Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nerimas sukaustė gyvenvietę: vilkai surengė „puotą“ namų kiemuose

Turinys:

Neseniai buvo skelbta, jog Bukonių seniūnijoje siaučia maždaug šešių vilkų gauja, tačiau šios nakties įvykiai šokiruoja. Vilkų gauja praplėtė medžioklės teritoriją ir šią naktį surengė „puotą“ tiesiog Bukoniškių namų kiemuose, apie 15 metrų nuo gyvenamojo namo.

Baiminamasi dėl žmonių saugumo

Bukonių seniūnijos, Petrašiūnų kaimo gyventoja Jurgita, pasakodama šios nakties košmarą sunkiai tramdo jaudulį. Nors naktį nesigirdėjo, kad lotų šunys, tačiau nerimas sukaustė jau visą gyvenvietę.

„Naktį nesigirdėjo šunų lojimo, o ryte pamatėm, kad aptvare nėra avių. Pradėjom ieškoti ir radom patį didžiausią avį papjautą, dvi apdraskytos – leisgyvės ir dvi dingusios. Didžiausią nerimą kelia tai, kad avinas papjautas ne kažkur laukuose ar pamiškėje, o tiesiog kieme. Kas būtų buvę, jei tuo momentu būtų į kiemą išėjęs žmogus? Kaimynė triukšmą kieme girdėjo apie 3 val. nakties, bet laimei, kad nėjo į lauką. Matyt tuomet vilkai ir „puotavo“.

Nuo vilkų išpuolių kenčia ne tik Bukonių teritorija, bet ir visa Lietuva. Internete sukurta grupė „Stop vilkų veisimui“, kas seka šios grupės įrašus, žino, kad šiemet Lietuvoje vilkų pjovimai kartojasi masiškai. Kiekvieną dieną vis nauji įrašai, kad pjaunami kanopiniai galvijai. Jei vilkų Lietuvoje turėtų būti apie 130, tai neoficialiais duomenimis jų pagausėjo iki 1000 ir prognozuojama, kad tokie vilkų išpuoliai žiemą dar labiau suaktyvės. Nejau mūsų valdžia laukia, kol vilkai pradės draskyti žmones?“, – su nerimu retoriškai klausė Jurgita.

Jurgita žada, kad avys naktimis bus laikomos tvarte, ganytis leis tik dienos metu ir tikisi, kad plėšrūnai nebus tokie išdrąsėję pulti dienos metu.

Seniūnija perspėja gyventojus

Vien tik per šį rugsėjo mėnesį gyventojai informavo Bukonių seniūniją apie penkis vilkų išpuolius. Nukentėjo jau Vaivadiškių, Karaliūnų, Liepių, Bukonių, o šią naktį ir Petrašiūnų gyventojai.

„Šį mėnesį mus informavo jau apie penkis vilkų išpuolius. Vieni gyventojai apie tai praneša, kiti nutyli, tačiau didžiausią nerimą kelią, kad vilkai ateina į namų kiemus. Tai rodo, kad jau laikas imtis veiksmų, kad vilkai gyventų savo miško teritorijoje, kad nekeltų pavojaus gyventojams. Plėšrūnai drąsėja – reikia imtis veiksmų, sureguliuoti jų populiaciją ir šiuos veiksmus turėtų atlikti šių sričių specialistai. Aplinkosauga, medžiotojai, įstatymų leidėjai – nelikite abejingi, priimkite sprendimus.

Savo ruožtu kviečiu gyventojus saugoti savo, ypač smulkesnius, kanopinius galvijus. Kviečiu medžiotojus atkreipti dėmesį į šios nakties įvykius. Seniūnija papildomai išplatins gyventojams informaciją apie gręsiantį vilkų išpuolių pavojų. Mano žiniomis, šiuo metu vilkai moko savo vilkiukus medžioti, tad labai didelė tikimybė, kad vilkai vis dažniau užsuks į žmonių namų kiemus, kur avis ar ožkas pagauti ir sudraskyti yra lengviau, nei stirną laukuose“, – sakė Bukonių seniūnas Artūras Narkevičius.

Ministerija jau siūlo padvigubinti vilkų medžioklės limitą

Žemės ūkio ministerija siekia, kad vilkų būtų sumedžiojama du kartus daugiau, o ūkininkų patirtų nuostolių kompensavimo tvarka – tobulinama.

Palyginus 2015 m. su 2017 m., papjautų gyvulių skaičius išaugo 28 proc. Žemės ūkio ministerija siekia, kad vilkų būtų galima sumedžioti du kartus daugiau negu dabar. „Ūkininkai imasi visų įmanomų priemonių, tačiau jos gaujomis plėšikaujančių vilkų nesulaiko. Šie plėšrūnai vadinami miško sanitarais, bet jie jau tampa vis aktyvesni sveikų ūkio gyvūnų „gydytojai“. Kiekviena gyvūnų rūšis turi teisę gyventi, tačiau ne kitos rūšies sąskaita“, – situaciją apibūdina žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Į Žemės ūkio ministeriją plaukia nusiskundimai iš skirtingų Lietuvos rajonų ūkininkų dėl vilkų daromos žalos naminiams gyvūnams. VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis per 2015 metus Lietuvoje laukiniai gyvūnai papjovė 1323 ūkinius gyvūnus, 2016 m. – 1453, 2017 m. – 1845. Šie metai toli gražu dar nesibaigė, o šalies ūkiai jau neteko 1135 gyvūnų: 932 avių, 167 galvijų, 36 ožkų.

Ūkininkai stengiasi saugoti savo gyvulius: stato apsaugines tvoras, nušienauja žolę, bet tai nepadeda – vilkai vis tiek užpuola avis ar kitus gyvulius, jų augintojai patiria tūkstantinę žalą, o valstybė turi nuolat mokėti kompensacijas.

Šį trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje vilkų medžioklės limito klausimas bus svarstomas kaip prioritetinis.

ŽŪM keičia ir bendrą Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų metodiką dėl medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo. Šią nuostolių kompensavimo tvarką norima išdėstyti detaliau, atsižvelgiant į ūkio pobūdį. „Iki šiol už vilkų sudraskytą veislinį ar neveislinį ūkinį gyvūną buvo mokama vienodai. Manome, kad veislinių gyvūnų augintojas turi gauti didesnę kompensaciją“, – sako ministras G. Surplys.


Šaltinis Jonavoszinios.lt

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

10 Komentarai

 • Rytis
  Posted 2020.07.28 at 22:46

  Tikrai vilku populiacija padidejusi. Ar anksciau kas dienos metu sutikdavo vilka? Ir drasiai i kiemus eina. Mes jau ruosiames statyti tvora, sutarta, kad atvyks meistras susitarti, nes tikrai nedrasu, nors ir nelaikome gyvuliu.

 • ZIGMAS
  Posted 2019.12.25 at 07:41

  vilku buvo ir bus jie atsargus protingi gyvunai ir isnaikint ju neimanoma ir del isnykimo negresia pavojus ,o ta organizacija Baltijos vilkas norinti tipo issaugoti ju populiacija siekia kazkokiais tikslais gausinti ju populiacija .Vilkai sanitaru vaidmeni atlieka kai nera ju daug ,tu ligotu suzeistu zveriu nera tiek ,kad uztektu ju mitybai,esant vilku petekliui puolami ir sveiki zverys ,ju jaunikliai,kai vilku gauja apstoja jauna briedziuka bejege briede ji apgint ir pati kartais lieka ju auka,kiek ir video apie tai turbut neziurejot vilku globejai tokiu filmu apie vilku ivairiausius ispuolius .kuriems galams tu vilku galybes sveiku protu nesuvogt,kam jie ,kai kelia pavoju laukinei faunai,naminiams gyvunams,zmonems.Po karo ypac buvo daug vilku,nebuvo beveik visai briedziu,elniu sernu stirnu,zmonems buvo didziulis pavojus papult vikams.Buvo organizuojamos ivairiausios meddziokles vilku naikinimui,,,gaudymas jauniklius irstvose,mokamos buvo ir premijos.Neisnyko vilkai ir ju netruko tik buvo sumazinta ju populiacija normos ribose.Nera labai jau vilku beprotiskai daug ,tik kai kurie rajonai pertekliu turi vilku,ten daugiau reiktu tvarkyt tuos reikalus,o siaip pv. musu rajone nera dideles problemos kaip ir anksciau,buvo ,yra ir bus vilku tik jokiu budu negaisint ju populiacijos nestabdyt medzikliu,kad nekiltu gresme kaip minejau taikiai gyvunijai.O norintiems pamatyt vilka nera taip paprasta,kiek daug ju bebutu,jie atsargus ,slapus zverys,naktiniai plesrunai,keiciantis buveines,ispuoliu vietas.Reikia apsiginkluot naktinio matymo prietaisais didele kantrybe ,ne viena nakti praleist vietose kur didesne tikimybe vilkams pasirodyt,padet gyva masala avi,ozka tada tikrai sulauksit sveciu ir ne vieno,bet irgi reikia turet apie tai supratimo ziniu,praktikos pergudraujant tiki zveri kaip vilkas.

 • Augytis
  Posted 2018.10.15 at 21:16

  Nelieskite vilku, nesikiskite i gamta. Geriau priziurekite gyvulius.

 • Karolis
  Posted 2018.10.05 at 09:16

  Lenkijoi jau uzpuelė medziotoja, kai išlipo iš bokštelio, dienu klausimas kada pas mus bus kasnor uzpultas

 • Sigitas
  Posted 2018.10.05 at 00:58

  Kvaili konentatoriai.kurie nemyligantos.nera tu vilku tiek daug.cia kaip visada zurnalistai ispucia.jei esi ukininkas .tai malonek uzsitverti ganykla auksta tvora.ar pagaliau samdyk piemani su sunimi.kaip gruzijoje ar kitose salyse gano pienenys.ispjove visus miskus privatininkai .nera kur zoleedziam prasimaitinti .medziotojai isaudo daug stirnu sernu.tai naturalus viku grobis.kurio jiems truksta delto ir pjaunanaminiu givunus.nera tu dayg vilku.galetu daugiau buti.kiekvieno svajone pamatyti vilka naturalioje gamtoje.bet ju nematome nes nera daug

  • Koks skirtumas
   Posted 2018.10.05 at 08:45

   Jo nedaug vilku gi, kai rodo 2013m vilku skaiciavimo duomenis, tai cia nk tokio jo? O per sezona lietuvai leidzia sumedzioti 60 vilku. O jie ir sparciai daugeja, o del misku kirtimo seip kiek zinau tai stirnos, elnei, briedziai laikosi misko kirtavetėse, del to kad ten daug naujai išaugusiu medeliu bei krumu. O del stirnu, stirnas medziojam pagal APD duotus limitus, is patirties sakau jog stirnu pllietuvoi yra labai daug, maisto jiem gamtoi yra labai daug, bet vel gi sunku pagauti, o i aviu aptvara iejo išpjove avis ir viskas. Nori vilka panatyti, tai nueik ir per nakti pasedek prie aviu aptvaro, turetum pamatyti.

 • Audrius
  Posted 2018.10.05 at 00:38

  Agirdi tu sugyventojau esi mandras kaip gandras nes misko net nesi mates. Gyventu kaime kur tavo avi kieme ispjautu,o nakti noretum nusiciurks,ar rimciau tai i kelnes detum negu eitum i lauko tualeta uz tvarto. Arba vien nuo minties butu kelnes pilnos,o cia dabar erdlis. Negaliu nej skaityt tokiu veju.

 • tu rimtai
  Posted 2018.10.04 at 21:39

  Gal pradedam zmones saudyt? Kad nemaisytu vilkams. Jei nemokam sugyventi su gamta tai jau cia zmoniu problema.

 • Karolis
  Posted 2018.10.04 at 12:34

  Šaudit juos reikia, kol dar niera sudraskytas koks žmogus. Idomu jei, koki zmogu vilkai sudraskytu, ka tada pasakytu “baltijos vilkas”?

  • Darius
   Posted 2018.10.04 at 12:57

   BV pasakytu kad pats kaltas ilindo I nasrus vilkui

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą