaminių, jis gerai galandamas ir išlieka aštrus.
ELMAX.
Galąsdamas peilius esu susidūręs su įvairių tipų plienu, ir vienas įdomiausių metalų buvo dar vienas švedų gaminys iš įmonės Uddeholms AB – plienas Elmax (1,7 % C, 18 % Cr). Parduotuvėse jo nesu radęs, bet tokio plieno peilį galima užsisakyti iš meistrų ar gamintojo, ieškoti interneto parduotuvėse. Pagal aprašą metalo HRC yra apie58, ir jį buvo nesudėtinga galąsti, jis maloniai ėmė skiedras ir buvo lengvai šlifuojamas. Medžiaga yra itin atspari dilimui ir rūdims. Taip pat tikiu, kad toks peilis ilgai išliks aštrus ir jį bus lengva paaštrinti medžioklėje lauke ar miške. Galąsti, aišku, reikia su įranga, konkrečiais kampais ir naudojant deimantinį galąstuvą.
Taigi prie paprastų metalų galėčiau priskirti JAV markę 440A, japonų AUS6, rusų 40X13. Iš šių metalų gaminami paprasti peiliai, kurie yra gana minkšti ir greitai galandami (bet taip pat greitai atšimpantys), skirti naudoti buities smulkmenoms pjaustyti, suvenyriniai, virtuviniai peiliai ir kt. Jeigu ant peilio matote metalo markę 440 be raidės, greičiausiai tai yra 440A. Kitos klasės metalai yra amerikiečių ir europiečių 440B, japonų AUS8, švedų Sandvik 12C27, kinų 8Crl3MoV. Šie peiliai yra puikus kainos ir kokybės derinys. Jei kietis atitinkamas, jie lengvai galandami ir ilgai išlieka aštrūs. Kam reikia patikimo darbinio peilio medžioklėje už atitinkamą kainą, šie peiliai bus pats tas.
Aukščiausios klasės metalai turi daugiausia anglies. 0,9–1,1 % anglies turi japonų ATS34, amerikiečių 154CM ir BG42, amerikiečių ir europiečių 440C, italų N690Co, austrų Bonier N695 ir kt. Šie peiliai itin ilgai išlieka aštrūs ir tobulai pjauna. Tai yra labai kieti peiliai, tačiau kietumas turi ir savo trūkumų – kietas peilis yra trapus, o tai reiškia, kad geležtėje lengva įkirsti įrantą, ji gali nulūžti. Toks peilis yra numatytas pjauti ir visiškai neskirtas kirsti ar kitiems panašiems veiksmams. Be to, lauko sąlygomis juos labai sunku išaštrinti. Jeigu turėčiau medžiotojui rekomenduoti, ką pasirinkti darbui miške, skrodimui, tolimesnėms kelionėms ar medžioklei savo miškuose, patarčiau rinktis peilius iš lengvai galandamo, ilgai nešimpančio metalo – 440B, AUS8, Sandvik 12C27 ar panašių, ir problemų nematysite. Nei tauko, nei plauko, ir kad gerai pjautų!