Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lūšys ir jų medžioklė

Turinys:

Lietuva – vienintelė Baltijos šalis, kurioje medžioti lūšis draudžiama, nes mokslininkai skaičiuoja, kad mūsų teritorijoje yra tik apie 100 lūšių.

Pas kaimynus šių gražių ir baikščių kačių gerokai daugiau: Latvijoje – apie 700, Estijoje – apie 1000. Nors Lietuvoje lūšys tausojamos, daugelyje kitų šalių, kur jas medžioti leidžiama, šie gyvūnai laikomi vertingu trofėjumi. Latvijoje kasmet leidžiama sumedžioti 150 lūšių, tad pasitaikius tokiai progai gaunamas išskirtinis laimikis.

Nors lūšys nėra tokios matomos kaip vilkai, jos neretai irgi užpuola galvijus ir papjauna po kokią avį ar ožką. Daugelis turbūt girdėjo legendų, kad lūšis gali patyliukais užšokti nuo medžio, kuriame užsimaskavusi laukia savo aukos.

Atvejai, kai lūšis užpuola žmogų, tokie reti, kad grybautojai gali jaustis saugūs. Lūšims nepatinka atviros vietos, todėl jos geriau jaučiasi miške – kuo didesnis, tuo geriau. Kadangi pagrindinis lūšies grobis – stirnos, jų paprastai būna ten, kur ir stirnų.

Kitaip nei vilkų, lūšių teritorija labai aiški, tad jų negali daugėti ir daugėti, kol ant kiekvieno kampo bus po lūšį. Kai lūšys pasiekia atitinkamą savo teritorijos plotą, įsijungia tam tikras savireguliacijos procesas ir jos net gali viena kitą nugalabyti, todėl vienoje teritorijoje jų neribotai niekada neprisidaugina.

Vis dėlto šiais laikais didžiausia grėsmė lūšims yra jų buveinių nykimas. Latvijoje ir Estijoje pastebėta, kad teisėta lūšių medžioklė yra geriausias instrumentas stabilioms populiacijoms išsaugoti ir neteisėto lūšių šaudymo pavojui panaikinti.

Latvijoje informacija apie sumedžiotas lūšis perduodama mokslininkams, kurie apibendrina duomenis apie populiacijos būklę: ką lūšys ėda, kiek patelių turėjo lūšiukų, kokiais parazitais gyvūnai buvo užsikrėtę ir t. t.

Jeigu lūšys šaudomos nelegaliai, informacija apie jas dingsta ir niekas nenujaučia, kas iš tiesų populiacijoje vyksta. Lūšys medžiojamos ne tik dėl vertingo kailio ir trofėjaus (kaukolės), teigiama, kad jų mėsa – tikras delikatesas. Tik reikia būti atsargiam, nes praktiškai visoms Latvijos lūšims nustatyta trichineliozė.

Lietuvoje gyvena paprastosios lūšies šiaurinių paprastųjų lūšių porūšis. Tai labai retas, į Lietuvos raudonosios knygos 1(E) kategoriją įrašytas gyvūnas. XX a. pradžioje Tadas Ivanauskas rašė, kad jų liko tik menki likučiai.

Kurį laiką jos medžiotos, bet 1979 m. medžioklė uždrausta. 2008 m. Lietuvoje gyveno kelios dešimtys šiaurinių paprastųjų lūšių. Šiek tiek žvėrių užklysta iš Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos. 1965 m. Lietuvoje gyveno 40 lūšių (14 iš jų buvo sumedžiotos), 1970 m. – 140 (13 sumedžiota), 1975 m. – 200 (17 sumedžiota), 1980 m. – 120 lūšių, 1985 m. – 200, 1988 m. – 215, 1990 m. – 170, 1995 m. – 100, 2000 m. – 87, 2015 m. – 97 paprastosios lūšys.

Šaltinis žurnalas “Medžioklė”
Parengė: Linda Dambrovska
Kopijuoti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą