Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mažas didelių galimybių kalibras – .243 Win

Turinys:

Kaip sakoma, kas tinka viskam, tas netinka niekam, ir tam tikra prasme kalibras .243 Winchester yra tai, kas iš pažiūros tinka viskam, bet šiek tiek trūksta, kad taptų universaliu sprendimu. Tai kalibras, kuriuo daugelyje šalių negalima medžioti stambiųjų žvėrių, pavyzdžiui, elnių. Nors juo sumedžioti briedį įmanoma beveik taip pat kaip su zaporožiečiu pervažiuoti dramblį, vis dėlto kiekvienai sėkmės istorijai tenka antra tiek nesėkmių.

Šis kalibras dienos šviesą išvydo 1955 metais, jis buvo sukurtas pagal 7,62 × 51 (.308 Winchester) tūtelę, sumažinus jos kaklelio skersmenį iki 6 mm (0,243 colio). Palyginti maža atatranka ir plačios panaudojimo galimybės labai greitai pavertė jį vienu populiariausių kalibrų pasaulyje. Sėkmės pagrindas buvo puiki kombinacija – lengvos kulkos (70–85 greinai) ir geros tolimojo šaudymo galimybės varmintų medžiotojams, o sunkesnės kulkos (150 greinų) – stambesniems laimikiams.

Reklama

Didžiausias kalibro .243 Win privalumas yra tas, kad jo galia yra pakankamai didelė vidutinio dydžio gyvūnams nugalabyti, o atatranka, su kuria susitvarko bet kuris medžiotojas, leidžia iššauti ramiai ir tiksliai. Nors šis kalibras gali praversti turint peties traumą ar bijant šūvio, vis dėlto jis nėra taip plačiai naudojamas kaip, pavyzdžiui, kalibrai, kurių kulkos diametras 6,5 ir 7 mm. Visi, kas vis dėlto naudoja šį kalibrą stambesniems žvėrims, turi suprasti stipriąsias ir silpnąsias šios kulkos puses bei puikiai žinoti gyvūno anatomiją, kad nugalabytų jį kuo neskausmingiau. Su .243 Win galima pasiekti ir didelių pergalių, ir milžiniškų nesėkmių – viskas priklauso tik nuo šaulio gebėjimų.

.243 Win idealiai tinka gyvūnams, sveriantiems 40–60 kg, užtat rezultatai įvairūs medžiojant 80 kg sveriančius žvėris. Į šį svorio apribojimą reikia atsižvelgti ne todėl, kad stambaus gyvūno nebūtų galima sužaloti mirtinai, bet todėl, kad, pavyzdžiui, pataikius į plaučius, net kai žaizda kraujuoja, gyvūnas kris lėčiau nei pašovus didesniu kalibru ir galės nueiti dar nemažą atstumą. Taigi šiuo kalibru šaunant į stambesnį žvėrį svarbiausia – pataikymo vieta. Kaip tik dėl šios priežasties šis kalibras netinka medžioklėje su varovais, šaunant į ką nors stambesnį nei pernykštis šerniokas. Tiesiog kulka neturi pakankamai energijos, kad nugalabytų greitai ir efektyviai. Stambiems laimikiams galima pasirinkti iš daug tinkamesnių kalibrų nei .243 Win.

.243Win idealiai tinka gyvūnams, sveriantiems 40– 60 kg, užtat rezultatai įvairūs medžiojant 80 kg sveriančius žvėris.

Geriausius rodiklius .243 Win demonstruoja iki 200 m, nors, palyginus .243 Win, 7 mm Rem Mag ir .308 Winchester, nulėkusi 300 m pirmoji kulka kris ne daugiau kaip ties 26 cm, antroji – vidutiniškai 27–30 cm, o trečioji – 40 cm. Vis dėlto, palyginus šių kalibrų galimybes, šaunant kalibru .243 Win į briedį, stovintį už 300 m, bus padaryta minimali žala (atsižvelgiant į pataikymo vietą), šaunant 7 mm Rem Mag briedis greičiausiai kris, o su .308 Win šūvis bus mirtinas, jeigu tik kulka iki briedžio nulėks (pasakyta su žiupsneliu ironijos, nes iš tokio nuotolio ir .308 Win yra efektyvus, jeigu tik šaulys žino, ką daro).

Kalibru .243 Win šaunant iš toliau nei 200 m, gyvūnas neparodys ryškios reakcijos po šūvio ir prieš krisdamas dar gali nueiti didelį atstumą. Todėl, kad išvengtumėte tokių situacijų, taikykitės į mentę, jeigu tik kulka yra skirta tokiai užduočiai. Šį sąlyga svarbi medžiojant ir stambesnius, ir smulkesnius gyvūnus. Atsižvelkite į tai, kad iš toli vėjas labai veikia kulką, todėl sumažėja galimybė tiksliai iššauti.

Naudojant .243 Win 55–105 greinų kulkas, rezultatai bus puikūs medžiojant lapes ir stirnas. Pagal šovinio gamintoją, tipą ir kulkos svorį, jos greitis vamzdžio gale gali siekti net ne visus 1200 m/s; nulėkusi 300 m kulka kris ties 20–35 cm. Balistiniu atžvilgiu 95 greinų (6,15 g) Hornady kulka Superformance yra fantastiška, nors atsižvelgtina, kad ji patiks ne visiems vamzdžiams.

Įdomu, kad iš pradžių .243 Win buvo skirta varmintavimui, bet žmonės veikiai suprato, kad šį kalibrą galima panaudoti plačiau. Vis dėlto gerai pataikius kalibras bus mirtinas ir tauriajam elniui, bet Baltijos šalyse ir kituose kraštuose į stambesnių žvėrių medžioklę šiuo kalibru žiūrima vis atsargiau. Gera žinia ta, kad .243 Win šovinius siūlo beveik bet kuris amunicijos gamintojas už gana malonią kainą. Tai yra kalibras ir šaudyklai, ir medžioklei, bet medžioklėje jis naudotinas protingai, nepervertinant jo galimybių.

Tekstas: LINDA DAMBROVSKA
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 3.7 / 5. Balsavo: 3

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą