Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pasirinkti kalibrą – .270 Win ar .308 Win?

Turinys:

Kalbantis su medžiotojais, skaitant įvairius Lietuvos ir užsienio forumus apie šaunamuosius ginklus, šaudymą ir kalibrus, dažnai tenka pasijuokti iš to, kiek vis dėlto keistenybių žmonės parašo. Tolimasis šaudymas ir kalibro pasirinkimas yra temos, sukeliančios daugiausia emocijų, ilgiausias diskusijas ir aršiausius ginčus. Tačiau klausimas lieka vienas – ar apskritai įmanoma palyginti kalibrus ir jų rodiklius?

Kalbant apie kalibrus, medžiotojai turi ydą pabrėžti savo kalibro pranašumus, taip trokšdami pagrįsti savo pasirinkimą. Tai labiau panašu į bandymą įtikinti save patį, o ne kitus. Pasaulinėse diskusijose vienas daugiausiai aptariamų kalibrų yra .270 Winchester, o nuomonės yra visiškai priešingos. Man pačiam rodosi, kad tai yra kiek pervertintas kalibras. Diskusijose dažnai pasitelkiama statistika, įvairūs rodikliai, remiamasi įvairiomis nutikusiomis istorijomis. Iš pradžių visa argumentacija gali atrodyti įdomi, bet galų gale visa tai atsibosta.

Medžiotojai dažnai pamiršta, kad yra sukurta įvairių šovinių ir kalibrų, kaip ši sritis vystėsi pastaruosius penkiasdešimt metų, taip pat tai, kad tokios diskusijos tęsiasi visą šį laiką.

EVO-Green-500x317_02

.270 Win, nors ir modernesnis kalibras, vis dėlto už klasikinį .308 Win yra tik truputį pranašesnis ar net lygiavertis. Tai yra skirtingi, bet kartu ir labai panašūs kalibrai. Pasirinkimą daugiausia lemia amunicijos prieinamumas ir kaina.

Plėtojantis technologijoms, gerėjant parako kokybei, mažesni šoviniai šiais laikais teikia tai, ką anksčiau galėjo užtikrinti tik didesni ir galingesni. Taigi kalbant apie kalibrus svarbūs du klausimai: kiek tiesi yra kulkos skriejimo trajektorija ir kaip užmušamas žvėris. Nuolat ieškant kalibrų, kurių kulkos skriejimo trajektorija yra kuo tiesesnė, taip pat kulkų, suteikiančių kuo didesnę stabdomąją galią, galų gale reikia padaryti išvadą, kad viskam yra savos ribos. Galime užmesti į akį į Hornady Superformance .308 Win kalibro šovinį su 150 greinų (9,7 gramo) SST kulka, kurios greitis vamzdžio gale yra 914 m/s, o energija – 2897 džauliai 200 m atstumu. Tai yra tikra, medžioklėje patikrinta, itin tiksli amunicija, kuri padarys, ko iš jos laukiama. Palyginkime ją su .270 Win 130 greinų (8,4 gramo) Federal amunicija (tarp kitko, ši firma gamina labai kokybišką amuniciją). Šios palyginti lengvos kulkos greitis yra 932 m/s, o energija – 2666 džauliai 200 m atstumu. Įdomu, ar ne?

Galima palyginti ir šių abiejų kulkų trajektoriją ir pataikymą iš 200 metrų, bet tokiu nuotoliu dauguma medžiotojų nelinkę šauti. Atvirai sakant, abiejų pusių atstovai gali kiekvienas užstoti savo kalibrą, bet rodikliai yra tokie panašūs, kad tai iš tiesų nėra svarbu. Vadinasi, bandymai įrodyti kurio nors kalibro pranašumus daugiausia yra teoriniai, nes skirtumai paprastai yra menki. Net jeigu kurio nors kalibro kulka iš 300 metrų pataiko keletu centimetrų taikliau nei kita, tai koks galų gale skirtumas? Šiais laikais gaminama .308 Win amunicija yra tokia pat efektyvi kaip modernesnis .270 Win šovinys. Ir net tada, jeigu naujausioji Superformance .270 Win yra geresnė nei .308 Win, ar tai ką nors keičia? Ar medžiotojai skubės ir pirks naujus kito kalibro ginklus? Ne, nes galų gale modernioji .308 Win amunicija taip pat duoda gerus rezultatus, ir nereikia pamiršti, kad galiausiai .308 Win kalibrui galima naudoti sunkesnes kulkas didesniems žvėrims. Labai daug medžiotojų savo karjeroje kartą vis vien pripažįsta, kad vienas kalibras negali nuveikti visko – reikia kelių skirtingų įvairioms situacijoms. Paprastai mieliau renkamasi vieną didesnį kalibrą medžioklei su varovais ir vieną mažesnį stirnoms, lapėms, kitiems mažesniems gyvūnams medžioti. Didesnė problema yra pasirinkti savo pirmąjį kalibrą – tada reikia galvoti universaliai, kad būtų galima eiti medžioti bei treniruotis šaudykloje. Taigi reikia vadovautis ne tik statistika ir rodikliais, bet ir savo pojūčiais.

Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Autorius: ANDREJIS BELICKIS
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų su tikimo DRAUDŽIAMA!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą