Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Karas prieš vilkus – patrankomis

Turinys:

Jurbarko rajono ūkininkas Jurgis Kalinskas domėjosi, ar ir kaimyniniuose rajonuose šiemet siaučia vilkai. Mat nuo rugpjūčio pradžios pilkiai sudraskė jau septintą jo gyvulį. Iš tiesų vilkams nėra sienų nei tarp valstybių, nei tarp rajonų.

Rambyno medžiotojų klubo (Pagėgių sav.) pirmininkas Zenonas Komskis pasakojo neseniai Barziūnų kaime (Vilkyškių sen.) iš medžioklės bokštelio du vakarus matęs netoliese slampinėjantį vilką. Palumpiuose apie 5 val. ryto Tadas Andriuška pastebėjo iškart du pilkius. Šereitlaukio kaime gyvenantis „Santakos“ medžiotojų klubo narys Kęstutis Blanka matė lūšį, bet šių žvėrių šaudyti negalima.

Pasak Z. Komskio, žemės ūkio bendrovėje „Piktupėnai“ vilkai įsisuko į galvijų bandą. Nukentėjo dvi telyčios – vieną teko išvežti į skerdyklą, kita buvo mažiau apdraskyta, ji gydoma. Dabar šioje bendrovėje naktimis budi daugiau sargų, piemenų ir taip gyvuliai apsaugomi nuo aštrių vilkų dantų.

Sodiečiai turi įsigiję patrankas, kurių šūviais atbaidomi vilkai. Žukų kaimo ūkininkas Tonis Dargelis iš patrankos vakarais šaudo gąsdindamas ir vilkus, ir šernus. Bet tų šūvių turbūt nebuvo girdėti Nausėdų kaimo pievoje, kur ganosi Zigmo Trijonio galvijai. Šis ūkininkas ryte rado sudraskytą vieną veršelį, o kitas dingo.

Pagėgių savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė gamtosaugai ir paminklosaugai Kristina Vaizgėlienė „ŪP“ sakė, kad jau apskaičiuota žalos atlyginimo suma. Metų pabaigoje už du veršelius Z. Trijoniui bus išmokėta 216,97 Eur.

„ŪP“ jau rašėme, kaip gegužės 4-osios rytą Keleriškių kaimo (Vilkyškių sen.) ūkininkė Laima Alek­navičienė rado tris avis papjautas, o vieną – sužalotą. Jai apskaičiuota žalos atlyginimo suma – 449,6 Eur.

Rugpjūtį vilkai pasidarbavo ir Piktupėnų kaimynystėje, Žygaičių seniūnijoje (Tauragės r.), kur sudraskytos trys didelės telyčios, svėrusios po 600–700 kg. Ten pat vilkai paskerdė ir ūkininko Alvydo Merkelio 800 kg karvę.

Pernai po vieną vilką nušovė Žukų ir Vilkyškių medžiotojų klubų medžiotojai. Šiemet vilkų medžioklės sezonas dar neprasidėjęs. Pilkiai šiuo metu jau moko savo vaikus medžioti, todėl gyvuliai dažniau sudraskomi arba sužalojami.

Aplinkos ministerijos nenoru mažinti vilkų skaičių piktinasi ir ūkininkai, ir medžiotojai. Vieni dėl to, kad vilkai skerdžia jų gyvulius, kiti – labai mažu vilkų sumedžiojimo limitu. O tie pilkiai Lietuvoje ir toliau siautėja.

Aplinkos ministerija savo pranešimuose teigia, jog dėl vilkų papjautų naminių gyvulių ūkininkai patiria nemažai žalos. O kadangi Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, šie žvėrys priskirti saugomoms rūšims, džiūgaujama, kad ši žala yra kompensuojama.

Aplinkos ministerija primena savivaldybėms, kad išimtiniais atvejais, kai vilkų daroma žala yra labai didelė, jos gali prašyti Aplinkos apsaugos agentūros išduoti specialų leidimą paimti iš gamtos (sumedžioti) šiuos žvėris dar neprasidėjus nustatytam jų medžioklės laikui ten, kur tai būtina. Pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles, vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15-ąją ir tęsiasi iki balandžio 1 d.

Bet, pasirodo, naudos iš to, kad pernai ministerija leido sumedžioti daugiau vilkų, nedaug. Pagėgių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis piktinosi: „Pas mus leido sumedžioti papildomai du vilkus, keletą – Šilalės rajone, du ar tris – Klaipėdos rajone. Usėnų medžiotojai (Šilutės r.) pastebėjo penkis vilkus, tai kas iš to, jei nušauti jų niekas neleidžia… Kai rudenį pasirodo įsakymas, kad jau galima medžioti vilkus, per dvi ar tris dienas jau būna nušautas leidžiamas jų skaičius, nes vilkų miškuose yra daug.“

Pasak A. Uselio, galima teigti, kad vilkų skaičius jau yra peržengęs visas ribas.

UP„ŪP“ informacija

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą