Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Parlamentarai nenuleidžia rankų ir toliau siekia įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje

Turinys:

Seimui nubalsavus prieš naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje, bet įstrigus galutiniam pataisos priėmimui, beveik pusšimtis parlamentarų nenuleidžia rankų – vėl sieks įteisinti naktinius taikiklius. Įvairioms frakcijos priklausantys 42 Seimo nariai parengė ir registravo Medžioklės įstatymo pataisas, kad naktinius taikiklius ar jų priedus, pritvirtintus prie optinių taikiklių, būtų galima naudoti medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

Šiuo metu medžioklėje leidžiamus ir draudžiamus naudoti įrankius ir priemones reglamentuoja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės, patvirtintos aplinkos ministro 2000 m.

Diskusijos leistinų medžioklėje naudoti įrankių ir priemonių tema tampa vis labiau politizuotos. Sprendimai dėl tokių įrankių ir priemonių naudojimo leidimo ar draudimo neturėtų būti priimami skubotai ir turėtų būti grindžiami gyvūnų gerovės principais, suinteresuotų šalių (žemės ūkio, veterinarijos ir aplinkos apsaugos organizacijų atstovų) pateikiamais argumentais bei gerąja kitų Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybių praktika.

Atsižvelgiant į tai, būtų optimalu, jog dėl medžioklėje leistinų ir draudžiamų naudoti priemonių ir įrankių apsispręstų Lietuvos Respublikos Seimas. Dėl šios priežasties, Projektu siūloma šiuo metu Medžioklės taisyklėse Lietuvos Respublikos aplinkos ministro sprendimu tvirtinamą tokių medžioklėje naudojamų priemonių ir įrankių sąrašą perkelti į Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymą.

2022 m. liepos 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo Nr. IX-705 3, 13 ir 37 straipsnių pakeitimo įstatymas, kuriuo buvo numatyta, jog naktiniai, lazeriniai, termovizoriniai taikikliai ir jų priedai prie optinių taikiklių nebėra priskiriami A kategorijos ginklams. Šiuo pakeitimu įstatymų leidėjas siekė, kad naktinius, lazerinius, termovizorinius taikiklius ir jų priedus prie optinių taikiklių įsigyti ir turėti galėtų platesnis ratas subjektų, t. y., sporto atstovai, profesinei veiklai ginklus naudojantys asmenys ir medžiotojai.

Leidus naktinių taikiklių ir jų priedų prie optinių taikiklių civilinę apyvartą, Projektu siūloma leisti ribotą ir aiškiai reglamentuotą jų naudojimą medžioklėje atitinkamai papildant iš Medžioklės taisyklių perkeliamą leistinų ir draudžiamų medžioklės priemonių ir įrankių sąrašą.

Projektu siūlome leisti naudoti naktinius taikiklius medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

Toks Projektu siūlomas teisinis reguliavimas yra suderinamas su Lietuvos tarptautiniais įsipareigojimais. 1979 m. rugsėjo 19 d. Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencija (toliau – Berno konvencija) riboja taikiklių, turinčių vaizdo keitiklį arba elektroninį vaizdo padidintoją (šaudant naktį), naudojimą medžiojant Berno konvencijos III priedėliuose įvardintas gyvūnų rūšis, pvz.: elninius žvėris, kiškius ar upinius bebrus. Nei Berno konvencija, nei kiti Europos Sąjungos teisės aktai neriboja naktinių, lazerinių, termovizorinių taikiklių ir jų priedų prie optinių taikiklių naudojimo medžiojant Berno konvencijos II ir III priedėliuose nenurodytus gyvūnus, tokius kaip šernai, lapės, mangutai, paprastieji meškėnai, kanadinės audinės, nutrijos ir ondatros.

Projektu siūlomas ribotas naktinio matymo taikiklių naudojimas prisidės prie efektyvesnio gyvūnų gerovės principų užtikrinimo.

Kaip nurodoma Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacijos (toliau – FACE) Lietuvos Respublikos Seimui ir kitoms institucijoms adresuotame 2023 m. spalio 6 d. laiške nurodoma, kad naktinių taikiklių naudojimo įteisinimas ES valstybėse prisidėjo prie gyvūnų gerovės principų įgyvendinimo, nes medžiojant naktiniais taikikliais sumažėjo sužeistų žvėrių, kurių vėliau reikėtų ieškoti, skaičius.

Šiuo metu šernai, lapės, mangutai, paprastieji meškėnai, kanadinės audinės, nutrijos ir ondatros medžiojami nakties metu juos apšviečiant dirbtinės šviesos šaltiniais (prožektoriais). Prožektorius pakeitus naktiniais taikikliais, medžioklė būtų ne tik sumažėtų sužeistų gyvūnų skaičius, bet taip pat būtų išvengta „šviesos taršos“ ir papildomo gyvūnų trikdymo nakties – jų aktyvumo laiko, metu.

Naktinių taikiklių riboto naudojimo įteisinimas atitinka gerąją ir paskutiniąją ES valstybių praktiką. Lenkija, Vokietija, Suomija, Švedija, Latvija, Estija, Kroatija, Čekija, Ispanija ir Italija yra tarp šalių, kurios leidžia naudoti naktinio matymo taikiklius medžiojant šernus ir (ar) smulkiuosius plėšrūnus ir (ar) invazines gyvūnų rūšis.

Projektu siūlomas naktinių taikiklių riboto naudojimo medžioklėje įteisinimas leis Lietuvai efektyviau kovoti su afrikiniu kiaulių maru (toliau – AKM). 2014 metais, Lietuvoje pirmą kartą nustačius AKM, šalies ūkiai neteko 78 tūkst. kiaulių, taip patirdami 30 mln. Eur. žalą. AKM šernams nustatytas beveik 8,5 tūkst. kartų ir toliau mūsų miškuose plinta. AKM ekonominės pasekmės paveiktai šaliai yra milžiniškos. Medžiotojai prisiima didžiąją dalį AKM stebėsenos, kontrolės ir likvidavimo kaštų. Vadovaujantis FACE iš ES šalių narių, kuriose leidžiama naudoti naktinio matymo taikiklius, medžiotojus vienijančių organizacijų surinktais duomenimis, tokios įrangos naudojimo įteisinimas turėjo nemažai privalumų, įskaitant, leido efektyviai sumažinti šernų populiaciją padidinant sumedžiojamų šernų skaičių. Pasak FACE, Lietuvos atveju, galimybė medžioklėje naudoti naktinio matymo taikiklius padės šaliai kovoti su AKM protrūkiais ir padės įgyvendinti Komisijos reglamento 2023/594 nuostatas.

Naktinių taikiklių įteisinimas yra suderinamas su efektyvia valstybine medžioklės kontrole. Priėmus Projektu siūlomą reguliavimą, šis reguliavimas turės būti įgyvendintas keičiant Medžioklės taisyklių nuostatas, kuriose galės būti numatyta detali naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje tvarka. Medžioklės taisyklėse galės būti numatyta, kad medžiojant su naktiniu taikikliu, galima sumedžioti tik tas gyvūnų rūšis, kurių medžioklė naktiniais taikikliais yra leidžiama. Patikrinimo metu nustačius, kad medžiojant su naktiniu taikikliu sumedžiotas neleistinas gyvūnas, tokia situacija būtų vertinama kaip šiurkštus Medžioklės taisyklių pažeidimas.

Įteisinus naktinius taikiklius būtų efektyviau vykdoma pasėlių apsauga ir taip sumažinami žemės ūkio patiriami nuostoliai. Žemės ūkio naudmenos saugomos tamsiuoju paros metu, bet tokia apsauga nėra efektyvi, nes dabar medžiotojai negali vykdyti pasėlių apsaugos 24 val. per parą dėl nesaugaus bei netikslaus prožektoriumi atliekamo šūvio grėsmės.

Naktinių taikiklių įteisinimas medžioklėje paskatintų nepigių priemonių įsigijimą, kurios (ypač termovizoriniai taikikliai), esant poreikiui, galėtų būti panaudotos karyboje ar civilinio pasipriešinimo tikslais.

Be to, Projektu siūloma papildyti iš Medžioklės taisyklių perkeliamą draudžiamų medžioklėje naudoti įrankių bei priemonių sąrašą lankais bei kitais templiniais ginklais ir kovinių bei agresyvių veislių šunimis.

Medžioklė naudojant bet kokius templinius ginklus ar kovinių bei agresyvių veislių šunis gali būti nesuderinama su gyvūnų gerovės principais, nes negali užtikrinti greitos medžiojamojo gyvūno žūties.

Seimo narių vertinimus medžiotojams aktualiais klausimas rasite čia: Medžioklė ir Politika

Projektą parengę Seimo nariai:
1. Kęstutis Mažeika
2. Arvydas Pocius
3. Viktoras Pranckietis
4. Jonas Jarutis
5. Algirdas Stončaitis
6. Ričardas Juška
7. Jonas Varkalys
8. Vigilijus Jukna
9. Laurynas Kasčiūnas
10. Sergejus Jovaiša
11. Audrius Petrošius
12. Valentinas Bukauskas
13. Viktoras Fiodorovas
14. Vaida Giraitytė-Juškevičienė
15. Laima Nagienė
16. Eugenijus Sabutis
17. Kęstutis Vilkauskas
18. Vidmantas Kanopa
19. Rita Tamašunienė
20. Česlav Olševski
21. Matas Skamarakas
22. Beata Pietkiewicz
23. Tomas Bičiūnas
24. Justinas Urbanavičius
25. Vytautas Gapšys
26. Jonas Pinskus
27. Deividas Labanavičius
28. Juozas Varžgalys
29. Artūras Skardžius
30. Romualdas Vaitkus
31. Jonas Gudauskas
32. Zigmantas Balčytis
33. Valdas Rakutis
34. Aušrinė Norkienė
35. Antanas Čepononis
36. Aidas Gedvilas
37. Valius Ąžuolas
38. Edmundas Pupinis
39. Rasa Petrauskienė
40. Liudas Jonaitis
41. Valdemaras Valkiūnas
42. Andrius Mazuronis

Medžioklės įstatymo Nr. IX-966 5 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 15(1), 15(2) straipsniais ir priedu įstatymo projektas.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 68

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

23 Komentarai

 • Alfonsas
  Posted 2023.11.02 at 21:21

  Pasirodo portalas Miške vis populiarėja. Net ir vatnikai po medžiotojų vardu pasislėpę skaito.

 • Medziotojas
  Posted 2023.11.02 at 21:05

  O tai kad berods jie jau perkelti
  Is A kategorijos į B . Pirkit turekit, saudykit nakti i taikinius, as nesuprantu kam jie reikalingi medžioklėje. Tokiu kap Staponkus matyt tikslas kiekviena 5dienį po darbu ka nors paguldyt ant menčiu su mažiausiomis pastangomis. Tai atvažiuok i plotus 3-4 kartus per savaite, skirk laiko pedsakam, takam, paseliam… pasistatyk kilnojama bokstuka ir sumedziosi be naktinio/termo taikiklio

  2
  8
 • Tomas
  Posted 2023.11.01 at 14:39

  Ant kiek turi būt bukas medžiotojas, kad be naktinio matymo prietaiso nesugebi sumedžiot gyvūno….

  2
  10
  • Paco
   Posted 2023.11.10 at 22:12

   A tu gudruti kodel nesinaudoji laidiniu telefonu?a kam tau tas iponas naujausias?maziau smaukyk vaiku darzeli tai gal ir raudonas rūkas nuo akiu nuslinks

 • Romas
  Posted 2023.10.30 at 18:38

  Puiku . saunuoliai seimunai kurie dar gali mastyti.. Medzioklei valio

  28
  3
  • Whysss
   Posted 2023.11.03 at 23:45

   Trukt is vadziu ir vel is pradziu kazkam knieti pardavineti ir prakisti naktinio matymo iranga , mafija

   1
   3
 • Alfonsas
  Posted 2023.10.30 at 17:57

  Puiku, matosi LMŽD sutelkto jauno kolektyvo darbo rezultatai. Ačiū kolegos. Laikykit tempą.

  21
  5
  • medžiotojas
   Posted 2023.10.31 at 20:32

   kurioje vietoje kolektyve jaunimas LMŽD ? gal šitas “jaunimas” kuris gauna į rankas 3 k? ir visi kiti kurie sugeba tik pinigus surinktus iš medžiotojų pasidalinti? Ką daugiau jie nuveikė? Komunistų palikuonys.

   2
   5
  • Deividas
   Posted 2023.10.31 at 20:56

   @Medžiotojas turite tikriausiai problemų su atmintimi ir informacijos įsisavinimu, jei jau nieko neatsimenat kas daroma medžiotojų klausimais. Ką jūs padarėte medžiotojų gerovei?

   2
   4
 • Vytautas
  Posted 2023.10.30 at 14:19

  Na,parašiau komentarą,tikrus gamtos mylėtojus Seime,kuris man nesusipažinus,pasikartojo žodis žodin.

 • Vytautas
  Posted 2023.10.30 at 14:16

  Visgi yra seime žmonių ,kurie tikrai myli gamtą.Šaunuoliai!

  21
  2
 • Lietuvis
  Posted 2023.10.30 at 13:34

  Trina komentarus kas nepalaiko naktiniu taikikliu!

  15
  6
  • Deividas
   Posted 2023.10.30 at 13:36

   Trinam marazminius komentarus, nes marazmo gyvenime ir taip jau per daug.

   23
   5
 • Irmantas
  Posted 2023.10.30 at 12:17

  Didelė pagarba šiems Seimo nariams

  38
  5
 • Alvydas
  Posted 2023.10.30 at 11:53

  Parlamentarų sąrašą išsisaugojau, dėkui.

  26
  2
 • Renaldas
  Posted 2023.10.30 at 11:40

  Uz LIETUVA uz MEDZIOTOJUS !VYRAI PIMYN! 😁

  26
  1
 • Algirdas
  Posted 2023.10.30 at 11:28

  Mano nuomone tai mastantys parlamentarai…visi kiti-atlygio gavejai,ir jau aisku uz ka nebalsuosiu.

  36
  3
 • Savas
  Posted 2023.10.30 at 11:14

  Šaunuoliai, darosi aišku už ką balsuoti. Beje dėkui administratoriams už politikų vertinimo lentelę, labai naudinga. Tik gal reikės atnaujint po šio pateikimo?

  31
  4
  • Deividas
   Posted 2023.10.30 at 12:11

   Smagu girdėti, atnaujinsime reitingus artimiausiu metu 😉

   25
   3
 • Rimvydas
  Posted 2023.10.30 at 11:06

  Pasirodo, kad ir Seime ne visi bukiai….

  29
  3
 • Tata
  Posted 2023.10.30 at 11:02

  Mes už juos balsuosim!!!!

  29
  3
 • Alvydas
  Posted 2023.10.30 at 10:58

  Saunuoliai

  26
  2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą